Před branou nenávratna

Příběhy obětí šoa

Adam Drda

Otevřely se brány nenávratna, tehdy k nim vedly koleje a vlaky...

Na podzim 2021 uplynulo právě osmdesát let od chvíle, kdy nacisté zahájili systematické deportace Židů z Čech a Moravy do vyhlazovacích koncentračních táborů. První transport našich někdejších spoluobčanů židovského původu, zbavených všech práv, majetku i rodinného zázemí, vyjel směrem na východ v říjnu 1941. K tomuto neblahému výročí vychází kniha vzpomínek pamětníků přeživších šoa. Všichni zakusili antisemitskou persekuci, všichni jen zázrakem přežili nacistické „konečné řešení židovské otázky“, všichni ztratili své blízké. Jsou to skutečné příběhy skutečných lidí v soukolí dějin, které jsou mnohdy krutější než smyšlené thrillery.

Jak říká autor knihy Adam Drda, který se tématem holocaustu soustavně zabývá více než dvacet let: „Naživu je dnes jen nepatrný počet lidí, kteří mohou pronásledování Židů za nacismu vylíčit na základě osobního prožitku… Lidé, s nimiž se na následujících stránkách setkáte, vydávali svědectví o zavražděných a o zločinu. Většinou to pociťovali jako povinnost a součást svého úkolu a údělu, většinou je to stálo obrovské množství sil. Kdyby tato kniha přispěla k tomu, že se jejich výpovědi zase o něco víc rozšíří a zapomnění trochu oddálí, že si třeba mladí lidé přečtou další knížky o šoa, měla by smysl.“

Malé hezké číslo 72430

Příběh Ruth Bondyové

Ledochovka

Příběh Heleny Esterkésové, rozené Rivcové

V Osvětimi ptáci nebyli

Příběh Miloše Dobrého

Birkenau boy

Příběh Tomana Broda

Zpráva o velikém neštěstí

Příběh Rudolfa Vrby

Maluj, co vidíš

Příběh Helgy Hoškové, rozené Weissové

Udělat co nejvíc pro druhé

Příběh Heinze Prossnitze

Přežil jsem Treblinku

Rozhovor s Richardem Glazarem

Chanele

Příběh Heleny Maršíkové, rozené Drummerové

Nesmíš vydat ani hlásku

Příběh Ilony O., rozené Kieszlové

Malčinka a já

Příběh Věry Ďuľové, rozené Richterové

Dcery „židovského buržoazního nacionalisty“

Příběh Evy Vaňkové a Heleny Koskové, rozených Fischlových

Číst více
349,00 Kč doporučená cena
V prodeji

Brána nenávratna

Brána nenávratna
knižní novinky

Příběh obálky a celé knihy „Před branou nenávratna“ začal u nádraží Praha-Bubny. Právě zde našeho grafika Honzu Kafku zaujal tehdy právě instalovaný neokázalý objekt sochaře Aleše Veselého „Brána nenávratna“.

Číst více
Podobné

detailní informace

Počet stran 288
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 23.08.2021
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,426 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076621886
Věk od 15
Edice Hot History
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

autor knihy

Adam Drda Adam Drda

Adam Drda


Publicista Adam Drda se věnuje především moderním dějinám a tematice holocaustu, působí jako externí redaktor Českého rozhlasu, je spoluautorem rozsáhlého dokumentárního cyklu Příběhy 20. století a jedním ze scenáristů stejnojmenného cyklu České televize. V roce 1989 začal pracovat v tehdy ještě samizdatové revue Střední Evropa, v letech 1999 až 2005 byl analytikem a reportérem české redakce BBC. Dlouhodobě přispívá do Revolver Revue, Respektu či Lidových novin, úzce spolupracuje se společností Člověk v tísni. V roce 2007 získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

Zobrazit profil autora

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.