Vesmír v tweetech | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Vesmír v tweetech

Cena:
249 Kč
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-87497-52-4
Překlad:
Lucie Kudlejová
Datum vydání:
27. 09. 2012
Počet stran / vazba:
313/brožovaná
3.64 / 139
Příběh, který se váže k této fotce, se teprve stane, ale kniha Vesmír v tweetech v něm jistě bude hrát hlavní roli. Až se ta malá (co zatím není vidět) zeptá „Tati, a proč je nebe modrý?“, nalistuju stranu 17 a budu vědět. ps – tohle dítě je totiž takový dárek od Vesmíru, víte. PETR PODLEŠÁK
Všechny knihy od Nesbøho, které od vás mám, jsou rozpůjčované. I včetně té slavné první reading copy. Jediná vaše kniha, která mi zůstala, je Vesmír v tweetech. To je, myslím, příběh. Důvodem je, že ji mám v PDFku, že jo. Dík za ni! MAREK PRCHAL
Vysvětlit fungování vesmíru v tweetech je prostě skvělej nápad. Ztratil jsem se v Mléčný dráze, abych se našel, jak stojím na odvrácené straně Měsíce - která vlastně není tak úplně odvrácená. Tenhle obrázek je o tom, jak jsem se v tom celém zorientoval. PAN PRSKAVKA
Po prečítaní Vesmíru v tweetoch som nadobudol presvedčenie, že vesmíru dokonale rozumiem. Reštauráciu na konci vesmíru však stále hľadám. JOZEF
Vesmír v tweetech změnil můj pohled na vědu a příteli na knihy. Dočetl ji (!!!) a kdykoliv jsme teď v noci venku, chytne mě za ruku a povídá mi o všech těch šílenostech, co se ve vesmíru dějí. Chcete mít doma romantika? Tahle knížka je řešení :) DEETULIK
Vždycky jsem jí říkal, že je moje sluníčko a že jen díky ní jsem tam, kde jsem. Vím, že teď, když si přečetla Vesmír v tweetech už přesně ví, co jsem tím myslel a jak je pro mě důležitá. MARTIN
 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Vesmír v tweetech

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích.

Marcus Chown a Govert Schilling nás vezmou na jedinečnou exkurzi po vesmíru. Mají odpovědi na všechno, počínaje základními úvahami – Proč je obloha v noci temná? Proč se hvězdy na noční obloze chvějí? – až po ty nejzáludnější – Co jsou kvasary? či Co předcházelo Velkému třesku?

Některé otázky v této geniálně informativní publikaci se ukazují být stejně překvapivé jako odpovědi na ně. Je možné, že veškeré galaxie, které jsme pomocí dalekohledů schopni spatřit, nejsou ničím jiným než optickým klamem? Dalo by se na Saturnově měsíci Titanu plavat? Jak je možné, že se Měsíc nezřítí na Zemi? (Což, jak se ukáže, mimochodem není vůbec hloupá otázka.) A plaval by Saturn, kdybychom měli dost velkou nádrž s vodou?

Vzkaz jednoho z autorů českým fanouškům:

Úryvek: Vesmír v tweetech

Recenze: Vesmír v tweetech

Do knihovny: Vesmír v tweetech

Annaud.posterous.com, 1. října 2012, autorka: Eliška Vyhnánková

Edici TEMA od nakladatelství Kniha Zlín sleduji pečlivě už od chvíle, co jsem poprvé spatřilaKvantovou teorii, která nikoho nezabije a začetla se do jejích prvních stran.

Obecně jsem vědecký ignorant s občasným zájmem o vícero informací (které stejně velmi rychle zapomenu). Právě vydaná novinka Vesmír v tweetech tak spojila mou touhu po základních informacích s nadšením pro Twitter a vše s ním spojené.

Moje touha byla naplněna ve všech ohledech a od nynějška se budu dožadovat toho, abyVŠECHNY odborné knihy, včetně učebnic, byly vydávány tímto stylem, tedy poznatek na maximálně 140 znaků.

Vede to k úžasným výsledkům. Zaprvé, pokud chci dělat na okolí chytrou, je pro mne snazší zapamatovat si přesně definované 2-3 věty bez zbytečného balastu. Chodím si tedy tak po lidech a trousím moudra typu: "Víš, že v roce 2024 to bude 52 let, co se lidé prošli po Měsíci naposledy?" nebo "Slunce a Země jsou v porovnání s vesmírem, který vznikl při velkém třesku asi před 13,7 miliardami let, zhruba třetinového věku."

Zadruhé se mi kniha (ač není beletrie) čte mnohem snáz a rychleji, a mohu si udělat kdykoliv a kdekoliv pauzu a znovu navázat. V neposlední řadě - dokážete si představit, jak snadné by bylo tvořit taháky ze 140 znakových informací, nemluvě o napovídání přes sms?

Ale zpět k obsahu. Marcus Chown a Govert Schilling, autoři Vesmíru v tweetech, se rozhodli vytvořit knihu, která shrne základní astronomická témata v podobě tweetů, tedy krátkých zpráv, které nepřesahují 140 znaků. Práce to byla zajisté velmi náročná, nicméně vzniklo dílo, které se zabývá stručným a velmi srozumitelným popisem 140 kapitol. Začínají tím, jak vzniká duha a končí informacemi o gravitačních vlnách. Dozvíte se vše podstatné o planetách naší sluneční soustavy, naší galaxii, vzniku vesmíru, planetě Zemi a mnoha jiných aspektech astronomie.

Např.:

"Gravitační síla působí mezi vámi a každým, kdo stojí vedle vás; mezi vámi a mincemi, které máte v kapse."

"Gravitační síla je slabá, roste však s hmotností. U malých těles je zanedbatelná, u velkých - Země, Slunce, galaxie - už znatelná."

Vesmír v tweetech mám zatím jen v elektronické podobě (což je velmi praktické, pokud chci rychle zamachrovat), ale určitě si pořídím i verzi, která doplní sbírku v knihovně. Ostatně moje neteř za pár let dozraje do věku, kdy bude umět ocenit chytrou tetu, která ví, proč je nebe modré a proč je Měsíc někdy větší a někdy menší. Protože proto.

Knihu Vesmír v tweetech vydává Kniha Zlín a určitě ji najdete i u svých oblíbených knihkupců. Jděte do toho, budete zas o trochu chytřejší.

Vydat svůj Twitter jako knihu chce odvahu. Nebo génia

Mediář.cz, 28. září 2012, autor: Marek Prchal

Tohle doma nezkoušejte, tedy pokud už jste nevydali nejméně jednu normální knihu, zvyk psát věty na 140 znaků by vás pronásledoval možná po zbytek života.

Používám Twitter čtyři roky, nejdéle ze všech sociálních sítí (YouTube nepočítám) a některé věci opravdu nesnáším – a přitom právě jich je český Twitter plný. Nesnáším tweety o Twitteru. Kdokoliv napíše ve svém tweetu slova „tweet“, „Twitter“, „tweetnout“, či „twitterista“, toho přestanu číst.

Tohle médium čeká na svého objevitele, který nepřinese nic menšího, než revoluci. Pokusy současných uživatelů připomínají film bratří Lumiérů Příjezd lokomotivy, zatímco my čekáme na Křižník Potěmkin, my čekáme na Charlieho Chaplina (malinko má k němu nakročeno Charlie Sheen), na Fritze Langa, případně na Murnauova Nosferatu. No a kniha Vesmír v tweetech je revolucí natolik, že třeba ve sféře filmu k ní ani nemám přirovnání. Vytvořit revoluci znamená najít prizma, nebo jako tomu říká Tomáš Baránek, řez problémem, je to klíčové (jistě jste četli nebo alespoň slyšeli o geniální knize Zen a umění údržby motocyklu, nebo o Sofiině světě).

Vesmír v tweetech je kniha o vesmíru – a knihy o vesmíru a fyzice čtu snad třicet let. Moje první byla Pan Tompkins v říši divů, pak Stručná historie času, dlouho nic a pak to šlo ráz na ráz. Stal se ze mě sériový čtenář edice Argo Dokořán, tedy všech několika edic, mám je skoro komplet – a k populárně naučným knihám vám něco řeknu. I když jsou pro sebevětší začátečníky, autor vždycky v jednu chvíli jde více do hloubky, protože trpí představou, že musí právě tuto věc vysvětlit na detailu. V tu chvíli máte na výběr buď se dovzdělat, nebo kus knihy přeskočit (jediná výjimka je jedna kniha od geniálního Michia Kaku, která mi ale zase místy připadala jako čtivo pro základní školu). Vím o čem mluvím – tyhle knihy čtu třeba několik týdnů i déle a není výjimkou, že si je po přečtení čtu ještě jednou od začátku.

Možná i tohle bylo důvodem toho, že se autoři rozhodli napsat knihu o vesmíru ve tweetech. Každá věta má maximálně 140 znaků, od oblohy a Země přes sluneční soustavu a vesmír a vůbec se dostanete ke všemu podstatnému – o každém detailu se dá přečíst samostatná kniha, takže tahle kniha je spíš knihovnou, či knihou knih, prostě je to takový big picture na jedno odpoledne nebo víkend strávený v posteli.

Tweetů nasekali 140, zřejmě symbolicky a uchopitelně, a je to kniha, která mě onehdá odpoledne hodila do až náboženského vytržení, do pohody, do klidu a znovu jsem se setkal s pocitem, jako když mě táta jako malého kluka vzal poprvé na hvězdárnu. Včera jsem si udělal jsem celé odpoledne čas, lehnul si na gauč a paprsek slunce, který proletí malým stropním oknem jen jednou za den, mě polechtal na nose. Byl to okamžik, na který budu vzpomínat když ne celý život, tak ještě pár dnů. Na odpoledne jsem neměl žádný zásadnější program a byl jsem to jen já a kniha, což je pro mě velká vzácnost. Doporučuju zkusit. Až bude tedy hezké počasí.

Čtu.

Autoři někde formát nedodrželi a rozdělili větu třeba do tří tweetů. Tweety někde samy o sobě nedávají smysl, protože vždy reagují na název kapitoly. Tu je ale možné brát jako další tweet a tak formát dodrželi.

Už samotný výkop stojí za to:
„Proč je obloha modrá?
Vzhledem k tomu, že je vzduch samozřejmě průhledný, odpověď zdaleka nebije do očí!“

Roztahaná věta vypadá třeba takhle:
„Důkazy jsou všude kolem nás… Lodě na moři mizí za obzorem, zatímco na ploché Zemi by se zmenšovaly až na tečky.
Dále: během zatmění Měsíce, kdy Země prochází mezi ním a Sluncem, je stín Země na Měsíci zakulacený. A…
…pokud lidé poplují nebo poletí jedním směrem dostatečně dlouho, vrátí se nakonec do výchozího bodu. A…
…vyberte čtyři libovolná města. Poměr mezi jejich vzdálenostmi měřenými vzdušnou čarou bude jiný, než kdyby ležela na plochém povrchu. A…
…k dispozici je nespočet fotografií Země z vesmíru, zejména z Měsíce, které dokazují, že naše planeta je nade vší pochybnost kulatá!“

Geniální věta je například:
„Ve vesmíru není bezpečno. Je v něm mrazivé vakuum prostoupené smrtícím zářením, hrozivými částicemi, meteority a vražednými asteroidy.“

Další skvělá věta je, namátkou:
„Slunce je složeno hlavně z miliard miliard miliard tun plynného vodíku. Ale stejně velká masa banánů na jednom místě by byla stejně žhavá.“

To je geniální, když zrovna ležíte u sebe doma na kanapi, v pohodě a bezpečí, že?

A taky věc, kterou jsem nevěděl:
„Foton (částice světla) vycházející z jádra Slunce postoupí o pouhý 1 cm, než se mu postaví do cesty překážka (elektron) a je poslán jinudy.
Pokud by foton letěl přímo, trvala by mu cesta z jádra na povrch jen 2 sekundy. Klikatá cesta je tak složitá, že mu trvá 30 000 let!“

Ještě bych chtěl dodat, že celou dobu čtení mě pronásledovalo mučivé vědomí toho, že taky musím napsat knihu, protože tohle je spouštěč jak kráva. Navrhuju všem, kdo mají něco rozepsaného, aby si nejdřív přečetli tuhle knihu. Vyšla včera.

Recenze v tweetech

@zbiejczuk, 26. září 2012, autor: Adam Zbiejczuk

Vesmír v tweetech - @marcuschown a @govertschilling, vydává@KnihaZlin http://bit.ly/PEkbxO Recenze v tweetech #vesmirvtweetech1/10

Psát o vesmíru ve 140 znacích je odvaha-ale autoři umí. 140 témat od vzniku Země, přes hvězdy, po historii astronomie#vesmirvtweetech 2/10

Píší vtipně a přístupně i pro laiky, aniž by zjednodušení vedlo k nepřesnostem. Dozvíte se jistě řadu nových věcí #vesmirvtweetech3/10

Kolik místa by zabralo lidstvo, kdyby se odstranilo z atomů volné místo? Jaktože měsíc nespadne? Proč je nebe modré?#vesmirvtweetech 4/10

Došlo i na "sci-fi" témata: černé díry, temnou hmotu a energii a přiznání, že věda v mnoha otázkách nemá ještě jasno#vesmirvtweetech 5/10

Knížku si můžete dávkovat postupně nebo ji zhltnete celou, pak ale riskujete přehlcení fakty a závrať z vědění :) #vesmirvtweetech 6/10

Mám ale námitku-co mi podstatně chybí? Obrázky a odkazy, není tam jediný (mention má snad jen @twisst), a to je škoda#vesmirvtweetech 7/10

O řadě těch věcí bych se totiž rád dověděl víc, než kolik mi tweet může říct. Ale jasně, můžu / mám si to dohledat. #vesmirvtweetech 8/10

Pokud vás zajímá astronomie nebo jste prostě přirozeně zvídaví, určitě tuto knihu doporučuji. Za mě 4 hvězdičky z 5#vesmirvtweetech 9/10

A ještě jedna věc k #vesmirvtweetech - můžete si nějaké moudro vygenerovat! http://www.vesmirvtweetech.cz/ vychází dnes!

Vesmír v tweetech

Sieťovka.sk, 26. září 2012, autor: Róbert Dyda

Komunikácia sa zo dňa na deň zrýchluje a skracuje. Mobily nás nuačili skrátiť myšlienku do 166 znakov, s príchodom sociálnych sietí sa musela jej dlžka ešte viac obmedziť. Twitter ich má len 140. Rýchlosť a interaktivita je však len jednou stránkou tohto novodobého spôsobu rozprávania. Stlačiť názor alebo informáciu do tak krátkeho rozsahu nie je tak jednoduché, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Túto výzvu pochopili aj tvoriví ľudia a začali vznikať rôzne projekty, ktoré boli postavené na tomto fenoméne. Romány v tweetoch na seba nedali dlho čakať avšak nedá sa povedať, že by ich autori vytvorili niečo viac ako sezónny hit.

Vesmír v tweetoch, ktorý práve teraz vychádza v českom vydavateľstve Kniha Zlín, má šancu nebyť len meteórom ale vracajúcou sa kométou, vždy keď človek potrebuje stručný a jasnú informácie o svete okolo nás.

Knižka o vesmíru vďači svojmu vzniku nielen sociálnym sieťam ale aj vesmíru ako takému. Keby totiž 26.2.1998 sa na karibskom ostrove Aruba nedalo pozorovať úplné zatmenie Slnka o dĺžke 3 minút a 32 sekúnd, nestretli by sa asi nikdy jej neskorší autori. Marcus Chown sledoval tento jedinečný jav na Arube ako dopisovateľ anglického časopisu New Scientist. Holandský týždenník Intermediair tam z rovnakého dôvodu vyslal Goverta Schlllinga, nakoľko je ostrov súčasťou bývalých Holandských Antíl.

Trvalo 12 rokov, kým na seba opäť narazili na Twitteri, ktorému spočiatku veľmi nedôverovali. Začali organizovať piatkové kurzy astronómie a keď im ponúkol týždenník De Volkskrant priestor na ich publikovanie v rámci týždenných stĺpčekov, bola odozva taká veľka, že nakoniec vznikla knižka.

Rozdelená je do 14-tich veľkých tém a tie do 140 otázok s 10-15 odpoveďami. Autori veľmi múdro zvolili prístup – pýtaj sa ko dieťa, veľa sa dozvieš. Čo na prvý pohľad vyzerá ako nesmierne ľahké, ale ak ste niekedy skúsili deťom niečo týkajúce sa sveta okolo nás vysvetliť, určite mi dáte za pravdu, že je to mimoriadne ťažké a pre mnohých priam nemožné.

Tu je pár príkladov, ako si s tým poradili autori. Aby sa neporušil nápad s počtom znakov, použité citáty sú z českého prekladu.


PROČ JE ZEMSKÉ JÁDRO ROZTAVENÉ?

Není. Alespoň ne v samém středu planety. Země má pevné vnitřní a tekuté vnější jádro. Obě jsou složena ze železa a niklu.

CO JE MLÉČNÁ DRÁHA?

Mléčná dráha je slabý pás světla klenoucí se na nočním nebi. Je vidět pouze z tmavých míst dále od měst za jasných, bezměsíčných nocí.
V norské mytologii byla Mléčná dráha (Vintergatan neboli Zimní ulice) cestou, po které putovaly mrtvé duše do Valhally (posmrtného života)..

JAK FUNGUJE RAKETA VE VESMÍRU, KDYŽ SE NEMÁ OD ČEHO ODPÍCHNOUT?

Použití stupňových raket je jako jet do města autem, domů přijet jen se 4 koly a volantem a pro další cestu muset auto znovu postavit.

PLAVAL BY SATURN VE VODĚ?

Saturn se skládá převážně z lehkých plynů: vodík/helium. I tak je 95x těžší než Země. Průměrná hustota dosahuje pouhých 0,69 g/cm3.
Hustota je srovnatelná s hustotou jilmového dřeva. Pokud byste tedy našli dostatečně velkou vodní nádrž, Saturn by v ní plaval.


Ak vás ukážky doteraz nepresvedčili prečo siahnuť po knihe, tak v 119. otázka – PROČ MAYSKÝ KALENDÁŘ KONČÍ ROKEM 2012? môže vyriešiť zásadnú dilemu tohto roku nastane v decembrovú sobotu apokalypsa alebo nie.

Vesmír v tweetech je múdra a praktická knižka, ktorá vás pobaví a nepochybne aj poučí. Vzhľadom na svoju stručnosť ani nezaberie veľa miesta na polici. Čo viac si môže čitateľ želať?

Review: Vesmír v tweetech (aneb pravda o jednorožcích)

Deetulik.tumblr.com, 26. září 2012, autorka: Dita Murinová

V pátek je volno. Všichni studenti jsou z toho špatní, protože příjdou o výuku. Mám pro vás něco, co je mega super a ke všemu vám u toho nezakrní žádné mozkové tamtyony.

Vesmír v tweetech.

Tahle knížka je mega ve spoustě ohledů, ale nejvíc asi proto, že je celá napsaná v tweetech. Kdo neví co, je tweet (booo), tak je to prostě zpráva o140 znacích. Ve Vesmíru v tweetech je 140 kapitol o vesmíru, Slunci, Zemi, hvězdičkách a měsíčku a všechny jsou napsané pomocí tweetů. Každá kapitola měla na Kindlu cca 2-3 zmáčknutí a člověk se během nich dozví všechno, co za 4 roky na gymplu nestihli ani nakousnout.
Ráda bych napsala, že mi Vesmír v tweetech objasnil úplně všechno, že najednou chápu to co jsem za střední nestihla pochopit, a že celkově je ta fyzika apod strašně triviální, ale ne. V polovině případů jsem pořád nevěděla o co jde. Co je ale jiné oproti fyzice na střední, nemohla jsem přestat číst.Bavilo mě to. Nevím, nemůžu si teď nějak vzpomenout, kdy naposledy se mi stalo, že jsem se nemohla dočkat, až dojdu domů a vezmu si do ruky encyklopedii a začnu číst o rychlosti zvuku/světla/whatever.. Tady se mi to stávalo a když jsem se snažila zvýrazňovat si v Kindlu pasáže, zjistila jsem, že mám někdy ozvýrazňovačované celé kapitoly.
Z vlastní zkušenosti musím říct, že tuhle knížku doporučuju NAPROSTO každému. Možná vás, stejně jako mě, překvapí už první kapitola.

******** SPOILER ALERT ********

kapitola první, Jak vzniká duha?

Pro ty, co si stejně jako já myslí, že duha vylézá jednorožcům ze zadečku (viz. video), bude první kapitola naprosto revoluční. Ono to je vlastně o nějakém světle a částečkách a tak.. (vidíte, pořád tomu nerozumím)

Najde se tady i něco pro Star Wars fanoušky, i když v trochu negativním slova smyslu. (kapitola 33. Jaké to ve vesmírném prostoru je?)

Další kapitoly (aneb ty, které jsem alespoň trochu pochopila) jsou například: 36. Proč je Slunce žhavé? 37. Jak to vypadá uvnitř Slunce? 48. Proč je Venuše hotové peklo?

Jestli chcete ještě víc spoilerů, mrkněte na stránku Knihy Zlín, která vytvořilagenerátor tweetů. Na téhle stránce si můžete vygenerovat jeden ze 140 tweetů z knihy a třeba tam bude nějaký, který vás přesvědčí o tom, že potřebujete prostě vědět víc.

Za zmínku taky stojí pozdrav autora přímo pro nás! Už kvůli tomu, že nevypadá jako můj fyzikář, bych tuhle knížku brala.
Další, pro mě jako studenta důležitý faktor je, že knížka nikde nezačíná a nikde nekončí. Můžete ji přestat číst kdykoliv a kdykoliv se k ní taky vrátit. Určitě +1 pro studenty, kteří se snaží číst 500 stránkový román, ale každou středu jim do toho něco vleze a potom už se dost blbě navazuje.

No a nejdůležitější info na konec - vesmír v tweetech vychází už zítra jako e-kniha i jako offline kniha. Více infa zjistíte přímo na stránkách nejluxusnějšího nakladatelství u nás.
Tímto bych chtěla poděkovat Knize Zlín za další epésní reading copy :)

A vy, co si zítra koupíte Vesmír v tweetech do vlaku domů, dejte vědět, jaký tweet vás dostal nejvíce ;)

Good luck v odtrhávání se od čtení

@deetulik

Vesmír v tweetech. Tweet-exkurze do neznáma.

Lukaskypus.posterous.com, 26. září 2012, autor: Lukáš Kypus

Knihu dvou autorů, Marcuse Chowna a Goverta Schillinga, Vesmír v tweetech, v originále Tweeting the Universe, kterou jsem přečetl za 4 delší nepracovní večery, bych úrovní přirovnal k populárně naučným publikacím Stephena Hawkinga.

Autoři si dali za cíl publikaci dostat k co možná nejširšímu publiku čtenářů, což se jim dle čísel z prodejů anglického originálu evidentně velice daří.

Čtivá publikace je koncipována velice zajímavě a netradičně. Na 140ti stranách, ve 140ti znacích, na 140ti tweetech maximálně 10ti tweetů na stránku.

Úroveň komprese informací byla zvolena velice pečlivě a to tak, že jsem v každém okamžiku měl ponětí, o čem autoři píší.

Vůbec nevadí, že nevíte co je to kvasar, pulsar, paralaxa, Kuiperův pás, spirální ramena. Ani že nevíte, jak se chovají neutrina, kolik Vám jich denně proletí hlavou a jak je “chytat“.

Reflektuje známe pravdy o vesmírných tělesech, principech a nástrojích pro jeho výzkum a sledování a staví na obecnějších dosavadních znalostech blízkého i vzdáleného vesmíru, naší galaxie, slunce, hvězd. Objasňuje příčinné dějinné souvislosti studia vesmíru a objevů, které mají dopad na společnost i do dosavadního výzkumu.

I když jsem fanda do fyziky a příbuzných oborů, dokážu si představit, že nejen formou, ale i obsahem tato kniha vyvolá vlnu zájmu i u nezasvěcených čtenářů.

Knihu pro česko-slovenský trh připravila Kniha Zlín. I když je téma hodně exaktní, je brilantně přeložena a zpracována.

Sami si tweetněte jakoukoliv část knihy přes zajímavou microsite.

Zodpovie väčšinu zvedavých otázok

Maybe-it-s-me.blogspot.sk, 26. září 2012, autorka: Paťa Drobná

Presne taká je kniha Vesmír v tweetech od vydavateľstva Kniha Zlín. Našla som v nej odpovede na otázky, ktoré som sa pýtala ako malá svojich rodičov a neskôr som sa ich bála spýtať v škole. Veľkým plus je aj forma, pretože 140 znakov na každý fakt musela byť pre autorov (a aj pre prekladateľov) obrovská výzva, ktorú zvládli naozaj na výbornú. Výhodou formy je, že vás nezačne nudiť (ako sa často stáva pri dlhých vedeckých textoch). Obsahovo je kniha priam nabitá vedomosťami a faktami, ktoré sú popretkávané vtipnými postrehmi:

Jako Země má Měsíc denní (slunečnou) a noční stranu. Vždy je z půlky osvětlen, nemá "temnou stranu" jako takovou (Pink Floyd prominou).

Okrem faktov je tu spomenutých aj pár typov ako si niektoré z nich overiť na vlastné oči. Aké témy v knihe nájdeme? Na začiatok sa zadívame na oblohu a skúsime si vysvetliť všetko zaujímavé, o na nej môžme vidieť. Potom sa presunieme na našu matku Zem a neskôr na nášho najbližšieho suseda: Mesiac. Trochu sa porozhliadame po vesmíre a na chvíľku sa pozrieme (samozrejme s potrebnou optikou) aj na našu najbližšiu hviezdu. Nesmieme zabudnúť ani na ostatné planéty Slnečnej sústavy a určite nemožno opomenúť ani ostatné hviezdy v šírom vesmíre. Nasleduje ochutnávka Mliečnej dráhy, ktorá nás dovedie až k poznatkom o galaxiách a obrovskom vesmíre, ktorý nás obklopuje. Taktiež preberieme otázku života vo vesmíre a následne sa trochu pozrieme na dejiny astronómie a na rôzne spôsoby výskumu vesmíru. Je toho celkom dosť, však? A všetko je to zhrnuté do 140 tém, ktorých má každý poznatok 140 znakov! Tak hor sa na spoznávanie Vesmíru v tweetoch.

Odporúčam túto knihu všetkým zvedavým ľuďom a hlavne rodičom, aby keď im ratolesť položí otázku: - Prečo je obloha modrá? - neodpovedali: - lebo iné farbičky sa im už minuli. -

Recenzia: Vesmír v tweetech

The Zeitung, 20. září 2012, autor: Juraj Hladký

Edícia Téma vydavateľstva Kniha Zlín venovaná literatúre faktu má zaujímavú novinku, populárno-náučnú publikáciu “Vesmír v tweetech”.

Zodpovednosť za túto knihu má zatmenie slnka. Vďaka jeho pozorovaniu sa na ostrove Aruba zoznámili Marcus Chown a Govert Schilling.

Brit Chown a Holanďan Schilling sú vedeckí žurnalisti a propagátori vedy. Schilling tvítoval každotýždenný kurz na nejakú astronomickú tému.

S veľkým úspechom bol kurz prevedený aj do novinovej podoby. Od toho bol len krok ku brilantnému nápadu, vydať knihu o univerze v tweetoch.

Rozhodli sa pre symbolických 140 tém, od vzniku dúhy, cez vysvetlenie prílivu, fungovanie hviezd, dejiny astronómie až po gravitačné vlny.

Iste bol veľký problém nájsť rovnováhu medzi stručnosťou, vystihnutím dôležitého a zachovaním zrozumiteľnosti. Podarilo sa. Niekoľko ukážok:

Průměrná vzdálenost Země–Měsíc (střed–střed) je 384 400 km. Pokud by šlo na Měsíc dojet autem, při 100 km/h by to trvalo skoro 6 měsíců.

V důsledku pomalého kolísání zemské osy již znamení a souhvězdí ve skutečnosti nesouhlasí, posun je přibližně o jedno souhvězdí za 2100 let.

Září jako Venuše? Zřejmě Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). Sledujte @twisst na Twitteru, kde získáte o jejím pohybu konkrétní informace.

Dokonce i Mléčná dráha ukrývá supermasivní černou díru, třebaže nevelkou. Sagittarius A* váží asi jako 4,3 milionu Sluncí.

Každej téme venovali desať až pätnásť tweetov a všetky tweety majú skutočne maximálne 140 znakov.

Ak nepoznáte Twitter: statusy sú na ňom obmedzené na max. 140 znakov. Podobne ako v knihe som takto obmedzil odstavce v tomto článku.

V knihe nie sú žiadne ilustrácie, ale ani nie sú potrebné. Všetko je dostatočne názorne vysvetlené.

Nie je to len zbierka faktov. Osviežujú ju vhodný humor a zaujímavé historky.

Veľký rešpekt si vyžaduje prekladateľka do češtiny Lucie Kudlejová, ktorá sa nad knihou musela poriadne potrápiť.

Dodržala formu 140 znakov a to má čeština dlhšie slová než angličtina. Prekladateľka niekde musela obetovať sloveso alebo použiť skratku.

“Vesmír v tweetech” môžem len doporučiť. Stručne a jasne vám ozrejmí otázky, ktoré si iste kladiete o vesmíre, živote a vôbec.

A objasní Vám aj to, čo berieme za daný fakt. Už sa Vás dieťa spýtalo, prečo je obloha modrá? A viete odpovedať inak než “lebo medveď”? :)

Vesmír v tweetech - recenze

Pigula.blog.respekt.ihned.cz, 19. září 2012, autor: Topi Pigula

Dá-li se vesmír popsat ve 140 znacích, k čemu potřebují vědci odborná periodika?

Marcus Chown & Govert Schilling se snaží popsat taje vesmíru v odstavcích o max. délce 140 znaků a mezer. Úkol na první pohled nemožný.

Věta z úvodu: "Govert už nikdy nepronese větu, která by se délkou nevměstnala do tweetu." Snad jde o v knize jedinou lež. Zbytek jsou fakta.

Autoři jsou vědci a publicisté znalí umění vystihnout podstatné. Pro pochopení jejich zpráv je nutné mít alespoň středoškolské znalosti.

Fór je jasný: 140 otázek odkazuje na 140 znaků a většinu lze číst jednotlivě. Ale ne všechny - občas je nutná znalost předchozího tweetu.

Jako příklad: "Jupiteru do druhého Slunce hodně chybělo. Ale ne tak rychle." Je jasné, že tento tweet musí na něco navazovat.

140 otázek znamená 140 osvětlených jevů a zákonitostí, objevů a souvislostí. Máte-li pocit, že je to málo, tak se mýlíte. Je to hodně.

140 otázek je věnovaných 14 kapitolám: od oblohy, přes Zemi a Měsíc, přes sluneční soustavu a galaxie až po dějiny astronomie a dalekohled.

Některé tweety jsou pouhé otázky nahrávající si na odpověď v tweetech následujících. Např. Opravdu se Jupiter mohl stát hvězdou?

Otázce "Je Jupiter nevydařeným Sluncem?" je věnováno 11 tweetů. Výsledek? Prý ano - je nevydařeným. K dokonalosti mu chybí teplota.

Občas si autoři protiřečí:Může život přijít z vesmíru? Není to pravděpodobné, ale představa přesunu života mezi planetami je velmi uznávaná.

Ve formátu epub se u všech číslovek za nimiž je znaménko % vyskytuje otazník. Zřejmě jde o chybu - autor si asi bude procenty jistý :-)

Komu je kniha určena: všem kdož se zajímají o vesmír a chtějí vtipná a jednoduchá vysvětlení na složité otázky.

Jednotlivé otázky, tweety k nim i kniha samotná dává smysl. To je důvod, proč ji vlastnit. Budete se k ní totiž vracet. Možná rádi a často.

Doporučuje ji recenzent? Rozhodně ANO! Jako otec školáka ji využije při fyzice. Navíc bude za borce, jenž ví cos o slunci a okolním vesmíru.

Proč knihu mít? Protože občas vyvstanou otázky na něž je odborná odpověď nepochopitelná, zatímco zdejší vysvětlení jsou jasná.

Psát ve tweetech není jednoduché. K vysvětlení daného pojmu v hlavě musíte mít víc, než jen znalost daného jevu. A to autoři evidentně mají.

Vesmír v tweetech vydala Kniha Zlín a elektronická kniha (v níž se lépe hledá) vyjde 27.9.2012.

Marcus Chown a Govert Schilling: Vesmír v tweetech

Neoluxor.cz, 18. září 2012

Vše, co jste chtěli vědět o astronomii, ale báli jste se zeptat.

Že jsou zákony vesmíru složité? Že není jednoduché vysvětlit, jak vznikají hvězdy, nebo co je to mléčná dráha? Marcus Chown a Govert Schilling vymysleli způsob, jak náročné otázky vysvětlit co nejjedodušeji.

Seznámili se na ostrůvku Aruba v Karibiku v roce 1998, kdy zde bylo možné přesně 3 minuty a 32 sekund pozorovat úplné zatmění Slunce. Oba měli stejný úkol - napsat o tom článek. Marcus pro časopis New Scientist, Goverta vyslal holandský týdeník Intermediair. Narazili na sebe až o jedenáct let později, na sociální síti Twitter. O rok později dostal Govert Schilling nápad na páteční večerní kurzy astronomie – na Twitteru. On a Marcus Chown si povídali o všem, co s astronomií souvisí.

Vzájemně si psali „tweety“ – krátké zprávy v maximálním rozsahu 140 znaků, ve kterých si povídali o fyzice, astrofyzice a dalších, jinak dost složitých vědách. Povedlo se jim dobrat se k jednoduchým vysvětlením o fungování světa, ve kterém žijeme. Napadlo vás třeba, jak je možné, že se Měsíc nezřítí na Zemi? Možná se vám zdálo, že ta otázka je příliš hloupá. Kniha Vesmír v tweetech vás přesvědčí o tom, že zase tak hloupá není.

Vesmír v tweetech je navíc plný zábavných faktů, které dělají astrofyziku příjemnější a záživnější. Například se dozvíte, že laserové paprsky nemohou být ve vesmíru vidět, což příznivce Star Wars příliš nepotěší. Zajímavé je také to, že se v Africe rodí nový oceán, na této probíhající události autoři vysvětlují pohyb zemských desek. Zajímavostí, které se o světě kolem nás z knihy dozvíte, je ale podstatně více.

M. CHOWN A G. SCHILLING – VESMÍR V TWEETECH

Orvokki's blog, 18. září 2012, autorka: Barbora Miklášová

“Vnitřní povrch kapky funguje jako malé zrcadlo, od kterého se světlo 1x či 2x odrazí. Pokud 2x, vzniká druhá duha s barami v opačném sledu.”

Nepoznám človeka, ktorého by vesmír aspoň trochu nezaujímal. Radi pozeráme na nočnú oblohu, spoznávame súhvezdia a netrpezlivo očakávame padanie hviezd. A rovnako tak sme zvedavý, čo všetko sa za tým skrýva.

Kníh na túto tému je bezpochyby nespočetne. Ale koľko kníh dokáže zaujmuť aj laika a podať mu vysvetlenie o týchto celkom náročných témach jednoducho a zrozumiteľne? Ak odhliadneme od nádherných encyklopédii, kde ja osobne vyhľadávam viac fotografie než text, asi ich moc nebude.

Govert Schilling sa pustil do náročnej úlohy. Každý piatok večer usporiadal na sociálnej sieti Twitter (kde jednotlivé správy nepresahujú 140 znakov) kurz na rôzne témy z astronómie. Z pár tweetov bol stĺpček v novinách a po dohovore s Marcusom Chownom aj kniha. Symbolicky pokryli 140 tém, ktoré rozdelili do štrnástich kapitol:

 1. Obloha
 2. Zem
 3. Mesiac
 4. Vesmírny priestor
 5. Slnko
 6. Slnečná sústava
 7. Hviezdy
 8. Mliečna dráha
 9. Galaxie
 10. Vesmír
 11. Život vo vesmíre
 12. Dejiny astronomie
 13. Ďalekohlad
 14. Pohľad do vesmíru

V každej kapitole je niekoľko otázok zodpovedaných formou zaujímavých tweetov, ktoré fungujú, až na výnimky, celkom samostatne a spolu vytvárajú náučný príbeh o vesmíre.

“Pokud temná hmota tvoří většinu galaxie, musí nás obklopovat i v tuto chvíli. Hledá ji nespočet experimentů, nálezce nemine Nobelova cena”

Pred otvorením e-knihy v Kindle som sa na jednej strane tešila, že si dám nachvíľu pokoj od beletrie a i cez prázdniny si prečítam niečo odborné, na druhej strane, nechýbali obavy, či zvolený formát knihe a najmä obsahu neublíži. Určité veci (resp. odpovede) sú samozrejme veľmi zjednodušené, ale odbornosť im nechýba. Vesmír v tweetech je skrátka kniha, po ktorej siahnite, ak chcete zaujímavou a občas i humornou formou spoznať vesmír.

A práve ten formát cez tweety spôsobí, že sa k tejto knihe sa budete radi vraciať. Môžete ju prečítať jedným dychom, ale je lepšie si ju rozdeliť, napríklad po kapitolách. Môžete ju otvoriť na akejkoľvek strane a začítať sa, napríklad pred spaním, keď nechcete rozčítať 500 stranový román, pri ktorom hrozí, že vás zaujme a spať pôjdete až nadránom.

Tweety z knihy môžete tweetnuť aj vy pomocou generátora na stránke:

vesmirvtweetech.cz

“Název Pluto (římský bůh podsvětí) navrhla 11letá Venetia Burneová z anglického Oxfordu. První dvě písmena jsou iniciály Percivala Lowella.”

Knihu Vesmír v tweetech (orig. Tweeting the Universe: Tiny Explanations of Very Big Ideas) vydáva Kniha Zlín v elektronickej aj papierovej vrzii 27. septembra 2012, 200 strán, preklad Lucie Kudlejová, ISBN 978-80-87497-52-4. Pozrite si aj video Marcusa Chowna českým fanúšikom na youtube. Ďakujem nakladateľstvu za poskytnutie reading copy.

A ja sa najbližšie pustím do ďalších dvoch kníh od Marcusa Chowna - Kvantová teorie nikoho nezabije a Musíme si promluvit o Kelvinovi, ktoré som si kúpila v januári k narodeninám, ale z neznámych príčin som ich stále odkladala.

„Proč se hvězdy chvějí?“ – ve 140 znacích vám odpoví Vesmír v tweetech

Sibiřanka.cz, 14. září 2012, autorka: Marie Grafová

Všechno, co jste (možná) nevěděli o astrofyzice, shrnuje Vesmír v tweetechve větách o fous kratších než esemeska.

Odpovídá na 140 otázek jako „Proč je obloha modrá?“ „Jak známe stáří země?“ „Proč měsíc nespadne?“ nebo „Plaval by Saturn ve vodě?“

Úžasné je, že z těch krátkých až úsečných sdělení nejspíš pochopíte víc, než kolik jste si odnesli z hodin fyziky. Tak schválně!

#highligts Žádné rozvleklé kecy, hravá forma, spousta zajímavostí. Pokud vás baví @stoplusjednicka, Vesmír v tweetech budete milovat.

Jo a některé vesmírné tweety si můžete sami tweetnout.

PS: Taky je to jedna z těch knih, které si navzdory Kindle verzi koupím papírovou. Je totiž ideální na takové to krátké listování.

PS2: Každá věta této recenze se pohodlně vejde do tweetu. :-)

Proč mi Vesmír v tweetech připomněl Sheldona

Martinus.cz, 13. září 2012, autorka: Michaela Losekoot

Marcus Chown a Govert Schilling jsou muži mých snů. Přesně takhle si totiž představuju učitele na základní a střední škole. Předstoupí před katedru a místo 45 minut odříkávání vzorečků, pravidel a pouček, vám jednoduše řeknou, co se děje. Proč a jak. Jednoduše. Ve 140 znacích, tedy téměř v jedné větě. Oh, jak mne všichni moji vyučující celá ta léta klamali.

Mám ráda, když je někdo extremně chytrý, ale zároveň umí vysvětlovat věci tak, jako by byl extremně tupý. To je přesně Vesmír s tweetech. Chown a Schilling ukazují ve 14 okruzích hlavní zákonitosti oblohy, Země, Měsíce, vesmírného prostoru, Slunce, Sluneční soustavy, hvězd, Mléčné dráhy, galaxií, vesmíru, života ve vesmíru, dějin astronomie, dalekohledů a pohledů do vesmíru.

Otázky pro blbce

Během čtení jsem si uvědomila, jak málo vlastně o takových běžných úkazech vím. Vím, že duha vniká tříštěním světla o dešťové kapky, jasně, ale nikdy jsem si nevšimla, že duhy jsou vždy dvě. Mnohé z otázek, které si autoři skladou, mi na první pohled připadly natvrdlé.

Proč je nebe modré? No proto! Vzápětí si však uvědomíte, že vlastně nevíte proč.

A proč je vlastně vzduch průhledný? Co to jsou padající hvězdy? A z čeho se vlastně hvězdy skládají? Vyhasne někdy Slunce? Proč jsou planety kulaté? Jak vzniká černá díra? Bude tento rok opravdu konec světa?

Spojení jednoduchosti Twitteru, tedy popsání nějaké věci či činnosti ve 140 znacích, a výuka fyziky vesmíru, mi přišly na první pohled zcestné. To přece nejde! Vzpomněla jsem si na Sheldona, z legendárního sitcomu Big Bang Theory ,v momentě, kdy za ním přijde Penny s prosbou, aby ji naučil “a little physics“. A měla jsem na to stejný názor, jako byla jeho odpověď: “There’s no such thing, Penny“.

Neztratíte niť

Při čtení jsem ale zjistila, že tenhle názor byl zakořeněný v mé mysli pouze kvůli učitelům ze školy, kteří záhodlouze vše vysvětlovali. šermovali kolem sebe poučkami, odmocninami a zkratkami chemických prvků.Prostě to jde. Každá kapitola je rozdělena do několika jednoduchých “tweetů”, které se vždy soustředí na vysvětlení jednoho jevu. Dohromady vám tedy objasní všechny výše popsané okruhy. Jednoduše, efektivně, srozumitelně. Skvělé také je, že se do knihy můžete začíst kdykoliv a kdekoliv. Nikdy neztratíte niť, protože každý tweet je téma sám o sobě. Tedy – mikrotéma spíše, že.

Nemusíte být geniální, nemusíte mít žádné základy jakékoliv přírodní vědy (jako já), prostě vás to pouze musí přirozeně zajímat.

Doporučuji všem s přirozeným, laickým zájmem o dění kolem nás.

A doporučuji také všem učitelům fyziky a přírodovědy: pokud totiž k vyučování vesmíru vezmete k ruce tuto knížku (a ne nějakou zkonstnatělou učebnici), bude v příští generaci o trochu více vědců.

Takže hurá do toho! Protože “It is possible, dear Sheldon.

140 pípnutí o kosmosu

Bookfan.eu, 11. září 2012, autor: Libor Strnka

Govert Schilling je nizozemský autor řady knih o astronomii, který vyslyšel přání svých followerů na Twitteru a ve spolupráci s popularizátorem vědy Marcusem Chownem z Velké Británie vytvořil neobvyklou formou knihu o věcech kolem nás. Marcus Chown svůj talent pro přibližování vědeckých témat široké veřejnosti potvrdil mimo jiné i v knihách Kvantová teorie nikoho nezabije nebo Musíme si promluvit o Kelvinovi (obě vydalo nakladatelství Kniha Zlín v roce 2010).

Ona neobvyklá forma spočívá v kompresi odpovědí na zásadní otázky vesmíru do velikosti jednoho tweetu, tedy do sto čtyřiceti znaků. Mohlo by se zdát, že takového uspořádání lze dosáhnout jednoduchou fragmentací uceleného textu, ale to je přesně to, čeho se autoři úspěšně vyhnuli. Jednotlivé tweety jsou komponovány s citem a až na pochopitelné výjimky obsahově nepřetékají do další sady sto čtyřiceti symbolů.

Kniha je rozčleněna do kapitol, které čtenáři poskytnou odpovědi na otázky o věcech blízkých až po ty nejvzdálenější a nejabstraktnější. Každá z kapitol obsahuje sadu otázek a odpovědí. Výběrem otázek autoři dokonale potvrdili svoje vlohy pro popularizaci vědeckých disciplín. Jsou to přesně ty otázky, které se nezřídka každému vnímavému obyvateli planety Země derou do popředí mysli. Znalost odpovědi na ně považujete za něco, co prostě musíte mít! Nechcete přeci riskovat situaci, kdy se Vaše dítě přiřítí s otázkou související například s nějakou ze základních charakteristik našeho věčného souputníka Měsíce. Odpovědi ve formě tweetů zaručují maximální stručnost. Velkým překvapením pro mne bylo, jak může být i tak krátký text výstižný a úplný.

Jednotlivé kapitoly se od otázek zemské atmosféry přesouvají k nejbližšímu okolí naší planety. Přes návštěvu Měsíce a Slunce se dostanou k jednotlivým prvkům Sluneční soustavy. Následují témata spojená s daleko většími měřítky v kontextu rozlohy vesmíru. Nechybí tedy sada otázek a odpovědí o nejvzdálenějších místech našeho planetárního systému, o galaxiích blízkých i těch nejvzdálenějších. Čtenář má možnost obeznámit se s informacemi o černých dírách, temné hmotě, životním cyklu hvězd a podobně. Některé kapitoly se zaměřují i na časový rozměr vesmíru, je tedy možné se dočíst o jeho vzniku i o predikci jeho dlouhodobého vývoje.

Kniha svým obsahem a hlavně svou formou cílí na velmi široké spektrum potencionálních čtenářů. Nebude tedy překvapením, když se v knihkupectví u tohoto titulu potkají lidé různého věku, vzdělání či povolání.

Zcela trefně své dílo okomentoval sám Marcus Chown na videu určenému českým čtenářům:

"In a nutschell, the book is really just very small explanations of very big ideas."

Recenze knihy Vesmír v tweetech

ČBDB.cz, 13. září 2012, autor: Radim Horák

Měli před sebou 140 témat o Vesmíru, a psali vždy po 140 znacích. Při čtení knihy minimálně 140 krát pohlédnete k nebi.

Hned na úvod je potřeba říct, že Vesmír v tweetech rozhodně není obyčejná kniha. Nemá děj, má 140 kapitol, ve kterých jsou minikapitoly po 140 znacích (tweetech), které vysvětlují vesmírné pojmy. Na některé otázky budete znát odpověď sami, ovšem při některých nebudete asi věřit tomu, co čtete. Ač se autoři hodně snažili napsat vše co nejsrozumitelněji, je i tak někdy dost těžké pochopit obsah. Pokud nemáte nějaké obecné vzdělání o Vesmíru, nikdy jste neslyšeli o fotonech nebo věříte, že Vesmír stvořil Bůh, pak pro vás bude kniha asi nečitelná.

Asi byste neřekli, že zrovna u naučné knihy bude potřeba hodně fantazie, ale je tomu skutečně tak. Bude vám běžet na plné obrátky, a i tak bitvu občas prohraje. Stále si nedokážu představit dalekohled, ležící uprostřed hory, který skrz 13 000 kilometrů horniny vyfotí Slunce. Nebo to, že se vesmír rozpíná rychlostí 73km/s. Nebo že se dá pozorovat světlo staré více jak 13 miliard let. Nebo...

Informací se na vás bude valit neuvěřitelné množství, už během čtení jsem se na noční oblohu začal dívat úplně jinýma očima, začal si googlit obrázky některých jevů a poslal vzkaz na twitteru vesmírné stanici ISS. Vesmír v tweetech vás okouzlí, lidé vždy hleděli ke hvězdám, měli spoustu otázek, a minimálně na 140 z nich nyní dostanou odpověď. Problémem je, že ne pokaždé jsou dostačující, místy byste potřebovali na objasnění jevu několikahodinovou přednášku, tedy pokud nejste astronomové, teoretičtí fyzici a jiní geniální učenci.

Podle předmluvy dala kniha autorům mnoho práce, každý napsal 70 témat a posléze si je vyměnili a znovu upravovali, i proto mě dost zklamalo, když jsem stejné tweety četl v jiných kapitolách. Zbytečnost, není potřeba duplikovat stejné informace. Neřeknu, kdyby kniha byla několika set stránková, ale není dlouhá a pokud vám něco vypadne, není problém si to nalistovat znovu, zvlášť když má tak přehledné uspořádání.

Pokud hledáte nevšední knihu, v níž se dozvíte spoustu informací o našem světě a především o Vesmíru, neváhejte ani na chvilku. Text se výborně čte, většinu informací pochopíte, u zbytku si sice trochu zakroutíte hlavou, jak je to možné, ale co, Vesmír se rozpíná dál.

Čtenářům, kteří mají stejně jako já zájem o Vesmír, mohu knihu vřele doporučit a ohodnotit za 9. Pro ty, kteří mají radši příběhy než fyziku, bude hodnocení klesat přímou úměrou k tomu, jak moc vás informace o Vesmíru zaujmou.

Řekni, proč Slunce svítí. Máš na to 140 znaků

Knihožrout.cz, 10. září 2012, autor: Lukáš Gregor

Zlínská edice TEMA nahlížží na pestrou paletu oblastí vědění tak, žže čtenáře nejen obohatí, ale také překvapí a dost možžná občas i šokuje. Tentokrát je údiv na místě - jedná se totižž o knihu "Vesmír v tweetech".

Z názvu lze vyčíst, ž že dvojice zkušených badatelů a současně popularizátorů vědy Brit Marcus Chown a Nizozemec Govert Schilling, naznačuje a popisuje principy fungování vesmíru pomocí krátkých zpráv oblíbené sociální sítě Twitter. Tzv. tweety se omezují na 140 znaků, vedou proto autory těchto "výkřiků" k co nejhutnějšímu vyjadřování a zdůrazňování toho podstatného. Vědcům přes Twitter chodilo od zvídavých užživatelů mnoho dotazů a právě z odpovědí na ně sestavili kniha, kterou nyní v českém překladu vydává Kniha ZLÍN. Aby bylo vše hezky symbolicky "vědecky" zdůrazněné – počet otázek se rovná počtu znaků v jedné zprávě (čili 140) a částí v knize je celkem 14, tedy desetina počtu znaků.

Nenechte se však zmást, na otázku typu "Jak víme, žže je Země kulatá" by i s velkou míry snahy a odborné fundovanosti nebylo dost dobře možné odpovědět pouhým tweetem. Reakce se proto skládají z několika krátkých zpráv – ve valné většině jsou však jednoznačně oddělené, kažždá doplňuje a rozvíjí předchozí "tweety". A ačkoliv tedy na dotaz o kulatosti Země nepadne pouhých 140 znaků, ale dvanáctkrát více, představuje kniha Chowna a Schillinga odvᾞný experiment.

Nabízí se otázka, zda nezůstalo pouze u experimentu. Má práce obou výzkumníků vedle poutavé formy i skutečný přínos? Jako laik nedokើi hodnotit odbornost, nicméně dohledáte-li namátkou informace k několika otázkám, pak zjistíte, žže se obšírné encyklopedie s Vesmírem v tweetech shodují. Autoři sice musí krátit a zjednodušovat, stěží však v tomto případě očekáváte opak a pravděpodobně právě ona jednoduchost bude pro mnohé kritériem, proč knihu pořídit. (Jak třeba rychle a jednoduše vysvětlit zvídavě záludné dětské otázky?)

Pro mě osobně je takový hutný počin, který se navíc nezříká ani humoru, užžitečnější než obsáhlé encyklopedie. Rychle a stručně se dozvím, co mě z fungování vesmíru zajímá až nemusím se bát nepřesností a zkreslení. O detailnější informace mi nejde.

Závěrem snad jen jedno upozornění a tip. Pokud hodláte knihu přečíst jako detektivku, hrozí předávkování. Těch čísel, údajů a věcí, které si snad hlava běžného čtenáře nedokᾞe představit, je v jednotlivých tweetech tolik! Mnohem rozumnější přístup spočívá v pomalém dávkování. Zkuste si – třeba v kruhu rodiny – večer co večer vzít knihu do rukou a přečíst odpověď na jedu otázku. Máte na 140 večerů program zajištěný…

Kolikrát je nutné tweetnout, abyste dokázali popsat celý vesmír?

Techno.cz, 6. září 2012, autor: Jaroslav Zapletal

"Chtěl bych pochopit smysl a souvislost historie, význam mračen, velikost a důvod hvězdné oblohy, duši dívek a rád bych věděl, proč svítí svatojánským muškám zadečky. Zatím jsem však pochopil pouze jedno: že nikdy mi nebude dopřáno tohle všechno důkladně pochopit", napsal Jiří Suchý v jednom svém fejetonu, kde vysvětluje, že u spousty témat pouze klouže po povrchu poznání, protože mu ani nic jiného nezbývá. Mám to podobně.

Sice v přírodních vědách univerzitně nevzdělán, jsem celoživotně ohromen vesmírem, jeho vysvětlenými i nevysvětlenými záhadami. Snažím se číst všechna pojednání, knihy, články; samozřejmě žádné čistě vědecké publikace, pouze "populárně vědecké". Stále ovšem narážím ve svém mozku na jakýsi blok. Dvířka se zaklapnou zhruba v půlce knihy nebo článku, a já sice skončím s otevřenou pusou nad nesmírnou krásou a záludností vesmíru, nicméně podstata mi často uniká. Jak píše Jiří Suchý:"Není mi dáno odhalovat dřeň věcí." Což mi ale nebrání soustavně vyhledávat další a další knihy a s onou "dření" bojovat (marně).

Když se objevila kniha Vesmír v tweetech, jistě uznáte, že jsem nemohl odolat. Marcus Chown a Govert Schilling se v ní snaží odpovědět na otázky, o kterých si myslí, že díky nim mohou popsat svět a vesmír v jeho celistvosti. Ale pozor: ne, jak by se podle zvoleného tématu mohlo zdát na ploše několika tisícovek stran, ale pouze pomocí 140 znaků. Ano, znaků. Marcus i Govert si totiž oblíbili sociální síť Twitter, ve které se jedna zpráva (tweet) musí vejít právě do zmíněného počtu. Což sebou nese nutnost formulovat myšlenky a věty co nejstručněji a co nejvýstižněji. Skvělé! Že bych díky takovéto formě knihy mohl pochytit a pochopit víc, než v případě dlouhých pojednání?

S nápadem popisovat vesmír tímto způsobem přišel Govert, který každý páteční večer pořádal na Twitteru kurz na některé astronomické téma. A když pak dostal nabídku na knihu, kontaktoval Marcuse a zeptal se, jestli by na ní nechtěl spolupracovat s ním. Marcus souhlasil. Pokud jde o témata, shodli se na tom, že by jich měli pokrýt symbolických 140, každý jich tedy zpracoval sedmdesát. Materiál si nakonec vyměnili a texty si navzájem korigovali. Každý, kdo používá Twitter ví, že vejít se do 140 znaků není legrace: "Vyřadit pár přebytečných písmen trvalo často déle než samotná formulace tweetu", píší autoři v předmluvě. Kolikrát je tedy nutné tweetnout, abyste dokázali popsat celý vesmír? Mockrát.

Než jsem knihu otevřel, trochu jsem se bál, aby zvolená forma 140 znaků nebyla jenom prodejní trik, jak na přehlceném knižním trhu zaujmout, jak nalákat nové čtenáře. Bál jsem se, že forma převáží obsah. Ale ne, vše funguje dobře. Podle mě si knihu bez problémů mohou užít i čtenáři, kteří nejsou aktivními uživateli Twitteru. Kniha promlouvá univerzálním jazykem: encyklopedičností, jasností, stručností. Jediné, s čím jsem měl chvíli problém, byla úprava stránky. Když čtu texty na Twitteru ve webovém prohlížeči nebo v nějaké mobilní aplikaci, podoba každého příspěvku bývá jasně graficky ohraničená. Tady jsou tweety seřazeny pod sebou tím způsobem, že si připadáte, jako byste četli knihu plnou velmi krátkých odstavců, což je lehce netypické. Chvíli mi trvalo, než jsem si u Vesmíru na tohle zvykl.

Díky zvolené stručnosti sází autoři na stůl fakta bez přikrášlování nebo rozepisování se do šíře, například: "Průměrný měsíční cyklus trvá 29 dní, 12 hodin, 44 minut a 2,9 sekundy. Tento lunární měsíc zůstává základem židovského/islámského kalendáře"nebo "Vzhledem ke své výrazně červené barvě byl Mars pojmenován po římském bohu války. Oběhne Slunce jednou za 1,88 roku". Což je logické a člověk tak nějak fakta od populárně vědecké knihy čeká. Je ale dobré, že jsou fakta prokládána různými přirovnáními a humornými vsuvkami; a mě osobně mrzí, že jich tam není víc: "Muž, jenž se divil, proč jej přitahují mohutné ženy, zatímco on mohutné ženy nepřitahuje, vyřkl vlastně velké moudro o gravitaci!" Kniha dokonce nabídne místy i náznaky lyrických not: "Chcete vidět kousek hvězdy? Zvedněte ruku. Hvězdný prach byl učiněn tělem; doslova jste byli stvořeni na nebesích."

Autoři se zabývají jak otázkami obecnými, takzvaně klasickými, tedy například co byl velký třesk, co jsou galaxie, hvězdy, proč je obloha v noci tmavá. Nabízí ovšem i otázky neklasické, "aktuální". Například, jak je to s mayským kalendářem a koncem světa v letošním roce. Chcete vědět, co si o tom oba myslí? Jestli skončí svět? Neprozradím. Anebo jo: "22. prosince 2012 bude obyčejná sobota".

Forma knihy je naprosto ideální na takové to obyčejné listování; mít ji položenou na nočním stolku, občas si něco vyzobnout. Pokud hodláte s knihou "obtěžovat" společnost nějak zásadněji, i to půjde dobře. Už vás nepřekvapí situace u pěnivého moku, kdy podnapilý, hlučný host na výzvu k uklidnění reaguje větou, že si bude řvát na koho chce a kde chce, třeba i ve vesmíru. "Je psáno v knize Vesmír v tweetech: Ve vesmíru vás nikdo neuslyší křičet. To proto, že zvuk je chvěním vzduchu a ve vesmíru není vzduch, který by mohl vibrovat", můžete zvolat. Pak už bude jenom záležet na vaší fyzické kondici, případně rychlosti běhu. Samozřejmě, že je v knize dost tweetů i pro méně konfliktní situace.

Stoprocentně se ke knize Vesmír v tweetech budu vracet častěji, než k jiným. Zvolené okruhy a témata dávají smysl; všechno dává smysl. Nicméně "dřeň" věcí jsem ani tentokrát neodhalil. Nevadí. Už se chystám na další knihu. Ve vydavatelství Kniha Zlín vyšla například Chownova Kvantová teorie nikoho nezabije. "Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to přece musí jít i jinak," tvrdí autor. Skvělé! Jdu na ni. Určitě to musí jít jinak!

Hodnocení: 70 %

Recenze Vesmír v tweetech - Marcus Chown a Govert Schilling

Wolf-draven.blogspot.cz, 5. září 2012, autorka: Naďa Čoupková

Jakmile jsem zjistila, že nakladatelství Kniha Zlín plánuje vydání této knihy a vypisuje konkurz na tzv. “reading copies”, hned jsem se přihlásila. Vesmír i vše s ním spojené mě od malička fascinovalo. Na noční oblohu jsem se jako malá dokázala dívat hodiny a hodiny bez omrzení. Stejně tak jsem o vesmíru dokázala hodiny a hodiny vykládat své babičce, která byla jediná ochotná poslouchat a navíc ještě i přispívat do debaty svými vlastními postřehy a znalostmi.
Měla jsem několik knih a encyklopedií o vesmíru, které jsem si neustále dokola prohlížela a četla. Problém některých z nich byl v tom, že byly složité a dost těžko pochopitelné (zvlášť pro malé dítě).

To o téhle knize říci nelze. Nejen, že je psána tak, aby ji pochopil každý, ale ještě je tu jedna další zvláštnost - je celá napsána v tweetech! A tweet, jak jistě víte, má pouze 140 znaků.

A jak na něco takového vůbec autoři knihy přišli? To se dozvídáme z předmluvy.
Oba pánové se seznámili na ostrůvku Aruba v Karibiku dne 26.2.1998, kdy zde bylo možné přesně 3 minuty a 32 sekund pozorovat úplné zatmění Slunce Měsícem. Oba měli stejný úkol - napsat o tom článek. Marcus tam byl přes anglicky vydávaný časopis New Scientist, Goverta vyslal Nizozemský týdeník Intermediair.
Poté se zase oba odebrali žít své životy.

V roce 2009 začala rychle získávat na popularitě sociální síť zvaná Twitter. Govert i Marcus si ji časem velmi oblíbili a právě na Twittru na sebe opět narazili.

V roce 2010 Govert poslal Marcusovi email se zajímavým návrhem. Protože na něj jeho příznivci směřovali spoustu dotazů, tak každý páteční večer pořádal na Twitteru kurz na některé z astronomických témat. Později z toho vznikly týdenní sloupky v jednom nizozemském celostátním deníku. Odezva čtenářů byla obrovská a proto se Govert rozhodl napsat knihu pro širší veřejnost - v angličtině. Ozval se Marcusovi, zda by se s ním nechtěl pustit do knihy tweetů. A Marcus souhlasil.

Shrnout celá obsáhlá témata jako je např. Teorie velkého třesku do několika tweetů se ukázalo být velkou výzvou. Přece jen 140 znaků není zrovna moc.

Také se rozhodli symbolicky pokrýt 140 témat (Každý si vzal na starost polovinu.) ve 14 okruzích. Jsou to Obloha, Země, Měsíc, Vesmírný prostor, Slunce, Sluneční soustava, Hvězdy, Mléčná dráha, Galaxie, Vesmír, Život ve vesmíru, Dějiny astronomie, Dalekohled a Pohled do vesmíru.

Mimojiné se třeba dozvíte jak vzniká duha, proč je obloha modrá, co jsou sluneční skvrny, proč jsou planety kulaté, proč se hvězdy hvějí nebo explodují, co je hlavní složkou mléčné dráhy, co jsou kvasary nebo také to, že Teorie velkého třesku není jen populární sitcom. :)

A jak se jim povedlo vše vysvětlit jen za pomoci tweetů? To už se musíte přesvědčit sami!

Jestli ale i vy patříte mezi lidi, kteří by se rádi něco dozvěděli o vesmíru, ale nebaví je číst sáhodlouhé vědecké články či nesrozumitelné publikace, tak tato kniha je přesně pro vás!

V této knize jsou vysvětlení krátká, výstižná a lehce pochopitelná. Čtení rychle uběhne a je nejen poučné, ale i zábavné a občas se dozvíte i velmi humorné historky, o kterých jste neměli ani ponětí.

Mně se kniha líbila velmi a myslím si, že jsem si z ní i hodně odnesla, dozvěděla se spoustu nových věcí a osvětlila si i některé starší záležitosti, které jsem coby dítě úplně nepochopila a jako starší se k nim nestihla (až doteď) vrátit.

Moc děkuji nakladatelství Kniha Zlín, že jsem si mohla tuto knihu přečíst a to ještě před oficiálním vydáním, které je plánováno na 27.9.2012. Můžete si knihu či e-knihu v ten den objednat na stránkách Knihy Zlín a nebo u svých knihkupců.

Okná vesmíru dokorán v tweetoch

Jozefkuric.blog.sme.sk, 23. srpna 2012, autor: Jozef Kuric

Boli časy, keď slovenská verejnoprávna televízia vytvorila niečo, na čo sa dalo aj pozerať. Takou reláciou bol aj publicisticko-dokumentárny cyklus „Okná vesmíru dokorán", zameraný na tajomstvá a zaujímavosti vesmíru, sprevádzaný českým astronómom a popularizátorom vedy Jiřím Grygarom. Ako sa hovorí, tento program som skutočne žral, pretože všetko čo sa týka vesmíru ma vždy zaujímalo a hoci s pochopením niektorých vesmírnych javov mám dodnes problém, po zhliadnutí tohto programu som mal vždy aspoň nachvíľu pocit, že všetkému rozumiem.

Odvtedy sa tohto veľa zmenilo. Rodia sa stále nové televízie, síce často s kvalitatívne a kvantitatívne menej pozerateľným obsahom, ale našťastie sa medzitým vyvinulo aj nové médium, a to internet. Práve vďaka internetu a sociálnym sieťam vznikla aj knižka, ktorá sa mi v elektronickej podobe, prostredníctvom internetu a elektronickej pošty, dostala do čítačky elektronických kníh. Čo len opäť dokazuje, ako sa tento svet dosť zásadne zmenil.

Jej vydanie pripravuje české vydavateľstvo Kniha Zlín a jej názov je Vesmír v tweetech - Velké myšlenky a jejich stručná objasnění. Autormi sú Marcus Chown a Govert Schilling, ktorí sa stretli ešte v roku 1998 na ostrove Aruba v Karibiku, pri sledovaní úplného zatmenia Slnka. Kým toto vesmírne divadlo trvalo 3 minúty a 32 sekúnd, ich priateľstvo a spolupráca pretrvala dodnes, no a keďže sú to hlavne popularizátori vedy, astronómie a fyziky, pochopili, že veľkú službu im urobia práve nové média a informačno-komunikačné technológie.

Na konci roku 2010 sa rozhodli, že o vesmíre budú „čvirikať" na vtedy stále populárnejšej sociálnej sieti Twitter. Ich rozhodnutie bolo unikátne tým, že kým vesmír je nekonečný, jeden tweet môže mať len 140 znakov, pričom pre vystihnutie podstaty myšlienky bolo v takomto prípade dôležité nájsť rovnováhu medzi stručnosťou, zrozumiteľnosťou a výstižnosťou.

Govert a Marcus, to nakoniec zvládli a stvorili symbolických 140 tém (otázok), zahrnutých do nasledovných hlavných kapitol: Obloha, Zem, Mesiac, Vesmírny priestor, Slnko, Slnečná sústava, Hviezdy, Mliečna dráha, Galaxie, Vesmír, Život vo vesmíre, Dejiny astronómie, Ďalekohľad, Pohľad do vesmíru. Mimochodom je ich presne 14, teda 10-krát menej ako je otázok a aj znakov v jednom tweete.

Hneď po prvých kapitolkách som musel konštatovať, že tá kniha je výborná, a aj vzhľadom na svoju stručnosť poučná a inšpirujúca. Dokonca by pokojne mohla zastúpiť aj iné o niečo tlstejšie a obšírnejšie sesternice, čím samozrejme netvrdím, že všetky encyklopédie a populárno-náučné knihy zaoberajúce sa otázkami vesmíru treba od jej vydania spáliť. Okrem iného by som klamal, ak by som tvrdil, že som zrazu všetko pochopil na prvýkrát alebo nedajbože úplne a navždy. Na vine však nie sú autori a prikrátke myšlienky, ale moja na nekonečnosť vesmíru asi nesiahajúca fantázia, pretože predstaviť si niečo 1 000 000-krát väčšie alebo miliardy kilometrov vzdialenejšie ako Zem, je naozaj pre laika ťažké.

Hoci knihe chýbajú ilustrácie, „čvirikanie" autorov je aj tak dostatočne názorné, takže sa čitateľ dozvie naozaj mnohé fakty, ktoré možno aj niekde čítal a počul, ale nedal si ich do súvisu. Čo som sa teda okrem iného dozvedel? Tak napríklad aj toto:

Že Isaac Newton okrem iných objavov prispel k odhaleniu tajomstva dúhy.

Že za modrú oblohu môže veľkosť molekúl kyslíka/dusíka vo vzduchu, ktorých veľkosť je presne taká, že modré svetlo je rozptyľované omnoho viac než červené.

Že aj Mesiac má dennú (slnečnú) a nočnú stranu a to s tou temnou stranou mesiaca chlapci z Pink Floyd trocha prehnali, pretože v skutočnosti je Mesiac temný celý.

Že zatmenie Mesiaca nastáva vždy iba počas jeho splnu, a k zatmeniu Slnka prichádza iba počas mesačného novu.

Že úplne zatmenie Slnka trvá len niekoľko minút, kým zatmenie Mesiaca môže trvať až 100 min.

Že hviezdy na oblohe patria k sebe len zdanlivo, no napriek tomu tvoria od roku 1930 až 88 oficiálnych súhvezdí, a že Inkovia a austrálski domorodci pomenovávali aj čierne fľaky medzi jednotlivými hviezdami.

Že pohyb Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS môžem sledovať aj na Twitteri prostredníctvom používateľa @twisst, ktorý mi pošle upozornenie, keď bude ISS nad mojou strechou.

Že Zem vďačí za svoju výnimočnosť: vode, atmosfére, svoje veľkosti, vzdialenosti od Slnka, svojmu pomerne veľkému Mesiacu, roztavenému jadru, magnetickému poľu a platňovej tektonike, pričom je to všetko ešte oveľa zložitejšie.

Že po Mesiaci sa prešlo len 12 ľudí a len 9 z nich je stále nažive, a že ich stopy tam nebudú večne, pretože mikrometeority preorú približne každých 10 miliónov rokov horný centimeter mesačného povrchu a tomuto javu sa hovorí prozaicky „lunárne záhradníčenie".

Že vo vesmíre sa neoplatí kričať, pretože by to nikto nepočul, keďže zvuk je len chvením vzduchu, ktorý samozrejme v otvorenom vesmíre absentuje, a že ani laserovým lúčom sa v otvorenom vesmíre veľmi nedarí, takže mnohí fanúšikovia Star Wars budú určite sklamaní.

Že dnešné slnečné svetlo je staré približne 30 000 rokov, a ak aj náhodou pred 29 000 rokmi vyhasli jadrové zdroje generujúce slnečné svetlo, my sa o tom ešte ďalších 1000 rokov nedozvieme.

Že keby Slnko zrazu zmizlo, čo je samozrejme nemožné, tak by sme o tom ešte 8,3 minúty nevedeli.

Že vôbec nie som narcista, ak pri pohľade do zrkadla vidím skutočnú hviezdu, pretože v každom živom organizme je prach a stavebný materiál samotných vesmírnych hviezd.

Že vesmírne ďalekohľady sú vlastne stroje času, pretože Mesiac vidíme tak ako vyzeral pred 1,3 s, Slnko pred 8,3 min. a najvzdialenejšiu okom viditeľnú galaxia pred 2,5 miliónmi rokmi.

Že 1 % šumu naladeného medzi televíznymi stanicami je „dosvitom" veľkého tresku, teda úplne prvým svetlom na svete.

A k tomu všetkému ešte aj to, že keby sa zo všetkých atómov, ktoré sú súčasťou ľudí dala odstrániť ich prázdnota (tvorí až 99,9999999999999%), tak by sa celé ľudstvo vtesnalo do jedinej kocky cukru.

Viac však už neprezradím, pretože vesmír je nekonečný a tajomný, a z niektorých faktov sa ešte stále sám spamätávam. Nikomu však nestojím v ceste, aby si "Vesmír v tweetech" prečítal sám.

Oficiálne vydanie knihy je naplánované na 27. september 2012.

Dotaz k produktu Vesmír v tweetech

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Vesmír v tweetech

Dále doporučujeme

Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí…

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Po velmi úspěšném titulu Kvantová teorie nikoho nezabije (česky KNIHA ZLIN, 2010) na náš trh přichází i autorova nejnovější publikace – Musíme si promluvit o Kelvinovi. I zde se…

Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to…

Tajemství bleskové matematiky

Tajemství bleskové matematiky

Matematika je nádherný, elegantní a neobyčejně užitečný jazyk. Má svůj slovník, svou gramatiku, dokáže pomocí čísel zachytit rozmanitost světa kolem nás. Tomuto jazyku je však…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily