Východ | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Východ

Cena:
339 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-531-8
Překlad:
Jiří Červenka
Datum vydání:
29. 05. 2017
Počet stran / vazba:
224 / vázaná
3.73 / 392

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Východ

Andrzej Stasiuk se pokládá za člověka Východu. Východ pro něho znamená jak patriarchální způsob života na polském venkově v době jeho dětství, tak i zkušenost z doby prožité v komunismu. Aby se dobral jádra problému, tedy i odpovědi na otázku po smyslu vlastní existence, podnikne cestu do „epicentra metafory“ – na Východ nejvýchodnější – na Sibiř, do Mongolska a Číny. Nezajímá se ovšem o nějaké pamětihodnosti či turistické atrakce, jde mu o vlastní dojmy, reflexe a pocity, o konfrontaci vzpomínek s realitou. „Proto jsem tam musel jet, abych viděl, v co se změnil komunismus, jehož jsem byl dítětem. Prostě jeho konec v mé zemi se zdál příliš bezvýznamný a banální, než aby z něho mohl vzniknout nějaký příběh. Musel jsem se přesvědčit, že můj příběh je fragmentem něčeho většího.“ V Rusku nachází komunismus ve stádiu rozpadu, naproti tomu Čína svou schopností donekonečna reprodukovat svět představuje vyvrcholení i konec dějin. „Rusko bylo zdrojem, ale Čína se měla stát vlnou, která zalije svět.“

Přestože se Východ zásadně neliší od dosavadní Stasiukovy tvorby - reflexivní, stylisticky vycizelované a jemně melancholické, je možné v ní možné objevit nové rejstříky a stále hlubší sestup k samým kořenům bytí, které Stasiuk chápe jako bytí v pohybu. Jeho nomádská perspektiva je nesmírně osvěžující a myšlenkově podnětná a v době, kdy dialog mezi Východem a Západem naráží na vzájemná nepochopení, také velice potřebná.

Úryvek: Východ

Recenze: Východ

Východ

Holkamodrookata.blogspot.cz, 10. června 2017

Východ. Země, kde zítra již znamená včera. Kolébka Slovanů a komunismu. Spousta lidí toto rozlehlé území vábí a láká. Mezi ně patří i Andrzej Stasiuk, který se o svojí "cestě ke kořenům" podělil ve své knížce Východ.

Východ je cestopisem i autorovou osobní zpovědí. Vyprávění prokládá svými vzpomínkami na dětství a zkušenostmi s komunistickým režimem. Dozvídáme se, co ho přimělo odcestovat a jak se z jeho pohledu změnily poměry ve východních zemích po pádu komunismu.

"Šeremetěvo 1 vypadalo jako autobusové nádraží v Lublinu. Rance, těsno a dusno. Nikde žádné místo. Taková nějaká nenadálá a nepochopitelná úspora prostoru. Do té doby jsem v životě potkal asi tak tři Rusy, a teď jich byl na mě celý dav. Pivo stálo patnáct zlotých a člověk musel dávat pozor, aby mu ho nerozlili. A pak, když už začali pouštět, tak nás hnali trapem. Rychle boty, pásky, elektronická kontrola tašek a kabelek. Normálně pokřikovali a poštěkávali. Člověk se svléká před cizími, je bos, kalhoty padají, šacují ho a do toho křičí: Skoreje! Skoreje! Vůbec jsem z toho neměl dobrý pocit. Spíš ten nejhorší. Takové bylo uvítání v ruské zemi."

Ve svém vyprávění konfrontuje osobní vzpomínky se skutečností. Prostým a přesto košatým jazykem popisuje všední životy místních obyvatel. Všímá si detailů a dává je do historických a politických souvislostí.

Líbilo se mi, jak autor vnímá své okolí, jak ho popisuje. I když je to cestopis, Stasiuk ho mění na něco poetického. Je to ale teskná básnička. Při čtení vnímáte nejen kulturní rozdíly, ale i hmotný úpadek země.

Východ není kniha o turisticky lákavých destinacích. Je o obyčejných místech, obyčejných lidech a jejich obyčejných starostech. V knížce najdete desítky příběhů, desítky osudů. Některé veselé, jiné smutné, zkrátka takové, jaké píše sám život.

Tahle knížka mi hodně připomínala Kerouaca a jeho Na cestě. Najdete v ní hluboké myšlenky i prachsprostý kýč. Putování na Sibiř, do Mongolska a do Číny vás přenese do doby, kdy naší zemi ovládal komunismus. I my kdysi byli součástí východu.

Období komunismu je už za námi a okouzlení západem pomalu opadá. Věci, které dřív byli vzácné, jsou běžné. Jsme zahlceni konzumem a přebytkem všeho. Popadne nás časem taky touha vrátit se ke kořenům a jednoduchosti? Budeme hledat východisko ve Východu? Kdo ví. Pokud chcete tak nějak omrknout, k čemu vedly politické změny jinde a jak dnes vypadá země nekonečných možností, doporučuji si přečíst tuto knihu a udělat si vlastní názor.

Kdy knihu Východ rozhodně číst

 • máte rádi zajímavé cestopisy
 • fascinují vás východní kultury, především Rusko, Čína a Mongolsko
 • rádi cestujete a nemáte předsudky

Kdy knihu Východ rozhodně nečíst

 • nesnášíte cestování
 • návrat ke kořenům je pro vás ztráta času
 • když někdo řekne komunismus, naskočí vám husí kůže

Dotaz k produktu Východ

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Expres Ukrajina – antologie moderní ukrajinské prózy

Expres Ukrajina – antologie moderní ukrajinské prózy

Jediná kniha současné ukrajinské krátké prózy, která představuje výběr z toho nejlepšího, co bylo v posledních dvaceti letech na Ukrajině napsáno. Jde o prestižní, ojedinělou a pro…

Co by byl chlap bez fousů

Co by byl chlap bez fousů

Děj knihy se odehrává v zapadlé vsi v dalmatských horách, kam turisté nejezdí a lidé jsou tu „odsouzeni“ žít jen mezi sebou. Postupně se seznamujeme s řadou typických postav…

V tobě ožiju

V tobě ožiju

Těkající a zároveň intenzivně svůj je slovinský básník Iztok Osojnik. Je autorem nezvyklé poezie: čtenáře doprovází na řadu míst Evropy i za moře, projde se po řeckých…

Mercedes Benz

Mercedes Benz

Milý pane Bohušku, a tak zase život udělal mimořádnou smyčku…, tak začíná i končí kniha, jejíž podtitul zní Z dopisů Hrabalovi. A Mercedes Benz je skutečně jakoby poctou Bohumilu…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily