Na co se u nás můžete těšit ve třetím čtvrtletí

ediční plán

Jaké knihy chystám v nadcházejících měsících? Opět jsme pro vás připravili přehled novinek, které chystáme k vydání během třetího čtvrtletí letošního roku. Nabídka je rozmanitá, a tak s celou redakcí doufáme, že si mezi nimi najdete „to své“.

 

Červenec 2022

 

Vaclav Smil: Ropa (reedice)

Kniha nabitá fascinujícími fakty a postřehy o černém zlatu, jež hýbe světovou mocenskou scénou.

Bez ropy by nebylo globalizace, plastů, běžné přepravy ani světové politické mapy. Je to životadárná tekutina moderního světa a zdá se, že ze závislosti na ní se lidstvo ještě hodnou řádku let nevymaní. Uznávaný kanadský vědec českého původu v této knize vysvětluje vše, co s takzvaným černým zlatem souvisí, od jeho objevení v hlubinách Země až po politické turbulence, které dodnes rozpoutává. V příběhu jednoho z nejkontroverznějších přírodních zdrojů nás autor provede jeho vědeckým i politickým zákulisím a nabídne mnoho podnětů k debatám o geologii, ekonomice, alternativních zdrojích energie či o klimatických důsledcích těžby a využití ropy.

https://www.knihazlin.cz/tituly/82692248/ropa/

 

Vaclav Smil: Energie (reedice)

Navýsost aktuální kniha o možnostech využití energie, její produkci i vlivu na změny klimatu z pera světově uznávaného vědce.

 

Podle Einsteinovy slavné rovnice E = mc2 lze veškerou hmotu přeměnit v energii. Je všude a je vším. Není to ale snadno definovatelná entita. Vaclav Smil touto knihou předkládá poučený a ucelený přehled o podstatě energie a jejích různorodých formách i konverzích v čase a prostoru. Přibližuje klíčové role, jaké energie plnila ve vývoji naší planety, jak byla využívána v historii lidstva a jak se její význam proměnil v moderní společnosti. Praktický a komplexní průvodce odhaluje pravdy a mýty o jedné z nejdůležitějších hybných sil vesmíru a nastiňuje, jak dalekosáhlé dopady mohou mít naše každodenní rozhodnutí na spotřebu energie ve světovém měřítku.

„Smilovy knihy čtu proto, že umějí jedinečným způsobem postihnout jak hloubku, tak šíři tématu.“ – Bill Gates

https://www.knihazlin.cz/tituly/83878566/energie/

 

Marcus Chown: Kvantová teorie nikoho nezabije (reedice)

Hlavní problémy fyziky 20. století podané zábavnou a čtivou formou.

„Poté co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak – a napsal jsem tuto knihu,“ tvrdí autor Marcus Chown, známý popularizátor kosmologie a odborný poradce časopisu New Scientist. Chcete pochopit základní principy vesmíru, v němž žijeme? Chcete se dozvědět, jak je možné, že se celé lidstvo vejde do jediné kostky cukru? Proč každé vaše nadechnutí obsahuje atom, který vydechla Marilyn Monroe? A proč v nejvyšším patře budovy stárnete rychleji než v přízemí? Kvantová teorie, obecná i specifická teorie relativity, velký třesk, pravděpodobnostní vlny, kvantová „zapletenost“ – to vše v podání autora, který podle slov Jiřího Grygara umí čtenáře ke svému textu doslova přikovat.

https://www.knihazlin.cz/tituly/82108366/kvantova-teorie-nikoho-nezabije/

 

Andy Maslen: Temná hra

Má tajemství, co ho možná zničí. Předtím ale musí dopadnout vraha.

Čerstvě povýšený inspektor Henry Ford je povolán k vyšetřování dvojité vraždy. I přes nedostatek indicií tuší, že za vším stojí sériový vrah. Ford totiž z vlastní zkušenosti dobře ví, jak po sobě zločinci zahlazují stopy. Před lety přišel o manželku při horolezecké nehodě, kterou sám způsobil. Ponurou pravdu se snaží utajit před svým synem i novou partnerkou, s níž spolupracuje na případu. Dokáže celou situaci ustát dost dlouho na to, aby zabijáka zastavil?

https://www.knihazlin.cz/tituly/69892656/temna-hra/

 

 

Srpen 2022

Jan Poláček: Arvéd

Čemu všemu lze zaprodat duši? Knižní předloha mysteriózního filmu.

Malostranský ďábel, Malostranský vrah či Ďáblův přítel. Taková přízviska si od poválečného tisku vysloužil Jiří Arvéd Smíchovský – dvojnásobný doktor, proslulý okultista, polyglot s fotografickou pamětí. A také kolaborant s nacistickými okupanty. Faustovský román inspirovaný osudy kontroverzní postavy českých dějin vypráví o tom, kam jsou lidé schopni zajít, aby dosáhli svého cíle. Arvéd byl ochotný vydat se až za hranice samotného pekla.

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/84484139/arved/

 

 

Nezapomeňte

Z dějin by se neměl vytrácet kontext a lidské příběhy!

Společnost Post bellum ve sbírce Paměť národa dokumentuje příběhy, na které se zapomnělo či zapomenout mělo a v této knize přináší osudy agenta-chodce, který protrpěl komunistické kriminály, Milana Paumera, společníka bratrů Mašínů, šlechtice ve službách vlasti Karla Schwarzenberga, ženy přeživší holocaust či Ukrajinky, na jímž životním příběhu lépe pochopíme osudy její rodné země. Mapuje všechny etapy naší moderní historie. Tyto skutečné příběhy jsou mnohdy napínavější než smyšlený thriller.

 

 

 

Ray Bradbury: Sem přichází něco zlého

Revidované vydání dalšího proslulého románu Raye Bradburyho

V podzimním čase, někde na Středozápadě, se koná karneval jako příprava na slavnosti Halloweenu. Sladká píseň sirén svádivě slibuje návrat mládí. Ale v tomto období zmírání přijela stínohra, aby zničila každý život, kterého se dotkne svým podivným a neblahým tajemstvím. Dva zvídaví chlapci na prahu dospělosti brzy objevují tajemství temného pana Darka, podívané satanského dýmu v bludišti zrcadel, a příliš zřetelně vidí cenu, již je třeba platit za své sny.

 

 

 

Alexander Gorkow: Děti poslouchají Pink Floyd

And you run and you run to catch up with the sun...

Sestře je šestnáct, má nemocné srdce, obdivuje Pink Floyd a svým suchým humorem a vzdorovitostí bojuje proti establishmentu i zkostnatělým názorům starší generace. Bratrovi je deset, trochu koktá, obdivuje starší sestru a kromě agresivních spolužáků bojuje hlavně s vlastním, teprve se formujícím světonázorem. Pink Floyd v okolí Düsseldorfu nejspíš nemají oddanější fanoušky než tyhle dva.

Alexander Gorkow (*1966) ve svém románu zachycuje sedmdesátá léta, jak je prožil na vlastní kůži, a výsledkem je úsměvné, někdy až groteskní vyprávění o nesmírné síle hudby, která mívala ambice měnit svět – životy hrdinů románu ze západoněmeckého předměstí bezpochyby změnila jednou provždy.

 

Eliška Tanzer: Vyrostla jsem v ghettu

Inspirativní memoáry slovenské Romky, která se rozhodla změnit svůj osud.

Narodila se třináctileté romské prostitutce z východoslovenského ghetta, její otec je německý neonacista vydělávající si na ilegálních zápasech. Těžko uvěřitelná rodinná situace Elišky Tanzer předznamenává její výjimečný osud – ve třinácti letech ji matka pošle do Anglie za lepším životem. I přesto, že Eliščiny sny se mnohdy mění v noční můry, nevzdává se naděje. Tohle je její příběh. Skutečný příběh odhodlání, odvahy a neuhasitelné touhy po vzdělání.

 

 

Jo Nesbø: Krysí ostrov a jiné povídky

Vybroušená sbírka dystopických příběhů od krále severské krimi

Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist. Oko za oko, zub za zub. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku a synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.

 

 

 

Sergej Rudenko: Volodymyr Zelenskyj. Muž, který píše dějiny.

Z komediálního herce nejznámějším politikem světa

V populárním seriálu ztvárnil roli učitele dějepisu, který se bizarní shodou okolností stal prezidentem Ukrajiny. V reálném životě se jím skutečně stal – a když přišla ruská invaze, dokázal sjednotit vlastní národ i desítky dalších států. Příběh Volodymyra Zelenského působí jako filmový scénář, ale je skutečný. Dokumentární kniha ukrajinského novináře představuje Zelenského život a politický vzestup z mnoha úhlů, vždy však objektivně a bez přehnaných emocí.

https://www.knihazlin.cz/tituly/83528513/volodymyr-zelenskyj/

 

Samuel Bjørk: Vlk

Jak se potkali Holger Munch a Mia Krügerová? První díl prequelové série.

Píše se rok 2001. Novopečený šéf zvláštní vyšetřovací jednotky Holger Munch má za úkol vyřešit vraždu dvou jedenáctiletých chlapců. Nedostatek důkazů ho přivede na nápad angažovat talentovanou studentku policejní akademie Miu Krügerovou. Ani s pomocí její intuice se však nevyhnou všem falešným stopám, které jim zanechává pomatený vrah posedlý vizuální dokonalostí. Podaří se nakonec dopadnout muže, jenž má hrůzné činy na svědomí?

 

 

Co chystáme na podzim?

Můžete se těšit na nové detektivky Helen Fieldsové a Kristiny Ohlssonové, romány Benedicta Wellse nebo Louise de Bernièrese nebo non-fiction od Josteina Gaardera. A mnoho dalších!

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.