Asfaltoví andělé | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Pražské jaro
  • Amatka
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Hodina vlků
  • Vaše tváře zla

Asfaltoví andělé

Cena:
269 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-223-2
Překlad:
Ondřej Vimr
Datum vydání:
31. 10. 2014
Počet stran / vazba:
353/vázaná
3.33 / 212

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Asfaltoví andělé

Asfaltoví andělé, druhý román Johanny Holmströmové, vypráví o síle patriarchátu, o kulturních propastech a o spletitých cestách mezi identitami. Samira a její kamarádky mají strach jenom ze dvou věcí: že se z nich stanou asfaltoví andělé a že se budou muset vdát proti své vůli. Samira nechce ani jedno, a tak se rozhodne uprchnout z domova. Opustí matku Sáru, finsko-švédskou konvertitku k islámu, která chce za každou cenu víru praktikovat ortodoxněji než její manžel Farid, řidič autobusu a přistěhovalec z maghrebského regionu. Opustí také mladší sestru Leilu, která se ve svých patnácti letech uzavře do sebe, ve škole cítí nebezpečí a nerada by poutala pozornost, ale matka ji nutí nosit hidžáb. Starší sestra Samira chce žít jako její finští vrstevníci: odstěhovat se z domova, studovat na univerzitě, zbavit se nevinnosti. Cesta za snem se ale začne komplikovat, když se zamiluje do Pitera, který si oholí hlavu a dá se k partě rasistů.

Tato kniha vychází s finančním přispěním FILI – Informačního centra finské literatury.

Úryvek: Asfaltoví andělé

Recenze: Asfaltoví andělé

Když náboženství rozděluje

Book-lords.blogspot.cz, leden 2015

Knihy mě dokážou okouzlit mnoha způsoby. Některé mě již od první strany dostanou skvělým námětem, jiné si mě zcela podmaní přirozeně plynoucím příběhem plným nečekaných zvratů. A pak jsou tu knihy, které mě dokážou nadchnout už jen stylem, jakým jsou napsané. A právě k těm se řadí i Asfaltoví andělé.

Sestry Samíra a Lejla se v mnohém neliší od ostatních dospívajících dívek. Snaží se nalézt své místo v životě, nevybočovat příliš z řad spolužáků a občas se trochu pobavit v nějakém klubu. Jejich matka Sára ale nemá pro jakékoli výstřelky pochopení. Aby si mohla vzít svého muže Farída, konvertovala k islámu a svou novou víru bere velmi vážně. Samíra se nakonec rozhodne napjaté vztahy vyřešit po svém – uteče z domova a pokusí se vzít svůj život do vlastních rukou. Opustí však nejen matku s otcem, ale i Lejlu, která se s odchodem sestry vyrovnává velmi těžce.

Po přečtení anotace by se vám možná mohlo zdát, že víte, kudy se bude příběh obou sester ubírat. Témata střetu kultur a hledání identity v období dospívání patří k těm, která bývají v literatuře zpracovávána velmi často, a tak je těžké čtenáře zaujmout něčím novým. Kniha Asfaltoví andělé však rozhodně má co nabídnout i těm, kteří mají pocit, že už podobně laděných knih přečetli nespočítaně. Spíše než na příběhu totiž staví na atmosféře, poetickém stylu psaní a především na emocích.

Dlouho jsem nečetla knihu, která by mi dokázala tolik přiblížit prožívání jednotlivých postav. Johanna Holmströmová píše velmi sugestivně a dokáže na čtenáře přenést atmosféru příběhu, aniž by k tomu potřebovala dlouhé a rozvláčné popisné pasáže. Velmi jí v tom napomáhá také výborná psychologie postav. Protagonisté příběhu působí jako skuteční živí lidé, jejichž chování má svou logiku a se kterými se čtenář může v mnoha ohledech ztotožnit.

Vysedáváme, popíjíme kafe a po kouscích sestavujeme Samířin život, jako skládačku, mluvíme šeptem, vyměňujeme si dlouho utajované informace. Vědělas, že... ty jo, to jako fakt... a pokaždé, když se mi podaří vyrukovat s cenným střípkem, který je pro Jasmínu úplnou novinkou, zakloní se, pískne mezi zuby a nafoukne si tváře. A já můžu prasknout pýchou. Jsem její ségra. Ségra. Jasmína je jen kámoška, která opustila a byla opuštěna.

Výjimkou nejsou ani Samíra s Lejlou, se kterými se na stránkách knihy setkáváme nejvíce. Myslím, že autorce se podařilo velmi citlivě zachytit křehký vnitřní svět mladého člověka, to, jak výrazný vliv mohou mít v období dospívání rodiče, ale i stigmata spojená s náboženstvím nebo rasovými předsudky.

Autorka osudy obou sester sleduje pomocí dvou příběhových linií, které se od sebe neliší pouze tím, čí příběh vyprávějí, ale i použitými jazykovými prostředky. Zatímco Lejlina příběhová linie je vyprávěna v přítomném čase, to co se dělo se Samírou od chvíle, kdy opustila domov, je vyprávěno v čase minulém. Změny ve způsobu vyprávění mimo jiné usnadňují orientaci v příběhu a čtenář tak v průběhu čtení neztrácí přehled o tom, o které ze sester se zrovna hovoří.

Asfaltoví andělé nejsou kniha zabývající se lehkými tématy a tak lze předpokládat, že vám po jejím dočtení nebude zrovna lehko u srdce. Zároveň je to ale příběh s velkým lidským rozměrem. Příběh, který by se skutečně mohl stát. To jediné, co v mých očích dělí Asfaltové anděly od plného počtu hvězd, je to, že jsem se do příběhu prvních několik kapitol nemohla začíst.

Závěrem:

Pokud máte rádi společenské romány zabývající se především psychologií postav a hledáním vlastní identity, s Asfaltovými anděly rozhodně neuděláte chybu. Kniha může být také zajímavým průvodcem některými muslimskými náboženskými zvyky a sondou do toho, jakým způsobem si mohou víru vykládat ortodoxní vyznavači islámu.

Dotaz k produktu Asfaltoví andělé

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Hush baby

Hush baby

Vråkören je vilová čtvrť na pobřeží, na půl cesty mezi Borgå a Helsinkami. O mnoho let později se sem Robin, dětská psycholožka, vrací, aby ochránila svou matku Henriku před šikanou…

Stav obležení

Stav obležení

Děj románu Stav obležení se odehrává během osudových čtyřiadvaceti hodin života patnáctiletého Caspiana. Obyčejný školní den završí v rozhodující konfrontaci s násilnou…

Faktura

Faktura

Práce na částečný úvazek ve videopůjčovně, občasná setkání s hrstkou přátel a nenápadná každodenní rutina zakončená ve většině případů pojídáním pizzy a sledováním…

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Dánská občanská válka 2018 – 2024

Na počátku 21. století vypukne v Evropě válka, finanční krize z roku 2008 vede ke zhroucení evropského modelu státu blahobytu. Nedlouho poté je v Dánsku v letech 2018-2024 občanská…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily