Tajný život úhořů

O úhořích a lidech

Patrik Svensson

Bestsellerová senzace ze Švédska

Je podivuhodné, jak málo toho víme o úhořích. Odkud pocházejí? Co jsou vlastně zač? Ryby, nebo nějaká zvláštní stvoření? Po tom pátrali vědci i filozofové po staletí, od Aristotela přes Sigmunda Freuda až po současné badatele. Avšak ani dnes, v době vyspělé vědy a techniky, neumíme zaznamenat jejich páření nebo vysvětlit, co je pohání, když se po desítkách let žití ve sladké vodě vracejí do oceánu umřít.

Švédský novinář Patrik Svensson ve své knize zvolil neprobádanou cestu a zkoumá úhoří otázku nejen skrze fakta, ale i osobní vzpomínky a úvahy. Vydejte se s ním na výpravu za záhadami, které – stejně jako úhoře – holýma rukama nepolapíte.

O autorovi:

Patrick Svensson (1972) vyrostl na švédském maloměstě nedaleko pobřeží, kterému se často přezdívá „úhoří“. Odmalička se zajímal o přírodu a zvířata a chodil s otcem chytat ryby. Studoval jazyky a literaturu. Jako novinář psal nejprve o kulturních, společenských či politických událostech, ale časem přibyla témata z vědy a výzkumu. Věda ho fascinuje především tím, že i přes svou exaktnost nezná odpovědi úplně na všechno. Tak vzniká prostor pro představivost a tak také vznikla Svenssonova první kniha Tajný život úhořů, která okamžitě uchvátila čtenářskou veřejnost, ovládla žebříčky prodejnosti v naučné literatuře a získala nejprestižnější švédské literární ocenění Augustovu cenu v kategorii literatury faktu za rok 2019.

Ocenění: Augustova cena v kategorii literatura faktu za rok 2019

Číst více
349,00 Kč doporučená cena
V prodeji
Podobné

detailní informace

Počet stran 296
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 24.08.2020
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,459 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Tereza Basařová
Původní název The Gospel of Eels
Původní jazyk švédština
Překladatel Martin Severýn
EAN 9788074739880
Věk od 12
Edice TEMA
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Recenze

sever.rozhlas.cz - Tajný život úhořů aneb Úhoří evangelium


„Kniha Patrika Svenssona není jen o úhořích, ale i o lidech, o tajemství zrození, proudů a cest, o budování vztahů mezi otci a syny, o dlouhém čekání i nevyhnutelné smrti, která však v jistém smyslu neznamená konec.“

autor knihy

Patrik Svensson Patrik Svensson

Patrik Svensson


Patrick Svensson (nar. 1972) vyrostl na švédském maloměstě nedaleko pobřeží, kterému se přezdívá „úhoří“. Odmalička se zajímal o přírodu a zvířata a chodil s otcem chytat ryby. Po studiích jazyků a literatury se začal živit jako novinář. Zprvu psal o kulturních, společenských a politických událostech, ale čím dál víc přibývala témata z vědy a výzkumu. Věda ho fascinuje především tím, že i přes svou exaktnost nezná odpovědi úplně na všechno, čímž vzniká prostor pro představivost. A tak vznikla Svenssonova první kniha Tajný život úhořů, která okamžitě uchvátila čtenářskou veřejnost, ovládla žebříčky prodejů a získala nejprestižnější švédské literární ocenění – Augustovu cenu v kategorii literatury faktu za rok 2019. 

Zobrazit profil autora

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.