Na co se u nás můžete těšit ve druhém čtvrtletí

ediční plán

Připravili jsme pro vás přehled novinek, které chystáme k vydání během druhého čtvrtletí letošního roku. Nabídka je rozmanitá, a tak s celou redakcí doufáme, že si mezi nimi najdete „to své“.

Duben 2022

Moudrost mnicha 

„Jedinečné svědectví, které obletělo celý svět“ 

Björn Lindeblad shrnul, co ho naučil život v lesním klášteře. 

Mimořádně úspěšný švédský ekonom se jednoho dne rozhodne zbavit se veškerého majetku a odejít do kláštera v Thajsku. Stane se z něj mnich jménem Natthiko – „Ten, který nabývá moudrosti“. Po letech, po mnoha přednáškách a skupinových meditacích a po dlouhém naléhání veřejnosti sdílí nabytou moudrost knižně – se skromností, jemným humorem a se smířením předkládá inspirativní a silný příběh o cestě ke štěstí. 

Zatímco jsme pracovali na korekturách, autor v lednu 2022 bohužel podlehl vážné nemoci. Jeho odkaz však díky této knize žije dál.  

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/76978645/moudrost-mnicha/

 

Lepší polovička 

„Kniha uznávaného lékaře a vědce Shärona Moalema boří mýtus o takzvaném slabším pohlaví“ 

Ženy žijí déle než muži. Mají silnější imunitní systém. Dokážou se lépe vypořádat s nádorovým onemocněním i s hladem a vidí svět v širším barevném spektru. Ve všech fázích života si zkrátka vedou lépe než muži. Čím to je? A proč se nám vštěpuje opak? Oceňovaný lékař a vědec Shäron Moalem hledal odpovědi na tyto otázky a zjistil, že důvod tkví v naší genetické výbavě. Dva chromozomy X poskytují ženám v boji o přežití značnou výhodu. 

Autor poutavě propojuje objevný výzkum, kazuistiku od chování včel po americké průkopníky a poznatky načerpané z vlastního života i přejaté od pacientů. Vysvětluje při tom, proč mají ženy nad muži převahu co do odolnosti, inteligence, výdrže, obranyschopnosti i mnoha dalších aspektů. Zároveň upozorňuje, že v oblasti medicínského bádání i farmakologie, je třeba k dosažení přesných výsledků zapojit obě pohlaví, a nikoli primárně muže, jak tomu bylo doposud. Lepší polovička nabízí čtenáři zcela nový pohled na lidstvo i jeho budoucnost. 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70630691/lepsi-polovicka/

 

Dokonalá tma 

„Člověk jako kus masa. Šestý případ Luca Callanacha a Avy Turnerové“ 

Inspektor Luc Callanach se vydává do Francie, aby s Interpolem rozkryl síť obchodníků s bílým masem. Když se ale v Paříži najde tělo skotského občana, kterému někdo odebral vnitřnosti, musí se Callanach spojit se svou šéfinspektorkou Avou Turnerovou v Edinburghu. Té však v márnici také přibývají těla znepokojivou rychlostí. Záhy se ukáže, že jejich starosti mají společného jmenovatele… a sebemenší chyba ve vyšetřování může zničit desítky dalších životů. 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/66351191/dokonala-tma/

 

 

 

Jak jsem potkala Dianu Phipps Sternbergovou 

„Příběh výrazné osobnosti starého českého rodu na pozadí moderních dějin“ 

Zámky Zásmuky a Častolovice za války zabrali okupanti a v roce 1948 znárodnili komunisté. Před komunistickou represí se rodině podařilo uprchnout na Západ. Diana prožila pestrý život v různých částech světa a prosadila se jako interiérová designérka. Po návratu do vlasti v roce 1990 se věnovala Výboru Dobré vůle Olgy Havlové, mimo jiné upravovala interiér lánského zámku, a především dokázala s obrovským nasazením zrenovovat zcela zchátralé Častolovice. 

O tom všem a mnohém dalším s ní hovořila spisovatelka a bývalá diplomatka Dana Huňátová. 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/78461483/setkani-s-dianou-phipps-sternbergovou/

 

 

Jíst Buddhu 

„Osobní příběhy Tibeťanů z různých společenských vrstev na pozadí dějinných událostí“ 

Jak se žije v zemi, jejíž kulturu, víru i jazyk chce pohltit čínská supervelmoc? Princezna, mnich, trhovkyně, intelektuál i školačka se musí rozhodnout, zda zůstanou v Čínou okupovaném Tibetu, nebo odejdou do exilu za dalajlamou. Budou se řídit buddhistickým učením nenásilí, nebo pozvednou zbraně? Soubor autentických příběhů přináší překvapivé informace o kultuře, kterou si Západ často idealizuje a zjednodušuje, aniž rozumí její podstatě. 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/70630483/jist-buddhu/

 

 

Akce Kvilda 

„Příběh převaděče, který se před StB skrýval deset let ve skříni“ 

Někteří příslušníci Sboru národní bezpečnosti se v roce 1948 na Šumavě vzepřeli komunistickému režimu a pomáhali lidem přejít hranice z Československa na Západ: převaděčskou síť rozbila komunistická tajná policie. Esenbáka-převaděče Jaroslava Maršíka však nedopadla, při zatýkání za bizarních okolností utekl. Deset let se pak skrýval v jihočeském Bavorově. Nevycházel ven, schovával se třeba v dutině pod postelí, v dřevěném kufru nebo ve skříni. 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/81926344/akce-kvilda/

 

 

Neon - G.S. Locke 

„Elektrizující thriller s oslnivým nábojem“ 

Nejnovější obětí sériového vraha, který své ženské oběti aranžuje jako neonová umělecká díla, je manželka detektiva Jacksona. Zoufalý steskem si Jackson objedná nájemného vraha. V noci plánované vraždy ale udělá v případu Neon průlom a dohodne se se svou vražedkyní Iris na spolupráci. Spustí se napínavá hra na kočku a myš, při níž detektiv zjistí, že se mu cesty s Neonem ani Iris nezkřížily náhodou. Kdo byl tedy po celou dobu skutečným cílem? 

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/77674334/neon/

 

 

KVĚTEN 2022 

Neklidná krev 

„Pravé zlo nezničí ani čas. Pátý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové.“ 

Soukromého detektiva Cormorana Strika osloví s prosbou o pomoc žena, jejíž matka před čtyřiceti lety zmizela za podivných okolností. I přes malou šanci na objasnění odloženého případu se Strike a jeho parťačka Robin Ellacottová pouštějí do vyšetřování. Záhy pochopí, že před sebou mají ďábelsky složitou záhadu související s tarotovými kartami, pochybnými svědky a psychopatickým sériovým vrahem. A zjistí, že i případy staré desítky let mohou být smrtící.  

„Nejlepší díl celé série – sebevědomě napsaný, neuvěřitelně napínavý a mistrně vystavěný.“ – Sunday Times 

„Galbraith vás nutí číst dál a dál. Cormoran Strike a Robin Ellacottová zůstávají jednou z nejzajímavějších dvojic v detektivní literatuře.“ – Guardian 

 

Milion chvilek pro demokracii v památníku 

„O těch a pro ty, kterým záleží na demokracii!“ 

Na podzim 2017 řadu lidí začíná znepokojovat nejen fakt, že se nastupující premiér Babiš opírá o loajálnost KSČM, ale i to, že je to podnikatel, který má za sebou několik hospodářských kauz a vlastní jedno z největších mediálních vydavatelství. Tehdy vzniká Milion chvilek pro demokracii. Tato pestrá publikace vás znovu vezme na místa, která po letech vybudila český národ k odporu. Najdete v ní nejdůležitější události od vzniku Milionu chvilek pro demokracii až po sněmovní volby v roce 2021. 

 

 

 

U kanónu stál 

„Člověk je dějinami vláčen, často i proti své vůli“ 

Jaromír Štětina, který 14 let pracoval jako válečný zpravodaj a dalších 15 let se zabýval válkami jako politik, ve své knize apokryfních povídek s pomyslným podtitulem „o pradávné české nejednotě“ čtenáře provádí českými bitevními poli od vyvraždění Slavníkovců, přes bitvu u Sudoměře, na Bílé hoře a u Hradce Králové až po osmašedesátý. O dob praotce Čecha nezažila naše země tak dlouhou dobu míru jako za posledních 50 let. Jak dlouho ještě tato doba potrvá? 

 

 

 

Kvantová teorie nikoho nezabije  

„Hlavní problémy fyziky 20. století podané čtenáři zábavnou a čtivou formou“ 

Po „Vesmíru hned vedle” a „Čarodějné peci” se českým čtenářům dostává do rukou již třetí kniha Marcuse Chowna, známého popularizátora kosmologie a v současné době odborného poradce časopisu New Scientist. Dozvíte se, jak je možné, že se celé lidstvo vejde do jediné kostky cukru. Proč každé vaše nadechnutí obsahuje atom, který vydechla Marilyn Monroe? Anebo proč v nejvyšším patře budovy stárnete rychleji než v přízemí? 

 

 

 

 

Cizinka 

Kdo tě naučil mluvit? A v jakém jazyce sníš? 

Dcera hluchých rodičů prožívá divoké, ale křehké dětství v živelné italské čtvrti v New Yorku. Když je jí šest let a rodiče se rozejdou, vytrhne ji matka z domáckého prostředí a přestěhuje se s ní na italský venkov. Ani v dospělosti hrdinka nepřestává črtat nové migrační trasy, ať už kvůli studiu, emancipaci nebo lásce, a před pocity vykořeněnosti, nerovnosti a vzdálenosti hledá útěchu ve slovech a umění. 

Román s autobiografickými prvky z pera současné italské autorky skládá z útržků vzpomínek, úvah a reálných i smyšlených historek barvitou historii rodiny rozkročené mezi velkolepý Řím, italskou čtvrť v Brooklynu, malebnou, ale zapadlou italskou vesničku v kraji Basilicata a Londýn. 

 

 

Střepy na via Gemito 

Oceňovaný neapolský román Domenica Starnoneho nejen pro milovníky Eleny Ferrante 

Paměť je tak záludná, že každá vzpomínka už je prvním stadiem lži. 

Jak se vyrovnat s dětstvím stráveným ve stínu autoritativního a zahořklého otce? V silně autobiografické rodinné kronice jednoho z nejvýznamnějších současných italských spisovatelů ožívá jedinečný genius loci italské Neapole druhé poloviny minulého století. Složité vztahy, nenaplněné ambice, prokletí průměrnosti, žárlivost – to vše v sugestivním vyprávění, z něhož dýchá syrovost života. 

 

 

 

ČERVEN 2022 

Odcizení 

Nový sámský hlas severské literatury – Ann-Helén Laestadius 

Jednoho rána se devítiletá Elsa vypraví na lyžích k ohradě, aby překvapila rodiče a sama nakrmila sobí stádo. Na místo však dorazí ve chvíli, kdy se muž ze sousední vesnice chystá odvézt její milované tele, které právě upytlačil. Elsu pod pohrůžkou donutí mlčet a sobi se rodině ztrácejí dál. 

Román je poklonou životu sámských pastevců a zároveň strhujícím příběhem líčícím málo známou realitu švédského severu, kde dochází k brutálnímu zabíjení zvířat, které policie přechází bez povšimnutí a přiživuje tak napětí mezi zdejšími lidmi. Inspirováno skutečnými událostmi. 

 

 

Zmizelá Šumava – S Emilem pěšky 

„Jedinečný turistický průvodce vytrácející se šumavskou historií “ 

Okouzlila vás dokumentární série Zmizelá Šumava? Tak nazujte výletnické boty a vydejte se po stopách polozapomenutých šumavských příběhů! Vašimi průvodci budou režisér Jan Fischer a svérázný vypravěč Emil Kintzl. Jednotlivé trasy a příběhy doplňují současné i archivní fotografie, díky nimž můžete porovnávat, jak jednotlivé části Šumavy vypadaly dříve. Zmizelá místa šumavské historie svým způsobem stále existují a čekají jen na vás, až je objevíte. 


Soubory ke stažení

png KNIHA ZLÍN výběr.png

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.