Zůstaň se mnou | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Zůstaň se mnou

Cena:
349 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-743-5
Překlad:
Lukáš Novák
Datum vydání:
11. 02. 2019
Počet stran / vazba:
272 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Zůstaň se mnou

Světově oceňovaný román o touze po dítěti, zradě, naději a síle mateřských pout.

Yejide a Akin jsou milující manželé. Ani po čtyřech letech vztahu však Yejide nemůže otěhotnět. Zkusili všechno – odborná vyšetření, návštěvy léčitelů, svaté poutě, tanec s proroky i modlitby k Pánubohu. Yejide ale stále doufá v zázrak. Až do chvíle, kdy si Akin přivede druhou manželku. A tak se začíná odvíjet příběh plný nečekaných zvratů, lásky i žárlivosti, který je navzdory historickým i kulturním odlišnostem stále velmi aktuální.

...

„Palčivě působivý příběh, úchvatná kniha.“
— Margaret Atwoodová

„Její psaní se vyznačuje nejen nesmírnou elegancí, ale také skutečným vystižením podstaty lásky, ztráty a šance na vykoupení. Výsledkem je velmi poutavá a dojemná kniha.“
— Michiko Kakutani, The New York Times

„Zůstaň se mnou je moudrý a nesmírně lidský debut, který přináší niterný pohled na samotnou podstatu manželství i politiky.“
— Sarah Jessica Parkerová

Úryvek: Zůstaň se mnou

Recenze: Zůstaň se mnou

Adebayo, Ayobami: Zůstaň se mnou

iLiteratura.cz, 11. února 2019, autorka: Johana Horálková

Nigérie je země, kde mít děti znamená všechno. Od svatby Akina a Yejide však uplynuly už čtyři roky a potomek se ne a ne objevit. Nepomáhají bylinky ani šamani a druhá manželka už vůbec ne. Román Zůstaň se mnou nabízí intimní portrét jednoho manželství a silný příběh o rodičovství, společenských tlacích a nepřízni osudu.

Bez dítěte jsi jenom muž
Ayobami Adebayová
: Zůstaň se mnou. Přel. Lukáš Novák, Kniha Zlín, Zlín, 2019, 272 s.

Kdo si myslí, že všechny příběhy už byly napsány, ať zkusí nahlédnout do velmi odlišné kultury. Exotika je přitažlivá sama o sobě, ale v kultuře, jež se zásadně liší od naší, platí především jiná pravidla, postavy stojí před problémy, které my nikdy nepoznáme, a objevují se konflikty, které by v našem kulturním kontextu nikdy nevznikly. To platí i pro Nigérii od osmdesátých let do počátku nového tisíciletí, kam čtenáře zve debutový román Ayobami Adebayové Zůstaň se mnou. I Nigérie prochází změnou: v africkém kontextu se jedná o velmi rozvinutou zemi a ústřední manželský pár vysokoškoláků Akina a Yejide má pramalé pochopení pro názory svých starších příbuzných, kteří se jim neustále míchají do života. Yejide je navíc dosti emancipovaná, má vlastní kadeřnický salon, a Akin zase vůbec neodpovídá stereotypní představě afrického macha. Přesto je z našeho pohledu jejich příběh ve výše zmíněném smyslu exotický.

V zemi, kde kupříkladu existuje mnohoženství, se z postavení dítěte v rodině stává vcelku komplexní věc. Je moje máma tátova oblíbenkyně, anebo nejstarší, první žena? A co když už nežije, jak vypadá můj život pak? To je i případ Yejide, která vyrostla se čtyřmi macechami; matka jí zemřela při porodu, a zanechala tak v její duši ránu, jež se s příchodem vlastních dětí bohužel nezacelí, ale naopak ještě rozdráždí. Akin a Yejide se mají upřímně rádi, skvěle si rozumějí. Problém je, že ani po čtyřech letech od svatby Yejide ne a ne otěhotnět. A když žena nemá děti, není žena, vmete snaše do tváře Akinova matka; význam mateřství (ale i otcovství) v Nigérii potvrzuje kromě jiného jazyk – v jorubštině se matky oslovují slovem iya a otcové baba, za které se doplní jméno jejich dítěte. Nicméně manželova rodina má jasnou představu, jak Yejidinu předpokládanou neplodnost vyřešit – Akin si přivede novou, mladší ženu, počne s ní dítě a kdo ví, třeba tento potomek pomůže zažehnout život i v Yejidině lůně. Yejide se náležitě dopálí a ze zoufalství se uchýlí do péče jakéhosi šamana; na moment to vypadá, že se přesouváme do hájemství magického realismu, ale ve výsledku zážitek pouze ještě více nabourá její psychickou rovnováhu.

Yejide nakonec počne celkem třikrát, a to když u ní a u Akina doma přebývá Akinův bratr Dotun. Osud si s ní však krutě pohraje. Po všech předchozích peripetiích přijdou další rány v podobě SIDS a srpkovité anémie. A opětovná srážka s pověrčivostí příbuzných: Akin a Yejide mají například zapovězeno vědět, kde je pohřbené jejich dítě, což obzvlášť Yejide velmi těžce nese. Kromě toho je třeba tělo před vložením do země sešlehat bičem, aby byl jeho duch k poznání, kdyby se vrátil v dítěti příštím, což se zase bytostně příčí Akinovi.

Kniha je skvěle odvyprávěná. Začínáme in medias res, Yejide se chystá odjet za manželem, kterého patnáct let neviděla. Líčí, že když se jí někdo během té doby ptal na minulost, odpovídala, že nemohla otěhotnět, takže si manžel našel jinou ženu, a zároveň „pomlčela“ o svých dětech. Abychom se dozvěděli, jak je to možné, musíme začít číst. Přeskakováním mezi prvními léty 21. století a osmdesátými, potažmo devadesátými, a hlavně střídáním kapitol vyprávěných z pohledu Akina a z pohledu Yejide autorka pozvolna vykresluje plastický obraz jejich manželství. Jednání obou postav je tak velmi dobře pochopitelné a do obou se lze vcítit. Vinu na tom, že se jejich svazek rozpadl, nesou oba – Akin Yejide balamutil, zatímco jeho žena se zase po prožitých útrapách schovala do ochranného krunýře a v určitou chvíli upřednostnila vlastní zdravý rozum a život před Akinem a jejich rodinou.

Debut Ayobami Adebayové přináší silný, dojemný příběh, jenž bude ve čtenáři nějakou dobu rezonovat. Pokud by se knize mělo něco vytknout, pak se člověku moc nechce věřit, že mohl Akin se svým tajnůstkařením před Yejide obstát, že ho neprohlédla. A že se ji celých patnáct let snažil neúspěšně najít. Tady nás ovšem trochu limituje ono exotické kulturní prostředí: co je a není pravděpodobné ve 186milionové západoafrické zemi, kde žije 250 etnik? Většina děje se také odehrává v době, kdy v zemi stále vládla vojenská diktatura. Turbulentním politickým zvratům je v knize přikládán velký význam, ale mají spíše charakter kulis, než že by nějak zasahovaly do děje. Beznadějná politická situace však zřejmě přispěje k fatálnímu nedostatku naděje u Yejide, která si tak zadělá na patnáct let osamělého života.

Zdroj: iLiteratura.cz

Zůstaň se mnou, příběhu plný emocí

kultura21.cz, 28. února 2019, autorka: Martina Žáková

Přesně to jsem si přála po otočení poslední stránky knihy Zůstaň se mnou. Těžko jsem se loučila s osudy hlavních hrdinů. Debutový román nigerijské autorky Ayobami Adebayo je dílo nanejvýš zdařilé. Jsem nadšená, že jsem po knize sáhla.

Nemohu říct, že k přečtení této knihy by mne namotivovala abstraktní obálka. Nějakým záhadným způsobem mne ale upoutala. Možná za to může dobře zvolený font, který ve mně vyvolal touhu omrknout alespoň oficiální anotaci nakladatelství Kniha Zlín:

„Yejide a Akin jsou milující manželé. Ani po čtyřech letech vztahu však Yejide nemůže otěhotnět. Zkusili všechno – odborná vyšetření, návštěvy léčitelů, svaté poutě, tanec s proroky i modlitby k Pánubohu. Yejide ale stále doufá v zázrak. Až do chvíle, kdy si Akin přivede druhou manželku. A tak se začíná odvíjet příběh plný nečekaných zvratů, lásky i žárlivosti, který je navzdory historickým i kulturním odlišnostem stále velmi aktuální.“

A bylo rozhodnuto. Tenhle příběh zavání exotikou a vypadá to, že nepůjde o tuctovou vztahovou slaďárnu. Ihned nalistuji první stránku. A jsem ztracená. Odteď se už od vyprávění nemohu odtrhnout. Už od začátku čtení si pochvaluji styl, jakým Ayobami píše. Hezky srozumitelný a poutavý jazyk, svižné tempo, skvěle dávkované emoce podtrhuje svým překladem i Lukáš Novák.

Spolu s Akinem a Yejide se dostávám do Nigérie, prostředí zcela odlišného našemu středoevropskému chápání. Tento náhled do jiné kultury je pro mne vždy velmi obohacující a já si jej maximálně užívám. Nejen samotné prostředí, ale i postavy se chovají a uvažují v rovině, která mne pobízí se mnohokrát zamyslet. Úcta k tradici a rodině je mi blízká, ale říkám si, jak bych se cítila v zemi, kde toto všechno ovlivňuje člověka až z mého pohledu k nesvobodě.

Manželské osudy Akina a Yejide mi autorka dávkuje ve střídajících se kapitolách. Jednou jejich vztah prožívám jeho očima a podruhé jejíma. Taková forma vyprávění mne šikovně připoutává k oběma hrdinům a umožní mi prožívat pocity a myšlenky jich obou. Dodává to celému příběhu šmrnc a srozumitelnost jejich počínání.

I přeskakování v období přelomu osmdesátých a devadesátých let se začátkem jednadvacátého století přináší příběhu další rozměr. Nahlížím tu totiž i do politické situace této africké země, která v těchto letech prochází důležitými zvraty. Vojenskou diktaturu střídá svoboda. I to ovlivňuje chování lidí. Líbí se mi, že Ayobami toto téma do své knihy vtěsnala. Ale tak nějak šikovně, decentně, aby to nenarušovalo hlavní dějovou linii.

Samotný vztah manželů podstupuje mnoho zkoušek. Oba jsou to docela sympaťáci, takže jim celou dobu držím palce, aby svoji vzájemnou lásku napříč osudu ustáli. Neschopnost počít dítě i po čtyřech letech vztahu je v tamní kultuře velký problém. Především pro Yejide je to velmi náročné období. Velmi zajímavá je část, kde se problém s otěhotněním snaží Yejide vyřešit s pomocí šamana. Snad moc neprozradím, když vám povím, že semínko se v Yejidině lůně ujme. Ale. Ani tentokrát nic nedopadne tak, jak bych jim oběma přála. A to, co následuje je opět hodně zajímavým náhledem do nigerijské kultury.

Jak to celé s manželi dopadne, jestli se jim povede přivést na svět dítě a vytvořit tak vzornou rodinu a jak změní jejich vztah příchod druhé ženy, to už si přečtěte sami. A jestli vám mohu doporučit, tak vážně po knížce Zůstaň se mnou sáhněte. Čeká vás zajímavá emoční jízda. Těžko předpovíte, co se na další stránce stane. Tento poutavý, místy psychologický, smutný, dojemný, a přece krásný příběh vás třeba chytí za srdce. Tak, jako mě.

Zdroj: http://www.kultura21.cz/literatura/19239-zustan-se-mnou-pribehu-plny-emoci

Nigerijský příběh o velké lásce a zdrcujícím osudu

ceskatelevize.cz, 23. března 2019, autor: Daniel Mukner

V románu Zůstaň se mnou se na pozadí tíživých politických poměrů v Nigérii druhé poloviny osmdesátých let odehrává spletitý příběh o problémech s početím, které vedou až k mnohaletému odloučení zamilovaného páru. Svým debutem zaujala mladá nigerijská spisovatelka Ayobami Adebayová kritiky a čtenáře v mnoha zemích světa.

Čeští čtenáři se mohou hned na začátku roku seznámit s překlady dvou velmi výrazných, anglicky psaných debutových románů. Martin Pokorný převedl do češtiny první knihu Gabriela Tallenta (* 1987) s názvem Absolutní miláček a v překladu Lukáše Nováka vychází debut nigerijské spisovatelky Ayobami Adebayové (* 1988). A knihy jsou si v lecčem podobné. Především tím, že jsou jejich příběhy založené na velmi neobvyklé podobě lásky. Zatímco Absolutní miláček staví na incestním poměru mezi despotickým otcem a jeho dcerou, v knize Zůstaň se mnou je situace mnohem komplikovanější.

Příběh je situován do autorčiny rodné Nigérie. Ve městě Ilesa žijí manželé Akin a Yejide. Jejich vztah je zdánlivě pevně podpírán silnými city a vášní, má však jednu trhlinu. Ani po čtyřech letech manželského soužití totiž dvojice nepřivedla na svět dítě. Problém, který se západnímu čtenáři může jevit jako nevýznamný, je však vyhrocen kvůli odlišným společenským konvencím, jež v Nigérii panují. Žít a zemřít bez dítěte je totiž v této zemi – minimálně pro ženu, zvláště pak vdanou – takřka nemyslitelné. A tak se za Yejide opakovaně vypravují rodinní příslušníci jejího manžela, aby jí dali rady, které by jí pomohly konečně přivést na svět potomka.

Z těchto nečekaných a nevyžádaných návštěv si Yejide – podpořena milujícím manželem, kterého „návštěvy iritovaly a měl sto chutí svým příbuzným říct, aby si hleděli svého“ – nic nedělá až do té doby, kdy jí tchýně představí Funmi, Akinovu druhou a mladší manželku. Pro Yejidinu tchyni je polygamie vcelku přirozená, pro Yejide však nikoliv. Je totiž – alespoň na nigerijské poměry – emancipovaná. Vede prosperující kadeřnický salon, platí polovinu z hypotéky za dům a polygamii bezvýhradně odmítá.

Avšak ve chvíli, kdy své matce dychtivě toužící po vnoučeti Akin ustoupí, nemůže Yejide dělat nic jiného než se s novou situací vypořádat. Uvědomuje si, že má jedinou šanci, jak o Akina nepřijít – otěhotnět dříve než mladá Funmi. K tomu jí má pomoct obřad vedený obskurním šamanem, po němž jí skutečně začne růst břicho. Po opakovaných návštěvách gynekologů a poté, co její těhotenství trvá přes jedenáct měsíců, musí Yejide čelit skutečnosti, že těhotenství je falešné.

Jak kniha postupuje, příběh se zamotává a ukazuje se, že Yejidina neschopnost otěhotnět není zapříčiněna jí samou, nýbrž erektilní dysfunkcí Akina – neobratně, ale dlouhodobě skrývanou proto, že Yejide před Akinem žádného jiného muže nepotkala. Přesto Yejide postupně přivede na svět tři děti. A to díky poměru s Akinovým bratrem Dotunem. Do toho náhle a zčásti záhadně umírá Funmi, druhá manželka jejího muže, a krátce po porodu také její první dcera Olamide. Když zemře i druhé dítě, syn Sesan, vyjde najevo, že Yejidiny děti jsou vystaveny vážnému onemocnění – srpkovité anémii. Tím se příběh ještě komplikuje, jelikož srpkovitá anémie je genetická nemoc, a jak Akinovi prozradí lékař, jeho geny ji vylučují.

V knize Zůstaň se mnou popsala debutující spisovatelka i politické poměry Nigérie osmdesátých let, kdy zemi sužovala vojenská diktatura a obyvatele města Ilesa nájezdy ozbrojených lupičů. Je pozoruhodné, že to vše vtěsnala do sotva třísetstránkového románu. Výsledek přitom nepůsobí křečovitě či uměle, příběh plynule dospěje až do překvapivého finále, které se odehrává v roce 2008, kdy se po mnohaletém odloučení manželé setkávají na pohřbu Akinova otce.

Za zmínku stojí i to, jak Ayobami Adebayová pracuje s klíčovými momenty příběhu. Ty jsou leckdy předloženy jen jakoby mimochodem a až poté, co se projeví jejich důsledky. Čtenář je tak neustále na pozoru a významy mnohých peripetií musí často zpětně přehodnocovat.

Třicetiletá nigerijská spisovatelka je výbornou vypravěčkou a díky románu Zůstaň se mnou ji lze pokládat za jednu z nejvýraznějších a nejtalentovanějších mladých anglicky píšících spisovatelek současnosti. I přes suverenitu, s jakou propletený příběh vystavěla, nalezneme v knize několik momentů, z nichž můžeme být trochu zklamaní. Třeba to, že politické situaci Nigérie je věnován až příliš velký prostor na to, že se s ústředním příběhem Yejide a Akina nakonec potká spíš jen letmo. Také lze poté, co jsou nám odhalena všechna vlákna příběhu, pochybovat, že by vše proběhlo tak, jak to autorka popsala. To vše se však snadno ztratí – už jen díky sugestivně popsanému prostředí Nigérie, jež předem nepřipraveného čtenáře nepřestane překvapovat. I přes – vskutku drobné – výtky je román Zůstaň se mnou nejen strhující, ale i velmi napínavý, kniha, která se čte jedním dechem.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/specialy/artzona/inside/nigerijsky-pribeh-o-velke-lasce-a-zdrcujicim-osudu-2Z0s9

Dotaz k produktu Zůstaň se mnou

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Zůstaň se mnou

Dále doporučujeme

Cha-cha-cha

Cha-cha-cha

Lvovský autor Jurij Vynnyčuk napsal v 70. a v 80. letech mnoho povídek, které nepodepsané schovával před KGB u přátel. Patřil mezi zakázané autory a domovní prohlídky u něj byly…

Pražské jaro

Pražské jaro

Strhující a smyslný román o událostech z roku 1968 od autora bestselleru Skleněný pokoj

Sobí hora

Sobí hora

Magické povídky spojující svět severské mytologie a nadpřirozena, jejichž autorka je považována za mimořádný objev na scéně světové fantasy.

Hodina vlků

Hodina vlků

Čtyři povídky fenomenálního režiséra poprvé v českém překladu

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily