o nakladatelství Kniha Zlín

Nakladatelství Kniha Zlín existuje od roku 2004, od roku 2017 je součástí Albatros Media a.s., největší nakladatelské skupiny v ČR. Ediční plán se od začátku orientuje na aktuální dění na světové literární scéně a objevuje tituly pro náročnější čtenáře, kteří si chtějí kultivovat čtenářský vkus, objevovat světovou literaturu a vnímat svět kolem nás v souvislostech. Produkce nakladatelství zahrnuje světovou i českou beletrii, detektivky, knihy z oblasti přírodních a společenských věd či knihy o umění.

Nakladatelství Kniha Zlín se od počátku profiluje jako značka, jež je zárukou kvalitní literatury nejen po stránce obsahové, ale také po stránce jazykové a grafické. Proto je pro tuto značku klíčové, aby čtenářský zážitek zprostředkovávali špičkoví čeští překladatelé a její knihy procházely rukama zkušených a odborně kompetentních redaktorů, kteří knihu pečlivě připravují po redakční i jazykové stránce. Jedinečnost každé knihy je umocněna originálním grafickým designem obálek, který je inspirován nejen tradicí české knižní kultury, ale i aktuálními světovými grafickými trendy.

Za dobu své existence se nakladatelství Kniha Zlín zařadilo mezi výrazné hráče na knižním trhu, pro české čtenáře objevilo knihy Joa Nesbøho, Simona Mawera či Michela Fabera, a jeho knihy si našly cestu nejen k předním recenzentům, ale také ke generačně rozmanitému okruhu čtenářů.

Od 1. dubna 2019 se Kniha Zlín spojila s nakladatelstvím Plus a redakční týmy obou nakladatelství nadále své knihy vydávají pod značkou Kniha Zlín. Dochází tak ke spojení zkušeností a rozvoji silných stránek obou nakladatelství.

redakce

Lucie Smolka Fruhwirtová
šéfredaktorka

Už jako dítě ji fascinovaly příběhy a poznávání nových kultur prostřednictvím knih. Proto vystudovala bohemistiku, která ji naučila přemýšlet o jazyce a literatuře v širších souvislostech, a nederlandistiku, protože pro kulturu a jazyk Nizozemí měla už od gymnázia slabost. Po studiích působila jako asistentka a poté jako vědecký pracovník na Katedře nederladistiky FF UP v Olomouci a obhájila dizertační práci v oboru teorie literatury. Po letech psaní, překládání a tlumočení začala zjišťovat, že chce poznávat knihy i z jiné stránky a v roce 2014 nastoupila do Knihy Zlín, kde se postupně vypracovala na šéfredaktorku. Věnuje se zejména akvizicím a vyhledávání nových příležitostí. Pořád ráda čte, poznává nové a běhá po lesích.

lucie.fruhwirtova@albatrosmedia.cz
Jitka Hanušová
redaktorka

V dětství ji obklopovaly knihy, které její děda – často pod pultem – kupoval, nebo je sestavoval z novinových a časopiseckých seriálů, a pak sám vázal. Ležet na válendě u knihovny a číst si nebo si jimi jen tak listovat, byla oblíbená kratochvíle. Zásluhou skvělé češtinářky vedla cesta z gymnázia na bohemistiku při FF UP v Olomouci. Láska k severu ji pak zavedla ke studiu finštiny na FF UK v Praze. Ve své překladatelské a redaktorské činnosti zaměřuje pozornost hlavně na sever – kromě prózy soustavně překládá finskou poezii, je členkou výboru profesního spolku Překladatelé Severu a i v ostatních svých aktivitách se snaží propojovat literaturu, Finsko a fotografii.

jitka.hanusova@albatrosmedia.cz
Jiří Hron
redaktor

K vážnější literatuře se dostal oklikou díky zálibě ve fantasy a knihách Johna Morressyho, Rogera Zelaznyho nebo Terryho Pratchetta. Právě i české překlady posledně jmenovaného autora z pera Jana Kantůrka v něm vzbudily zájem o překladatelské řemeslo, a proto se rozhodl pro studium angličtiny a češtiny na FF UK. Nyní překládá sice jen příležitostně, ale redaktorská práce mu to bohatě vynahrazuje. Okrajově se věnuje také recenzní činnosti a kritice překladu pro portál iliteratura.cz a výuce praktických překladatelských seminářů na své alma mater.

jiri.hron@albatrosmedia.cz
Vladimíra Rozmanová
redaktorka

I když vyrůstala v malém bytě, měli doma v každém pokoji velkou knihovnu. Číst se naučila ještě před nástupem do školy. Možnost prožívat stovky lidských příběhů a proplouvat krajinami fantazie vedla k tomu, že se literatura stala jejím koníčkem. Vystudovala žurnalistiku a psala do novin články o dění v zahraničí. V nakladatelství se jí plní přání pomáhat knihám na svět. Nyní čte nejraději pohádkové příběhy svým dětem, a když má trochu času, sahá po titulech s tajuplnou atmosférou a napínavým dějem, které s sebou brává na cesty, ideálně k moři.

vladimira.rozmanova@albatrosmedia.cz
Irena Tatíčková
redaktorka

Její cesta k práci v knižním nakladatelství začala, když si jako školačka sestavovala svůj vlastní katalog Klubu mladých čtenářů. Po působení na PedF UK, kde se věnovala syntaxi a stylistice, připravovala multimediální programy pro Škoda Auto a dětská nakladatelství, redigovala populárně-naučné knihy a učila cizince česky, až si v roce 2009 splnila přání a zakotvila naplno u knih jako redaktorka Albatros Media. Věnuje se především literatuře faktu a jako dlouholetá členka klubu Paměti národa připravuje s nadšením knihy vycházející ze sbírky Post Bellum – Paměť národa. Je autorkou a spoluautorkou knih Jak přelstít školuRok do kapsyNezapomeňme aj.

irena.tatickova@albatrosmedia.cz

newsletter Kniha Zlín

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.