Mount Kodaň | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Řeky
 • Amatka
 • Vaše tváře zla
 • Zaslepení
 • Přepadení ve vzduchu
 • Senzační sbírka doktora Proktora
 • Skleněný pokoj

Mount Kodaň

Cena:
269 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-686-5
Překlad:
Lada Halounová
Datum vydání:
20. 08. 2018
Počet stran / vazba:
130 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 159 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Mount Kodaň

Dánská vláda se rozhodne nad hlavním městem – jedním z nejplacatějších míst světa – vztyčit tří a půltisícovou velehoru. Po obvodu dosahuje přes pětapadesát kilometrů a její povrch odpovídá zhruba 118 000 fotbalových hřišť. Hora nese název Mount Kodaň. Dánsko díky ní získá několik dalších klimatických zón, od tropické až po polární, jež utvoří živnou půdu pro bezpočet nových exotických druhů, které až neuvěřitelně obohatí původní dánskou faunu a flóru.

V tomto dobře známém a současně podivně cizím prostředí se odehrává sedmnáct příběhů, jejichž hrdinové mají úžasné představy o novém lepším životě, přičemž se však odmítají podřídit jak obyčejné logice, tak přírodním zákonům či gravitaci. Jeden se skrze fyzické strádání snaží setkat s Bohem, druhý se speciální přípravou mění v magnetickou bytost, třetí se za pomoci drastických experimentů naučí létat a mimo jiné postupem času zruší kastovní systém v Indii.

...

„Kniha s velice svérázným stylem a ostře vykreslenými příběhy. Přesvědčivý debut se sžíravým, až jízlivým, dechberoucím humorem.“
Weekendavisen

Recenze: Mount Kodaň

Poviedky z Mount Kodaň

orvokki.sk, 24. září 2018

Meno Kaspar Colling Nielsen nie je v českom literárnom svete neznáme, autorovi vyšla v preklade kniha Dánská občanská válka 2018–2024 a Českú republiku dokonca navštívil, pred dvoma rokmi na knižnom veľtrhu v Prahe. Nedávno nakladateľstvo Kniha Zlín vydalo aj jeho prvotinu, poviedky Mount Kodaň.

Na úpatí se rozkládal rozsáhlý lesní porost, jenž se táhl kolem celé hory. Až na mohutné úbočí vystupující z krajiny se les se svými světle zelenými bučinami podobal jakémukoliv jinému porostu kdekoliv v Dánsku. Ale jak člověk stoupal směrem nahoru, měnila se fauna i flóra. Asi v tisíci metrech rostly téměř už jen borovice a menší keře a ze zvířat dominovaly horské kočky, orlové, papuchalky a dánské horské kozy. Úplně nahoře na vrcholu se vyskytovaly už jen drobné rostlinky a jediná zvířata, která dokázala ničím nechráněná přežít ve větrném a drsném klimatu, byla polární liška, zajíc bělák, medvědi a dánská horská koza.

Hlavná téma celej knihy sa točí okolo umelo vybudovanej, 3 500 metrov vysokej hory, pri hlavnom meste Kodaň. Stavba trvala 200 rokov a zmenila v Dánsku všetko, čo sa zmeniť dalo. Pribudli nové klimatické pásma, živočíšne i rastlinné druhy, stavba sa dotkla i spoločnosti.

Od začiatku až do konca knihy, medzi každou poviedkou, sa nachádzajú krátke informácie o Mount Kodaň. Ako sa stavala, čo zmenila, ako zasiahla do okolia, kto ju obýval.

Poviedky sú potom prehliadkou ľudských príbehov. Každý jeden s horou nejako súvisí. Okrem toho je pre väčšinu z nich typická nezvyčajná absurdita, ktorá ale v kontexte Mount Kodaň dáva zmysel.

Obrovské rozměry hory a vůbec celá nereálná povaha stavby inspirovaly zcela obyčejné lidi vrhat se do neslýchaně ambiciózních osobních projektů, jaké člověk od krize v třicátých letech nepamatoval.

A práve nezvyčajnosť a úžasná predstavivosť Kaspala Collinga Nielsena ma na čítaní neskutočne bavili. Trochu som sa témy bála, pretože vybudovať tak vysokú horu nad hlavným mestom je odvážny projekt. Autor to má ale celé premyslené, držal sa svojich pravidiel, občas boli príbehy maximálne realistické a inokedy krásne nezmyselné. No aj keď písal o vtákoľuďoch, mimozemšťanoch či Magnetovi, vždy dávali zmysel.

Takže absurdné, no zároveň zaujímavé a mimoriadne pútavé. Niektoré poviedky na seba odkazovali, iné fungovali celkom samostatne. Boli o ľuďoch z rôznych spoločenských vrstiev, dotýkali sa niektorých tém, ktoré riešime aj v súčasnosti.

Úprimne sa priznám, že keby som autora pred dvoma rokmi nestretla na pražskom veľtrhu, asi by jeho tvorba v kníhkupectve vôbec nezaujala. Pritom je to obrovská škoda, pretože Mount Kodaň môže osloviť veľa čitateľov. Obzvlášť ak milujete poviedky a tak trochu bizarné príbehy, kde sa prepája autorova fantázia so skutočnosťou. Tu to totiž funguje perfektne.

4,5/5

____
Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

Zdroj

Dotaz k produktu Mount Kodaň

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Na počátku 21. století vypukne v Evropě válka, finanční krize z roku 2008 vede ke zhroucení evropského modelu státu blahobytu. Nedlouho poté je v Dánsku v letech 2018-2024 občanská…

Mozkoman

Mozkoman

Samotářský podivín Hans Herman Gustavsson, inzertní agent provinčního švédského plátku, karikuje jako středověký Kdožkolivěk každého z nás, zároveň mu však mezi příslušníky…

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé, druhý román Johanny Holmströmové, vypráví o síle patriarchátu, o kulturních propastech a o spletitých cestách mezi identitami. Samira a její kamarádky mají strach…

Než natáhnu brka

Než natáhnu brka

Jaakkovi je 37, když mu lékař oznámí, že nemá chřipku, ale umírá na otravu – a nemá už moc času. To člověku na dobré náladě nepřidá. A aby toho nebylo málo, když se z ordinace…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily