Mužský mozek v oslabení
Pokud máte během letních dnů chuť na oddychové čtení, ale dáváte přednost populárně naučné literatuře, ideální volbou pro vás bude Lepší polovička: Proč jsou ženy geneticky silnější. Kniha uznávaného lékaře a vědce Shäron a Moalema boří mýtus o takzvaném slabším pohlaví a rozhodně není určená pouze ženám, jak by se podle názvu mohlo zdát. Autor v ní publikuje seriózní vědecké poznatky, ke kterým došel během svého více než dvacetiletého bádání na poli neurogenetiky. Dozvíte se mimo jiné odpovědi na otázky, proč se ženy dokážou lépe vypořádat s nádorovým onemocněním, s hladem a proč vidí svět v širším barevném spektru. Moalem předkládá spoustu zajímavých historek z vlastní lékařské praxe, ale vrací se i k příběhům z dávné minulosti, kdy vědci měli trnitou cestu při prosazování svých názorů a pro učené ženy to platilo dvojnásob.
Ukázka:
Více než 1000 let po Aristotelovi dokázala lékařská věda (ovládaná téměř výhradně muži) mnoha významným jevům lépe porozumět. Tak například anglický lékař William Harvey v sedmnáctém století popsal krevní oběh, Edward Jenner už v osmnáctém století přišel s vakcínou proti neštovicím a nobelista Wilhelm Conrad Röntgen na sklonku devatenáctého století nejen objevil, ale i uvedl do praxe skiagrafii. Přesto se vědci nedovedli shodnout, co vlastně určuje pohlaví. Historii genetiky obecně psali i přepisovali zejména muži, což se dle mého názoru nepříznivě odrazilo na lékařském přístupu k oběma pohlavím.
Náhled na původ i rozdíly pohlaví pak léta zůstával omezený. Chromozomální základ pohlavního rozrůznění se začal rýsovat teprve s příchodem dvacátého století zásluhou průkopnic na poli vědy. Řadila se k nim i Nettie Stevensová.
Zkoumala chromozomy u larev potemníka moučného a přitom zjistila, co jiným celou dobu unikalo. Vypozorovala totiž, že obě pohlaví zkoumaného druhu mají po 20 chromozomech (jak si jistě pamatujete, u lidí činí celkový počet 46). A že u samečků se vyskytuje jeden výrazně menší. Dotyčná badatelka tak objevila chromozom Y.
V převratném spisu z roku 1905 chromozomální určení pohlaví vymezila a popsala. Jako první tedy vyhlásila do světa, že v samičím organismu se vyskytuje dvojice pohlavních chromozomů XX, kdežto v samčím XY. Vyvodila, že právě od tohoto rozdílu se odvíjí svébytná vývojová cesta obou pohlaví.
Za studií jsem se o jmenované vědkyni vůbec nedozvěděl. Učil jsem se, že za epochálním objevem stojí někdo jiný, totiž její současník Edmund Beecher Wilson působící v oboru genetiky už delší čas. Ze skript jsem přitom nevyčetl, že dotyčný badatel mohl do pracovních zápisků mladší kolegyně nahlížet ještě před vydáním její stati. Jeho článek (uvádějící obdobné výsledky) byl téhož roku urychleně otištěn v srpnovém čísle věstníku Journal of Experimental Zoology, do jehož redakčního kruhu údajný novátor čirou ná