Faktura | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Faktura

Cena:
189 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-345-1
Překlad:
Martina Kašparová
Datum vydání:
02. 10. 2015
Počet stran / vazba:
136/vázaná
3.61 / 2410

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 99 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Faktura

Práce na částečný úvazek ve videopůjčovně, občasná setkání s hrstkou přátel a nenápadná každodenní rutina zakončená ve většině případů pojídáním pizzy a sledováním filmů v jednopokojovém bytě na stockholmském Södermalmu – tak vypadá život hlavního představitele a vypravěče až do okamžiku, kdy mu v poštovní schránce přistane záhadná faktura na astronomickou částku 5,7 milionů švédských korun. Právě taková je cena za veškeré jeho zážitky a štěstí, které ho kdy potkalo. Jak mohli tomuto nenáročnému filmovému fanouškovi, jenž se spokojí s málem a nemá žádné velké sny či plány, naúčtovat tolik? Nebo je to celé jen mystifikace?

Minimalistická, bizarní a nanejvýš originální Faktura z Karlssonovy sbírky Pravidla hry představuje klenot absurdní literatury zpochybňující to, co štěstím nazýváme a jak ho měříme. Tato novela, napsaná s okouzlujícím humorem a pozorně zachycující slabosti dnešní doby, je zároveň dojemným milostným příběhem, který změní způsob, jakým nahlížíme na svou existenci.

Úryvek: Faktura

Recenze: Faktura

Recenze: Jonas Karlsson - Faktura

Kniznikavarna.blogspot.cz, 31. července 2016, autorka: Veronika Černucká

Kolik stojí štěstí? Umíte si představit, že byste měli zaplatit za každý prožitek a pocit, který jste kdy měli? Jakou cenu má váš vlastní život? „Faktura“ je dojemný příběh plný chytrých myšlenek a laskavého humoru. Působí jako něžné pohlazení po duši a zaručeně vám zvedne náladu a vlije optimismus do žil.

Švéd Jonas Karlsson (1971) je označován za renesančního člověka s mnoha talenty. Původním povoláním je divadelní a filmový herec a nutno podotknout, že v této oblasti patří ve Švédsku k těm nejlepším. V roce 2005 debutoval divadelní hrou „Noční procházka“. Ta zaznamenala nebývalý ohlas u diváků, ale i u divadelních recenzentů. Po dramatech přesedlal na kratší povídky a po nich se pustil i do románu. „Faktura“ je dílko nevelkého rozsahu a je zřejmě jedno, zda ho označíme jako novelu nebo kratší román. Každopádně myšlenek a dějových zvratů je tady požehnaně.

Karlsson má nezaměnitelný styl. Jeho prózy jsou odvážně, minimalistické a absurdní. Když se pustíte do čtení „Faktury“, nejspíš budete mít pocit, že jste se ocitli v šíleném světě Franze Kafky. Ale nenechte se mýlit. Kafka je pesimistický a oproti Karlssonovi těžkopádný. „Faktura“ je hravá, milá a má jasný děj i závěr. Hlavní hrdina pracuje na částečný úvazek v zapadlé videopůjčovně, kam za celý den nepáchne jediný zákazník. Je nevzdělaný, chudý a ženy o něj nezavadí ani pohledem. Žije ze dne na den, málokdo by s ním měnil, ale on je paradoxně spokojený s tím, co má.

Příběh začíná ve chvíli, kdy dostane fakturu na šílenou částku. Neznámý odesílatel po něm chce, aby zaplatil 5 700 000 švédských korun. Hrdina si myslí, že jde o vtip, a tak nad tím mávne rukou. Záhy ale zjistí, že není sám. Lidé na ulicích a v obchodech se baví o svých dluzích, kvůli kterým se zadluží u bankovních ústavů nebo kvůli kterým rozprodají svůj majetek. Hlavní hrdina nechápe, co se děje, a díky své nátuře se po ničem nepídí. Obrat nastane až v den, kdy mu přijde faktura i s úroky z prodlení. Zatelefonuje na uvedené číslo a nestačí se divit.

Telefonní operátorka Maud mu vysvětlí, že všichni lidé na světě musí zaplatit za své prožitky a pocity. Jednotlivé částky se liší a hlavní hrdina (i čtenář bude žasnout, podle jakého klíče se došlo k jednotlivým sumám. Lidé dělají, co mohou, aby zaplatili, protože těm, co to neudělají, hrozí „konec veškerých prožitků“. V jisté fázi se objeví takřka detektivní a hororová linie, ale ta je závislá na čtenářově fantazii. V příběhu se objeví řada absurdit, ale všechny jsou víceméně logicky vysvětlené. Stejně jako je originální děj, je originální i autorův styl.

Hlavní hrdina vypráví svůj příběh v první osobě a díky tomu je celá kniha neuvěřitelně osobní. Hrdina vám bude blízký a nejspíš si ho i oblíbíte. K tomu, aby ve vás vyvolal emoce, mu stačí pár trefných popisů, několik vět k vylíčení atmosféry a hrstka neskutečně zbytečných a pitomých detailů. Zatímco ostatní šílí, hlavní hrdina je v pohodě a řeší naprosto nepodstatné věci. Karlsson poukazuje na nešvary současné doby a poslání „Faktury“ je takřka pohádkové. Z knihy vyplývá jisté ponaučení, které má sílu změnit vaše myšlení. Hodně důležitá je tady i láska a „Faktura“ funguje i jako milostný román.

„Fakturu“ se rozhodně vyplatí mít doma ve své knihovničce. Je to totiž kniha, ke které se budete často vracet. „Faktura“ je zaručeným receptem na všechny chmury a splíny. Tenhle příběh je o tom, proč je úžasné být člověkem.

Pokus o vyúčtování veškerého životního štěstí. Kolik by stálo to vaše?

Vaseliteratura.cz, 9. února 2016, autorka: Petra Šmejdová

Vedle napínavých krimi a syrových příběhů mají Skandinávci velký smysl pro absurditu. Jedním z posledních důkazů je novela Faktura švédského autora Jonase Karlssona. Spisovatel čtenáři na sto třiceti stranách předkládá dost nepředstavitelnou myšlenku, že za všechny příjemné prožitky v lidském životě nakonec každý dostane účet.

Byla to velmi nepravděpodobná částka 5 700 000 švédských korun. Nešlo ji brát vážně. Domníval jsem se, že jde určitě o jednu z těch podvodných faktur, o nichž se člověk dozvídá z televize nebo novin. Bezskrupulózní firmy, které obírají lidi, hlavně ty starší, o peníze.

Devětatřicetiletý hrdina žije sám v jednopokojovém bytě na předměstí Stockholmu, pracuje na částečný úvazek ve videopůjčovně, má rád filmy a jinak žije celkem rutinním životem, který mu zdá se vyhovuje. Ve chvíli, kdy mu ve schránce přistane faktura na bezmála šest milionů, nejprve pochybuje o její pravosti. Nikdy neslyšel o společnosti Rozdělování světových zdrojů (RSZ), ani o kampani, která na fakturu i důvody placení upozorňovala.

S pocitem nespravedlnosti a snahy o uvedení věci na pravou míru zavolá vypravěč na infolinku RSZ, což je maximum, které se vzniklou situací hodlá dělat. Plná dávka absurdity přichází ve chvíli, kdy hrdina začne před operátorkou zveličovat jeho negativní pocity spojené s rozchodem a úmrtím rodičů. K tomu všemu si vymýšlí úzkost. To vše by mu podle něj mělo výslednou částku značně snížit. Při přemítání nad životem přitom ale paradoxně zjišťuje, že je s vlastní životní situací spokojený a že je docela šťastný.

Čtivý příběh se posouvá ve svižném tempu, které vás dlouho nenechá čekat na důležité zvraty ani blížící se závěr. Během četby budete nejednou kroutit hlavou nad bohatou fantazií autora. Nelze si přitom nevšimnout, že je Faktura kritikou byrokratického aparátu a nesmyslných nařízení, které bychom asi našli téměř v každé státní správě. Především ale čtenáře vede k zamyšlení nad vlastním životním štěstím. Vkrádá se rovněž otázka, zda by člověk stanovenou částku považoval za adekvátní a neměl ve srovnání s ní pocit, že má ještě mnoho nesplněných ambicí a málo pozitivních prožitků.

Absurdní novela z pera Jonase Karlssona

Klubknihomolu.cz, 2. prosince 2015, autorka: Radka Bauerová

Na knižní pulty se tento rok dostává již druhá novela známého švédského herce a spisovatele Jonase Karlssona. Po tak trochu tajemné knize Místnost, přichází záhadná Faktura. Přestože je Faktura úplně jiná, než její předchůdkyně, nezapře rukopis svého autora, i s jeho nevšedně stavěným příběhem.

Jonas Karlsson se narodil v roce 1971 a je jedním z nejvýznamnějších švédských herců. Ztvárnil role v celé řadě divadelních her inscenovaných národním divadlem Dramaten, ale také v několika velmi kladně hodnocených celovečerních filmech a televizních seriálech. Již v roce 2005 debutoval jako dramatik hrou Noční procházka, která si získala jak u diváků, tak u kritiky velmi pozitivní ohlas. Po dobré zkušenosti s divadelní tvorbou se Jonas Karlsson začal věnovat také psaní prózy. Jako spisovatel se představil prvně sbírkou humorných a inteligentních povídek Druhý gól. Po ní následovala sbírka Dokonalý přítel (2009), jejíž součástí je mimo jiné u nás v únoru vydaná novela Místnost. O dva roky později vyšel další soubor povídek Pravidla hry (2011), obsahující právě novelu Faktura. Roku 2013 vydal Jonas Karlsson svůj první románový debut s názvem Veselé Vánoce, jehož českého překladu se doufejme také dočkáme.

Minimalistická a originální Faktura se hned po několika stránkách může směle zařadit mezi absurdní literaturu. Dokonce dokáže svého čtenáře snadno rozčílit, jelikož začíná poměrně nudným vylíčením jednoho obyčejného, prostého a nevýrazného života. Hlavní představitel totiž zprvu není ničím zajímavý. Největším vzrušením jeho každodenního života je dojít si do stánku se zmrzlinou pro své dvě oblíbené příchutě. Jinak žije poměrně osaměle. Pracuje na poloviční úvazek ve videopůjčovně pro filmové nadšence, kam zas až tolik lidí nechodí. Svůj volný čas tráví pozorováním okolí, pojídáním pizzy a sledováním filmů. Většinu času tráví ve svém jednopokojovém bytě na stockholmském Södermalmu. Má pouze jediného přítele Rogera, jehož hlavním povahovým rysem je šetrnost. Takový je jeho život do doby, než se mu jednoho dne ve schránce objeví faktura na 5 700 000 švédských korun.

Takováto částka je pro běžného člověka astronomická i za předpokladu, že by se jednalo o kuruny české, natož o trojnásobek. Čtenář by patrně předpokládal, že se k takové záležitosti hlavní hrdina postaví čelem. Jeho přístup je ale chvílemi až pobuřující. Nakonec nastalou situaci řeší zcela běžným způsobem, zavoláním na infolinku. Tím se rozebíhá druhá linie absurdity tohoto příběhu, v níž čtenář zjišťuje, že opravdu nic není tak, jak by očekával. Nebo spíše, že kniha svým líčením ještě předčí jeho nejhorší očekávaní.

Hlavní představitel se chová lidsky přirozeně. Když zjistí, že se pravděpodobně nejedná o podvodnou fakturu, nehodlá rezignovat na její astronomickou výši a upíná své naděje k infolince, na níž se snaží přijít na to, na co se ptá většina lidí v podobných situacích. Proč právě on? Opravdu mají jeho prožitky a štěstí takovou hodnotu? Nemůže to být jinak? Nemůže se jednat o omyl, o špatný výpočet? A platí ostatní také tak vysokou částku?

Autor knihy děj postupně dávkuje, stejně jako gradující reakce hlavního protagonisty. Příběh se rozehrává velmi zpozvolna. Teprve později se čtenář dozvídá, jaký má tento pozvolný začátek význam. Autor nechává jen velmi opatrně nahlédnout na skutečnost a na čtenáři je, aby sám svou imaginací příběh rozehrál. Tím se Faktura výrazně liší od již zmíněné Místnosti. V té si autor se čtenáři hraje tak trochu jako kočka s myší. Vědomě manipuluje jejich přesvědčením o existenci nebo neexistenci tajemné místnosti.

Faktura je velmi citlivým dílem, v němž drobné nuance hrají hlavní roli a zcela mění děj. Autor velmi nenápadně, takřka mistrovsky, dokáže z „ničeho“ vykouzlit „něco“. Čtenáři z počátku chvíli trvá, než se vžije do úlohy hlavního hrdiny a než pochytí samotný rytmus děje. Potom už plynule prochází příběhem, a pokud je trochu vnímavý, dokáže z díla vytěžit maximum, které mu nabízí. Faktura je neobvyklá kniha, která má svému čtenáři co nabídnout a na jejímž konci bude toužit, aby neměla jen pouhých sto třicet stran.

Ukázka z knihy:

„Výlohu videopůjčovny pokrývala tenoučká zelenožlutá vrstva pylu a dveře šly otevřít jen ztuha. Vlastně ani nezáleželo na tom, jak jsme nastavili zavírač dveří. Buď se dveře dovíraly hrozně pomalu, nebo je rozrazil sebemenší vánek. Dnes se zastavily někde v polovině.

Šel jsem si pověsit sako na háček pod pultem a boty se mi cestou lepily k podlaze. V malé kuchyňce za pokladnou jsem zapnul překapávač na kávu. Na dně konvice se něco připálilo a Tomas, který měl službu ve zbylé dny, tvrdil, že z ní nikdy pít nebude, ale mně to zase tak strašné nepřipadalo. Dokonce se mi zdálo, že připálená chuť tomuhle jinak poměrně mdlému nápoji dodává říz. Několikrát jsem zatlačil na dvířka spodní skřínky, která kvůli chybějícímu magnetu pořádně nedovírala. I přes opakované pokusy vždycky o pár centimetrů povyskočila, takže tam vznikla mezera. Nakonec jsem vzal kus lepicí pásky, stočil ho do ruličky a tu přimáčkl na vnitřní stranu dvířek, takže konečně držela.

V košíku pod pokladnou ležely filmy vrácené minulý týden, které už Tomas nezvládl zařadit zpátky do regálů. Zatímco jsem čekal, až káva překape, sedl jsem si a prohlížel si je. Bylo tam něco od Kubricka, něco od Godarda a Labyrint lží od Davida Mameta. Otočil jsem obal a pročítal si zadní stranu. Tenhle film jsem viděl už hodně dávno. Bylo to v době, kdy jsem chodil se svou životní láskou, Sunitou, a předháněli jsme se v pouštění oblíbených filmů. Ani nevím, jestli jsme ho dokoukali do konce. Jí zas tak dobrý nepřipadal.“ (str.8)

I na severu mají jiné knihy než detektivky

Knihcentrum.cz, 24. listopadu 2015, autor: Lukáš Loužecký

Nejsem úplným příznivcem krátkých knih a novel. Většinou nedokážou naplno rozjet děj a vtáhnout mě do sebe. Ostatně v poslední době se mé knihy dostaly průměrem tak k 400 stranám. Ovšem v případě Jonase Karlssona jsem se rozhodl udělat výjimku. JehoFaktura mě totiž svým hlavním námětem velice zaujala. Ptáte se proč?

V první řadě jsem příznivcem severské literatury. Přestože mnozí jsou již boomem skandinávské krimi pohoršeni, pro mě se jedná o velice kvalitní literaturu. Švédové, Norové či Dáni dokážou opravdu mistrně zacházet s postavami a celou zápletkou. Ovšem tentokrát se nejedná o žádnou honičku vyšetřovatele a vraha. Karlsson přináší tragikomický příběh, který vás donutí zapřemýšlet nad svým životem.

Hlavní hrdina je naprosto obyčejným člověkem. Bydlí v jednopokojovém stockholmském bytě, pracuje na částečný úvazek ve videopůjčovně a v současné době ani nemá přítelkyni. Jeho společenský život je omezený a většinu svého života tráví sledováním filmů. Jednoho dne mu do schránky přijde faktura na neuvěřitelných 5,7 milionů švédských korun. Jedná se o částku za celé jeho bytí, všechny prožitky a zážitky. Nejdříve se domnívá, že se jedná o žert. Ale velice brzy zjišťuje, že ho ještě čekají pěkně horké chvilky.

V novele Faktura se vyskytuje velice málo postav. Veškeré dění a pohledy jsou věnovány hlavnímu hrdinovi, který se dostává do velice ošemetné situace. Nejdříve budete sledovat jeho lehce nezáživný život. Následně mu za něj jistá firma naúčtuje onu bizarní sumu. Autor se věnuje myšlenkám člověka, který se snaží zesumírovat si vlastní minulost. Přemýšlí nad tím, proč by měl platit tak vysokou částku za průměrný život.

Téměř nečekaně se do popředí dostává i romantický podtext. Dlužník se po telefonu postupně sbližuje s Maud, která se mu snaží vysvětlit jeho situaci. Pracovní telefonáty postupně přejdou až na osobnější rovinu a čtenář se může jen dohadovat, zda se nakonec tito dva více sblíží.

Samotné hlavní téma se dá svou i přes svou absurditu přenést i do realistické současnosti. I dnes musí každý z nás platit některé (mnohdy nemalé) částky za věci, u kterých bychom to téměř nečekali. Neustále rostoucí ceny veškerého zboží i služeb mohou občas působit neméně absurdně. I celkový proces vysvětlení od stran, kterým platíme, je mnohdy neméně vtipné. Nakonec je tedy velice humorný příběh i krutou realitou, kterou zažívá nejeden z nás. Samozřejmě je převeden do vyššího levelu, ale přesto se až obdivuhodně dotýká dnešní společnosti.

Jestliže se chcete pobavit a zároveň i zamyslit nad absurditou věci, rozhodně vám můžu Fakturu doporučit. I přes svou útlost vám přinese velký literární požitek, který budete mít dlouho v hlavě. Jonas Karlsson dokazuje, že nejen z krimi jsou živi severské země. Mnoho kvalitních autorů se najde i ve zcela odlišných žánrech, a proto nezbývá než je objevit. Pro mě se jednalo o první kontakt s tímto spisovatelem a rozhodně ho nelituju.

RECENZE: Faktura: Když se štěstí platí penězi

Kukatko.cz, 8. listopadu 2015

Představte si, že byste jednoho dne museli uhradit poplatek za vše, co se vám kdy přihodilo. Jak vysoký by asi byl? A odpovídala by výsledná suma tomu, jak jste ve svém životě šťastní?

V přepočtu zhruba 16 398 900 korun českých – tolik musí uhradit hlavní hrdina knihy za své dosud prožívané štěstí, pokud nechce přijít o přístup k životním prožitkům. Na kontě má však místo potřebných bankovek závratné výše pouze pravidelnou mizivou výplatu a pár neúspěšných vztahů. Když se k tomu přidá ještě velmi nenáročný způsob života, zdá se být tato částka naprosto nepřiměřená. Přestože je muž se svým životem vcelku spokojený, čím víc si jej zpětně přehrává a porovnává s ostatními, tím více začíná být přesvědčen o tom, že se někde ve vyúčtování musela stát chyba. Není proto divu, že je odhodlán vyměřenou částku zpochybnit a nabytý dluh razantně snížit.

Žena ve sluchátku se pustila do dlouhé argumentace – mluvila o nákladech na distribuci, rozhodnutích, jednorázových platbách a platebním systému. Skoro se zdálo, jako by to odněkud četla. „Jak to, že to dělá tolik?“ dostal jsem ze sebe, když se mi konečně zase vrátila řeč.

„To víte,“ řekla, „život něco stojí.“

Byl jsem zticha, protože jsem nevěděl, co na to říct. „No ale…“ vypadlo ze mě nakonec, „…že by to bylo tolik?“

Tempo příběhu je od začátku velmi svižné. Autor čtenáře netrápí žádným zdlouhavým úvodem do děje – naopak, zápletka v podobě vystavené faktury přistane na stole hned v prvním odstavci textu. Děj se odehraje v rozmezí několika dní s využitím malého množství lokalit. Většina příběhu se odehrává v hlavním bytě hrdiny, výjimku tvoří návštěvy prostor společnosti, která má celou záležitost s fakturou na svědomí.

Do života postavy hlavní postavy je čtenář zasvěcen především skrze její vlastní myšlenky a úvahy o nastalé situaci i uplynulých 39 letech jeho pobytu ve Švédsku. Při tvorbě charakteru se autor řídil heslem přílišné nekomplikovanosti. Postava nemá žádnou nadpřirozenou schopnost ani výrazně heroickou vlastnost – v podstatě na něm není nic, co by stálo za větší pozornost (snad jen to, že se za celou dobu čtení nedozvíme jeho jméno). A právě díky tomu, jak obyčejným a snad i každodenním dojmem působí, je možné se s tímto fiktivním mužem a jeho situací dobře ztotožnit. Něco podobného by se zkrátka mohlo přihodit každému z nás. Totéž platí i pro hlavní ženskou postavu. S operátorkou Maud se čtenář seznamujeme zprostředkovaně skrze telefonické dialogy, které pravidelně vede spolu s hlavním hrdinou. Také ony přispívají k vysoké čtivosti textu a přidávají na uvěřitelnosti vztahu, který si spolu postavy budují.

Dílo je bezesporu originální a otázka, co za fakturou skutečně vězí a zda jsou události opravdu takové, jak se zdají, je hlavním hnacím motorem k dalšímu čtení. Na příběhu samotném ovšem není nic záhadného nebo tajemného. Informace jsou zde podávány přímočaře a bez obalu jako prostá danost, což ještě zvyšuje pocit bezvýchodnosti a nevyhnutelnosti celé situace, všechno ovšem působí velmi přirozeně. Díky absurdní zápletce a především způsobu, jakým se s ní potýká hlavní hrdina, je v knize navíc přítomen určitý filosofický podtext. Ten je podáván velmi nenásilnou formou a představuje spíše možnost uvažování, kterou se čtenář může, ale také nemusí vypravit.

Jedinou věcí, která knize kazí výsledný dojem, je samotné rozuzlení, kdy řešení celé situace vyzní snad až příliš jednoduše. Pokud však budeme na dílo nahlížet jako na minimalistický počin, pak je svým způsobem i tato věc v souladu s celkovým laděním a Fakturu je tak možné považovat za další důkaz toho, že severští autoři vynikají nejen na literárním poli krimi příběhů.

Faktura: 5 700 000 švédských korun. Zaplatit prosím obratem

Neoluxor.cz, 29. října 2015, autor: Lukáš Palán

Pracujete ve videopůjčovně, ven chodíte jen sporadicky, protože máte jednoho kamaráda, po večerech se díváte na Blade Runner a život plyne korytem té nejhlubší rutiny. Ideální život starého mládence. Až do momentu, kdy najdete fakturu, podle které má zaplatit 5 700 000 švédských korun. A to je daleko víc než 5 700 000 českých korun. Horor začíná.

Tedy, jak se to vezme – Karlssonova druhá česky vydaná kniha rozhodně hororem není, i když v některých z nás slovo faktura vyvolává stejné mrazení v zádech jako nejlepší Kingovy horory. Třeba já když vidím fakturu z PRE, tak po několik následujících dní jen tiše sedím v koutě a brečím.

Nicméně knižní Faktura je spíše absurdní hříčkou s komediálním nádechem – onu zmíněnou fakturu totiž v knize nevystaví Pražská plynárenská či jiný „úřad,“ který by svým způsobem mohl rozdmýchat opravdový horor za pomocí exekutorů, ale bizarní společnost Rozdělování světových zdrojů – jinými slovy hlavní světový policajt, který má hlídat, kdo si jak moc užil života. Ano, vystavená faktura je za všechny hrdinovy prožitky a veškeré jeho štěstí.

Dřív než česká vláda zavede podobnou daň, dá se tato kniha chápat jako velmi příjemné pošťouchnutí pod žebra dnešní „rozmazlené“ společnosti, která bere vše jako samozřejmé a kolikrát si ani neuvědomuje, v jaké bavlnce má ponořené zadečky. Důkazem je hlavní hrdina, který naprosto samozřejmě (ostatně všichni bychom se zachovali stejně) považuje částku za přemrštěnou a který proti ní bojuje tím, že se upíná na všechny křivdy, které se mu v životě staly, jen proto, aby nakonec došel k okázalému a trochu lacinému prozření – že se má vlastně relativně dobře.

Tento motiv je jasný už od začátku a otázkou je, jak se jím necháte uspokojit. Já jsem drsňák, co vyrostl na filmech s Van Dammem, takže bych místo bajky ocenil spíše karate, ale nemůžu popřít, že Karlssonova myšlenka je sympatická a nyní je aktuálnější než kdy jindy. Navíc má Karlsson, který je spíše herec a dramatik, dynamiku textu a dialogů v malíčku a velmi citlivě, ale přesto rychle přesouvá příběh po nejpřímější ose k jeho konci, takže vše uteče jako po másle. Námětem spíše povídka (původně Faktura vyšla jako součást povídkové knihy) a rozsahem malá novela dá vzpomenout na ty lepší Kafkovy věci, ale přesto by po ní neměli sahat jen Kafkovi příznivci. Její tón je totiž velmi jiný, přímý a v porovnání s Kafkou až nadmíru optimistický. Asi jako kdyby Fakturu napsal Kafka v nejoptimističtější den svého života během popíjení piňacolady.

Hodnocení: 75 %

Dotaz k produktu Faktura

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Faktura

Dále doporučujeme

Místnost

Místnost

V novele Místnost se čtenář dostává do mysli chorobně pedantského úředníka, který ve státním úřadě, jehož je zaměstnancem, objeví tajnou místnost, jejíž existenci všichni…

Doppler

Doppler (Doppler #1)

Doppler je úspěšný, spořádaný a pilný muž. Má manželku, dvě děti, hezký dům a dobrou práci. Jednoho dne však při cyklistickém výletě do přírody spadne z kola, a jak tak leží…

Náklaďáky Volvo

Náklaďáky Volvo (Doppler #2)

Mladý muži, říká von Borring, vy máte problémy. Máte ochablý stisk ruky. Vodnaté oči. Potřebujete pomoc. Nevím, co potřebuju, odpovídá Doppler. Ale pomoc, to zní jako dobrý…

Berge

Berge

Román, v němž nic není předem jasné.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily