Gangsterova přítelkyně | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Gangsterova přítelkyně

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-434-2
Překlad:
David Pišvejc
Datum vydání:
19. 05. 2016
Počet stran / vazba:
284/vázaná
3.30 / 504

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Gangsterova přítelkyně

Než John toho rána vyrazil, vzal si na sebe novou teplákovou soupravu a nové běžecké boty, Karin dostala mobil s dobíjecí kartou. Oděv i hovory, co nejdou vystopovat. Řekl „uvidíme se brzy,“ neřekl však kdy. Všichni, kteří byli před ním, tvrdili, že se o ni postarají, ale on jí koupil dům jako hrad. Tam na něj čeká a nemá dovoleno vycházet ven, zatímco on je zase venku „za prací“. Co ji přitahuje na muži, jehož denním chlebem je násilí a zločin? Zatímco její přítelkyně se chtějí bavit, ona přemýšlí o tom, proč vede takovýto život. Střípky okolního světa jí připomínají, že i ona by mohla obyčejný život.

Gangsterova přítelkyně je zajímavá kniha z mnoha důvodů. Popisuje život v mezidobí, život nežitý skutečně naplno. Karin tráví mnoho času přemýšlením – o Johnovi, o svém dřívějším životě, o tom, jak dobrovolné bylo její rozhodnutí. Bylo opravdu dobrovolné? Má dostatek síly, aby dokázala své rozhodnutí změnit?

Styl i tón vyprávění jsou sice umírněné, pod povrchem to ale vře. Zlost se ven nedostane, pocity se nedávají na odiv, vše musí zůstat v tajnosti, jde o to neztratit tvář. Karininy přítelkyně nejsou zvlášť sympatické, ale jejich podobně smutný úděl vzbuzuje soucit. Ani ony nemají na výběr. Největší oporu tak Karin nachází v manželce hlavního hrdiny Scorseseho filmu Mafiáni, Karen, se kterou se neustále srovnává a jíž bere jako svůj vzor.

Kniha Gangsterova přítelkyně není jen zajímavým a citlivě napsaným románovým příběhem, je především pevnými konturami načrtnutým psychologickým portrétem ženy, která kvůli lásce ke zločinci postupně ztrácí sebe sama a která hledá vnitřní sílu, jak vzít život opět pevně do vlastních rukou.

Úryvek: Gangsterova přítelkyně

Recenze: Gangsterova přítelkyně

Můj dům, můj hrad, má pevnost, mé vězení

Neoluxor.cz, 31. května 2016, autor: Barbora Švarcová

Prožijte pár dní v kůži mafiánovy milenky. Co se jí honí hlavou, když čeká na mužův návrat domů z akce? Dokážete pochopit její důvody, proč žije život, jaký žije?

Karin byla vždy černou ovcí rodiny. Na rozdíl od svých sester neměla společensky uznávanou práci, často se motala v prostředí, kde se drogy řadily k běžným pracovním pomůckám. Její výběr partnerů by se dal označit až za sebepoškozování, byli mezi nimi tyrani, hulváti, podivní týpci… Vlastně ani není divu, že skončila v náruči gangstera.

A tak má, co vždy chtěla, ale spokojená není. Žije v luxusně vybaveném domě, ale užít si to nedokáže. Má pár přítelkyň, ale upřímné k sobě být nemůžou. Je partnerkou přesně takového muže, jakého si vysnila – silného, vlivného, bohatého, ale pocit štěstí se jaksi nedostavil. Karin je taková švédská princezna Koloběžka, šťastná – nešťastná, ani ryba, ani rak.

Karolina Ramqvistová předkládá čtenářům ukázku ze života této mafiánské přítelkyně, záznam jejích rozpolcených pocitů a myšlenek, které těkají od jednoho ke druhému. Sledujeme Karinino čekání na přítelův návrat z akce, její večírek s partnerkami dalších gangsterů plný povrchních rozhovorů, kterými se snaží odvést pozornost od faktu, že aby si mohly žít na vysoké noze, musí někdo jiný trpět nebo dokonce zemřít. Životní krizi společně vymývají z mysli kokainem a alkoholem. Snaží se zapomenout, že jsou jen spotřebním zbožím a jejich funkcí je hlavně potěšit, že jsou majetkem svých mužů a bez svolení pomalu ani nesmí z domu.

Gangsterova přítelkyně působí jako smutný příběh, nad kterým se chce kroutit hlavou. Střízlivé myšlenky střídají zkázonosná rozhodnutí, sebedestrukce je omlouvaná tím, že tohle je přece hrdinčin život jak má být, že jinak by nebyla spokojená. Pak zase přijdou pochyby a zoufalství ze stránek přímo čiší.

Tato kniha je spíše ženským románem než faktickou výpovědí ze života mafiánů. Hodně hraje na city, ale jde spíše po povrchu. Hloubkových rozborů a konečného řešení, PROČ tohle všechno hlavní hrdinka dělá, když se jí to vlastně vnitřně příčí, se čtenář nedočká. Gangsterova přítelkyně se více než hodí někam k vodě, nebudete se bát, že až u ní na sluníčku usnete a něco vám uteče. Nenáročný příběh je vhodný pro teplem zmoženou mysl, na dovolenou k moři přímo ideální.

Hodnocení: 70 %

RC: GANGSTEROVA PŘÍTELKYNĚ

Rachel-roo-books.blogspot.cz, 25. května 2016

Kniha Zlín vydává dost specifické knížky, myslím, že každé nakladatelství je něčím specifické. A od Zlína mě Gangsterova přítelkyně dost zaujala. Navíc to nebylo dlouhé a já chtěla nějakou kratší oddechovku, tak jsem do ní šla. Jen jsem asi anotaci četla nějak delší dobu od čtení knížky, nebo nevím, ale úplně jsem zapomněla, že Gangsterova přítelkyně je o přítelkyni gangstera.

A protože jsem nikdy nic takového nečetla / neviděla, vůbec mi zpočátku nedocházely připomínky a porovnávání na téma filmu Mafie, hlavní hrdinka mluví prostě o nějaké Karen a Henrym a já čekám, že to třeba pochopím časem. A až časem si přečtu (znovu) anotaci a pochopím, že jde o film, který neznám, což mě trochu mrzí, určitě by moje požitky z knížky byly větší / lepší, kdybych měla s čím porovnat a pochopila hned, co tím chce autorka říci.

Na to, že se v díle vlastně naprosto nic neděje, se hodně dobře čte. Celé je to o tom, že jsme s gangsterovou přítelkyní v době, kdy on je pryč a ona na něj čeká. Dozvíme se, hodně detailně, co se jí honí hlavou, jak tráví čas, jaké jsou "podmínky" jejich vztahu. Přemýšlí, proč s ním je, proč on s ní je, jestli by ho dokázala opustit, jestli by on opustil ji, co když ho chytí, co bude s ní, co bude s ním, co děti, mít děti nebo nemít děti? A závěrem se dočkáme megapařby s ostatními přítelkyněmi gangsterů, na způsob sex drogy a rocknroll, aby se navzájem odreagovaly ve své samotě a trápení, jenže to vypadá, že cílem je spíš si nazvájem ublížit, než pomoci.

Já tedy s nikým takovým nikdy nechodila, a nevím, jestli kromě amerických filmů někdy někdo chodil, ale je tu spoustu věcí k přemýšlení, co by vás normálně nenapadly, ale pak, když si o tom přečtete, si říkáte, že je to přece logické a wau, nemá to holka jednoduché. Proč jí o akcích nic neříká? Přece aby ji ochránil, kdyby ji vyslýchali. Proč mluví v zástěrkách? Jasně, štěnice.

Celou dobu (kdy hlavní postava desetkrát za den uklidí dům, jen aby nemusela přemýšlet o tom, co asi její drahý momentálně dělá (vraždí? krade? zabíjí?) nebo co někdo dělá jemu (žije? je zraněný? kde je? kdy se vrátí?)) se nám dostane hodně příležitostí přemýšlet o lásce a vztazích obecně, dokonce jsem si vypsala i několik myšlenek, co mě hodně zaujaly a chystám se to probrat s kamarádkami.

Pod povrchem celého příběhu cítíme zlost, napětí a nějakou nevyhnutelnou katastrofu, i když dějově je dosavadní nejakčnější záležitostí koupání bez plavek, a tahle disproporce člověka nutí číst dál a dál, aby se na poslední straně dozvěděl, jak to s našimi aktéry dopadne.

Gangsterova přítelkyně

Holkamodrookata.blogspot.cz, 22. května 2016

Asi každá holka se někdy zakoukala do špatnýho kluka. Bůh ví co nás na těch darebácích přitahuje. Nebezpečí, pocit zakázaného ovoce, inu kdo ví. Každá z nás má však svoje meze snesitelnosti a ne všechno jsme ochotny ve vztahu tolerovat. A právě o tom, co vše jsou ženy pro lásku ochotny přehlížet, vypráví velice komorní román Gangsterova přítelkyně od Karoliny Ramqvistové.

Příběh vypráví Karin. Třicetiletá mladá žena, která má ráda knížky, baví ji vaření a miluje mafiána Johna. Vždycky, když odejde na nějakou svoji "fušku", čeká na něj Karin v luxusním domě, který jí koupil, a snaží se nepřemýšlet, kde je, co dělá, komu ubližuje nebo v jakém stavu se vrátí. Čas tráví různě. Cvičením, čtením, vařením.... a na tento víkend si zrovna naplánovala s ostatními holkami Johnyho parťáků dámskou jízdu.

"Hele, půjdu už dolů a dám si sklenku vína."
"Fajn, já hned přijdu."
Hledám lesk na rty.
Vždycky hledám lesk na rty.
Když přijdu dolů, sedí Tereza u jídelního stolu, sklenku vína před sebou. Linda leží na pohovce a píše esemesku a Ella stojí před televizí s ovladačem v ruce a mačká všechny knoflíky. Nestačím zareagovat. Linda kouká na displej mobilu, Ella na obrazovku. Když před ní stojí, vypadá televize ještě větší. MTV, Eurosport, zprávy. Záběr na náměstí někde na předměstí, policejní zátaras a skvrny na dláždění.
...dnes dopoledne při loupežném přepadení obrněného vozu s penězi. Jeden strážce byl zabit, zastřelen zblízka do obličeje, a další vážně...
Linda vyletí k Elle a chytne ji za ruku.
"Říkala jsem ti přece, že nesmíš zapínat televizi!" vyštěkne.
Ella se dá do breku.
Do obličeje.
Tereza vyběhne do haly. Ani za sebou nestihne zavřít dveře od záchodu. Je slyšet, jak zvedne poklop od mísy a prkýnko spadne zase dolů. Zvratky dopadnou na porcelán a stékají dolů, vyrazí ze sebe zvuk, co nelze popsat, kašle, pustí kohoutek, zavře dveře."

Dámská jízda. Povídání o šminkách, nejnovějších módních výstřelcích, dětech, sexuálních výkonech partnerů v sobě nese neustálé napětí, obavy z toho, co jejich muži právě provádějí a o čem se svými partnerkami doma raději nemluví.

Alkohol, drogy, luxus, sex. Život o kterém hodně lidí sní. Za jakou cenu? Co všechno se skrývá pod nánosem makeupu a značkového oblečení? Jaké jsou gangsterské holky? Chladnokrevné mrchy nebo ztrápené ženy lapené v síti vlastních citů? Stojí neustálá nejistota, možnost, že se partner dostane do smrtelného nebezpečí, opravdu za to?

Autorka nám v obýváku luxusní vily předkládá příběhy žen, které si zvolily muže s nebezpečným povoláním. Stejné bezesné noci dozajista zažívají i manželky policistů nebo požárníků. Gangsterovy holky to mají však ještě o něco komplikovanější. Svoji roli tam hraje hlavně morálka. Je v pořádku milovat muže, o němž ví, že dokáže bez mrknutí oka někoho zabít a hlavně, že to občas provozuje?

Zpočátku by se mohlo zdát, že Karin je tuctová jednoduchá modelína, které jde jen o peníze a pohodlný život. Postupně se však ukazuje, že je do svého sígra zamilovaná natolik, až je ochotná zcela podřídit svůj život jenom jemu. Když pak popisuje svoje předchozí zkušenosti s muži, osudy ostatních děvčat, tak se po chvilce přistihnete při myšlence, že ten John není zase až tak špatný týpek. Karin sice s nelibostí snáší jeho "výlety", ale na druhou stranu s ní John nikdy nehrál žádnou dvojí hru. Vždy měla možnost svobodné volby, věděla do čeho jde a co ji může potkat. Z tohoto pohledu se pak Karin jeví jako vysoce loajální partnerka, která je ochotná prominout svému milému opravdu hodně.

Knížka ukazuje, kam až jsou ženy ochotny pro lásku posunout svoje morální hranice, co vše jsou schopny porušit, prominout, odpustit. Jaké je to žít v nejistotě, přetvářce, věčně čekat na telefon, zprávu a zároveň se modlit, aby nepřišla. Je lepší nevědět, neptat se, zavřít oči nebo se postavit pravdě čelem? Dá se to vůbec ustát a nezbláznit se?

Příběh mi námětem přišel jako zdařilá kombinace Kmotra a seriálu Zoufalé manželky. Jako kdyby autorka přepracovala příběh rodiny Corleonových z pohledu jejich žen a zasadila ho do luxusní vily na břehu švédského jezera. Děj měl dobrou dynamiku, knihu jsem měla za dva večery přečtenou. Pokud máte chuť na trochu toho holčičího trápení, určitě si přijdete na své.

Kdy knihu Gangsterova přítelkyně rozhodně číst

 • máte rádi komorní psychologická dramata s morálním přesahem
 • jste fanoušky Zoufalých manželek
 • líbí se vám příběhy o ženách

Kdy knihu Gangsterova přítelkyně rozhodně nečíst

 • jste gangster
 • jste přítelkyně gangstera
 • váš příbuzný je gangster nebo gangsterova přítelkyně

Podobné knihy

 • Nultá hodina
 • Doplavat domů
 • O ženách a o lásce

Dotaz k produktu Gangsterova přítelkyně

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Bílé město

Bílé město

Karin bydlí se svou dcerou Dream v luxusní vile s neprůstřelnými skly. Je sama, v kapse má poslední pětistovku. Skříně v kuchyni jsou prázdné, v domě je zima a špína. Venku vytrvale…

Berge

Berge

Román, v němž nic není předem jasné.

Mount Kodaň

Mount Kodaň

Mount Kodaň balancuje mezi dobře známou každodenní obyčejností a absolutními bizarnostmi.

Všechno, co si nepamatuju

Všechno, co si nepamatuju

Úchvatný příběh o lásce, lidské paměti a smyslu naší existence. Vítěz prestižní švédské literární ceny August 2015.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily