Tkaničky


Domenico Starnone

Křehké vyprávění o manželství a rodinných vztazích

Co je to rodina a co ji drží pohromadě? Tuto otázku si nutně začne klást každý čtenář útlého, avšak strhujícího románu Domenica Starnoneho Tkaničky (Lacci). Italský název v sobě totiž skrývá do češtiny nepřeveditelný dvojsmysl: stejné slovo označuje i pasti, smyčky, oka, oprátku. Nicméně i „českou“ tkaničkou se dají jak zavázat boty, tak i ledacos sešněrovat. Je tedy tkanička symbolem soudržnosti, nebo spoutání? Příběh rodiny je v románu vypravován trojhlasně, slovo postupně dostávají opuštěná matka, záletný otec i traumatizované, nyní už dospělé děti. Každý má svou pravdu, svou vinu, svá příkoří, svoji pomstu. Jejich společný příběh se v trojdílné struktuře nerozpadá, je naopak hutný, sevřený, bolestně intimní a stahuje se jako smyčka či jako klička na tkaničce kolem jádra tvořeného úvodní otázkou. Autor jde ve výrazově silném a stylisticky střídmém textu až na dřeň, rozkládá a opět skládá tradiční rodinu v kontextu změn společenského klimatu Itálie od šedesátých let po dnešek, aby mistrně předvedl neustálé pnutí mezi nároky – osobní svoboda, realizace, štěstí – a povinnostmi, mezi sobectvím a velkorysostí, mezi prohřeškem a odpuštěním, mezi rolí viníka a rolí oběti, pnutí, které v lůně rodiny - navíc poznamenané rozkladem tradičních hodnot, sexuální revolucí a ženskou emancipací - neustále, i když často vskrytu probíhá.

Číst více
269,00 Kč doporučená cena
V prodeji

detailní informace

Počet stran 128
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 11.11.2019
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,258 kg
Jazyk čeština
Původní název Lacci
Původní jazyk italština
EAN 9788074739149
Věk od 18
Edice Fleet
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Recenze

iliteratura.cz - Starnone Domenico - Tkaničky


„Tkaničky, zabývající se dopady manželovy nevěry na soužití celé rodiny i budoucí životní kroky potomků, jsou velice zdařilá a působivá novela. Plynulé vyprávění je podáno živým a pestrým jazykem, který textu dodává na údernosti.“

autor knihy

Domenico Starnone Domenico Starnone

Domenico Starnone


Domenico Starnone je italský spisovatel, scenárista a novinář. Je autorem třinácti románů, za titul Via Gemito (2000) získal italské prestižní literární ocenění Premio Strega. Na motivy jeho knih vzniklo několik filmů, mez jinými La scuola, Denti a Lacci. Jeho ženou je italská překladatelka Anita Raja.

Zobrazit profil autora

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.