Kniha Zlín

Vhled do horkého tématu dneška v našich knihách o špionáži

Vhled do horkého tématu dneška v našich knihách o špionáži
aktuality

Salisbury je poklidné město s pětačtyřiceti tisíci obyvateli, které leží západně od Londýna. Ideální místo pro penzisty. A také častá zastávka turistů, kteří si prohlédli nedalekou kamennou stavbu Stonehenge, pět tisíc let starý podivný monument, sloužící patrně v pravěku k náboženským obřadům i k astronomickým pozorová¬ním. Na jaře 2011 koupil na okraji města domek Rus Sergej Skripal. Dal za něj 350 tisíc liber. Kromě toho si pořídil luxusní auto BMW 20D. Britové mu přiznali penzi jako plukovníkovi jejich armády…

Číst více

Doba koronavirová

Doba koronavirová
knižní tipy

Karel Pacner, je jedním ze dvou Čechů, kteří byli v červenci 1969 u startu prvních lidí na Měsíc. Pracoval tehdy v Mladé frontě, umanul si, že takovou převratnou událost musí komentovat přímo z místa, a to také učinil. Jeho každodenní zprávy Houstne, tady Pacner se staly kultovními. Z pohledu dnešní doby, kdy existují mobilní telefony, internet, družicové přenosy…, se zdá být vznik tehdejších reportáží a jejich přenos přes oceán přímo neuvěřitelný. Uběhlo půl století a Karel Pacner pořád patří mezi novinářské špičky a špičky autorů literatury faktu, s novými technologiemi se zcela samozřejmě sžil a od svého počítače dokáže bádat mj. v archivech tajných služeb. O čemž svědčí ohlas jeho posledních knih z oblasti špionáže. Karel Pacner je bezesporu českou jedničkou v popularizaci kosmonautiky i špionáže.

Číst více

Detektivky bez krve a karanténní rutina

Detektivky bez krve a karanténní rutina
aktuality

S překladatelkou z norštiny Kateřinou Krištůfkovou jsme si povídali o tom, co ji přivedlo k překladatelskému povolání, na jaké překlady ráda vzpomíná anebo jak ji umí překvapit autor, od kterého přeložila už asi patnáctou knihu. Uhádnete, kdo to je?

Číst více

Sami jste ho zabili!

Sami jste ho zabili!
knižní tipy

Charlottě Kotíkové bylo v únoru 1948 teprve sedm let. Na události těch dnů si ale dobře vzpomíná i proto, že její rodině přinesly tragickou ztrátu. Vyrůstala se svou matkou, tetou a babičkou v nevšedním společenství čtyř žen v bytě ve Všehrdově ulici na Malé Straně. Semknuté rodině vévodila babička Bohumila Masaryková-Slavíčková, řečená Míla, která byla vdovou po Herbertu Masarykovi, starším synovi prvního československého prezidenta. Charlotta Kotíková svěřila své vzpomínky Paměti národa.

Číst více

Jak vznikl román Měli jsme štěstí

Jak vznikl román Měli jsme štěstí
aktuality

Světový bestseller z období druhé světové války je výsledkem dlouhého pátrání v archivech, sbírání materiálů a zaznamenávání osobních svědectví. Na jeho počátku stálo náhodné odhalení rodinného tajemství.

Číst více

Ohromující válečný román plný naděje

Ohromující válečný román plný naděje
aktuality

Když bylo Georgie Hunterové patnáct let, dozvěděla se, že její předkové patří k těm, kdo přežili holocaust. Neuvěřitelný příběh své rodiny se nakonec rozhodla zpracovat ve svém debutovém románu – a jeho vznik doprovázelo náročné pátrání.

Číst více

Nesmrtelnost jako prokletí

Nesmrtelnost jako prokletí
knižní tipy

Nedlouho před koronavirovou pandemií vyšel román Žít navěky americké židovské autorky Dary Hornové. Příběh jeho českého vydání je zvláštní v tom, že si jej prosadila sama překladatelka Tereza Marková Vlášková, která se také chopila příležitosti představit knihu na našem blogu.

Číst více

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.