ČTK


Související akce a aktuality:

Kde končí historie a kde začíná současnost?

Kde končí historie a kde začíná současnost?
redakční seriály
Jak víme, hranice mezi historií a současností se někdy překrývá, a právě knihy, které vycházejí v naší Edici HOT HISTORY reflektují nejen bouřlivou minulost, ale současně i žhavou přítomnost. Nejinak je tomu i v naší novince „Restart“ , kterou jsme vydali ke 30. výročí vzniku samostatné České republiky a rozdělení Československa. K naší radosti přišel tuto knihu pokřtít i pan premiér Fiala, který coby politolog a historik do knihy též sám přispěl. Spolu s Michaelem Kocábem, Pavlem Kosatíkem, Karlem Olivou, Robertem Zárubou a „televizními“ autory moderátorkou ČT Janou Peroutkovou a editorem Petrem Švecem jsme knihu pokřtili v Knihovně Václava Havla. Publikace vznikala z původních – přímo pro knihu připravených rozhovorů – během bouřlivého roku 2022. Jak řekli sami autoři na křtu knihy, oproti televizní práci jim knižní zpracování tématu nabídlo možnost díky rozsahu jít více „do hloubky“, a především nebyli omezeni požadavkem nestrannosti veřejnoprávního média…

Hot History: Kdo mířil na Hrad?

Hot History: Kdo mířil na Hrad?
redakční seriály
V době právě vrcholící prezidentské kampaně si připomínáme i naše minulé prezidenty. Co ale kandidáti na tuto funkci? Souboj Miloše Zemana s Karlem Schwarzenbergem či Jiřím Drahošem si pamatujeme, ale podobné otevřené i zákulisní bitvy i vyjednávání probíhaly mezi kandidáty na prezidenta během celého minulého staletí. Víte, že mezi nimi byl mj. například i Jiří Hanzelka, Jan Antonín Baťa, Jan Masaryk, Rudolf Slánský nebo herec Štefan Kvietik? Je samozřejmě otázkou, jakým směrem by se historie našeho státu ubíraly v případě jiného výsledku volby. Neúspěšní kandidáti bývají zapomenuti, a proto jsme právě před poslední volbou prezidenta požádali renomovanou historičku a spisovatelku Janu Čechurovou požádali, aby pro naše čtenáře připravila knihu „Kdo mířil na Hrad?“

„Mám, co jsem si zasloužil“ po sedmdesáti letech

„Mám, co jsem si zasloužil“ po sedmdesáti letech
čítanka
Rudolf Slánský patřil k nejmocnějším mužům komunistického aparátu, a to až do večera 23. listopadu 1951, kdy si pro něj přišli estébáci. Ve vykonstruovaném procesu se pak stal obětí teroru vlastní strany. Právě před sedmdesáti lety, 27. listopadu 1952, byl Slánský spolu s dalšími odsouzen k trestu smrti a 2. prosince 1952 popraven. Vzhledem k tomuto přízračnému výročí v těchto dnech média připomínají osud Slánského i celý proces s tzv. protistátním spiklenecký centrem v čele s Rudolfem Slánským. Např. Česká televize uvedla v premiéře celovečerní dokument „Kdo jinému jámu“. Když jsme volili název knihy Karla Kaplana „Mám, co jsem si zasloužil“, uvažovali jsme ve stejných intencích jako kolegové z ČT.

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.