Tajemství bleskové matematiky | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Tajemství bleskové matematiky

Cena:
349 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-371-0
Překlad:
Pavel Ludvík
Datum vydání:
11. 12. 2015
Počet stran / vazba:
319/brožovaná
4.07 / 1642
  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Tajemství bleskové matematiky

Matematika je nádherný, elegantní a neobyčejně užitečný jazyk. Má svůj slovník, svou gramatiku, dokáže pomocí čísel zachytit rozmanitost světa kolem nás. Tomuto jazyku je však třeba rozumět a pochopit jeho pravidla a způsoby, jakými funguje. Matematika, a aritmetika obzvláště, je totiž mocným a spolehlivým nástrojem pro každodenní použití, který nám umožňuje zvládat naše komplikované životy s větší jistotou. Přijměte pozvání profesora a matemagika Arthura Benjamina a neúnavného populizátora vědy Michaela Schermera a dovolte jim odhalit tajemství práce s čísly. Ukážou vám, jak lehce obejít některá úskalí, jak si v hustém matematickém provozu zkrátit cestu, a naučí vás ve velmi krátkém čase provádět z hlavy úžasné výpočty, které byste dříve považovali za zhola nemožné.

Nejde přitom o žádná kouzla. S pomocí knihy se může každý z nás naučit provozovat zdánlivě komplikovanou číselnou ekvilibristiku, a to vše z hlavy, bez použití tužky a papíru. Stačí k tomu několik jednoduchých triků. Zvládnete rychle násobit a dělit trojciferná čísla, elegantně zacházet se zlomky a počítat druhé a třetí mocniny i odmocniny bez mrknutí oka. Nezáleží na vašem věku ani na vašich současných matematických schopnostech, s touto knihou budete bez velkého úsilí předvádět neobyčejné matematické výkony.

Tato kniha také dramaticky zlepší vaši numerickou paměť a naučí vás – možná vůbec poprvé – mít z matematiky radost. Staňte se matemagiky a užijte si spoustu zábavy. Takovou matematiku se totiž ve škole nenaučíte!

Úryvek: Tajemství bleskové matematiky

Recenze: Tajemství bleskové matematiky

3 + 4 jsou ééééé

Vaseliteratura.cz, 21. května 2016, autor: Štěpán Cháb

Dá se říct, že historie a vývoj matematiky jsou historií a vývojem celého lidstva. Protože bez matematiky naši předkové počítali ve stylu – jedna, dva, tři a hodně. A s takovou se historie živočišného druhu prostě nakopnout nedá. Nedá, protože není s čím a proč počítat. Jeden se rozeběhl před šavlozubým tygrem a neměl kdy se zabývat sčítáním a odečítáním. Ale pak to prostě začalo. Bylo potřeba na primitivní úrovni dokázat, že jeden má víc, než druhý. A v tomto grádu jedeme vlastně doposud. Sousedovi odečítáme, abychom mohli sobě přičítat.

Dva autoři knihy Tajemství bleskové matematiky, Arthur Benjamin a Michael Sherman. Pánové, kteří se rozhodli naučit svět počítat krapet rychleji, než za použití disonančně uši rvoucího „ééééé“, které někteří jedinci startují při zahájení počítání zpaměti jako staré čerpadlo, které ne a ne načerpat alespoň hlt vody. Tvůrci „éééééé“ se díky této knize mohou naučit mnohým trikům, které by jim měly přímo úměrně k pochopení knihy zkrátit dobu dělání „ééééé“. 

Přičemž základní premisou je toto: člověk, který umí počítat bleskově příklady s násobením, dělením, sčítání, odečítáním a sem tam třeba i s odmocněním či umocněním, je zkrátka člověk, který má víc času na to dělat něco užitečnějšího. 

Dejme si úvodní příklad triku, který kniha nabízí. Je okouzlující. 

Kterak násobit číslem 11. 

Nuže:

32 x 11

K vyřešení stačí sečíst číslice 3+2=5 a vložit číslici 5 mezi 3 a 2. Výsledek je na světě.

352

Jiný příklad:

81 x 11

8+1=9. Výsledek tedy je?

891

Tento trik má jednu výjimku. Ale o té snad až v knize. 

Ano, toto je skutečně trik. Trik, jehož metodu si člověk musí pamatovat, aby ji mohl používat. Většina knihy a předkládaných vychytávek na eliminaci „ééééé“ ovšem úzce souvisí s logikou. A to v jednoduché logické řadě – když udělám toto – vznikne tuhleto – a tuhleto mi zjednoduší samotné když – takže spočítám příklad jen s jedním „é“, které řeknu jen tak, na efekt. 

Pravdou je, že polovina předkládaných způsobů, jak jednodušeji dojít ke správnému výsledku, je až dětinsky jednoduchá. Ale právě v tom je snad ten trik. Lidé na matematiku, na jakoukoliv manipulaci s čísly, hledí jako na něco zatrachtile nesnadného, před čím je radno se ukrýt buďto někam na záchod nebo, když je jedinec technicky zdatnější, za rantly nejbližší kalkulačky, která míru proneseného „ééééé“zcela neguje ve prospěch všehomíru. Pokud se ovšem prsty trefíte na ty správné čudlíky s čísly. Což nemusí vždycky vyjít. 

Suma sumárum – má cenu si knihu pořizovat, když stejně všichni použijeme, i pro příklad 3+4 rovná se ééééé, kalkulačku? Rozhodně ano. Protože mozek, mozek se zátěžemi vyvíjí, nekrní, čím víc pracuje, tím víc pak dá, nebo je schopen dát. Umět zpaměti během chvilky vypočítat příklad 621 x 637? V současné chvíli by naše „ééééé“ zabralo při záznamu stenografky tři nebo čtyři stránky. Po použití knihy Tajemství bleskové matematiky jenom pár řádků.

Může z vás kniha udělat matematického génia?

Klubknihomolu.cz, 30. března 2016, autorka: Leona Tomášková

Lopotili jste se u lomených výrazů a kvadratické rovnice pro vás byly noční můrou? Myslíte si, že na matematiku nemáte geny a nemůžete v ní být dobří? Možná může vaše soudy změnit jedna jediná kniha.

Titul Tajemství bleskové matematiky s vyčerpávajícím podtitulem Průvodce světem podivuhodných matematických triků a uměním bleskových výpočtůvyšel na konci roku 2015 v nakladatelství Kniha Zlín. Jeho autory jsouArthur BenjaminMichael Shermer. Arthur Benjamin je profesor matematiky na Harvey Mudd College v kalifornském Claremontu. Doktorát z matematických věd získal na Johns Hopkins University. Působí také jako profesionální kouzelník. Magazín Reader’s Digest ho roku 2005 označil za nejlepšího amerického matematického kouzelníka. Michael Shermer je přispívající editor časopisu Scientific American, v němž každý měsíc publikuje své sloupky. Dále vydává magazín Skeptic, je výkonným ředitelem Skeptické společnosti a organizátorem seriálu vědeckých přednášek pro veřejnost v Kalifornském technickém institutu.

Kniha Tajemství bleskové matematiky je příručkou, která slibuje, že se s její pomocí každý může naučit provozovat zdánlivě komplikovanou číselnou ekvilibristiku z hlavy, za pomoci několika jednoduchých triků. V rámci toho si má čtenář dramaticky zlepšit numerickou paměť a naučit se mít z matematiky radost. Publikace se dělí na devět kapitol, věnujících se sčítání a odčítání, násobení a dělení, memorování čísel a dalším matematickým dovednostem. Mnohého potenciálního čtenáře napadne, zdali je vážně možné naučit se zpaměti dělit trojciferná čísla, nebo jestli jde pouze o rafinovanou reklamu.

Po přečtení příručky mohu zvědavému čtenářstvu potvrdit, že naučit se to lze. Je tu však jedna pro mnohé velká překážka, kterou je trpělivost. Kniha samotná sice poskytuje srozumitelný a snadno pochopitelný výklad, předkládá názorné ukázky a umožňuje procvičování díky příkladům (výsledky cvičení jsou uvedeny na konci knihy, můžete si tedy své výpočty ověřit), ale to vše bude zbytečné, pokud čtenář nezapojí vlastní myšlení a nevěnuje nácviku svých nových dovedností dostatek času. Jednotlivé kapitoly je třeba číst postupně, pomalu a průběžně se přesvědčovat, že jsme výklad správně pochopili. Poctivě je nutné přistupovat i k cvičením, pomocí kterých dochází k upevnění jednotlivých principů v paměti.

Motivovat čtenáře k potřebnému kladnému přístupu může vědomí, že nabyté vědomosti zužitkuje v běžném životě. Sčítání a odčítání větších čísel se hodí při každodenních nákupech, memorování čísel zase například v zaměstnání. Knihu Tajemství bleskové matematiky tedy mohu doporučit každému, kdo chce zlepšit své matematické schopnosti. V kombinaci s čtenářovou trpělivostí a cílevědomostí nabízí kniha pro tyto účely ten nejlepší materiál.

ARTHUR BENJAMIN, MICHAEL SHERMER – TAJEMSTVÍ BLESKOVÉ MATEMATIKY – RECENZE

Z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 22. ledna 2016, autorka: Jindřiška Mendozová

Od chvíle, kdy jsem se s matematikou setkala, jsem si s ní velmi upřímně nerozuměla. Jistě, asi jako každý jsem se naučila sčítat a odčítat, násobit a dělit, prokousala jsem se i dělníky, kteří mají vykopat příkop či postavit zeď, auta jedoucí rychlostí x z bodu A do bodu B a rychlostí y z bodu B do bodu A se v mém pojetí míjela na těch nejnemožnějších místech... Když došlo na rovnice o dvou neznámých, integrály a další podivné názvy, byla jsem ztracená definitivně. A při sčítání a odečítání větších čísel si do dneška pod stolem nebo nenápadně za zády pomáhám počítáním na prstech... Přesto nebo právě proto jsem se rozhodla přečíst si knihu Tajemství bleskové matematiky od nakladatelství Kniha Zlín... abych se přesvědčila, jestli opravdu existuje způsob, který by mě zbavil pocitu, že čísla jsou za trest a že bez svých deseti prstů bych si nespočítala ani kolik mi mají vrátit v obchodě...

Musím se přiznat, že úvodu o tom, že matematika je krásná a oblíbit si ji může úplně každý, jsem příliš velkou pozornost nevěnovala. Protože přesně tohle jsem už slyšela tolikrát, že jsem raději chtěla přejít rovnou k věci. Budu tedy najednou počítat jako když bičem mrská nebo nebudu.

Prvních pár stránek o násobení dvojciferných čísel mi přišlo snadných. Ano, tohle musí pochopit každý. Pak ovšem zase přituhlo a poprvé padlo magické slovíčko „trpělivost“.  Trpělivost, díky které se člověk naučí zvládat z hlavy druhé mocniny (pozor, opět dvojciferných čísel! ), podobné triky pro sčítání a odečítání všeho, co sečíst či odečíst jde. A pak násobení a dělení pro pokročilé...

Poctivě jsem se snažila číst i počítat, hodně věcí bych asi i natrénovat dokázala, ale... chyběla mi trpělivost. Chtě nechtě jsem si musela přiznat, že nejspíš bude pravda, že i zdánlivý matematický antitalent se může naučit víc, než si sám myslí. Jako u všeho ale musí mít zájem a trpělivost, stejně jako při hře na hudební nastroj, při kreslení, při ručních pracích, při psaní... A to je přesně to, co mě – pokud jde o matematiku – chybí a právě proto zůstanu u svých osvědčených postupů... ale s vědomím, že kdybych opravdu chtěla, mohla bych třeba právě díky této knize mnohé změnit

Dotaz k produktu Tajemství bleskové matematiky

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Energie

Energie

Navýsost aktuální kniha o možnostech využití energie, její produkci i vlivu na změny klimatu z pera světově uznávaného vědce.

Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to…

Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života. Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co…

Matematiko, jsi to ty?

Matematiko, jsi to ty?

Dobré knihy nám vydrží jeden den. Lepší vydrží jeden rok. A velmi dobré knihy vydrží mnoho let. Ale také existují knihy, které nás pro­vázejí po celý život – a ty jsou…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily