Náklaďáky Volvo | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Náklaďáky Volvo (Doppler #2)

Cena:
249 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-526-4
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
12. 06. 2017
Počet stran / vazba:
224 / vázaná
3.56 / 2666

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 149 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Náklaďáky Volvo

Mladý muži, říká von Borring, vy máte problémy. Máte ochablý stisk ruky. Vodnaté oči. Potřebujete pomoc. Nevím, co potřebuju, odpovídá Doppler. Ale pomoc, to zní jako dobrý začátek.

Do värmlandské krajiny přichází muž. Jmenuje se Doppler. Andreas Doppler. Je to Nor. Má s sebou ročního losa Bonga. A syna Greguse. Los kráčí v jeho stopách po stezičce a syn spí na potahu taženém losem. Ačkoli je pozdě večer, nic nenasvědčuje tomu, že by Doppler brzy hodlal někde složit hlavu. Co dělá ve švédských lesích? Těžko říct. Možná mu bylo Norsko příliš těsné a potřeboval se trochu porozhlédnout po světě. Rozhodl se opustit oslavu, zatímco ostatní se u stolu ještě bujaře veselili. Brzy se bude podávat káva a doutníky, ale Doppler se zvedl a šel.

Cosi hledá. Hledá dobré lidi. Hledá souvislosti a spořádanost.

Náklaďáky Volvo jsou pokračováním úspěšného románu Doppler a líčí osudy stejného hlavního hrdiny a stejného losa na cestě Värmlandem. Doppler se tu setkává se skautem, který prospal venku dvacet pět tisíc nocí, a se stařenkou holdující marihuaně, která chce změnit svět.

Úryvek: Náklaďáky Volvo

Recenze: Náklaďáky Volvo

Erlend Loe – Náklaďáky Volvo

Schefikuvblog.eu, 14. července 2017

Asociální hrdina s velkým pohlavním údem, který pije nízkotučné mléko, přestal být pilný a odešel hledat štěstí do lesa, kde mu společnost dělal pouze jeden malý sob. Asi už správně tušíte o kom bude řeč. Doppler, jeden z nejsvéráznějších hrdinů poslední doby se vrací na scénu ve volném pokračování stejnojmenné série, aby opět uhranul fanoušky na celém světě a tentokrát sebou bere i Náklaďáky Volvo.

Představovat milovníkům skandinávské literatury jednu z nejvýraznějších a nejpopulárnějších osobností současné norské literatury, je asi zcela zbytečné. Erlend Loe si díky svému osobitému a cynickému humoru získal fanoušky po celém světě a nejinak je tomu i u nás.O čemž svědčí i úspěch nedávno vydaného Dopplera, jenž  je další z řady absurdních postaviček, jenž nám skandinávská literatura nabízí a  na které jen tak nezapomenete.

Otázkou však zůstává, jestli v nás tento hrdina zanechá stejný dojem i po dočtení Náklaďáků Volvo, které přímo navazují na předchozí knihu. Doppler se tak společně se svým čtyřletým synkem Gregusem a sobem Bongem vydávají na cestu. Bez plánu, bez cíle, prostě jdou, až dojdou do Švédska, kde na scénu přichází dvě další ústřední postavy tohoto příběhu.

Dvaadevadesátiletá Maj Brit, která je všechno, jen ne obyčejná stařenka nad smrtelnou postelí. Je vdova a žije na osamělém hospodářství uprostřed švédské přírody. Navíc kouří trávu, krade časopisy v knihovně a dokonce má doživotní zákaz chovat andulky, nu což člověk nemůže mít vše po čem touží…

Jejím pravým opakem je náš druhý hrdina, Anton von Borring. Aristokrat, homosexuál, skaut, vášnivý ornitolog a také Maj Britin soused, se kterou je již od nepaměti na kordy. A jako správný skaut spí venku. Ve spacáku. Bez polštáře a úplně nahý…

Doppler v těchto dvou osobách dostává skutečně rovnocenné soupeře. I když soupeř je v tomto případě asi špatné slovo. Soupeř, či nepřítel by vás totiž asi jen tak  nedonutil učit se skautské uzle, zhulit se pod obraz boží, nebo se vydat ve starém náklaďáku na cestu za vzácným ptákem, který se ve Švédsku normálně nevyskytuje.

Z předchozích řádků asi již tušíte, že se druhá kniha této plánované trilogie od svého předchůdce v mnohém liší. Tím asi nejzásadnějším je fakt, že samotný Doppler tentokrát nedostává tolik prostoru. Ba naopak, jeho postava ustupuje více do pozadí a stává se pozorovatelem dvou absurdních životů, které Maj Brit s Antonem vedou. Někteří si tak možná malinko povzdechnou, že si našeho hrdiny neužijí tolik jako v předchozím příběhu. Maj Brit s Antonem jsou však zdatní společníci, kteří se bez problému Dopplerovi vyrovnají a jsou i příjemným osvěžením, který dodává příběhu další rozměr.

Další změnou je fakt, že Erlend Loe tentokrát v daleko větší míře promlouvá k samotným čtenářům. Díky tomu jsou Náklaďáky Volvo snad ještě více absurdnější, než tomu bylo u Dopplera. Autor navíc ve svých vsuvkách leccos dovysvětluje a neopomněl ani vtipné poznámky, které se linou napříč celou knihou.

Doppler navíc v této knize ubral i ze svého “jájínkovství” a sobectví, tentokrát již nekouká pouze na sebe. Pokud jste Dopplera obdivovali právě pro jeho odvážná rozhodnutí, kdy se na vše doslova vykašlal a šel si svou cestou, v případě Náklaďáků Volvo budete svědky jeho postupného vývoje, který vyvrcholí (tedy nejspíše) v třetí knize, kde dostaneme někoho úplně jiného, než na samotném počátku.

Oproti úvodnímu dílu je Doppler tentokrát daleko čitelnější a pokud jej rovnou nechcete označovat za “klaďase” tak zaujímá minimálně neutrální pózu. Přesto je však jeho život a putování natolik absurdní, že láká i v Náklaďácích Volvo. Na druhou stranu se však postupně vytrácí ta jedinečnost, kterou byl úvodní díl trilogie doslova prošpikovaný. Zda tedy bude mít Erlend Loe co nabídnout i v závěrečné knize je otázka, na odpověď si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Dotaz k produktu Náklaďáky Volvo

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Doppler

Doppler (Doppler #1)

Doppler je úspěšný, spořádaný a pilný muž. Má manželku, dvě děti, hezký dům a dobrou práci. Jednoho dne však při cyklistickém výletě do přírody spadne z kola, a jak tak leží…

Konec světa, tak jak ho známe

Konec světa, tak jak ho známe (Doppler #3)

Erlend Loe ukazuje v novém románu o Dopplerovi a jeho věrném losím průvodci Bongovi skvělou formu.

Všechno, co si nepamatuju

Všechno, co si nepamatuju

Úchvatný příběh o lásce, lidské paměti a smyslu naší existence. Vítěz prestižní švédské literární ceny August 2015.

Vlčí ostrov

Vlčí ostrov

Lékař jí kdysi říkal, že musí brát léky a vést bezpečný a předvídatelný život, aby svou nemoc dokázala zvládat. Lajla Rolstadová se však rozhodne pro pravý opak – žít…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily