Na co se u nás můžete těšit do konce roku

ediční plán

Jaké knihy pro vás chystáme do konce letošního roku? Opět jsme pro vás připravili přehled novinek, které u nás vyjdou do konce letošního roku. Nabídka je rozmanitá, a tak s celou redakcí doufáme, že si mezi nimi najdete „to své“.

Non-fiction 

Vaclav Smil: Velké proměny 

Jak se utvářel moderní svět  

Jak je možné, že moderní svět funguje? Demografie, zemědělství, energie a hospodářství – to jsou čtyři „velké civilizační přechody“, jež zcela proměnily náš způsob života. Ačkoli jimi mnoho společností prošlo, na Zemi stále žijí stovky milionů lidí, kteří jsou tímto vývojem nedotčeni. Co to pro planetu znamená a kam tato nerovnováha lidstvo v blízké budoucnosti zavede? Mezinárodně uznávaný vědec Václav Smil představuje největší výzvy současnosti, které už nyní formují podobu našeho světa. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/81926115/velke-promeny/

 

Jostein Gaarder: Teď je to na nás 

Životní filosofie pro děti i dospělé podle autora bestselleru Sofiin svět  

Jostein Gaarder jako by neustále psal jednu knihu s jasným poselstvím: život na této planetě je naprosto unikátní. Ve sbírce úvah koncipovaných jako dopis vnoučatům přemítá nad životem, smrtí, náboženstvím, časem, láskou, přírodou a budoucností. I když dobře ví, že na některé otázky nikdy nenalezne odpověď ani on, ani slavní vědci, přináší optimistický pohled na svět a lidstvo s ním nerozlučně spjaté. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/80674695/ted-je-to-na-nas/

 

 

Jana Peroutková, Petr Švec: Restart 

ČSR – ČSSR – ČSFR – ČR – SR 

Osobnosti různých profesí, zkušeností a věku – Petr Fiala, Mikuláš Dzurinda, Michael Kocáb, Věra Jourová, Šimon Pánek, Pavel Kosatík, Tereza Nvotová, Pavel Rychetský a Karel Oliva – se zamýšlejí nejen nad rozdělením Československa, ale také nad tím, co prožívají Češi a Slováci třicet let poté, v době, která ukazuje, jak velký význam mají spojenectví a přátelské vztahy. Kniha je doplněna faktografií, zajímavostmi a glosami dalších osobností. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/82978762/restart/

 

Dějiny science-fiction v komiksu 

Komiks, bez kterého se neobjede žádný milovník sci-fi 

Vědeckofantastický žánr se stal nedílnou součástí literárního kánonu a získal si nespočet čtenářů po celém světě. Věnují se mu specializovaná nakladatelství či periodika a fanoušci sci-fi pořádají pravidelné sjezdy. Kdy to ale celé začalo? Jak se odvíjely dějiny sci-fi od počátků až do 21. století? Kteří významní autoři a autorky ji formovali? Výpravný komiks potěší jak skalní „scifisti“, tak ty, kteří se o žánru zkrátka chtějí dozvědět „něco víc“. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/79622035/dejiny-science-fiction-v-komiksu/

 

Petr Neužil: V hlavní roli srdce 

Povídky a deník kardiologa 

Srdce je zásadním orgánem lidského těla i univerzálním symbolem života. Kdo by mu měl rozumět lépe než kardiolog Petr Neužil? Ve svém deníku dává nahlédnout do vývoje současné kardiologie, promlouvá o setkáních se známými osobnostmi a reflektuje bouřlivé období posledních let. Neužilovy intimní povídky, ryze literární texty s ilustracemi celosvětově uznávaného malíře Tomáše Bíma překvapí svou nevtíravou pronikavostí.

https://www.knihazlin.cz/tituly/79709544/v-hlavni-roli-srdce/

 

Martina Riebauerová: Dynastie mozků 

Zakladatel rodu neurochirurgů v rozhovorech a vzpomínkách 

Tři generace rodiny neurochirurgů, tři generace s jinými technologickými možnostmi při operování mozku. To je zkušenost otce, syna i vnuka stejného jména i příjmení. Původní a vůbec poprvé publikovaný rozhovor s Vladimírem Benešem nejstarším (1921–2021), průkopníkem neurochirurgie v Česku, který zemřel loni ve věku 100 let, doplňuje rozhovor s Vladimírem Benešem mladším i glosami Vladimíra Beneše nejmladšího. Díky vzpomínkám na tátu a dědečka knižní mozaika rozkrývá konkrétní témata z různých úhlů pohledu

https://www.knihazlin.cz/tituly/55253555/dynastie-mozku/

 

Dan Tržil: Proti proudu 

Jediným limitem jsme my sami. Tajemství úspěchu českých osobností v publikaci podle známého podcastu 

Co je to dobrý život a jak si ho pro sebe vytvořit? Dan Tržil, autor podcastu Proti Proudu, hledá odpovědi s českými osobnostmi, které se nebály vybočit z bezpečných hranic mainstreamu. V originálním průvodci kromě rozhovorů najdete i nadčasové úvahy ze sféry seberozvoje, financí, vzdělávání nebo vztahů. Každou z těchto oblastí můžete nastavit tak, abyste dosáhli svých cílů – tak se nechte inspirovat a jděte za tím, co má v životě skutečnou hodnotu! 

https://www.knihazlin.cz/tituly/64033777/proti-proudu/

 

Beletrie

Louis de Bernières: Zbývá ještě tolik života 

Pokračování výpravné historické trilogie od autora Mandolíny kapitána Corelliho 

Po první světové válce se Rosie a Daniel stěhují se svou dcerkou na Cejlon, aby začali nový život, ovšem ani v tropickém ráji uprostřed čajových plantáží jim není souzeno najít štěstí. Také Rosiiným třem sestrám, které zůstaly doma v Anglií, stojí v cestě za jejich sny mnoho překážek, které každá zdolává po svém – a leckdy poněkud nekonvenčně. Ovšem události v Německu nabírají rychlý spád a další celosvětový konflikt je na spadnutí. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/64816398/zbyva-jeste-tolik-zivota/

 

Matias Faldbakken: Je nás pět  

Tak trochu jiný venkovský román 

Tormod Blystad s manželkou Siv a dětmi Alfem a Helenou vedou víceméně spokojený život na norském venkově. Z Tormoda se po bouřlivém mládí stal spolehlivý manžel a starostlivý otec, který na poněkud jalovém pozemku postavil vlastníma rukama krásný dům. Idylka by mohla být takřka dokonalá. Každé rodině ovšem k úplnosti něco schází. A tak k Blystadovým přibude Střela, fena norského losího psa, která prázdné místo zacelí. Když ale jednoho dne beze stopy zmizí, Tormod je zdrcený a hledá útočiště ve své dílně. V hnětacím robotu smísí úrodný červený jíl s umělým hnojivem, a tím probudí k životu síly, jejichž působení bude mít nedozírné následky. 

Je nás pět je vtipný a originální román, který v sobě snoubí realistické vyprávění s nadpřirozenými prvky, mytologickými odkazy a mírně hororovou atmosférou. 

„Venkovský román, rodinný thriller a frankensteinovský příběh v jednom. Neuvěřitelně skvěle napsané. Vskutku ojedinělý text.“ – Jo Nesbø 

https://www.knihazlin.cz/tituly/63398880/je-nas-pet/

Benedict Wells: Hardland 

Oceňovaný román od autora bestselleru Na konci samoty 

Léto roku 1985. Na okraji malého městečka v Missouri stojí cedule s nápisem „Objevte 49 tajemství Grady“. Patnáctiletý outsider Sam nezná ani jedno, zato ví, jaké to je, když život nestojí za nic. Aby nemusel trávit čas s rodinou, nastoupí na brigádu do místního starého kina, kde se seznámí s bystrým Cameronem, málomluvným sportovcem Hightowerem a také bezstarostnou, o něco starší Kirstie, do které se zamiluje. Háček je v tom, že všichni tři právě odmaturovali a na podzim se rozprchnou každý jinam, aby pokračovali ve studiu. Samovi tak zbývá jen pár týdnů, aby si se svými nově nalezenými přáteli vyzkoušel život, po kterém vždycky toužil. Krátké období, během něhož odhalí tajemství místa, kde se narodil, a zjistí, kdo skutečně je – a co znamená žít. 

https://www.knihazlin.cz/tituly/78796170/hard-land/

Ray Bradbury: Sem přichází něco zlého 

Nestárnoucí klasika jednoho z nejznámějších amerických autorů v novém vydání 

Do Green Townu přišel říjen a s ním něco, co žádný jeho obyvatel nečekal – pouť! S tajemným kolotočem a obludáriem vzbuzuje zvědavost celého městečka. Ovšem pan Cooger a pan Dark, dvě zlovolné bytosti, které ji vedou, s sebou rozhodně nepřivážejí radost a smích. Rádi by se nasytili dušemi těch, kdo jejich atrakcím propadnou, ovšem jejich úmysly prohlédnou Will a Jim, dva nerozluční kamarádi. Jakou ale mají šanci proti absolutnímu zlu? 

https://www.knihazlin.cz/tituly/83064449/sem-prichazi-neco-zleho/

 

 

Detektivky

Kristina Ohlssonová: Bouře 

Nad poklidnou vesničkou se stahují mračna. První díl atmosférické detektivní série.  

Stockholmský finančník August Strindberg se rozhodl pověsit kariéru na hřebík a otevřít si vetešnictví. Jenže s jeho příjezdem do ospalé pobřežní vesničky jako by tu veškerá idyla skončila – za bouřlivé noci zmizí oblíbená místní učitelka. Policie v čele se sympatickou Marií Martinssonovou bezvýsledně prohledává okolí a atmosféra mezi starousedlíky houstne. Co se vlastně přihodilo? A proč v Augustovi roste přesvědčení, že klíč k vyřešení záhady má v rukou právě on? 

https://www.knihazlin.cz/tituly/78011702/boure/

 

Helen Fieldsová: Jako stín 

Mysteriózní thriller od autorky Dokonalé série 

Někde tam je. Skrývá se. A neustále se dívá. Edinburské kriminální oddělení má plné ruce práce s případem únosce, kterého svědci popisují spíš jako stín než jako opravdového člověka. Vyšetřovací tým se proto rozrůstá o nekonvenční americkou forenzní psycholožku Connie Woolwineovou a londýnského inspektora Brodieho Baardu. Společně se vydávají po stopách narušeného pachatele. Podaří se jim zabránit tomu, aby podivný muž uvrhl do noční můry další nevinné oběti? 

https://www.knihazlin.cz/tituly/73962648/jako-stin/

 

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.