Thriller Chamtivost získal zvláštní ocenění

knižní novinky

Spisovatel a novinář píšící pod pseudonymem Berg obdržel čestné uznání v rámci předávání Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní román. Porota vybírala z celkem 25 knih publikovaných v loňském roce. Slavnostní večer se uskutečnil 29. září 2020 v pražské kavárně Činoherního klubu.

Cenu, která nese jméno slavného autora detektivních příběhů a „otce” rady Vacátka Jiřího Marka, vyhlašuje každoročně Česká asociace autorů detektivní literatury (AIEP). Je udělována spolu s Cenou Havran, Cenou Společnosti Agathy Christie a Cenou České společnosti Sherlocka Holmese za nejlepší detektivní povídky.

„Ocenění, které mě moc potěšilo. Děkuji!” uvedl na svém facebookovém profilu Berg, vlastním jménem Petr Bidlo. Jeho literární debut Chamtivost, vydaný v nakladatelství Kniha Zlín, pojednává o vyšetřování série brutálních vražd, jejichž pozadí sahá až do období krvavého válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii. Hlavním hrdinou napínavého příběhu je charismatický novinář Jan Born z fiktivního internetového serveru Reportéři. Spolu s kolegy z několika evropských zemí je postupně zatažen do operací tajných služeb a život ohrožujících situací. Děj čtenáře zavede na řadu atraktivních míst Paříže, Prahy či Sarajeva. Velmi realistické jsou zejména návraty do minulosti popisující útrapy bosenských a chorvatských civilistů během konfliktu v 90. letech minulého století, s jejichž osudy má Born společného více než tuší.

Autor knihy za svůj život vystřídal mnoho profesí. Dlouhá léta například působil jako televizní režisér, dramaturg a scénárista. V současnosti pracuje na dalším románu Pomsta, který navazuje na jeho prvotinu. Hlavní linie příběhu se tentokrát točí okolo série teroristických útoků v několika evropských městech včetně Prahy a dojde i k únosu jedné z hlavních hrdinek. Do rozplétání nitek složitého případu s odkazy na současné dění se kromě Borna zapojují již známé postavy z řad novinářů, policistů a agentů tajných služeb. Velmi jim v tom pomáhá perfektní znalost počítačových sítí a umění dostat se i do nejtajnějších zákoutí internetu. Fascinace hackerskými schopnostmi se ostatně projevuje v obou knihách a také proto bývá Berg přirovnáván ke spisovateli Stiegu Larssonovi.

Trailer ke knize.

Knihu si můžete objednat na našem e-shopu.

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.