Východ | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Letní čítanka
 • Náklaďáky Volvo
 • Kruté časy
 • Noční dravec

Východ

Cena:
339 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-531-8
Překlad:
Jiří Červenka
Datum vydání:
29. 05. 2017
Počet stran / vazba:
224 / vázaná
3.76 / 293

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Východ

Andrzej Stasiuk se pokládá za člověka Východu. Východ pro něho znamená jak patriarchální způsob života na polském venkově v době jeho dětství, tak i zkušenost z doby prožité v komunismu. Aby se dobral jádra problému, tedy i odpovědi na otázku po smyslu vlastní existence, podnikne cestu do „epicentra metafory“ – na Východ nejvýchodnější – na Sibiř, do Mongolska a Číny. Nezajímá se ovšem o nějaké pamětihodnosti či turistické atrakce, jde mu o vlastní dojmy, reflexe a pocity, o konfrontaci vzpomínek s realitou. „Proto jsem tam musel jet, abych viděl, v co se změnil komunismus, jehož jsem byl dítětem. Prostě jeho konec v mé zemi se zdál příliš bezvýznamný a banální, než aby z něho mohl vzniknout nějaký příběh. Musel jsem se přesvědčit, že můj příběh je fragmentem něčeho většího.“ V Rusku nachází komunismus ve stádiu rozpadu, naproti tomu Čína svou schopností donekonečna reprodukovat svět představuje vyvrcholení i konec dějin. „Rusko bylo zdrojem, ale Čína se měla stát vlnou, která zalije svět.“

Přestože se Východ zásadně neliší od dosavadní Stasiukovy tvorby - reflexivní, stylisticky vycizelované a jemně melancholické, je možné v ní možné objevit nové rejstříky a stále hlubší sestup k samým kořenům bytí, které Stasiuk chápe jako bytí v pohybu. Jeho nomádská perspektiva je nesmírně osvěžující a myšlenkově podnětná a v době, kdy dialog mezi Východem a Západem naráží na vzájemná nepochopení, také velice potřebná.

Úryvek: Východ

Recenze: Východ

Východ

Holkamodrookata.blogspot.cz, 10. června 2017

Východ. Země, kde zítra již znamená včera. Kolébka Slovanů a komunismu. Spousta lidí toto rozlehlé území vábí a láká. Mezi ně patří i Andrzej Stasiuk, který se o svojí "cestě ke kořenům" podělil ve své knížce Východ.

Východ je cestopisem i autorovou osobní zpovědí. Vyprávění prokládá svými vzpomínkami na dětství a zkušenostmi s komunistickým režimem. Dozvídáme se, co ho přimělo odcestovat a jak se z jeho pohledu změnily poměry ve východních zemích po pádu komunismu.

"Šeremetěvo 1 vypadalo jako autobusové nádraží v Lublinu. Rance, těsno a dusno. Nikde žádné místo. Taková nějaká nenadálá a nepochopitelná úspora prostoru. Do té doby jsem v životě potkal asi tak tři Rusy, a teď jich byl na mě celý dav. Pivo stálo patnáct zlotých a člověk musel dávat pozor, aby mu ho nerozlili. A pak, když už začali pouštět, tak nás hnali trapem. Rychle boty, pásky, elektronická kontrola tašek a kabelek. Normálně pokřikovali a poštěkávali. Člověk se svléká před cizími, je bos, kalhoty padají, šacují ho a do toho křičí: Skoreje! Skoreje! Vůbec jsem z toho neměl dobrý pocit. Spíš ten nejhorší. Takové bylo uvítání v ruské zemi."

Ve svém vyprávění konfrontuje osobní vzpomínky se skutečností. Prostým a přesto košatým jazykem popisuje všední životy místních obyvatel. Všímá si detailů a dává je do historických a politických souvislostí.

Líbilo se mi, jak autor vnímá své okolí, jak ho popisuje. I když je to cestopis, Stasiuk ho mění na něco poetického. Je to ale teskná básnička. Při čtení vnímáte nejen kulturní rozdíly, ale i hmotný úpadek země.

Východ není kniha o turisticky lákavých destinacích. Je o obyčejných místech, obyčejných lidech a jejich obyčejných starostech. V knížce najdete desítky příběhů, desítky osudů. Některé veselé, jiné smutné, zkrátka takové, jaké píše sám život.

Tahle knížka mi hodně připomínala Kerouaca a jeho Na cestě. Najdete v ní hluboké myšlenky i prachsprostý kýč. Putování na Sibiř, do Mongolska a do Číny vás přenese do doby, kdy naší zemi ovládal komunismus. I my kdysi byli součástí východu.

Období komunismu je už za námi a okouzlení západem pomalu opadá. Věci, které dřív byli vzácné, jsou běžné. Jsme zahlceni konzumem a přebytkem všeho. Popadne nás časem taky touha vrátit se ke kořenům a jednoduchosti? Budeme hledat východisko ve Východu? Kdo ví. Pokud chcete tak nějak omrknout, k čemu vedly politické změny jinde a jak dnes vypadá země nekonečných možností, doporučuji si přečíst tuto knihu a udělat si vlastní názor.

Kdy knihu Východ rozhodně číst

 • máte rádi zajímavé cestopisy
 • fascinují vás východní kultury, především Rusko, Čína a Mongolsko
 • rádi cestujete a nemáte předsudky

Kdy knihu Východ rozhodně nečíst

 • nesnášíte cestování
 • návrat ke kořenům je pro vás ztráta času
 • když někdo řekne komunismus, naskočí vám husí kůže

Dotaz k produktu Východ

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
 

Dále doporučujeme

Mourkova cesta

Mourkova cesta

Během občanské války v Bosně a Hercegovině utíká kocour Mourek z vybombardované vesnice Mesič za svou uprchlou rodinou. Mourek má jediný cíl, získat zpátky, co mu právem patří:…

Křišťálová doba

Křišťálová doba

Román Křišťálová doba (1990) je první z velkých děl slovinského prozaika Lojze Kovačiče (1928-2004), které vychází v českém překladu. Jedním z typických rysů tohoto románu i…

Muzeum opuštěných tajemství

Muzeum opuštěných tajemství

Román nejvýznamnější ukrajinské autorky Oksany Zabužko přináší rodinnou historii páru, který svede dohromady stará fotografie několika vojáků UPA (Ukrajinské povstalecké armády)…

Sbírka vášní

Sbírka vášní

Příběh o dospívání v 80. letech v ukrajinském Lvově, o pádu Sovětského svazu, otevření hranic a možnosti studia či práce v zahraničí. Hrdinka Olesja Pidobidko pochází z lvovské…