Psaní jako posedlost

Rozhovor s Karlem Pacnerem

Karel Pacner, Martina Riebauerová

Pronikavý knižní rozhovor s novinářem, popularizátorem vědy a spisovatelem Karlem Pacnerem vychází k jeho životnímu jubileu. Otázky, které pokládala Martina Riebauerová, vedoucí dramaturgyně Událostí, komentářů a Interview ČT 24, nesměřují pouze do minulosti. Jsou velmi aktuální. Autor reflektuje různé oblasti vědy i moderní historie s důrazem na špionáž s nebývalým přehledem. Vyjadřuje se k projektům Elona Muska stejně kompetentně jako k nebezpečí oligarchického pojetí řízení státu v době koronavirové. Zvláštní kapitolu tvoří vhled do zákulisí deníku Mladá fronta a MF Dnes, v jehož redakci strávil Karel Pacner celý svůj profesní život. A samozřejmě nechybí vzpomínky na přistání prvních lidí na Měsíci, neboť autor byl v červenci 1969 jako jeden ze dvou Čechů u startu Apolla 11.

Každá z kapitol tvoří jeden tematický celek a ke každé napsaly úvodní slovo osobnosti s daným tématem i s Karlem Pacnerem spjaté, které mají co říci.

1. Malý velký kluk Eva Svobodová, rozená Pacnerová

2. Šedesát let v jedné redakci – Marcela Pecháčková, novinářka

3. Cesta do vesmíru – Jan Kolář, ředitel Czech Space Office

4. Nové čtvrtstoletí – Jiří Janata, Standford University, USA

5. Bačkůrkové večírky – Václav Pačes, biochemik, někdejší ředitel ČSAV

8. Za špiony – Karel Hynie, režisér a dramaturg

7. Knihomol – Ondřej Müller, programový ředitel Albatros Media

8. Ve válce s virem – Petr Neužil, kardiolog

"... v roce 1998 jsem se vydal na dalekou a dobrodružnou cestu, jak mi Karel Pacner „předpověděl“ – stal jsem se programovým ředitelem nakladatelství Albatros a na jeho křídlech letím dodnes. Spolu s Karlem Pacnerem! S jeho knihami, které jsme již vydali, které společně plánujeme a budeme vydávat. Karel je v tomto ohledu jedinečný navigátor a letový inženýr. Ohledává terén a vyhlíží témata, o nichž by bylo zajímavé psát. Svůj vlastní ediční plán má stanoven na několik let dopředu, pravidelně jej s redakcí konzultuje, a rukopisy odevzdává na hodinu přesně, ne-li mnohem dříve.

Je radost na křídlech porozumění letět s Karlem na Mars a ještě mnohem dál!" Ondřej Müller

Číst více
369,00 Kč doporučená cena
V prodeji

Doba koronavirová

Doba koronavirová
rozhovory

Karel Pacner, je jedním ze dvou Čechů, kteří byli v červenci 1969 u startu prvních lidí na Měsíc. Pracoval tehdy v Mladé frontě, umanul si, že takovou převratnou událost musí komentovat přímo z místa, a to také učinil. Jeho každodenní zprávy Houstne, tady Pacner se staly kultovními. Z pohledu dnešní doby, kdy existují mobilní telefony, internet, družicové přenosy…, se zdá být vznik tehdejších reportáží a jejich přenos přes oceán přímo neuvěřitelný. Uběhlo půl století a Karel Pacner pořád patří mezi novinářské špičky a špičky autorů literatury faktu, s novými technologiemi se zcela samozřejmě sžil a od svého počítače dokáže bádat mj. v archivech tajných služeb. O čemž svědčí ohlas jeho posledních knih z oblasti špionáže. Karel Pacner je bezesporu českou jedničkou v popularizaci kosmonautiky i špionáže.

Číst více
Podobné

detailní informace

Počet stran 304
Datum vydání 08.03.2021
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,447 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076621077
Věk od 15
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

autor knihy

Karel Pacner Karel Pacner

Karel Pacner


Po absolvování VŠE nastoupil Karel Pacner v roce 1959 do redakce Mladé fronty, kde pracoval až do odchodu do důchodu. Věnoval se popularizaci vědy, zvláště kosmonautiky – v létě 1969 byl jedním ze dvou Čechů, kteří byli osobně přítomni u vypuštění Apolla 11 k Měsíci na mysu Canaveral. Od roku 1990 se rovněž věnuje moderním dějinám a historii špionáže. Napsal 60 knih literatury faktu, například Hledáme kosmické civilizace, Osudové okamžiky Československa, Osudové okamžiky XX. století, Doteky dějin, Géniové XX. století, Velmistři špionáže, Tajný závod o Měsíc, Českoslovenští vyzvědači a další. Dostal několik cen za popularizaci vědy i za knižní tvorbu. Knižní rozhovor s Karlem Pacnerem Psaní jako posedlost vyšel necelý měsíc před autorovou smrtí v roce 2021.

Zobrazit profil autora
Martina Riebauerová Martina Riebauerová

Martina Riebauerová


PhDr. Martina Riebauerová (*1967) je novinářka, působí jako vedoucí dramaturgyně pořadů Události, komentáře a Interview na ČT24 a píše pro magazín Reportér. Přispěla do několika knižních sborníků mapujících osudy významných českých lékařů, je autorkou knihy Podivuhodné osobnosti české psychiatrie a beletristického průvodce Kde se líbat v Praze. Zaslouženou pozornost vzbudil její knižní rozhovor s prof. Josefem Kouteckým Osm múz mého života. Publikovala také knižní rozhovor s Karlem Pacnerem Psaní jako posedlost.

Zobrazit profil autora

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.