Matematiko, jsi to ty? | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Matematiko, jsi to ty?

Cena:
239 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-42-2
Překlad:
Denisa Kantnerová
Datum vydání:
01. 02. 2010
Počet stran / vazba:
224/brožovaná
3.96 / 358
Matematiko, jsi to ty? - poster
Odletěl do Vietnamu, pořídil motorku (na fotce: věčně hledá, kde parkuje), ochutnal různé počiny místní kuchyně, pokousán psem, napsal domů, že je v pořádku. V centru Saigonu při popíjení ledové kávy dočetl Matematiko, jsi to ty? Jedním dechem. Zajímavé čtení, nutící přemýšlet odlišně, než doposud. TOMÁŠ SLAVÍČEK
Na tomto jsem ulít a začal dávat logické hádanky i ostatním ve firmě. Všem co baví přemýšlet se to líbilo a navíc jsem se dozvěděl další novinky. Není to příběh jako Lovci hlav, ale jsou to nečekané skutečnosti a není to ani pro šílený matematiky, prostě populárně naučná knížka pro všechny. PAVEL SVOBODA

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 129 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Matematiko, jsi to ty?

Dobré knihy nám vydrží jeden den. Lepší vydrží jeden rok. A velmi dobré knihy vydrží mnoho let. Ale také existují knihy, které nás pro­vázejí po celý život – a ty jsou nepostradatelné. Tato kniha se řadí mezi ty, jež trvají po celý život – taková truhla s pokladem, která nás po otevření zavalí otázkami a záhadami, čísly tak velkými, že jsou až nekonečná (různě nekonečná), osobnostmi, s nimiž by se člověk chtěl setkat a popovídat si s nimi jako s přáteli. Více než million čtenářů ve dvaceti zemích světa už takového přítele našlo. Matematiko... jsi to ty? Snad je ukrytá v nějakém problému, ale co je jisté, je to, že je za rohem, v našem každodenním životě a čeká, až ji objevíme. Zde je vynikající průvodce, který nás postrčí to prozkoumat. Na cestě tímto vesmírem se potkáme s neuvěřitelnými čísly nebo s různými druhy nekonečnosti, nahlédneme do propasti dělení nulou a naučíme se tajemstvím světa sázek a pravděpodobnosti. Matematika nám také pomůže vyřešit záhady a odhadnout neuvěřitelná množství: od počtu vlasů až k litrům krve, od pravděpodobnosti, že dvě jakékoli osoby budou mít narozeniny ve stejný den, až po čísla společných předků.

 

Úryvek: Matematiko, jsi to ty?

Recenze: Matematiko, jsi to ty?

Nakolikrát se dá přeložit papír?

Konstruktmag.cz, 8. listopadu 2010, autorka: Petra Teclová

Nejen na tuto otázkám vám poskytne odpověď kniha Matematiko, jsi to ty?, která vyšla ve Zlíně v roce 2010, byla přeložena do 25 jazyků a po celém světě se jí prodalo více než 1 000 000 výtisků. Nespočetně čtenářů si tak mohlo přečíst 224 stran plných čísel, úloh, matematických záhad a otázek, a to díky jednomu jedinému člověku – Adriánu Paenzovi.

Tento významný argentinský matematik a informatik, který přednáší na Fakultě přírodních věd v Buenos Aires, se ve své knize pokouší čtenáře nakazit svým nadšením pro věc a ukázat mu, žematematika je všude kolem nás, a čeká jen na to, až ji objevíme a spřátelíme se s ní. Paenzo se stává milým průvodcem po světě matematiky pro všechny, kteří mají odvahu ponořit se do něj, a to třeba i přestože ve škole tento předmět nesnášeli. Odpůrci matematiky mají podle autora dát této vědě druhou šanci, mají se na věci podívat z jiného úhlu. Odměnou jim pak bude objevení všech krás, ale i nezdarů této disciplíny.

Cílem knihy je pomocí různých příběhů naučit čtenáře svobodně přemýšlet, fantazírovat a zastavit se, jakmile se setká s něčím zajímavějším a zvláštním. A na takové věci čtenář při čtení knihy naráží téměř neustále. Dozvídá se například, že lidé nemají moc dobré povědomí o tom, co čísla vyjadřují. Když se vzápětí čtenář dočítá i to, že milion vteřin je přibližně jedenáct a půl dne, ovšem miliarda vteřin už se rovná zhruba třiceti dvěma letům, nezbývá mu než s myšlenkou o pochybném povědomí souhlasit.

Dále se čtenář s Paenzovou pomocí učí odhadnout počet ryb v rybníce, nebo to, kolik je na světě lidské krve. Získává praktické rady do života týkající se např. toho, kterak se s pomocí matematiky snadno stát poradcem, nebo jak nejlépe uložit peníze do banky. Po přečtení příslušné pasáže sice není zbohatnutí stoprocentně zaručeno, ovšem minimálně obohacení ducha jisté je.

Své matematické dovednosti a schopnosti řešit úlohy, si čtenář může vyzkoušet při řešení jednoduchých i složitějších matematických úkolů. Není-li při řešení úspěšný, může se podívat do výsledků připojených na konec knihy, kde se dozví nejen správnou odpověď, ale třeba i něco o tom, čím je způsobeno, že něčemu nerozumíme, čím to, že to později pochopíme. Případně i proč pochopené později zapomeneme, nebo nechápeme, proč jsme to nechápali.

V knize nejsou opomenuty ani významné osobnosti, zajímavé slovní úlohy, a dokonce ani absurdní úvahy. Dozvíme se tedy nejen to, kdo byl Pythagoras, Bertrand Russell, nebo Carl Friedrich Gauss, ale i to, proč není možné, aby Santa Claus vždy dětem přinesl vše, co si přejí, a aby to stihl včas.

Kniha Matematiko, jsi to ty? je rozdělena do několika částí, takže stane-li se, že nám někdy až příliš začne připomínat školní lavice, obtížné písemky nebo otravné domácí úkoly, není nic jednoduššího než příslušnou kapitolu přeskočit a věnovat se něčemu zajímavějšímu. Protože: „Povídání o matematice totiž opravdu neznamená jen dokazovat Pythagorovu větu – znamená to taky hovořit o lásce a vyprávět příběhy o princeznách.“ A právě jedním takovým příběhem celá kniha začíná. Další kapitoly se pak věnují číslům, osobnostem matematiky, pravděpodobnosti a odhadu, různým příkladům a zajímavostem. Paenzo v nich dokazuje, že prvočísla jsou nekonečná, vysvětluje nám, co jsou to prvočíselná dvojčata, ale především se snaží o to, aby nás matematika bavila, abychom se naučili radovat z přemýšlení a hledání řešení.

Toto vše se mu daří, dokonce by se dalo říct, že se stává jedním z mála autorů knih o matematice, kterou přečte jedním dechem i člověk, kterému se před jejím přečtením slovní spojení „zajímavé číslo“ zdálo být naprostým oxymóronem. A to je zřejmě největší plus celé knihy.

Matematiko, jsi to ty?

Reflex, 18. března 2010, autorka: Kateřina Kadlecová

Pokud jde o matiku, bývala jsem typická trojkařka. Ten předmět pro mě býval "synonymem frustrace", jak ostatně nazývá odporně náročnou vědu o číslech i argentinský matematik a informatik, sportovní novinář a popularizátor vědy Adrián Paenza ve své knížce Matematiko, jsi to ty?

Sám ovšem dokončil studia matematiky na vysoké škole v 19 letech a už jako jedenáctiletý cvrček bravurně odehrál na klavír Beethovenovu Bouři pro rozhlasové vysílání, takže mu nevěřím ani slovo. Paenzova knížka výborně popularizující čísla je podobně úspěšná jako vědec sám: po světě se jí prodalo přes milión výtisků v 25 jazycích. Vzpomínáte na Červenou královnu Matta Ridleyho, která českému laickému čtenáři před třemi lety výborně osvětlila vědecké teorie z oblasti biologie, evoluční psychologie a sexuality? Matematická knížka se čte podobně skvěle. Mimo jiné v ní, hned na třicáté straně, najdete správné řešení otázky Nakolikrát se dá přeložit papír a jaká bude tloušťka onoho sloupce překladů, o jejíž alternativní verzi se jeden čas na stránkách Reflexu hojně diskutovalo.

A co tenhle? "Máme prázdnou místnost, ve které je jen žárovka u stropu. Vypínač, který ji rozsvěcí, se nachází mimo místnost. Dokonce tam není jen jeden vypínač, ale hned tři, naprosto identické, k nerozeznání. Víme, že rozsvítit můžeme jen jedním tlačítkem." Dveře místnosti jsou zavřené, nevidíme do ní. Můžeme do místnosti vstoupit jen jedinkrát a vzápětí musíme být schopni přesně určit, jakým vypínačem se světlo rozsvěcí ...

Podobně zábavné početní příklady a logická cvičení mají na konci více než dvousetstránkového svazku svá řešení, takže se osvobodíte od břemene neznalosti.

Dotaz k produktu Matematiko, jsi to ty?

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Energie

Energie

Navýsost aktuální kniha o možnostech využití energie, její produkci i vlivu na změny klimatu z pera světově uznávaného vědce.

Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to…

Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí…

Tajemství bleskové matematiky

Tajemství bleskové matematiky

Matematika je nádherný, elegantní a neobyčejně užitečný jazyk. Má svůj slovník, svou gramatiku, dokáže pomocí čísel zachytit rozmanitost světa kolem nás. Tomuto jazyku je však…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily