Asfaltoví andělé | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Asfaltoví andělé

Cena:
269 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-223-2
Překlad:
Ondřej Vimr
Datum vydání:
31. 10. 2014
Počet stran / vazba:
353/vázaná
3.31 / 225

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé, druhý román Johanny Holmströmové, vypráví o síle patriarchátu, o kulturních propastech a o spletitých cestách mezi identitami. Samira a její kamarádky mají strach jenom ze dvou věcí: že se z nich stanou asfaltoví andělé a že se budou muset vdát proti své vůli. Samira nechce ani jedno, a tak se rozhodne uprchnout z domova. Opustí matku Sáru, finsko-švédskou konvertitku k islámu, která chce za každou cenu víru praktikovat ortodoxněji než její manžel Farid, řidič autobusu a přistěhovalec z maghrebského regionu. Opustí také mladší sestru Leilu, která se ve svých patnácti letech uzavře do sebe, ve škole cítí nebezpečí a nerada by poutala pozornost, ale matka ji nutí nosit hidžáb. Starší sestra Samira chce žít jako její finští vrstevníci: odstěhovat se z domova, studovat na univerzitě, zbavit se nevinnosti. Cesta za snem se ale začne komplikovat, když se zamiluje do Pitera, který si oholí hlavu a dá se k partě rasistů.

Tato kniha vychází s finančním přispěním FILI – Informačního centra finské literatury.

Úryvek: Asfaltoví andělé

Recenze: Asfaltoví andělé

Když náboženství rozděluje

Book-lords.blogspot.cz, leden 2015

Knihy mě dokážou okouzlit mnoha způsoby. Některé mě již od první strany dostanou skvělým námětem, jiné si mě zcela podmaní přirozeně plynoucím příběhem plným nečekaných zvratů. A pak jsou tu knihy, které mě dokážou nadchnout už jen stylem, jakým jsou napsané. A právě k těm se řadí i Asfaltoví andělé.

Sestry Samíra a Lejla se v mnohém neliší od ostatních dospívajících dívek. Snaží se nalézt své místo v životě, nevybočovat příliš z řad spolužáků a občas se trochu pobavit v nějakém klubu. Jejich matka Sára ale nemá pro jakékoli výstřelky pochopení. Aby si mohla vzít svého muže Farída, konvertovala k islámu a svou novou víru bere velmi vážně. Samíra se nakonec rozhodne napjaté vztahy vyřešit po svém – uteče z domova a pokusí se vzít svůj život do vlastních rukou. Opustí však nejen matku s otcem, ale i Lejlu, která se s odchodem sestry vyrovnává velmi těžce.

Po přečtení anotace by se vám možná mohlo zdát, že víte, kudy se bude příběh obou sester ubírat. Témata střetu kultur a hledání identity v období dospívání patří k těm, která bývají v literatuře zpracovávána velmi často, a tak je těžké čtenáře zaujmout něčím novým. Kniha Asfaltoví andělé však rozhodně má co nabídnout i těm, kteří mají pocit, že už podobně laděných knih přečetli nespočítaně. Spíše než na příběhu totiž staví na atmosféře, poetickém stylu psaní a především na emocích.

Dlouho jsem nečetla knihu, která by mi dokázala tolik přiblížit prožívání jednotlivých postav. Johanna Holmströmová píše velmi sugestivně a dokáže na čtenáře přenést atmosféru příběhu, aniž by k tomu potřebovala dlouhé a rozvláčné popisné pasáže. Velmi jí v tom napomáhá také výborná psychologie postav. Protagonisté příběhu působí jako skuteční živí lidé, jejichž chování má svou logiku a se kterými se čtenář může v mnoha ohledech ztotožnit.

Vysedáváme, popíjíme kafe a po kouscích sestavujeme Samířin život, jako skládačku, mluvíme šeptem, vyměňujeme si dlouho utajované informace. Vědělas, že... ty jo, to jako fakt... a pokaždé, když se mi podaří vyrukovat s cenným střípkem, který je pro Jasmínu úplnou novinkou, zakloní se, pískne mezi zuby a nafoukne si tváře. A já můžu prasknout pýchou. Jsem její ségra. Ségra. Jasmína je jen kámoška, která opustila a byla opuštěna.

Výjimkou nejsou ani Samíra s Lejlou, se kterými se na stránkách knihy setkáváme nejvíce. Myslím, že autorce se podařilo velmi citlivě zachytit křehký vnitřní svět mladého člověka, to, jak výrazný vliv mohou mít v období dospívání rodiče, ale i stigmata spojená s náboženstvím nebo rasovými předsudky.

Autorka osudy obou sester sleduje pomocí dvou příběhových linií, které se od sebe neliší pouze tím, čí příběh vyprávějí, ale i použitými jazykovými prostředky. Zatímco Lejlina příběhová linie je vyprávěna v přítomném čase, to co se dělo se Samírou od chvíle, kdy opustila domov, je vyprávěno v čase minulém. Změny ve způsobu vyprávění mimo jiné usnadňují orientaci v příběhu a čtenář tak v průběhu čtení neztrácí přehled o tom, o které ze sester se zrovna hovoří.

Asfaltoví andělé nejsou kniha zabývající se lehkými tématy a tak lze předpokládat, že vám po jejím dočtení nebude zrovna lehko u srdce. Zároveň je to ale příběh s velkým lidským rozměrem. Příběh, který by se skutečně mohl stát. To jediné, co v mých očích dělí Asfaltové anděly od plného počtu hvězd, je to, že jsem se do příběhu prvních několik kapitol nemohla začíst.

Závěrem:

Pokud máte rádi společenské romány zabývající se především psychologií postav a hledáním vlastní identity, s Asfaltovými anděly rozhodně neuděláte chybu. Kniha může být také zajímavým průvodcem některými muslimskými náboženskými zvyky a sondou do toho, jakým způsobem si mohou víru vykládat ortodoxní vyznavači islámu.

Dotaz k produktu Asfaltoví andělé

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Hush baby

Hush baby

Vråkören je vilová čtvrť na pobřeží, na půl cesty mezi Borgå a Helsinkami. O mnoho let později se sem Robin, dětská psycholožka, vrací, aby ochránila svou matku Henriku před šikanou…

Vlčí ostrov

Vlčí ostrov

Lékař jí kdysi říkal, že musí brát léky a vést bezpečný a předvídatelný život, aby svou nemoc dokázala zvládat. Lajla Rolstadová se však rozhodne pro pravý opak – žít…

Náklaďáky Volvo

Náklaďáky Volvo (Doppler #2)

Mladý muži, říká von Borring, vy máte problémy. Máte ochablý stisk ruky. Vodnaté oči. Potřebujete pomoc. Nevím, co potřebuju, odpovídá Doppler. Ale pomoc, to zní jako dobrý…

Berge

Berge

Román, v němž nic není předem jasné.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily