Bílé město | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Bílé město

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-501-1
Překlad:
Irena Kunovská
Datum vydání:
15. 05. 2017
Počet stran / vazba:
168 / vázaná
3.31 / 705

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 219 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Bílé město

Karin bydlí se svou dcerou Dream v luxusní vile s neprůstřelnými skly. Je sama, v kapse má poslední pětistovku. Skříně v kuchyni jsou prázdné, v domě je zima a špína. Venku vytrvale sněží. Jednoho dne se u dveří objeví exekutor a Karin hrozí nebezpečí, že přijde o to poslední, co má - o dům, který ji tu po sobě zanechal John. Podaří se jí překonat pasivitu a najít pro sebe a pro Dream cestu ven?

Román Karoliny Ramqvistové Bílé město je volným pokračováním Gangsterovy přítelkyně. Je to provokující a pro novou švédskou literaturu poněkud netypický portrét mladé ženy z kriminálního prostředí, ve kterém panuje násilí, rozhodují v něm muži a ženám připadá úděl samoty a luxusního konzumu.

Román má naprosto nečekané a překvapující rozuzlení, formálně i stylisticky je stejně přesvědčivý jako Gangsterova přítelkyně.

Úryvek: Bílé město

Recenze: Bílé město

Reading Time- Bílé Město

Janesmoments.com, 26. května 2017

Hluboký nádech a přesně za necelých 200 stránek výdech. Knížka "Bílé město" mě vážně dostala tak, že jsem ji dokázala za jeden večer přečíst.

Přestože volně navazuje na "Gansterovu přítelkyni", kterou jsem nečetla, nebylo pro mě težké se do děje dostat a spojit si souvislosti.

Zvláštní prožívat příběh ženy, která má ve skříni značkové kabelky, hedvábné šaty, ale na poličkách prach a na chodbě neuklizeno. Hlavní hrdinka Karin má doslova pár peněz v obálce a dokonce je ráda za to, když ji občas poslíček přiveze horkou pizzu výměnou za "sex".

Kam upadla dospělá žena s dítětem na krku? "Panička" z luxusní vily, která jí prošlé jídlo, nemá na to zajít si na kafe a o kosmetice už ani nemluvím. Celé dny proleží....zároveň však zvládá péči o dcerku Dream. Zdá se to až neuvěřitelné, že toto dítko nemá žádné drahé hračky, ale uspokojí se třeba s telefonem. Hraje si na zemi, samo, s mámou a nemá kontakt s okolím.

Stereotypní přežívání, kojení, spaní, hledání zbytků jídla. Bolest hlavy a únava ze všeho. Karin přišla i o přátele. Nikdo za ní nechodí...jen občas přijde "zájemce", aby se podíval na ty drahé kabelky, které se snaží prodat, aby měla alespoň nějaké peníze. Žádné mateřské příspěvky, podpora...tohle ta holka se špatnou minulostí nemá.

Pro někoho to může být nudný příběh ženy, která je doma a vlastně nic nedělá, jen přežívá. Je finančně na dně, nehledá práci, nežije klasický běžný život. Popisuje své pocity, zimu velké vily i "špínu" na podlaze...

Čekáte, že se Karin nebude schopna postarat o Dream. Že jí to zlomí a bude na dně. Ale ona to zvládá. Dream je sice maličká a moc toho nepotřebuje. Za této situace však předpokládáte , že nebude dostávat plínky, že na tohle nejsou peníze. Přestože oblečení nijak nezáří čistotou a jsou na něm zaschlé skvrny, na hygienu své dcerky máma nikdy nezapomíná.

Dream je pro Karin určitou vnitřní sílou i když to na sobě nedává znát. Ovšem jako čtenáři to pochopíte, že i když tahle žena na miminko "nežvatlá" a nezahrnuje jej dary, dokáže se na něj dlouze dívat a přemýslet, co se skrývách v malých nevinných očích.

....pak to přijde...exekuce! Karin hledá pomoc ve svém "starém světě" kamarádek. Ve světě, kam kdysi patřila. Jde do města a nebojí se navštívit doupě gangu. Záhy do děje příchází trošku "detektivního" adrenalinu a...

....čekáte, že vám prozradím konec?

Karin sedí v autě nejen se svou Dream,  ale i s kamarádkou a taškou plnou peněz. "Brána byla zavřená, tak, jak ji Karin nechala. Ve sněhu byly stopy po pneumatikách, v jejich  kresbě se zrcadlila proměnlivá hra požáru. Plameny se zvedaly k nebi, jako by se chtěly propálit celou oblohou."

Knihu Bílé město napsala Karin Ramqvistová (1976), která napsala celou řadu románů. Zmiňovaná Gansterova přítelkyně, jež je jakýmsi "pilotním" příběhem Bílého města, sklidila uznání v podobě nominace na Literární cenu Švédského rozhlasu.

Jakou knihu právě čteš?

Mrazivé vyprávění o zdrcené matce a odvaze najít opět sílu žít

iliteratura.cz, 14. 12. 2017, autorka: Lucie Podhorná

Karin přišla o svého přítele. O smysl svého života. O vůli jít dál. Po milovaném gangsterovi jí tu zůstala jen malá Dream.

Mrazivé vyprávění o zdrcené matce a odvaze najít opět sílu žít
Karolina Ramqvistová
: Bílé město. Přel. Irena Kunovská, Kniha Zlín, Zlín, 2017, 168 s.

Bílé město švédské spisovatelky Karoliny Ramqvistové je román navazující na Gangsterovu přítelkyni, psychologický portrét introvertní Karin, celou svou existencí upnuté na partnera Johna. Karin se nedávno zhroutil celý svět. Mafián John zemřel, a jelikož ho už před nějakou dobou začal sledovat finanční úřad, Karin kromě svého milovaného přichází zároveň i o všechny peníze. Přátelé se od ní odvrátili, protože když už není přítelkyní mafiánského bosse, není pro ně nikým. S rodinou se kvůli Johnovi a svému rozhodnutí nechat se živit mužem rozešla ve zlém. Náhle je na světě sama a bez prostředků a má jediné – půlroční dcerku s příznačným jménem Dream.

Nitro hlavní hrdinky jako by tímto šokem zamrzlo, což Ramqvistová výmluvně znázorňuje i chladným domem bez elektřiny a s docházejícími zásobami jídla, kde Karin s dcerou žijí. Venku se kupí závěje sněhu, v rozhlehlém prázdném domě je vypnuté topení a zima se jeho obyvatelům zakusuje do těl. Karin nemá sílu starat se o sebe ani o domácnost, dříve uklizenou dokonale jako hotelový pokoj; tu nyní pokrývá nános prachu a špíny. Postrádá jakékoli emoce, o dítě, s kterým se ještě nedokázala sžít, pečuje spíš mechanicky. Vnímá ironii toho, že sama dítě nechtěla. John jí skrze ně sice zanechal něco ze sebe, o Dream se však nadále musí starat ona sama. Celá situace jí připadá neskutečná, dny proplouvá jako ve snu a pomalu klesá na stále hlubší dno.

Kromě všudypřítomného chladu je druhým hlavním motivem knihy mateřství. Ne však mateřství radostné a hřejivé, nýbrž nedobrovolné, nepochopitelné a částečně zoufalé. Ramqvistová nezúčastněně popisuje reakce Karinina těla na dítě jako na cizí, nezvyklý prvek a dokresluje tak odcizenou atmosféru Karinina světa. Vše mimo dům je hrozivé a nebezpečné, ale ani dům samotný už nepředstavuje útočiště – je v něm zima, dochází jídlo, na zemi se kupí nezaplacené účty a během pár dní hrozí exekuce. Pod Karin se rozevírá propast, ona je však jako ochromená a nedokáže tuto strnulost překonat.

Ramqvistová úspornými prostředky líčí Karinin nehybný boj o přežití tak, že čtenáře mrazí. Oproti Gangsterově přítelkyni je Bílé město bohatší na děj, jeho síla však tkví především v jazyce, v syrovosti a nahotě, s níž představuje fyzickou realitu mateřství a bezmoc, která člověka pohltí ve chvíli, kdy se mu zhroutí všechny jistoty. Ramqvistová v průběhu vyprávění stahuje čtenáře stále hlouběji do Karininy propasti, až ho v nečekaném zvratu na konci propustí a jemu nezbývá než doufat, že příběh o Karin bude mít další pokračování.

Dotaz k produktu Bílé město

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Gangsterova přítelkyně

Gangsterova přítelkyně

Gangsterova přítelkyně je zajímavá kniha z mnoha důvodů. Popisuje život v mezidobí, život nežitý skutečně naplno.

Stav obležení

Stav obležení

Děj románu Stav obležení se odehrává během osudových čtyřiadvaceti hodin života patnáctiletého Caspiana. Obyčejný školní den završí v rozhodující konfrontaci s násilnou…

Berge

Berge

Román, v němž nic není předem jasné.

Mount Kodaň

Mount Kodaň

Mount Kodaň balancuje mezi dobře známou každodenní obyčejností a absolutními bizarnostmi.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily