„Deset let jsem nevycházel z pokoje!"

knižní novinky

Po komunistickém puči v roce 1948 se na Šumavě některé služebny Sboru národní bezpečnosti tajně vzepřely totalitnímu režimu a tamní policisté pomáhali na Západ lidem, kteří museli z Československa zmizet. Převaděčskou síť po roce ovšem rozbila StB. Strážmistra Jaroslava Maršíka však nedopadli, při zatýkání unikl a deset let strávil v úkrytu, a to v jedné místnosti, často pod postelí nebo ve skříni. Publicista Pavel Švec nyní jeho příběh mapuje v nové knize na pomezí literatury faktu thrilleru – Akce Kvilda.

 

Pátrání komunistické policie, které vedlo k zatčení Jaroslava Maršíka, dostalo název Akce Kvilda

 

Jaroslav Maršík se v prosinci 1948 oženil s Vlastou Zrůbeckou, kvůli které odešel od SNB. V tu dobu mu bylo 44 let. Za pár měsíců na celých deset let zmizí.

Dům č. p. 13 v Bavorově, kde žila sestra Jaroslava Maršíka Marie. Zde se dlouhé roky její bratr ukrýval. Branou z Panské uličky vedla začátkem dubna 1959 policie zátah.

Budova měla dvůr a k Panské uličce tehdy přiléhal trakt domu. Okno na pravém snímku v boční stěně ústí do bytu Marie Maršíkové (na dalším snímku označeno šipkou).

Byt v prvním patře měl dvě místnosti. Přední sloužila jako kuchyň, v ní šestapadesátiletá soukařka Pletařských závodů Marie Maršíková spávala. V té zadní byla bytelná postel, vedle ní skříň a naproti velký dřevěný kufr

U postele při zatčení stály kostkované pánské bačkory, papírová krabice a žlutý cestovní kufr. Pod oknem pak nočník a větší plechová nádoba, která uprchlíkovi sloužila jako záchod.

Když za Marií přišla návštěva, Jaroslav se ukrýval v zastlané posteli pod slamníkem, kde měl vybudovaný prostor. V novém bytě pak v kufru a později ve skříni (na snímku), v níž měl za šatstvem přizpůsobené sedadlo. Jeho úkryt znaly rodiny jeho bratrů i manželka, ale v podstatě ho nenavštěvovaly. Jen opravdu výjimečně. Třeba dvakrát za celé desetiletí.

Středa 4. března 1959. V úřadovně Krajské správy ministerstva vnitra v Karlových Varech oznámí třicetiletá příbuzná Marie Maršíkové - manželka jejího synovce -, že se v Bavorově ukrývá bývalý příslušník SNB Jaroslav Maršík (na snímku). V ten okamžik dávný šumavský případ ožije.

K možnému prozrazení úkrytu mohlo dojít již dříve. V pondělí 5. ledna 1959 přišlo železniční poštou do Pletařských závodů Jitex Bavorov, kde Marie Maršíková pracovala, anonymní udání plné pravopisných chyb. "Zdraví Vás ústřední dopis K. S. Č. abyste byli více bystré a dívali se také okolo ne jen v továrně dali práci těm kdož si jí zaslouží. Pracuje u Vás sl. Marie Maršíková velká údernice také dostala Diplom dejte jí ještě jeden to nedokáže žádný být takovou údernicí že 15 roků má u sebe zběha a živí ho tak jí dejte pěknou práci aby se takové prase vydrželo neš ten převrat přijde on na něj prý čeká."

Jsou vyzbrojeni pistolemi, samopaly, slzotvornou bombou a útočným granátem. Plánek zátahu si při přípravě akce nakreslí.

https://www.knihazlin.cz/tituly/81926344/akce-kvilda/

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.