Přední český kardiolog v době korony vydává novou „dvojknihu”

knižní novinky

Existuje jen málo lékařských oborů, které naši maličkou zemi za hranicemi proslavily tolik jako kardiologie. Nezměrnou zásluhu na tom má i primář z pražské Nemocnice Na Homolce Petr Neužil.

Leckoho proto může překvapit, že pan profesor stíhá mezi mezinárodními konferencemi a několikahodinovými operacemi napsat knihu, ke které dodává: „Karel Pacner, to byla vždycky taková moje modla. Četl jsem v dětství jeho knihu o Apollu 11 a nikdy by mě nenapadlo, že se jednou stane mým pacientem,” vypráví Petr Neužil. „To on nakonec přišel s tím, že bych měl něco napsat a provést případné čtenáře tím, čím jsem se v životě zabýval.”

Poutavý a místy strhující profesní příběh Petra Neužila mapuje vývoj kardiologie posledních desetiletí. Primář Neužil vybudoval z oddělení kardiologie Nemocnice Na Homolce prestižní pracoviště, na němž zavádí nejnovější metody léčby. U mnoha z nich má světová prvenství. Zachránil tisíce lidských životů a patří mezi světové špičky, přesto nenahlíží na svět z akademických výšin. Poznáváme v něm člověka se smyslem pro humor, velmi energického a extrovertního. O to víc zaujme druhá rovina knihy – povídky, které pronikají do zákulisí onoho srdce, jež je univerzálním symbolem samotného našeho „já”. Symbolem, který znají lidé mnoha rozličných kultur a civilizací.

Psaní povídek bylo podle vlastních slov nesplněným snem pana primáře. V šuplíku jich měl několik a redakci tyto ryze literární texty překvapily svou neotřele poetickým laděním a doplnili jsme je podobně poeticky laděnými ilustracemi Tomáše Bíma, který je dalším pacientem primáře Neužila.

I obálka knihy vypovídá o dvou rovinách knihy – portrét primáře od fotografky Nguyen Phuong Thao představuje onu memoárovou část knihy, výpověď o prudkém rozvoji kardiologie a možností léčby srdce.

Opuštěná hamletovská židle v zákulisí odkazuje na Neužilovy intimní literární texty.

… a šálek kávy přidaný na židli je pan primář sám. Vždyť podle jeho vlastních slov po něm všude v nemocnici i jinde zůstávají prázdné šálky a malých pravých espress vypije během deset i více.

A zde je naše obálka

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.