Příhody doktora Proktora jsou kompletní

knižní novinky

Celosvětově oblíbený autor detektivek Jo Nesbø má na kontě nejen knihy pro dospělé, ale i pro malé čtenáře. Za poslední dva roky jsme vydali všech pět dílů o dobrodružství svérázného vynálezce doktora Proktora a jeho dvou věrných přátel a pomocníků Bulíka a Lízy.

Kromě toho je k dostání i Senzační sbírka zvířat doktora Proktora, v níž najdete kompletní fantastickou zvířenu ze všech pěti dílů. O všemožných stvořeních a příšerkách z Nesbøvých příběhů se v Přírodovědeckém muzeu v Oslu konala před několika lety dokonce výstava, kde byly ke zhlédnutí v životní velikosti měsíční chameleoni a dalších asi 23 vymyšlených zvířat, které byste na povrchu zemském raději neviděli. Jestliže jste výstavu v Oslu nestihli, nevěšte hlavu, protože ve všech knihách text doprovází ilustrace předního norského ilustrátora Pera Dybviga. Sice ne v životní velikosti, ale to je možná dobře…

Báječné, trochu bláznivé, ale především dobrodružné příhody doktora Proktora, Bulíka a Lízy pobaví celou rodinu. Díky povedené kombinaci Nesbøvy představivosti, vtipných zápletek, vynalézavých řešení a barvitých charakterů vznikla série, která se bezesporu zapsala do historie knih (nejen) pro děti a nezadá si s příběhy Roalda Dahla nebo třeba tajuplným světem Lewise Carrolla. Pokud si troufneme Nesbøvu sérii připodobnit k velkým opusům filmového plátna, pak vězte, že se zde prolínají Návrat do budoucnosti, Indiana Jones, bondovky, Sherlock a špetka Narnie. Jisté je, že se norskému autorovi povedlo stvořit svět, do kterého se čtenáři rádi vracejí.

Pojďme si přiblížit, co vás v jednotlivých dílech čeká.

1. Doktor Proktor a prdicí prášek

Poté co se Bulíkova rodina přestěhuje do uličky Dělová, musí tento drobný zrzavý klučina chodit do nové školy a hledat si nové přátele. Spřátelí se s Lízou, milou dívku ze sousedství, a co nevidět se stane asistentem svérázného, trochu šíleného profesora Proktora. Doposud zneuznaný vědátor vynalezl prdicí prášek, který nakonec není ani zdaleka tak neužitečný, jak si profesor původně myslel. Bulík a Líza začnou vynálezci pomáhat a snovat plány, jak vyrobit silnější verzi prdicího prášku, která by mohla posloužit ne pouze k pobavení dětí a dospělých, ale posloužit celému lidstvu. Takový prášek by totiž zužitkovalo i NASA… Jenomže nikdy nic nejde tak hladce, jak bychom si představovali, a tak i našim hrdinům začnou zlí padouchové házet klacky pod nohy. Jejich přičiněním se Bulík, Líza i doktor Proktor ocitnou v mnoha nebezpečných situacích, kdy jim jde doslova o krk.

https://www.knihazlin.cz/tituly/55893398/doktor-proktor-a-prdici-prasek-1/

 

2. Doktor Proktor a vana času

Líza a Bulík z Dělové ulice obdrží jednoho dne do schránky šifrovanou pohlednici z Paříže a zdá se, že ji poslal doktor Proktor. Že by mu hrozilo nebezpečí? Brzy vyjde najevo, že jej do nových patálií uvrhl jeho vlastní vynález – vana času. Doktor Proktor natolik toužil po své dávné lásce Julietě Margarínové, že se kvůli ní vydal nejen do Paříže, ale i do minulosti, aby změnil chod dějin. A tak nezbývá i Líze a Bulíkovi ponořit se do čarovné vany a zažít na vlastní kůži dobrodružství, o nichž zatím slyšeli jen ve škole. Setkají se s Johankou z Arku nebo Gustavem Eiffelem, účastní se bitvy u Waterloo či Tour de France a samozřejmě čelí mnoha vypjatým situacím, kde jim jde doslova o krk – třeba na takové gilotině…

https://www.knihazlin.cz/tituly/55893400/doktor-proktor-a-vana-casu-2/

 

3. Doktor Proktor a konec světa. Možná...

Dvojice kamarádů, zrzatý kluk Bulík a dobrosrdečná Líza, se se svým kumpánem, podivínským vynálezcem doktorem Proktorem opět pouštějí do nových dobrodružství. Tentokrát nejde o nic menšího než o konec světa. Jenže na takovou maličkost už sami nestačí, obzvlášť když je většina lidstva už zhypnotizovaná… A tak spojí síly s paní učitelkou Strobeovou a učitelem dílen Gregorem Galvaniem. Tým Pěti přemožitelných se sedminohým peruánským pavoukem jako třešničkou na dortu čelí výzvě zachránit svět před tajuplnými ponožkovými zlodějíčky, kteří na sebe umí brát jinou podobu, nebo se dokonce stát neviditelnými!

https://www.knihazlin.cz/tituly/55893402/doktor-proktor-a-konec-sveta-mozna-3/

 

4. Doktor Proktor a velká loupež zlata

Na neohrožený trojlístek se tentokrát obrátí s prosbou o pomoc samotný norský král. Jako praví vlastenci se bez váhání vydávají inkognito do Británie, aby zachránili své domovské Norsko před mezinárodní ostudou a zřejmě i neodvratitelnou hospodářskou krizí. Někdo totiž ukradl norský národní poklad. Bulík jako by se převtělil v Sherlocka Holmese a jeho detektivní postupy si nezadají s triky nejslavnějšího agenta světa. Znamenitě mu v tom pomohou Proktorovy vynálezy. A Líze se splní přání být pro jednou namísto Bulíka středem pozornosti – ale že ji při tom u obrazovek bude sledovat celý svět, o tom se jí ani nesnilo.

https://www.knihazlin.cz/tituly/55893404/doktor-proktor-a-velka-loupez-zlata-4/

 

5. Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají. Před tím, než ale Vánoce zachrání, se musí vypořádat i s vánočním skřítkem, který nadělování dárků dávno pověsil na hřebík. Do Štědrého dne přitom zbývá jen pár dní a čas letí jako splašený…

https://www.knihazlin.cz/tituly/78306303/zachrani-doktor-proktor-vanoce/

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.