Mrazivý thriller o tajemstvím opředeném případu niklového dolu na severu Finska.

Ctižádostivému novináři Jannemu Vuorimu se v průběhu několika zasněžených lednových dnů převrátí život naruby. Nejprve obdrží anonymní tip – jistý niklový důl na severu Finska vážně poškozuje životní prostředí, činnost dolu provázejí nezákonné machinace, propletenec vlastnických vztahů je neprůhledný a celá situace hrozí v dohledné době katastrofou. Brzy nato se Vuori poprvé po třiceti letech shledá se svým otcem, který se nečekaně vrátil z ciziny do Helsinek. A navrch všeho se Jannemu začíná rozpadat manželství – pohár manželčiny trpělivosti přetekl, manželka po něm chce, aby jí a jejich malé dcerce dokázal, zda je pro něho přednější rodina, nebo práce.

Román Důl vypráví příběh otce a syna, dvou cílevědomých lidí a jedné neobyčejné rodiny. Příběh, který se zažírá jak pod povrch země, tak pod kůži, klade aktuální otázky a požaduje věčné odpovědi. A jakousi vše zastřešující otázkou je, jak daleko člověk dokáže zajít, aby ochránil ty, jež miluje. Důl je román o hamižnosti a tajemstvích, o krevních poutech a krvavých činech, román o vraždě a odpuštění.

Antti Tuomainen si zachovává fazonu ze svých předešlých, celoevropsky úspěšných knih Léčitel a Moje temné srdce. Nechybí čtivé, „naposlouchané“ dialogy, výstižné popisy atmosféry i míst, ani pečlivě utkané předivo vztahů a vazeb mezi hlavními postavami. A ještě zbyl prostor pro nepředvídatelné rozuzlení.

„Tuomainen si v žánru krimi vytvořil svůj vlastní styl, důmyslny´ jak jazykem, tak zápletkou. Knize nechybí sociální aspekt, hrdina (nikoliv policista), ktery´ jedná v souladu s vyšší morálkou, ani vy´borné popisy a asociace. Je to čistá radost ze čtení.“ — Etelä-Saimaa

„Vytříběny´ styl i myšlení, originální a odlišné od mainstreamu.“ — Iltalehti

„V této knize si můžete vychutnat to nejlepší se Severu: intenzi

tu Stiega Larsona a reminiscence na televizní seriál The Bridge. Tuomainenův styl je téměř dokonaly´.“ — Kainuun Sanomat

„Tuomainenův úsporny´ a vy´stižny´ styl i svižné dialogy ho řadí k tradici nejlepších noirovy´ch detektivek. Intenzita děje i vyprávění umocňují přímočary´ realismus jeho jazyka.“ — ze zprávy poroty Ceny za nejlepší finsky´ detektivní román.

Číst více
369,00 Kč doporučená cena
Nedostupné
Podobné

detailní informace

Žánr detektivka
Počet stran 277
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 10.11.2016
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,41 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Radek Jahůdka
Původní název Kaivos
Překladatel Vladimír Piskoř
EAN 9788074734854
Věk od 18
Edice Fleet
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem a přebalem

autor knihy

Antti Tuomainen Antti Tuomainen

Antti Tuomainen


Antii Tuomainen je kritikou řazený k autorům noir detektivek. V současnosti je vedle vlastní tvorby činný také jako nezávislý redaktor. Největšího úspěchu se dočkal se svým třetím románem Léčitel (Parantaja) z roku 2010, jejž zasadil do Helsinek blízké budoucnosti, ochromených chaosem po prudké změně klimatu. V roce 2011 za něj Tuomainen obdržel prestižní cenu Vuodenjohtolanka udělovanou finským Klubem přátel detektivek. Jeho knihy vyšly ve více než dvaceti zemích včetně USA, Velké Británie, Francie, Německa a Číny.

Zobrazit profil autora

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.