Severský seriál #3: Lifestyle a příroda

Severský seriál #3: Lifestyle a příroda
redakční seriály

Pozvolna, byť trochu nejistě se blíží jaro a svět kolem nás se začíná probouzet ze zimního spánku a připravovat na aktivnější část roku. Všichni už se těšíme, až budeme moct trávit více času venku. A co je lepší než si po práci sednout pod pergolu, uvelebit se v zavěšené hamace nebo si lehnout rovnou do trávy a číst si? Máme tu pro vás tipy na tři knihy, které se pro takové relaxační rozpoložení hodí naprosto dokonale.

Číst více

Temný výlet do lidského nitra

Temný výlet do lidského nitra
rozhovory

Dnešní příspěvek bude ve znamení návratu do (nedávné) minulosti. Prozaická prvotina Dovnitř Heleny Hrstkové vyšla v září roku 2020 – měsíc předtím, než vláda kvůli koronavirové epidemii uzavřela drtivou většinou obchodů včetně knihkupectví. Kniha si tak cestu ke svým čtenářům nacházela o něco složitěji, o to větší radost nám ovšem dělaly recenze, které ji označovaly za „pozoruhodnou a stylově originální novelu“ či „docela suverénní debut“. Jak její dílo vznikalo a jak se dá skloubit tatérství, psaní a práce v neziskovém sektoru, prozrazuje autorka v rozhovoru na našem blogu.

Číst více

(Anti)hrdina Arvéd a Český lev pro Jana Poláčka

(Anti)hrdina Arvéd a Český lev pro Jana Poláčka
akce a aktuality

Film Vojtěcha Maška o Jiřím Arvédu Smíchovském, rozporuplném okultistovi a udavači, získal již několik Cen české filmové kritiky. Kromě nejvyšší trofeje za film roku si připsal ještě cenu pro Michala Kerna za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a též cenu za nejlepší scénář. I v sobotu 5. března 2023 byl oceněn jak herec Michal Kern, tak oba scenáristi – režisér Vojtěch Mašek a spisovatel Jan Poláček , autor knižní předlohy filmu, která u nás vyšla již ve dvou vydáních. Poprvé v roce 2016 pod názvem „Malostranský ďábel“, podruhé v upraveném vydání s filmovou obálkou a filmovým názvem „Arvéd“.

Číst více

Kde končí historie a kde začíná současnost?

Kde končí historie a kde začíná současnost?
redakční seriály

Jak víme, hranice mezi historií a současností se někdy překrývá, a právě knihy, které vycházejí v naší Edici HOT HISTORY reflektují nejen bouřlivou minulost, ale současně i žhavou přítomnost. Nejinak je tomu i v naší novince „Restart“ , kterou jsme vydali ke 30. výročí vzniku samostatné České republiky a rozdělení Československa. K naší radosti přišel tuto knihu pokřtít i pan premiér Fiala, který coby politolog a historik do knihy též sám přispěl. Spolu s Michaelem Kocábem, Pavlem Kosatíkem, Karlem Olivou, Robertem Zárubou a „televizními“ autory moderátorkou ČT Janou Peroutkovou a editorem Petrem Švecem jsme knihu pokřtili v Knihovně Václava Havla. Publikace vznikala z původních – přímo pro knihu připravených rozhovorů – během bouřlivého roku 2022. Jak řekli sami autoři na křtu knihy, oproti televizní práci jim knižní zpracování tématu nabídlo možnost díky rozsahu jít více „do hloubky“, a především nebyli omezeni požadavkem nestrannosti veřejnoprávního média…

Číst více

Severský seriál #2: Humor

Severský seriál #2: Humor
redakční seriály

O Seveřanech se traduje, že jsou rezervovaní, chladní a málomluvní, takže fakt, že by byli vtipní, nikoho na první dobrou nejspíš nenapadne. Ale to bychom jim křivdili! Ba co víc: severský humor je tomu českému v ledasčem blízký. Posuďte sami na konkrétních příkladech. Vybíráme pro vás tři autory, kterým v Knize Zlín vyšly v českém překladu humoristické knihy.

Číst více

Od odloženého případu k online hře – jaká bude nová galbraithovka?

Od odloženého případu k online hře – jaká bude nová galbraithovka?
knižní novinky

Cormoran Strike a Robin Ellacottová. Dvojici soukromých oček znají díky románům Roberta Galbraitha alias J. K. Rowlingové asi všichni fanoušci detektivní literatury. Šestý díl této série vyšel v angličtině loni v létě a my už pilně pracujeme na jeho českém vydání. Čím jsou příběhy oblíbené dvojice tak výjimečné a na co se můžete těšit v nejnovějším pokračování? Dočtete se v dnešním blogu.

Číst více

Andy Maslen a jeho detektiv s temnou minulostí

Andy Maslen a jeho detektiv s temnou minulostí
čítanka

Kolik detektivů z oddělení vražd zabilo svoji ženu? Tato otázka stále tíží šéfinspektora Henryho Forda ze salisburské kriminálky a vznáší se jako stín nad jeho kariérou. Před několika lety při horolezeckém neštěstí přišel o svoji milovanou manželku a dodnes cítí vinu za její smrt. Dramatickými okamžiky, odehrávajícími se na legendární pen-y-holtské skalní jehle, začíná napínavá detektivka Temná hra (v originále Shallow Ground), která loni vyšla v nakladatelství Kniha Zlín. Volné pokračování se objeví v knihkupectvích letos na jaře pod názvem Temné dědictví (v originále Land Rites).

Číst více

Svěží závan v žánru krimi vane ze Španělska!

Svěží závan v žánru krimi vane ze Španělska!
knižní novinky

Právě vychází první díl detektivní série s inspektorkou Elenou Blancovou, svéráznou policistkou s ostrými lokty, která se v případě potřeby nebojí pohybovat ani na hraně zákona. Na své si přijdou fanoušci filmového seriálu Most či knih Stiega Larssona – Elena totiž ztělesňuje podobně výraznou a emancipovanou ženskou hrdinku, která navenek vystupuje tvrdě a nekompromisně, ale uvnitř bojuje se skrytými traumaty z minulosti.

Číst více

Hot History: Kdo mířil na Hrad?

Hot History: Kdo mířil na Hrad?
redakční seriály

V době právě vrcholící prezidentské kampaně si připomínáme i naše minulé prezidenty. Co ale kandidáti na tuto funkci? Souboj Miloše Zemana s Karlem Schwarzenbergem či Jiřím Drahošem si pamatujeme, ale podobné otevřené i zákulisní bitvy i vyjednávání probíhaly mezi kandidáty na prezidenta během celého minulého staletí. Víte, že mezi nimi byl mj. například i Jiří Hanzelka, Jan Antonín Baťa, Jan Masaryk, Rudolf Slánský nebo herec Štefan Kvietik? Je samozřejmě otázkou, jakým směrem by se historie našeho státu ubíraly v případě jiného výsledku volby. Neúspěšní kandidáti bývají zapomenuti, a proto jsme právě před poslední volbou prezidenta požádali renomovanou historičku a spisovatelku Janu Čechurovou požádali, aby pro naše čtenáře připravila knihu „Kdo mířil na Hrad?“

Číst více

Severský seriál #1: Severské podivno

Severský seriál #1: Severské podivno
redakční seriály

Věrní čtenáři severské literatury už jistě někdy zaslechli termín „finské podivno“, tzv. suomikumma, který se používá k označení finských literárních děl, v nichž je realistický rámec ozdoben fantaskními, sci-fi, mytologickými nebo magickými prvky. Typické jsou také přesahy do filozofie, psychologie, sociologie či politiky. Za první vlaštovku, která tuto vlnu odstartovala, se považuje román finské spisovatelky Johanny Sinisalo Ne před slunce západem (2000, č. 2003). Citlivý a inspirativní příběh o vztahu člověka a trollího mláděte, o strachu z neznámého, o sexuální orientaci a identitě uvedla do češtiny brilantním způsobem Viola Parente-Čapková. Mezi další zástupce finského podivna, jejichž díla si lze přečíst i česky, se řadí Leena Krohn, Pasi Ilmari Jääskeläinen, Emmi Itäranta a k významnému milníku v historii tohoto trendu u nás patří vydání povídkového souboru Lesní lišky a další znepokojivé příběhy (2016). Ovšem „podivná“ díla nevznikají jen ve Finsku. A když to obrátím: Švédsko a Norsko přinášejí vedle detektivek i jinou četbu.

Číst více

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.