Brána nenávratna

knižní novinky

Příběh obálky a celé knihy „Před branou nenávratna“ začal u nádraží Praha-Bubny. Právě zde našeho grafika Honzu Kafku zaujal tehdy právě instalovaný neokázalý objekt sochaře Aleše Veselého „Brána nenávratna“.

Honza mně, coby redaktorce KNIHA ZLÍN, poslal do redakce fotografii s tím, že by to byla skvělá fotka na obálku některé z příštích knih:

Obsah knihy, její autor a název mi byl hned jasný. „Brána nenávratna“ je součástí projektu „Památník ticha“, jehož hlavním cílem je „revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška“.

Z nádraží Bubny byly během druhé světové války vypravovány transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. (Po osvobození zažilo nádraží odsun pražských Němců.) Osobitá „Brána nenávratna“ nedávno zesnulého autora Aleše Veselého je památník, konstruovaný jako brána k nebesům, je vytvořen vztyčením dvacetimetrových železničních kolejí, po kterých odjížděly vlaky v době holocaustu, spojených 36 pražci a podepřených 12 vzpěrami.

 

„Inspirací pro památník byl Jákobův žebřík... Jako eponymický otec národa byl Jákob alias Izrael také otcem dvanácti původních kmenů, ze kterých se skládal židovský národ. Těmto dvanácti původním židovským kmenům odpovídá dvanáct podpěr památníku. Hluboký význam, přesahující do současnosti, má počet 36 pražců. Ty mohou symbolizovat třicet šest spravedlivých (skrytých světců), kteří jsou odpovědni za stav světa.“

 

Téma knihy s obálkovou fotografií, bylo celkem jasné – šoa. A k mé velké radosti na spolupráci přikývl publicista a spisovatel Adam Drda, který se tomuto tématu věnuje dlouhodobě, především v rámci „Příběhů 20. století“ Českého rozhlasu a sbírky Paměť národa společnosti Post Bellum. Domluvili jsme se, že Adam literárně zpracuje další vzpomínky pamětníků, kteří šoa přežili, případně oživí a doplní novými fakty ty příběhy, které již publikovány byly.

 

Nejdříve vznikl potah obálky:

 

… poté přebal knihy s výsekem, který ve výsledku odkrývá část potahu. Ani ztvárnění přebalu není samoúčelné. Dým na přebalu symbolizuje saze z komínů plynových komor a šest milionů bodů v bitmapě podkladu na přebal symbolizuje šest milionů obětí šoa.

 

 

A zde je finální podoba obálky:

 

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.