Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Cena:
379 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-85-9
Překlad:
Vojtěch Dušek
Datum vydání:
23. 03. 2011
Počet stran / vazba:
398/brožovaná
4.11 / 3784
Vývoj života - poster
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života. Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co je to vědomí? Proč umíráme? V posledních několika desetiletích došlo k převratným novým objevům, které nám umožnily nahlédnout životu pod pokličku. Dnes už máme technologie i dostatečné zdroje k porovnávání celých genových sekvencí, zkoumání atomické struktury bílkovin, zobrazování přemýšlejících neuronů a dokonce i k podrobnému studiu geochemie hornin, s jehož pomocí odhalujeme i změny, kterými v minulosti prošlo složení vzduchu. Tyto objevy pomohly objasnit otázku vývoje života mnohem přesněji a podrobněji než kdykoli předtím. Lane s pomocí této pokladnice nového vědeckého poznání mistrně rekonstruuje dějiny života a popisuje deset největších vynálezů evoluce zvolených podle jejich dopadu na žijící svět, významu pro dnešní organismy a konečně i pro jejich symboličnost. Kdo by si pomyslel, že vývoj očí začal u na světlo citlivých míst na řasách, která sloužila k regulaci fotosyntézy? Nebo že se stavební bloky DNA samovolně zformovaly v hydrotermálních průduších? Lane vysvětluje, jak každý z velkých vynálezů evoluce – od DNA po sex, od teplokrevnosti k vědomí a konečně i ke smrti – znamenal zásadní změnu pro život a často i pro samotnou planetu. Výsledkem je fantastická, snadno srozumitelná analýza důvtipnosti přírody a zásadní dílo pro každého, kdo někdy pochyboval o vědecké podloženosti evoluce nebo přemýšlel, odkud jsme se tu vlastně vzali.

Úryvek: Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Recenze: Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Úspěchy evoluce v deseti bodech

Lógr magazín, 11. listopadu 2011, autor: Ondřej Horák

V roce 2009 zasáhla angloamerickou kulturu vlna zájmu o oblast evoluční biologie. Celý svět si tenkrát připomínal dvě velká jubilea – dvousté výročí narození autora nejkrásnější přírodovědné teorie Charlese Darwina a sto padesáté výročí vydání jeho knihy O původu druhů, jedné z nejvlivnějších a nejpoutavěji napsaných vědeckých publikací všech dob.

Kanadský geek rapper Baba Brinkman tehdy ve spolupráci s Markem Pallenem, profesorem mikrobiologie, natočil první peer-rewieved hiphopové album The Rap Guide to Evolution,ale vůbec nejcitelněji byl dvojím jubileem zasažen angloamerický knižní trh, který byl v roce 2009 doslova zaplaven populárně-vědeckými publikacemi z oblasti evoluční biologie. Jednou z nich, která se tenkrát svezla na vlně čtenářského zájmu, byla i knížka britského biochemika Nicka Lanea s názvem Vývoj života: Deset velkých vynálezů evoluce. Tomuto titulu se v neobvykle těžké konkurenci daného roku podařilo vyhrát prestižní cenu starobylé britské Královské společnosti 2010 Royal Society Prize for Science Books a letos, o tři roky později, jej vydává nakladatelství Kniha Zlín.

Vývoj života obsahuje celkem deset kapitol s jednoduchými názvy: „Vznik života“, „DNA“, „Fotosyntéza“, „Složitá buňka“, „Sex“, „Pohyb“, „Zrak“, „Teplokrevnost“, „Vědomí“ a „Smrt“. V zásadě jde o deset samostatných esejů, jejichž náměty jsou ty evoluční „vynálezy“, které měly historicky největší vliv na podobu živé přírody a které jsou důležité i pro současné druhy živých organismů. Vynálezy jsou řazeny (s výjimkou smrti) chronologicky, tak jak se postupně v živé přírodě objevovaly. Každému tématu je věnován přibližně stejný prostor – v českém vydání připadá na jednu kapitolu asi 30 stránek textu.

Chronologické řazení témat a přísné dodržování počtu stránek připadajících na téma je zajisté logickou volbou, nutno však podotknout, že nejde o volbu příliš vstřícnou ke čtenáři. Kvůli dodržování třicetistránkového rozsahu jednotlivých esejů jsou potenciálně zajímavější a nosnější témata krácena na úkor těch méně zajímavých, jež se naopak neústrojně rozpínají.

Problém s chronologickým řazením kapitol spočívá také v tom, že kniha začíná méně zajímavými tématy odtrženými od našeho každodenního života (vznik života, DNA, fotosyntéza, složená buňka), kdežto atraktivní „allenovská“ témata, jako je sex, vědomí a smrt, najdeme až v druhé polovině knihy. Vzhledem k tomu, že na sebe kapitoly navazují spíše volně, lze však danou potíž bez problému vyřešit tak, že si pořadí čtení kapitol prostě zvolíme sami podle vlastních preferencí.

Mezi silné stránky Laneovy knihy patří především rozsáhlá biografie, ze které čerpá. Nejde přitom jen o počet publikací, ale také o rozmanitost vědeckých oborů (biochemie, genetika, mikrobiologie, geochemie hornin, neurověda), kterých se týkají, a především o jejich aktuálnost. Sám Nick Lane v předmluvě slibuje, že nám nepředstaví jen slavné autory a potvrzené teorie, nýbrž také nadějné vědce a hypotézy, jež by se teprve mohly proslavit. Autor kromě toho bezpochyby velmi dobře zvládá určitý literární patos, kterým se populárně-naučné publikace vyznačují. A v některých pasážích projevuje básnický talent a mimoděk nám tak připomíná, že (jak s oblibou říká Richard Dawkins) „věda je poezií reality“.

Na druhou stranu je třeba upozornit, že Vývoj života rozhodně nelze doporučit jako úvod do popularizované evoluční biologie. Je nutné si uvědomit, že Lane v jedné knize zpracovává deset témat, z nichž by si každé zasloužilo vlastní publikaci. Za velký rozsah témat, zevrubnost a aktuálnost informací platí autor tím, že (lidově řečeno) „nemá čas všecko vysvětlovat“. Od čtenáře tak očekává určité předběžné znalosti, zejména pak vědomosti z náročných věd, jako jsou biochemie nebo genetika. Laneova úspěšná kniha tak bohužel nepřipomíná léty ověřené zábavné úvody do mainstreamové genocentrické evoluční biologie, jako jsou Sobecký gen od Richarda Dawkinse nebo Červená královna Matta Ridleyho, ale spíš knihu Stručná historie časukosmologa Stephena Hawkinga – knihu, kterou každý laik obdivuje, ale málokdo ji skutečně dočte nebo jí dokonce plně porozumí.

Nick Lane: Vývoj života. Kniha Zlín 2011. 398 stran

Ondřej Horák je autorem blogu some selfish memes.

http://someselfishmemes.blogspot.com/

Nick Lane: Vývoj života. Deset velkých vynálezů evoluce

A2 17/2011, autor: Filip Tesař

Jak podat složitou látku laikům srozumitelně a přitom bez nepřípustného zjednodušení? Nick Lane se pokusil zprostředkovat jedno z úžasných dobrodružství vědy jménem evoluce. Umí začít kapitolu svižně, po pár odstavcích náročnějšího vysvětlování výklad vhodně odlehčit. Vykreslí strašidelný obraz modelu Krebsova cyklu krčícího se v koutě zaprášeného kabinetu, i památné ráno, kdy dva štamgasti cambridgeské hospody U Orla vpadli dovnitř s tím, že odhalili tajemství DNA. Naštěstí ale neunavuje příliš samoúčelnými historkami ze zákulisí. Pro výběr si Lane vytkl čtyři kritéria: vynález musel znamenat převratnou změnu, mít mimořádný význam i pro dnešek, muselo se jednat o přírodní evoluci – ne tedy evoluci kulturní –, ale musel přitom být něčím symbolický. Posledním kritériem se biochemik Lane proměnil tak trochu v mystického filosofa: chce před čtenářem načrtnout obraz deseti stupňů zázraku stvoření. Prvními sedmi jsou vznik samotného života, pak vznik DNA, fotosyntézy, složité buňky, sexu, pohybu a zraku. Naivní předpoklad, že ty stupně jsou rozložené v čase, bere za své záhy: třeba i zrak, stejně jako dva poslední (vědomí a smrt) mají kořeny nesmírně dávné. To jediné, co nemá prazáklad před prvohorami, je teplokrevnost. Lane od první kapitoly usvědčuje sám sebe, že vlastně nejde o „vynálezy“, ale o sled drobných změn. Výjimkou je vznik eukaryotní buňky: nadhozená možnost, že mohlo jít o jedinečný náhodný případ, na němž stojí bohatství dnešního života, je fascinující.

Dotaz k produktu Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to…

Vesmír v tweetech

Vesmír v tweetech

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích. Marcus Chown a Govert…

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Po velmi úspěšném titulu Kvantová teorie nikoho nezabije (česky KNIHA ZLIN, 2010) na náš trh přichází i autorova nejnovější publikace – Musíme si promluvit o Kelvinovi. I zde se…

Matematiko, jsi to ty?

Matematiko, jsi to ty?

Dobré knihy nám vydrží jeden den. Lepší vydrží jeden rok. A velmi dobré knihy vydrží mnoho let. Ale také existují knihy, které nás pro­vázejí po celý život – a ty jsou…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily