Matematiko, jsi to ty? | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Pražské jaro
  • Amatka
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Hodina vlků
  • Vaše tváře zla

Matematiko, jsi to ty?

Cena:
239 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-42-2
Překlad:
Denisa Kantnerová
Datum vydání:
01. 02. 2010
Počet stran / vazba:
224/brožovaná
3.95 / 345
Matematiko, jsi to ty? - poster
Odletěl do Vietnamu, pořídil motorku (na fotce: věčně hledá, kde parkuje), ochutnal různé počiny místní kuchyně, pokousán psem, napsal domů, že je v pořádku. V centru Saigonu při popíjení ledové kávy dočetl Matematiko, jsi to ty? Jedním dechem. Zajímavé čtení, nutící přemýšlet odlišně, než doposud. TOMÁŠ SLAVÍČEK
Na tomto jsem ulít a začal dávat logické hádanky i ostatním ve firmě. Všem co baví přemýšlet se to líbilo a navíc jsem se dozvěděl další novinky. Není to příběh jako Lovci hlav, ale jsou to nečekané skutečnosti a není to ani pro šílený matematiky, prostě populárně naučná knížka pro všechny. PAVEL SVOBODA

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 129 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Matematiko, jsi to ty?

Dobré knihy nám vydrží jeden den. Lepší vydrží jeden rok. A velmi dobré knihy vydrží mnoho let. Ale také existují knihy, které nás pro­vázejí po celý život – a ty jsou nepostradatelné. Tato kniha se řadí mezi ty, jež trvají po celý život – taková truhla s pokladem, která nás po otevření zavalí otázkami a záhadami, čísly tak velkými, že jsou až nekonečná (různě nekonečná), osobnostmi, s nimiž by se člověk chtěl setkat a popovídat si s nimi jako s přáteli. Více než million čtenářů ve dvaceti zemích světa už takového přítele našlo. Matematiko... jsi to ty? Snad je ukrytá v nějakém problému, ale co je jisté, je to, že je za rohem, v našem každodenním životě a čeká, až ji objevíme. Zde je vynikající průvodce, který nás postrčí to prozkoumat. Na cestě tímto vesmírem se potkáme s neuvěřitelnými čísly nebo s různými druhy nekonečnosti, nahlédneme do propasti dělení nulou a naučíme se tajemstvím světa sázek a pravděpodobnosti. Matematika nám také pomůže vyřešit záhady a odhadnout neuvěřitelná množství: od počtu vlasů až k litrům krve, od pravděpodobnosti, že dvě jakékoli osoby budou mít narozeniny ve stejný den, až po čísla společných předků.

 

Úryvek: Matematiko, jsi to ty?

Recenze: Matematiko, jsi to ty?

Nakolikrát se dá přeložit papír?

Konstruktmag.cz, 8. listopadu 2010, autorka: Petra Teclová

Nejen na tuto otázkám vám poskytne odpověď kniha Matematiko, jsi to ty?, která vyšla ve Zlíně v roce 2010, byla přeložena do 25 jazyků a po celém světě se jí prodalo více než 1 000 000 výtisků. Nespočetně čtenářů si tak mohlo přečíst 224 stran plných čísel, úloh, matematických záhad a otázek, a to díky jednomu jedinému člověku – Adriánu Paenzovi.

Tento významný argentinský matematik a informatik, který přednáší na Fakultě přírodních věd v Buenos Aires, se ve své knize pokouší čtenáře nakazit svým nadšením pro věc a ukázat mu, žematematika je všude kolem nás, a čeká jen na to, až ji objevíme a spřátelíme se s ní. Paenzo se stává milým průvodcem po světě matematiky pro všechny, kteří mají odvahu ponořit se do něj, a to třeba i přestože ve škole tento předmět nesnášeli. Odpůrci matematiky mají podle autora dát této vědě druhou šanci, mají se na věci podívat z jiného úhlu. Odměnou jim pak bude objevení všech krás, ale i nezdarů této disciplíny.

Cílem knihy je pomocí různých příběhů naučit čtenáře svobodně přemýšlet, fantazírovat a zastavit se, jakmile se setká s něčím zajímavějším a zvláštním. A na takové věci čtenář při čtení knihy naráží téměř neustále. Dozvídá se například, že lidé nemají moc dobré povědomí o tom, co čísla vyjadřují. Když se vzápětí čtenář dočítá i to, že milion vteřin je přibližně jedenáct a půl dne, ovšem miliarda vteřin už se rovná zhruba třiceti dvěma letům, nezbývá mu než s myšlenkou o pochybném povědomí souhlasit.

Dále se čtenář s Paenzovou pomocí učí odhadnout počet ryb v rybníce, nebo to, kolik je na světě lidské krve. Získává praktické rady do života týkající se např. toho, kterak se s pomocí matematiky snadno stát poradcem, nebo jak nejlépe uložit peníze do banky. Po přečtení příslušné pasáže sice není zbohatnutí stoprocentně zaručeno, ovšem minimálně obohacení ducha jisté je.

Své matematické dovednosti a schopnosti řešit úlohy, si čtenář může vyzkoušet při řešení jednoduchých i složitějších matematických úkolů. Není-li při řešení úspěšný, může se podívat do výsledků připojených na konec knihy, kde se dozví nejen správnou odpověď, ale třeba i něco o tom, čím je způsobeno, že něčemu nerozumíme, čím to, že to později pochopíme. Případně i proč pochopené později zapomeneme, nebo nechápeme, proč jsme to nechápali.

V knize nejsou opomenuty ani významné osobnosti, zajímavé slovní úlohy, a dokonce ani absurdní úvahy. Dozvíme se tedy nejen to, kdo byl Pythagoras, Bertrand Russell, nebo Carl Friedrich Gauss, ale i to, proč není možné, aby Santa Claus vždy dětem přinesl vše, co si přejí, a aby to stihl včas.

Kniha Matematiko, jsi to ty? je rozdělena do několika částí, takže stane-li se, že nám někdy až příliš začne připomínat školní lavice, obtížné písemky nebo otravné domácí úkoly, není nic jednoduššího než příslušnou kapitolu přeskočit a věnovat se něčemu zajímavějšímu. Protože: „Povídání o matematice totiž opravdu neznamená jen dokazovat Pythagorovu větu – znamená to taky hovořit o lásce a vyprávět příběhy o princeznách.“ A právě jedním takovým příběhem celá kniha začíná. Další kapitoly se pak věnují číslům, osobnostem matematiky, pravděpodobnosti a odhadu, různým příkladům a zajímavostem. Paenzo v nich dokazuje, že prvočísla jsou nekonečná, vysvětluje nám, co jsou to prvočíselná dvojčata, ale především se snaží o to, aby nás matematika bavila, abychom se naučili radovat z přemýšlení a hledání řešení.

Toto vše se mu daří, dokonce by se dalo říct, že se stává jedním z mála autorů knih o matematice, kterou přečte jedním dechem i člověk, kterému se před jejím přečtením slovní spojení „zajímavé číslo“ zdálo být naprostým oxymóronem. A to je zřejmě největší plus celé knihy.

Matematiko, jsi to ty?

Reflex, 18. března 2010, autorka: Kateřina Kadlecová

Pokud jde o matiku, bývala jsem typická trojkařka. Ten předmět pro mě býval "synonymem frustrace", jak ostatně nazývá odporně náročnou vědu o číslech i argentinský matematik a informatik, sportovní novinář a popularizátor vědy Adrián Paenza ve své knížce Matematiko, jsi to ty?

Sám ovšem dokončil studia matematiky na vysoké škole v 19 letech a už jako jedenáctiletý cvrček bravurně odehrál na klavír Beethovenovu Bouři pro rozhlasové vysílání, takže mu nevěřím ani slovo. Paenzova knížka výborně popularizující čísla je podobně úspěšná jako vědec sám: po světě se jí prodalo přes milión výtisků v 25 jazycích. Vzpomínáte na Červenou královnu Matta Ridleyho, která českému laickému čtenáři před třemi lety výborně osvětlila vědecké teorie z oblasti biologie, evoluční psychologie a sexuality? Matematická knížka se čte podobně skvěle. Mimo jiné v ní, hned na třicáté straně, najdete správné řešení otázky Nakolikrát se dá přeložit papír a jaká bude tloušťka onoho sloupce překladů, o jejíž alternativní verzi se jeden čas na stránkách Reflexu hojně diskutovalo.

A co tenhle? "Máme prázdnou místnost, ve které je jen žárovka u stropu. Vypínač, který ji rozsvěcí, se nachází mimo místnost. Dokonce tam není jen jeden vypínač, ale hned tři, naprosto identické, k nerozeznání. Víme, že rozsvítit můžeme jen jedním tlačítkem." Dveře místnosti jsou zavřené, nevidíme do ní. Můžeme do místnosti vstoupit jen jedinkrát a vzápětí musíme být schopni přesně určit, jakým vypínačem se světlo rozsvěcí ...

Podobně zábavné početní příklady a logická cvičení mají na konci více než dvousetstránkového svazku svá řešení, takže se osvobodíte od břemene neznalosti.

Dotaz k produktu Matematiko, jsi to ty?

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Vesmír v tweetech

Vesmír v tweetech

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích. Marcus Chown a Govert…

Tajemství bleskové matematiky

Tajemství bleskové matematiky

Matematika je nádherný, elegantní a neobyčejně užitečný jazyk. Má svůj slovník, svou gramatiku, dokáže pomocí čísel zachytit rozmanitost světa kolem nás. Tomuto jazyku je však…

Budeme žít věčně?

Budeme žít věčně?

Přírodovědecké výzkumy na téma život, inteligence a hmota dosáhly v současné době revoluční výsledky, které provokují naše dosavadní pojetí přírody, lidského těla a ducha…

Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Vývoj života - deset velkých vynálezů evoluce

Uznávaný biochemik Nick Lane skládá s využitím těch nejnovějších vědeckých poznatků ohromující mozaiku historie života. Jak vznikl život? Odkud se vzala DNA? Jak se vyvinulo oko? Co…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily