Zloději knih | nakladatelství

Zloději knih


Anders Rydell

Příběh zmizelých knih, které nacisté ukradli během 2. světové války

Večer 10. května 1933 vzplály po celém Německu hranice. Shořely na nich knihy Marxe, Manna, Brechta, Hemingwaye a dalších spisovatelů, kteří prý ztělesňovali dekadentní životní styl Výmarské republiky. V skrytu za plápolajícími plameny se však odehrával další, méně známý příběh. Příběh o tom, jak nacisté na okupovaných územích vyrabovali tisíce knihoven a nakradli miliony knih. Velitel SS Heinrich Himmler a ideolog nacistické strany Alfred Rosenberg sváděli pomyslný boj o to, kdo uchvátí větší kus evropského literárního dědictví. Himmler shromáždil obrovskou sbírku knih o „nepřátelích říše“, Rosenberg šel ještě dál – chtěl vytvořit nacistický systém výzkumu a vzdělávání. Ten by vychovával budoucí elity třetí říše a ospravedlňoval vyvražďování židů, Romů a politických nepřátel. Anders Rydell se vydal po stopách těchto Zlodějů knih. V honu za ztracenými velkými institucionálními i drobnými soukromými knihovnami procestoval Evropu křížem krážem a pátral po osudu knih, které byly pro své majitele a komunity čtenářů nenahraditelné. A stejně jako oni, ani mnohé z těchto knihoven válku nepřežily.
Číst více
399,00 Kč doporučená cena
V prodeji
Podobné

detailní informace

Počet stran 488
Datum vydání 26.06.2017
Formát 135x190 mm
Hmotnost 0,624 kg
Jazyk čeština
Původní název Boktjuvarna
Původní jazyk švédština
EAN 9788074735325
Věk od 15
Edice TEMA
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Recenze

E15 - Anders Rydell: Zloději knih, Zuzana Dorogiová


„…Celá kniha vypovídá o zlovůli fašistů a jejich úporné snaze o likvidaci židovské rasy…“

respekt.cz - Zloději knih, Topi Pigula


„…Ne o každé knize se dá říct, že si zaslouží, aby byla čtena, vnímána a pamatována. O Zlodějích knih to ale platí do poslední litery…

kukatko.cz - Nacistická zvěrstva v novém světle, Kristina Doubravová


„…Pro milovníka knih bude čtení hlubokým zážitkem. Ti, kteří se zajímají o historii, si doplní obraz několika dekád naší historie o téma, na něž se velmi často zapomíná. Zloději knih nejsou románem, přesto mají sílu strhnout čtenáře do víru historických událostí, jako by šlo o velký románový příběh..."

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.