Mozkoman | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Mozkoman

Mozkoman
Cena:
199 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-27-9
Překlad:
Anežka Kuzmičová
Datum vydání:
11. 03. 2009
Počet stran / vazba:
188/brožovaná
3.31 / 16
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Mozkoman

Samotářský podivín Hans Herman Gustavsson, inzertní agent provinčního švédského plátku, karikuje jako středověký Kdožkolivěk každého z nás, zároveň mu však mezi příslušníky druhu Homo sapiens není rovno. Nejenže ho víra ve vlastní genialitu nutká sepisovat apartní filozofická pojednání o ledasčems, zásadami oblékání počínaje a evolucí konče. Hans Herman Gustavsson se navíc o všem radí se svým homunkulem Mozkomanem, superinteligentním šotkem, jenž mu neposedně rejdí hlavou. Když se však jednoho prosincového rána roku 2007 vypraví na zájezd do Tichomoří, otřese se mu život i světonázor v základech. Hans Herman Gustavsson vyhlásí Mozkomanovi válku a poklidná dovolená se rázem zvrhne v nezadržitelnou smršť slovních intrik, šílených nápadů, horečných bojůvek se sebou samým a groteskních setkání s domorodými obyvateli.

Úryvek: Mozkoman

Recenze: Mozkoman

Mozkoman

Houser.cz, 14. května 2009, autor: Karel Kouba

Svérázný sociopatický podivín Herman Gustavsson žije léta o samotě a svůj život podrobuje systému pevných pravidel, týkajících se například oblečení nebo přesného časového rozvržení dne.

Jeho samota je ale pouze zdánlivá, protože už během dětství mu mozek osídlil tvor, podle nějž je tato švédská novela pojmenována. Mozkomanův hlas vymýšlí učené sentence a nutí svého hostitele sepisovat pojednání, v nichž se kupí bizarní zjištění a banální pravdy o životě a světě. Relativní rovnováha mezi oběma složkami Hermanovy osobnosti je však narušena vnějšími okolnostmi, které jinak v knize nejsou příliš podstatné. Herman totiž v zaměstnání dostane poukázku na zájezd do Indonésie. A zde začíná napínavá zápletka, během níž si Herman, vytržený ze všednodennosti, uvědomí „cerebrální tyranii“ svého věčně nespokojeného parazita a snaží se osvobodit z jeho područí.

To ale znamená emancipaci od nadvlády racionality, řádu řeči a logického myšlení, takže se náš antihrdina přibližuje prvotnímu stavu vědomí, které spočívá v blábolení a nesmyslných činech s rituálním přesahem. Likvidovaný Mozkoman je personifikací toho zoufale racionálního v nás, toho, co vzdoruje lehkosti a podléhá společenským tlakům superega. Jak se však dozvíme na konci, „rajská volnost bez tyranie písmen“ je groteskní utopie. Bez Mozkomana to prostě bohužel nejde.

Hodnocení: 3,5/5

Jak nad sebou zvítězit a přežít vlastní pomstu. Gabriella Hakansson: Mozkoman

Iliteratura.cz, 18. dubna 2009, autorka: Marie Voslářová

Doba dovolených začíná být na dohled, a tak mě napadá, že přibalit si na cestu román Mozkoman švédské spisovatelky Gabrielly Hakanssonové by možná nebyl špatný nápad. Nejenže se jedná o útlou skladnou knížku, jež vypráví vcelku napínavý příběh, navíc vstřícně rozdělený do krátkých kapitol, ale také může poskytnout jistou útěchu pro případ, že čtenáři pár dní proprší nebo mu v hotelu budou zapomínat pravidelně vyměňovat ručníky. Po jejím přečtení totiž představa „nevydařené dovolené“ získává úplně nový rozměr.

Hans Herman Gustavsson odjíždí takřka proti své vůli na třítýdenní pobyt do indonéského letoviska. Tímto dárkem se s ním taktně loučí jeho zaměstnavatelé. Pro Hermana to od počátku znamená nepříjemnosti, není na cestování zvyklý a netouží po žádných změnách, zvlášť když přinášejí nutnost kontaktu s lidmi. Ano, máme zde vděčného hrdinu – asociálního outsidera. Existuje nějaký důvod, proč číst další román o postarším, nepřitažlivém zoufalci, který propadá různým formám šílenství?

Herman má však jednu zvláštnost. Tvorečka žijícího uvnitř jeho hlavy a významně zasahujícího do jeho života. Právě to je Mozkoman, prapodivný tyran, který Hermanovi sice trochu pomáhá v jeho naprosté bezradnosti v praktickém životě, ale zároveň s ním manipuluje a páchá mu různé naschvály. Je to bytost velmi mnohoznačná – představuje jakoby rozum a nános civilizace, k čemuž se Herman upíná, vše ale v poněkud pokroucené podobě. Po nocích ho nutí spisovat pseudofilozofické traktáty na nejrůznější témata, touží pojednat vše na světě i mimo něj, zejména se zaměřuje na definici člověka a jeho vymezení vůči ostatním entitám.

Pravé peklo ze života pak svému „hostiteli“ začne dělat zrovna v tropech, kde ho přemíra tepla, světla a odporných turistů dohání k zuřivosti. Říká se, že dovolená je těžkou zkouškou pro každý vztah, a co teprve když toho druhého nosíte uvnitř hlavy? A tak si Herman – pozor, teď vyzradím zápletku a rozuzlení díla – postupně uvědomí, že se chce od Mozkomana osvobodit a „stát se sám sebou“, být přirozený jako domorodé děti, které mu na ostrově prodávají ananas a které ho svou bezprostředností zcela okouzlí. Dochází tedy k podivnému, místy komickému souboji dvou myslí, ten však nemůže skončit dobře. Mozkoman je zkrátka Hermanovou součástí a nakonec zvítězí, splyne s ním a ovládne ho.

Nejen hlavní postavě Mozkoman působí zmatek v hlavě. Podobně je na tom čtenář, kterého zvláštní příběh a také přítomnost různých aluzí neustále nutí hledat nejšílenější alegorické interpretace, z nichž se ale škodolibému Mozkomanovi vždy podaří nějakým překvapivým manévrem vyklouznout. Jako správný hrdina současné literatury nás tedy především dokonale splete a ponechá vlastním nešťastným myšlenkám, vše je o to složitější, že není vždy snadné poznat, co autorka myslí vážně a kdy jde o ironii.

Co z knihy dělá zajímavé dílo, které stojí za přečtení, je však spíše než příběh jeho styl a jazyk: důmyslný, nápaditý, hravý způsob vyprávění, nezaujatý a expresivní zároveň, absurdní i tragikomické prvky, odvaha k obšírným (někdy možná až příliš) popisům nejpodivnějších stavů a vjemů. To vše zůstalo zachováno v překladu (jenž by právě takovýto text snadno mohl pohřbít), především se nevytratila jazyková pestrost, a tak například myšlenky „skotačí“, Mozkoman mimo jiné „hudruje“ a čtenářova slovní zásoba nekrní.

Vidím tedy v Mozkomanovi více zábavné než hlubokomyslné čtení, zdařilý styl mě smiřuje i s klišé typu „jak najít sám sebe mezi primitivními domorodci“ a někdy až samoúčelně působícími výstřelky. Je jisté, že se jedná o knihu, která mezi čtenáři vzbudí různorodé reakce.

Dotaz k produktu Mozkoman

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Faktura

Faktura

Práce na částečný úvazek ve videopůjčovně, občasná setkání s hrstkou přátel a nenápadná každodenní rutina zakončená ve většině případů pojídáním pizzy a sledováním…

Siamská dvojčata

Siamská dvojčata

Román Siamská dvojčata je pohled na dlouholetý manželský vztah, zprávu o němž podávají střídavě žena a muž. Edwin je ochrnutý a slepý, vede se sebou nekonečný monolog, snaží se…

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé, druhý román Johanny Holmströmové, vypráví o síle patriarchátu, o kulturních propastech a o spletitých cestách mezi identitami. Samira a její kamarádky mají strach…

Igelitkové pivo

Igelitkové pivo

Igelitkové pivo je obraz jedné bolestné stránky současného Finska, ale dá se říct, že i současné západní civilizace. Román zachycuje čtyřiadvacet hodin ze života mladých…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily