Tipy na knižní dárky pod stromeček | Albatros media

Tipy na knižní dárky pod stromeček

knižní tipy

Obchody jsou zatím ještě otevřené, tak je možné se vydat na lov posledních vánočních dárků. Pro všechny, co si neví rady, jsme připravili tipy z naší redakce.

Co pro vás vybrala naše redaktorka Irena Tatíčková?

První knižní tip:

Nezapomeňme je komorní knížka skutečných příběhů v soukolí dějin dokazuje, že literatura faktu je často napínavější než vyfabulované detektivky. O osudu objevitele bratří Mašínů Otakara Rambouska, který prožil mnoho adrenalinových situací v obou totalitách, lze číst jen se zatajeným dechem. Stejně poutavý je příběh ženy, která pomáhala Židům přímo v Heydrichově sídle či čtrnáctileté hrdinky bitvy u Dukly a další. Kniha z edice Paměť národa vychází v době, kdy se bohužel opět začíná relativizovat etický odkaz těch, co to nevzdali a nebáli se bojovat za demokracii. I proto je důležité a podnětné si tyto příběhy znovu a znovu připomínat. A nudit se čtenář určitě nebude! 

Druhý knižní tip:
Box knih s názvem Českoslovenští vyzvědači. Nekompromisní historik a publicista Petr Blažek k trilogii Karla Pacnera napsal: „Je to velký počin. Karel Pacner supluje činnost jedné státní instituce.“ A tato slova by měla být tím nejlepším doporučením pro zájemce o moderní historii, špionáž a zákulisí československých tajných služeb. 

Třetí knižní tip:

I v třetí knize dnes již kultovní série Zmizelá Šumava se prolínají unikátní dobové i dokumentární fotografie osobitých scenérií charismatického kraje s poutavým příběhy zdejších obyvatel. V nejnovější publikaci legendárního šumavského rodáka, svérázného vypravěče Emila Kintzla a režiséra Jana Fischera můžete nově nahlédnout do tohoto svébytného kraje i v barvě! 

 

Vlaďka Rozmanová pod stromoček vybrala dvě dětské knihy a jednu pro dospělé.

Čtvrtý knižní tip:

Dětské knížky od autora severských detektivek Joa Nesbøho mají velkou výhodu v tom, že se při jejich četbě pobaví rodiče spolu se svými potomky. Doktor Proktor a prdicí prášek stejně jako Doktor Proktor a vana času spojuje ústřední trojice správně ztřeštěných postav, bláznivé vynálezy, smyšlená zvířata, která si nepřejete ani poznat a překvapivé zvraty v ději. To vše okořeněné originálním humorem.

Pátý knižní tip:

Důvěrnosti jsou zajímavou psychologickou sondou do života a myšlenek akademika s úspěšnou kariérou, který je ovšem velmi vnitřně rozpolcený vztahy k důležitým ženám svého života. Zjišťuje, že není úplně moudré svěřit své tajemství jediné osobě a nechat se tím držet v šachu. Autor knihy Domenico Starnone opět dokázal skvěle vystihnout, jak každý člověk vnímá věci a události ze zcela jiného úhlu pohledu.   

 

Jiří Hron pro vás má dva vánoční typy z letošního roku pro čtenáře ruské literatury.

Šestý a sedmý knižní tip:

Člověk nula je propracovaná dystopická sci-fi inspirovaná díly George Orwella a Aldouse Huxleyho, jejímž dějištěm je dokonalý svět s kontrolovanou populací. I precizně fungující systém se ale jednou může zadrhnout a výsledkem je přebytečná lidská bytost, někdo, kdo se nikdy neměl narodit… O knize Autobiografie Ježíše Krista říká její název v podstatě vše: tvoří ji fiktivní poznámky samotného Ježíše, ale autor románu pojímá jeho postavu o dost jinak, než jak ji známe z biblického kánonu. V Rusku kniha vzbudila kvůli některým otevřeným pasážím značnou nelibost, ale jejím stěžejním motivem je ochota lidí nechávat se vést falešnými proroky a vůdci – což je v dnešní době mimořádně aktuální.

 

Jitka Hanušová přidává tipy pro milovníky přírody i jídla.

Osmý knižní tip:

CHILLI – průvodce světem pálivého jídla je jedinečná publikace s trvanlivostí stejnou jako chilli papričky, je napěchovaná spoustou užitečných a zajímavých informací, chutných receptů, a navíc vypadá nádherně, takže jako dárek ji ani nemusíte balit. Mimochodem, patří mezi tři nejlepší pikantní kuchařky světa v soutěži Gourmand World Cookbook Awards 2019!

Devátý knižní tip:

Tajný život úhořů osloví nejen rybáře nebo milovníky Oty Pavla, ale každého, koho zajímají záhady přírody a života. Knížka je vyprávěná poutavým stylem, který kombinuje vědecké poznatky a historická fakta s osobními vzpomínkami autora. Zřejmě i díky skromnosti a naději, kterou vzbuzuje, se stala celosvětovým bestsellerem. Nemáte-li rádi kapry, pořiďte si ke štědrovečernímu posvícení úhoře!

Desátý knižní tip:

Pod širým švédským nebem můžete být s touto knihou kdykoliv, obsahuje totiž krásné celoformátové fotografie ze švédských lesů. Kromě toho přináší spoustu tipů, které si můžete pod svým vánočním stromkem nastudovat a pak je v přírodě zužitkovat: například jak rozdělat oheň, jak nejlépe usušit vlhké ponožky, na čem si v lese ustlat nebo čím se tam utřít.

Radek Jahůdka na konec doporučuje psychologickou novelu a populárně-naučnou publikaci.

Jedenáctý knižní tip:

Jistě už vám někdy v minulosti někdo lhal.

Spolužák, soused, manžel, premiér, prezident… Oklamala vás banka, realitka, nebo třeba manželka. To všechno není nic proti tomu, když lžete sami sobě a klame vás vlastní mozek.

Nahlédněte do tajemství lží a sebeklamů s knihou Jak nás mozek klame od Alberta Moukheibera.

Je skvělá, pokud mě mozek neklame.

Jsem přesvědčený, že mám pravdu, i když se zrovna tak můžu mýlit.

Víc zjistíte po přečtení této populárně-naučné publikace.

Nebo ne?

Důležité je přežít.

Dvanáctý knižní tip:

Kdybyste teď zemřeli, hledal by vás někdo?

Koncentrovaná psychologická novela Heleny Hrstkové Dovnitř zaznamenává hraniční události a křehký svět lidských vztahů. Úsporný příběh citlivě, s hlubokým pochopením i s ironickým odstupem tajemné vypravěčky modeluje životní mezníky, které se ztrácejí v syrové každodennosti, již okupuje samota, ale i naděje na lásku a něhu.

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.