Pár slov o autorech: autoři samostatných románů

redakční seriály

Mezi naše autory nepatří jenom ti, kteří se věnují především psaní sérií, ale také ti, kteří vytvářejí samostatné příběhy, v nichž čtenářům představují nové postavy a jejich osudy. A právě na tyto spisovatele a spisovatelky se dnes podíváme.

Martina Cole je královnou britského krimirománu, která má na svém kontě desítky knih. V roce 2021 obdržela nejvyšší britské vyznamenání v oblasti kriminální literatury, a to Diamond Dagger, kterou uděluje organizace Crime Writers’ Association. Krimiromán Bez lítosti z roku 2020 je zatím poslední autorčina kniha, která u nás vyšla.

 

Nuala Ellwood je britská autorka psychologických thrillerů. Díky svému nadmíru povedenému debutu Co zbylo z mojí sestry, který jsme v českém překladu vydali v roce 2018, se autorka dostala do prestižního výběru „nové tváře literárního světa“. Následovaly další mrazivé psychologické thrillery: Den, kdy se to stalo (2019), Dům u jezera (2021) a zatím poslední, který v českém překladu vyšel na podzim 2022, je titul Ještě jedny zavřené dveře.

                                         

Maggie Brookes ráda píše příběhy o tom, jakou roli hraje síla žen, přátelství a lásky v těch nejotřesnějších situacích. Provádí rozsáhlé rešerše, na jejichž základě pak buduje věrohodné příběhy. Při psaní své prvotiny, historického románu Vězňova žena, autorka přijela do České republiky a Polska, kde navštívila bývalý zajatecký lágr. Projela také sedmisetkilometrovou trasu, kterou musely její postavy přetrpět. Svou druhou knihu V lásce a válce odehrávající se ve Španělsku za občanské války psala v době, kdy nebylo možné cestovat kvůli covidu, ale ani přesto výzkum nezanedbala, využila mnoho psaných zdrojů a vyměnila si mnoho e-mailů s nejrůznějšími odborníky.

 

Abby Davies se českým čtenářům představila v roce 2021 svou prvotinou Matčina panenka, intenzivním psychologickým thrillerem s místy strašidelnou a klaustrofobní atmosférou. V roce 2022 následoval thriller Kult, v němž sledujeme tři dějové linky odehrávající se jak v současnosti, tak v minulosti.

 

Robina Morgana-Bentleyho k psaní vlastních knih inspirovaly především rozhovory, které vedl pro podcast Audible Sessions s autory jako jsou třeba Jeffery Deaver nebo Fiona Barton. V českém překladu zatím vyšel jeho temný psychologický thriller Penzion, v němž se to hemží lžemi, intrikami a minulými skutky zasahujícími do současnosti.

 

John Brownlow je scenárista a spisovatel, který má britské a kanadské občanství. Jeho knižní prvotina Vrah číslo sedmnáct vyšla v českém překladu letos v březnu. Autor za tento thriller obdržel cenu Iana Fleminga – Steel Dagger Award – za nejlepší thriller roku, kterou uděluje organizace Crime Writers’ Association. Přestože knihu lze číst samostatně, je zamýšlena jako první díl série.

 

Za zmínku určitě stojí také třeba Jenny Blackhurst, Sharon Dempsey, Kimi Cunnigham Grant, Alka Joshi, Sarah Goodwin a Lucy Adlington, jejichž knihy najdete zde.

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.