Jaký to nádherný svět | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Jaký to nádherný svět

Cena:
349 Kč
Autor:
Dostupnost:
není skladem
ISBN:
978-80-7473-162-4
Překlad:
Lucie Kudlejová
Datum vydání:
30. 05. 2014
Počet stran / vazba:
390/brožovaná
3.98 / 549

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Jaký to nádherný svět

Jaký to nádherný svět, další titul oblíbeného autora Marcuse Chowna, opět vychází z jeho umění vysvětlit složité fyzikální jevy laikovi. Laickými slovy se však tentokrát pokusí vysvětlit vše. Jak ale napsat o všem? A kde vůbec začít? Po přečtení této knihy si začneme vážit toho, v jak báječném světě žijeme - mnohem fantastičtějším než cokoli, co by lidé kdy byli schopni vymyslet. Jen během dnešního dne vaše tělo vytvoří asi 300 miliard nových buněk – to je víc, než je hvězd v naší galaxii. Uvědomíte si i spoustu dalších překvapivých věcí. Pokud například máte pocit, že je problém najít a udržet si toho pravého partnera, vězte, že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví! Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Jako by náš seznam vánočních přání nebyl již tak dost dlouhý. Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? Že jednou z klíčových výhod, jakou měli lidé oproti neandrtálcům, bylo šití? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram. Máte-li pocit, že kolem vás vše v naší přeinformované společnosti letí jako rozmazaná šmouha, tato kniha vám pomůže svět 21. století bezbolestně přiblížit. Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu... první díl.

Úryvek: Jaký to nádherný svět

Recenze: Jaký to nádherný svět

Kniha: Jaký to nádherný svět (Marcus Chown) 100%

Vyhnankova.cz, 26. srpna 2014, autorka: Eliška Vyhnánková

Ono je velmi těžké hodnotit jakkoliv jinak, než sty procenty, kteroukoliv z knih Edice TEMA nakladatelství Kniha Zlín. Jsou krásné, jsou chytré, jsou sexy … chci je úplně všechny. Což platí i pro knihy Marcuse Chowna. Marcus Chown z mého pohledu dělá pro vědu to samé, co Jamie Oliver pro vaření. I když to možná není úplně ideální příměr, protože já jsem bezuzdný jedlík, který pravidelně měl z matematiky, fyziky a chemie přinejlepším trojky.

Věda je něco, co nesmírně obdivuji (obzlášť jako fanoušek sci-fi), ale vždycky mi to tak nějak šlo druhým uchem ven. Obzvlášť, když se do toho zamotaly vzorečky a rovnice. Před pár lety ale přivezla kamarádka na chatu knihuKvantová teorie nikoho nezabije. Nakonec to skončilo tak, že se pro celé osazenstvo četlo nahlas.

Jaký to nádherný svět je třetím a nejnovějším kouskem Marcuse Chowna, který si můžeme z edice TEMA přečíst. Autor se do ní pokusil vměstnat maximum informací o tom, jak funguje vesmír, naše planeta, lidské tělo, evoluce, teorie relativity … neočekávejte ale jednoduché čtení. Jedná se sice o populárně, ale také naučnou knížku, a vaše neuronové svazky v mozku budou zaměstnanější, než kdy jindy. Ale zábavným a chytrým způsobem. Začneme buňkami, přes fotosyntézu se přesuneme k evoluci, rozmnožování, fungování mozku, vývoji lidstva, civilizaci, přeskočíme na elektřinu, počítače, finanční trh, zpátky ke geologii, fungování atmosféry, termodynamice, kvantové teorii, teorii relativity, gravitaci, atomům, časoprostoru a nakonec se podíváme do vesmíru na velký třesk nebo černé díry.

Že se něco takového nemůže vejít do jedné knihy? Tak to jste ještě nečetli Marcuse Chowna. Navíc jsem průměrně na každé desáté stránce narazila na pasáže, které jsem měla potřebu ihned sdílet – s přáteli, na sociální sítě, do mailů … občas jsem se ovládla, občas ne, čehož byl důkazem i můj Twitter účet. Dozvěděla jsem se, že organismy zvané hlenky mají 13 pohlaví (a přemýšlela o tom, že jestli mají mezi sebou ještě ke všemu homosexuály, musí to být docela mela), že velkou část naší DNA sdílíme s houbami, že vesmír je možná jenom hologram. Že není dobré bydlet ve vysokém činžáku, protože čím výš jsem, tím rychleji stárnu. Že jen skrz můj nehet projde každou sekundu 100 miliard slunečních neutrin, která se ještě před osmi a půl minutami nacházela ve středu Slunce. Že pokud by rychlost světla nebyla 300 000 kilometrů za sekundu, ale třeba jen 100 metrů za století, mohla bych z okna pozorovat rozvoj pražských Vysočan i jejich bombardování za druhé světové války …

Ještě teď jsem toho plná, i když jsem knihu louskala dva měsíce a musela si jí prokládat notnými dávkami beletrie. Jaký to nádherný svět si prostě musíte přečíst, stejně tak jako Kvantovou teorii i Musíme si promluvit o Kelvinovi. Budete pak taky děsně chytří a to je přeci sexy.

Ach, kéž by školní učebnice byvávaly napsané takhle. Možná bych byla šprt.

Marcus Chown - Jaký to nádherný svět

Books-parts-of-my-life.blogspot.sk, 28. července 2014

Určite by mnohí z vás chceli porozumieť všetkému, čo sa týka chodu nášho sveta. Jeden takýto pokus prináša práve táto kniha. Marcus Chown sa laickým spôsobom pokúša priblížiť obyčajným ľuďom chod vesmíru, biologické procesy i život našich predkov. Fyzikálne zákony a zložité teórie vysvetľuje tak, že určite nebudete mať problém a porozumiete naozaj všetkému. Samozrejme, nie je možno obsiahnuť všetko v jednej knihe, preto je tento titul len akýmsi úvodom do nekonečných poznatkov o svete.

Rozvrhnutie knihy je dômyselne vyriešené, autor sa venuje jednej téme, ktorú aj náležite ukončí a až potom načne ďalšiu, takže sa nemôže stať, že by ste sa cítili byť zahltení nesúvisiacimi informáciami. V dôsledku toho je kniha rozdelená na viac častí, kapitol a podkapitol, kde sa každá začína dvomi citátmi, ktoré charakterizujú alebo súvisia s danou témou. Niektoré výrazy, termíny či teórie sú aj označené a na konci knihy nájdete aj ich vysvetlenie.

Vysvetlenia Marcusa Chowna sú založené na prirovnaniach z bežného života. Všetky veci, ktoré sa spočiatku zdajú byť veľmi zložitými, sú vždy prirovnané k obyčajným a každodenným poznatkom a situáciám. Autor vás vždy vyzve, aby ste si predstavili nejakú situáciu zo života a na jej základe vám zrozumiteľne vysvetlí zdanlivo zložitý proces napríklad vo vesmíre. Tak sa stane to, že aj navonok nepochopiteľná kvantová fyzika sa stane pochopiteľnou. Práve tento spôsob vysvetľovania je najväčším pozitívom knihy.

Tým ďalším sú samotné zvolené témy, ktoré mňa osobne veľmi zaujímajú - procesy v bunkách, chod vesmíru atď. Myslím, že sú to znalosti, o ktorých by asi každý chcel aspoň čo-to vedieť, lebo utvárajú základy nášho sveta i nás ako ľudí, no mnohých odrádza práve ich zložitosť. Jediným výraznejším sklamaním bolo pre mňa to, že sa kniha skončila akosi príliš rýchlo. Práve som pochopila zákonitosti vesmíru a čakala som, že sa od nich autor posunie k ďalšej téme, zrazu však prišiel koniec. To ma trochu rozčarovalo, ale chápem, že na jednu knihu bolo poznatkov akurát dosť. A na druhej strane treba čitateľa navnadiť aj na ďalšie diely.

Jaký to nádherný svět odporúčam každému - bez ohľadu na vek - kto sa chce niečo zrozumiteľným a ľahko pochopiteľným spôsobom dozvedieť o svete, v ktorom žije. Myslím, že je potrebné mať aspoň nejaké znalosti a ak máme možnosť naučiť sa niečo takouto ľahkou a zábavnou formou, tak by bolo škoda nevyužiť to.

Jaký to nádherný svět

Valar-morghulis.eblog.cz, 26. července 2014

Kniha od úspěšného autora Marcuse Chowna se fascinující metodou snaží vysvětlit jedinci naprosto všechno.

Ačkoliv se to může jevit nereálné (vysvětlit všechno přece nelze!?), toto dílo se zabývá jak poznatky z fyziky, tak i z chemie, biologie, zeměpisu, ekonomie a dokonce historie. Tyto poznatky poté poutavě rozvíjí v mnohdy překvapivých souvislostech a zvláště tak, aby tomu porozuměl obyčejný laik.

Méně známé či běžně užívané skutečnosti jsou pak čtenáři podávány z různých úhlů pohledu, které většinou vyústí až v šokující informace. A tak se dozvídáme, že zatímco se, z hlediska složení lidského těla, rodíme jako stoprocentní lidé, dalo by se říci, že z 97,5 procent umíráme jako úplně jiný druh. Nebo kupříkladu to, že technicky náš život začíná nikoliv uvnitř těla naší matky, ale v těle naší babičky. Či snad hypotézu, že by náš vesmír mohl být hologramem. A my s ním.

Vzhledem k tomu, že se autor snaží vysvětlit složitá fakta jednoduchým způsobem, často užívá zajímavé příklady a přirovnání, čímž dílo oživuje. A velmi také oceňuji vložené citáty před každou kapitolou a také jisté vtipné odlehčující momenty.

Čtenáře, kteří očekávají napínavou knihu doslova nabitou dějem nebo pozvolnou oddechovku- zkrátka něco, u čeho nemusí příliš myslet- asi zklamu. Toto dílo vás donutí zapojit váš mozek na plné obrátky. Budete přemýšlet o nastíněných problémech, klást si tisíce otázek a budete si jisti tím, že chápete vše a zároveň nic. Jaký to nádherný svět je tudíž vhodný pro všechny, kteří se nebojí myslet, zároveň je skvělou příležitostí k tomu, naučit se něco nového a zopakovat si to staré.

Autor si dle mého názoru výborně poradil s výzvou vysvětlit všechno. A i kdyby ne- máme slíbený další díl.

Jaký to nádherný svět – Marcus Chown

Blog.web-mag.sk, 25. července 2014

Marcus Chown (nar. 1959) Twitter: @marcuschown, je obľúbeným popularizátorom vedy a je niekoľkokrát oceňovaným autorom vedeckých publikácií. V súčasnej dobe je konzultantom pre kosmologické záležitosti vedeckého týždenníka New Scientist a častým hosťom rozhlasových a televíznych rozhovorov. Je autorom viacerých bestsellerov ako Quantum Theory Cannot Hurt You(Kvantová teorie nikoho nezabije, Kniha Zlín, 2010), The Neverending Daysof Being Dead, The Magic Furnace (Čarodějná pec, Granit, 2005) a titul We Need to Talk about Kelvin (Musíme si promluvit o Kelvinovi, Kniha Zlín, 2010).

Marcus Chown zozstavil aj elektronickú knihu The Solar System ako aplikácia pre iPad, ktorá získala ocenenie Kniha budúcnosti 2011. Autor tiež napísal knihu pre deti s názvom Felicity Frobisher and The Three-Headed Aldebaran Dust Devil.

Obsah

Jaký to nádherný svět je ďalší titul obľúbeného autora Marcusa Chowna. Tak ako pri jeho predchádzajúcich publikáciach sa snaží autor vysvetliť zložité fyzikálne javy jednoduchým jazykom laikom. Podtitul knihy je “Pokus jedince porozumět všemu”, a Marcus Chown to zobral pekne od “podlahy” a vysvetľuje ako je to s fungovaním nášho sveta a snaží sa v knihe prebrať všetko. Celkom zrozumiteľne začína s objasňovaním predpokladaného vývoja na Zemi. Chown postupne objasňuje jednoduchšie veci z biológie a prejde až ku genetike. Dostane sa aj ku kráľovne vied – fyzike. Nakoniec sa opäť vráti k téme vývoja vesmíru. Počas čítania knihy si uvedomíte veľa prekvapivých veci. Napríklad, že telo počas jedného dňa vytvorí asi 300 miliard nových buniek, čo je viac ako hviezd v galaxii. Ale aj to, že v IBM sa kedysi predpokladalo, že počítačov sa na celom svete použije tak 5. :) . Zaujímave je aj to, že ľudstvo si myslí, že je nadriadená rasa a pritom tretinu DNA ma spoločnú s hubami a 99 percent DNA zdieľame so šimpanzmi.

Štruktúra knihy

Kniha je rozdelená do 5 samostatných, ale navzájom na seba nadväzujúcich častí: Jak funguje lidské tělo, Jak hmota koná práci, Země pracuje, Fungování hluboko uvnitř a Kosmické spojení. Svět vědy je fascinující. Kapitol je 22 a každá začína 2 výrokmi, ktoré vystihujú nasledujúcu kapitolu.

Záver

Marcus Chown píše aj o vážnejších témach vtipne. Dozvedel som sa veľa nových informácii. Ale snaha autora porozumieť všetkému spôsobilo, že som si niektoré texty musel prečítať aj viac krát kým som pochopil. Snaží sa čitateľa donútiť rozmýšlať inak, pochybovať, klásť si otázky a pozerať sa na veci z iného uhla. Tohto autora už dlhšie sledujem na twiteri aj to bol dôvod, prečo som mal chuť prečítať si jeho knihy.

Jak může komár vyhladit civilizaci a jiné zajímavosti

Kocicikosik.blogspot.cz, 24. července 2014

Pokus jedince porozumět všemu mi připadalo trochu přehnané. Jak se může všechno vejít do nijak zvlášť dlouhé knížky? Všechno se tam možná nevešlo, ale rozsah témat k tomu nemá daleko. Dozvíte se všechno od fungování lidského těla, přes vývoj obchodu až po teorii relativity. Ale hlavně si uvědomíte, v jakém úžasném světě žijeme. Nebo to je to snad ve skutečnosti hologram či simulace supervýkonného počítače?

Marcus Chown je vědec a spisovatel, který umí svoje povolání skvěle spojit a srozumitelně vysvětlit fyzické jevy, které jsou všechno možné jen ne srozumitelné. Je autorem knih Kvantová teorie nikoho nezabije, Musíme si promluvit o Kelvinovi a spoluautor Vesmíru v tweetech. V Jaký to nádherný svět rozšířil oblast svojí působnosti a pokusil se vysvětlit vše. Povedlo se mu to skvěle a určitě to není poslední kniha, kterou jsem si od něho přečetla.

Složitě a přesto srozumitelně

Čekala jsem, že bude všechno hrozně zjednodušovat a díky tomu bude knížka srozumitelná. První šok nastal, když jsem zjistila, že naopak zachází hodně do hloubky. Ještě větší šok pro mě ale bylo, že i přes nečekanou podrobnost to chápu. Možná ne každé slovo a ne úplně dokonale, ale z větší části ano.

Celá kniha je protkaná citáty a názory významných vědců a odborníků a rozličnými přirovnáními, kterými by se měli inspirovat všichni tvůrci učebnic. Velmi mi usnadnily pochopení informací, které bych si jinak představovala opravdu těžko. Tady bych měla jedinou drobnou výtku. Většina byla vcelku jednoduchá, ale někde by nebyl na škodu alespoň jednoduchý obrázek, který by pochopení ještě více usnadnil.

Musím ale přiznat, že Jaký to nádherný svět není knížka pro malé děti. Nečekejte, že si přečtou část o lidském těle a rázem budou mít celou biologii člověka zvládnutou. Spíš se z těch pojmů zblázní. Jestli si však pamatujete ze školy alespoň základy a neleknete se pojmu neuron, dozvíte se toho opravdu hodně.

Čtivě a vtipně o všem

Třeba o tom, že jste strávili několik vteřin jako jednobuněčný organismus, pokaždé když zaplatíte, cestujete časem, 99 % procent své hmotnosti můžete svést na teorii relativitya za to, že čtete tuto recenzi, můžete poděkovat jedné černé díře. A pro ty, kdo si nachytali komáry, stačí z nich odstranit všechny záporně nabité částice.

Knihu tvoří šest částí, které vám postupně odhalí biologii, genetiku a ekonomii, geologii a atmosféru, fyziku a nakonec se vydá i do vesmíru. Každá část je rozdělena na několik menších kapitol, z nichž v každé najdete několik podkapitolek. Klidně si můžete přečíst vždy jednu kapitolu, ale pravděpodobně u ní neskončíte. Autor píše až překvapivě čtivě a navíc i vtipně. Sice jsem celou knihu nepřelouskala za jedno odpoledne, ale na další kapitolu jsem se těšila stejně jako u napínavé detektivky.

A jaká byla nejlepší část? Mně se osobně nejvíce líbila ta o fyzice. Částečně kvůli tomu, že autor se v této oblasti nejvíce vyzná a bylo z jeho psaní trochu poznat. Hlavně ale proto, že nesdílím takovou tu většinovou nenávist k fyzice a rozhodně k ní mám blíž než třeba ke geologii.Vůbec bych se proto nedivila, kdyby někoho nadchla třeba kapitola o vývoji peněz.

Proč číst naučnou knihu a natož pak třeba o kvantové teorii? Zkuste to. Nejen že se pobavíte, ale pravděpodobně pochopíte věci, které vypadaly podle učebnic tak hrozně složitě.

What a wonderful world this could be,... Maybe.

Hotcoffee.cz, 23. července 2014

Slyšeli jste už o autorovi jménem Marcus Chown? Pokud ne, zapamatujte si jej, určitě na něj někdy narazíte. Je konzultantem kosmologie pro časopis New Scientist, v roce 2010 se dostal do užšího výběru Královské společnosti za svou vědeckou publikaci. Poté obsadil nejvyšší příčku za aplikaci pro iPad "Solar System" v soutěži "FutureBook Digital Innovation Awards". Skvělých výsledků dosahuje právě proto, že složitá témata fyziky a astronomie dokáže vysvětlit srozumitelně. U nás právě vyšla v edici Tema Knihy Zlín jeho kniha Jaký to nádherný svět, kde tyto kvality dává na obdiv.

Představení v anotaci je poměrně tajuplné, a tak jsem nevěděla, co mě čeká, dokud jsem se nepustila do čtení. Co si představíte pod označením "Není to kniha o všem. Berte ji jako pokus jedince porozumět všemu."? Víte, jak se píše o všem? Pojďme si poodhalit, co můžete očekávat.

"Muži jsou výsledkem produkce testosteronu. Jsou v podstatě ženami s jedním genem navíc. A každý muž na Zemi - i ten nejmužnější chlap - byl prvních čtyřicet dní své existence ženou."

"Zatímco bez jídla můžeme přežít po dobu jednoho měsíce a bez vody jeden týden, bez přísunu kyslíku jen asi tři minuty. V každém okamžiku našeho života nás tedy od smrti dělí pouhé tři minuty."

Tři sta devadesát stránek se nezdá být na vědeckou publikaci mnoho. Na avizovaný pokus autora podchytit vše se to zdá být dokonce málo. Vybral si proto témata, která mu jsou blízká a zároveň jsou zajímavá pro čtenáře. Vše podává s vtipem a aniž by se odchýlil od faktů, překvapuje nás informacemi, které jsou pro nás samozřejmostí, nebo si jich v každodenním životě nevšímáme. Nahlédneme pod pokličku evoluce, přičemž začneme u buněk, zaskočíme na exkurzi do pohlavního rozmnožování, následuje pochopení vzniku energie a fungování trhů a zavítáme do oblíbené fyziky a kosmologie. Vše je vysvětlováno s pečlivostí a lehkostí, aby se na tomto výletu nikdo neztratil.

Nemohu říci, že bych knihu četla jedním dechem. Mezi kapitolami jsem si dávala pauzu, abych témata strávila. Rozhodně je potřeba určitá míra soustředění, a tak nedoporučuji pouštět se do vědy ve chvíli, kdy jste unavení nebo jen hledáte "něco" před spaním. Přiznávám se, že se mi podařilo usnout s Kindlem v ruce. Každá stránka je nabitá novými pojmy, k nimž se autor někdy vrací až o pár desítek řádků později. Vnímejte, co čtete. Zvláštní bylo přeskakování témat - začíná se evolucí, následuje fungování trhů a přechází se do geologie. Zároveň je tato nesourodost nespornou výhodou knihy - prostě a jednoduše si přečtete to, co vás zajímá. Nečeká se od vás, že jdete od strany jedna až po závěrečné poděkování.

Oblasti, které jsem znala, mi přišly vysvětlené a rozpitvané na úroveň žáků základní školy. Tento přístup jsem uvítala naopak u kapitol, které už mi nebyly tak blízké. Autor opravdu ukazuje, že umí složité věci popsat jednoduše tak, aby jim rozuměli i jiní, třeba ti, kteří cestují autobusem číslo dvacet pět (takto odvážně se hodnotí sám Marcus Chown). Kniha zcela určitě zaujme ty, kteří si chtějí nenásilnou formou oprášit některé informace z biologie, zákonitosti fyziky a kosmologie, aniž by museli hledat tlusté učebnice z gymnázia.

Hodnocení: 75%

Chuť: Má atom nějakou příchuť?

Čtení ke kávě: Espresso ještě před čtením, abyste měli mysl koncentrovanou.

Proč dr. Sheldona Coopera nedoženu ani za milion světelných let

Zoufalcovyzapisky.blog.cz, 22. července 2014, autorka: Barbora Janečková

Aby bylo hned od začátku jasno. Nejsem žádný nerd ani geek, z přírodních věd jsem sotva prolezla gymnázium a z chemie si pamatuji pouze poučku "kyselina se leje do vody a nikdy naopak", což léta praktikuji při vaření polévky v sáčku. Přesto jsem nevysvětlitelně fascinována světem kvantové fyziky, který má pro mě výraznou filozofickou linku. Kniha Kvantová teorie nikoho nezabije mi před lety otevřela v životě nová vrátka do vzrušujícího světa subatomárních částic. Napsal ji pro mě zcela neznámý autor Marcus Chown (1959) a vydalo pro ně tehdy zcela neznámé nakladatelství KNIHA ZLÍN.

Byla z toho láska, která mě ještě neopustila. K progresivnímu nakladatelství i k jeho oblíbenému autorovi. Ne že bych něco z tématu pochopila. Ale začala jsem se o to snažit, a zatím jsem to ještě nevzdala. Proto jsem uplynulé týdny strávila večery s novou Chownovou knihou, do níž jsem si tužkou čmárala poznámky a podtrhovala zvláště zajímavé pasáže. A teď se snažím utřídit si myšlenky a napsat ke knize něco jako recenzi.

Tentokrát zdaleka nejde jen o fyziku. Kniha je řazena do pěti samostatných, ale na sebe navazujících (a odkazujících) částí: Jak funguje lidské tělo, Jak hmota koná práci, Země pracuje, Fungování hluboko uvnitř a Kosmické spojení. Svět vědy je fascinující. Dokáže vysvětlit, proč se neohýbáme kolem rohu a neprocházíme po obou stranách pouličních lamp. (Protože máme směšně malou vlnovou délku, tak proto.) Dokáže nás pěkně znepokojit: Kdyby automobil absolvoval stejný vývojový cyklus jako počítač, roll-royce by dnes stál 100 dolarů, na jeden galon by ujel milion mil a jednou za rok by explodoval a zabil všechny uvnitř. Věda dokáže i teorii, že vše, co jsme kdy slyšeli, viděli, cítili či ochutnali, je vzájemná komunikace našich buněk mezi sebou a se zbytkem vesmíru. A že pokud jste něco z předchozích definic pochopili, došlo právě ve vašem mozku k fyzickým změnám zvaným neuroplasticita.

Musím podotknout, že snaha autora porozumět všemu klade na čtenářovu koncentraci extrémně vysoké nároky. Chvílemi jsem při čtení doslova cítila, jak mi nové spoje v neuronové síti mozku vypalují v hlavě žhavé pěšinky. Mít základní povědomí o Darwinově teorii, Newtonových zákonech, binárním kódu nebo časoprostoru vám stačí k luštění křížovek nebo pochopení oblíbeného Rozumu do kapsy. Ke čtení Chownovy knihy potřebujete navíc ještě odvahu a představivost Alenky v kraji za zrcadlem. Přemýšlet jinak, pochybovat, klást si otázky. Ochotu připustit si, že to, co jste si mysleli, že je pravda a nic než pravda, na úrovni atomů vůbec neplatí. A že řeči o nadřazenosti lidské rasy jsou trochu komické, když je dokázáno, že se šimpanzi ještě stále sdílíme 99 procent DNA a třetinu dokonce s houbami.

A tak jsem se prodírala některými kapitolami jako Robinson na pokraji vyčerpání. Čím větší úsilí jsem vynaložila, tím menší kus cesty jsem urazila. Jako bych v angličtině přeskočila ročník a začala studium s knihou pro pokročilé. A taky jsem chyběla dost často v biologii, fyzice, matematice, chemii. Někdy jsem ta slova (nebo čísla) v řadě vedle sebe v knize sice bez problémů přečetla, ale smysl mi nedávaly. Je to stejné, jako když se bavím Sheldonovými replikami v seriálu The Big Bang Theory. Ať se směju sebevíc, jeho rovnicím na tabuli prostě nikdy rozumět nebudu. (Což ovšem neznamená, že se na seriál přestanu dívat!)

Proto jsem si také v knize tak užila všechny odlehčující a vtipné momenty, které autor místy trousil a které byl můj mozek, kus nevábné hmoty s konzistencí studené ovesné kaše, schopen rozklíčovat. Třeba poznámku k rozmnožování: Samičky kulohlavce jsou vůbec politováníhodné. Nejen že trpí menopauzou. Pokud je sužují návaly horka, na ovívání mají jen velmi krátké ploutve. Knihu jsem četla se soundtrackem fotbalového mistrovství světa v uších. Věřili byste tomu, že jsem při finále dorazila k větě: Černá díra je jasným důkazem drtivé gravitační síly, kterou sice lze, stejně jako německý fotbalový tým, dočasně zastavit, na konci však stejně vždy zvítězí? Z toho šel doslova mráz po zádech. Dost mě pobavil i fakt, že od přirozeného ovládnutí světa ženami nás dělí jen ždibec testosteronu: (Muži)... jsou v podstatě ženami s jedním genem navíc. A každý muž na Zemi - i ten nejmužnější chlap - byl prvních čtyřicet dní své existence ženou. Což není ani tak směšné, jako mi to poskytuje argumentační munici pro všechny budoucí hádky s mým manželem.

Čtyřicetistránkový poznámkový aparát v závěru knihy mi asocioval mou dřívější marnou snahu přečíst Odyssea Jamese Joyce, aniž bych mezi větami a poznámkami k nim neprorazila hlavou díru do zdi. K tomu sedmistránkový seznam použité literatury a vyčerpávající rejstřík. Kdy si autor stihl vyčistit zuby, není tak úplně jasné. Četbou knih a bádáním nad fakty musel strávit několik světelných let. Není totiž nic těžšího, než popularizovat vědecké objevy, kterým se zdráhal uvěřit i sám Einstein. Ostatně, informace se ve fyzice nevytvářejí ani nezanikají. Prostě jsou.

Pokus jedince porozumět všemu v mém případě opět tak úplně nevyšel. Ale to neznamená, že ve své snaze pochopit něco z okolního světa polevím. Stejně jako Bibli může člověk číst stále dokola, a pokaždé v ní najít novou myšlenku, tak i já se hodlám vracet ke knihám Marcuse Chowna. I díky němu už vím, že když budu žít v přízemí, budu mít díky menší gravitaci na čtení více času než chudáci z 8. patra, kterým čas, chtě nechtě, ubíhá o něco rychleji.

P.S. Pokud se vám můj příspěvek nelíbil, mám pro vás jedno ryze Chownovské vysvětlení: Vlastně jsem to ani nebyla já, kdo psal tuto recenzi. Mé myšlenky byly souhrnem elektrických signálů, které vyslala skupina neuronů prostřednictvím míchy dolů k jiné svalové skupině buněk mé ruky :-D

Marcus Chown: Jaký to nádherný svět

52knih.cz, 19. července 2014, autor: Jan Kadlec

Jako malý jsem měl pár obrázkových knížek o tom, jak věci fungují. Co se děje s odpadky, jak se k nám dostává elektřina, co všechno se musí udělat, aby nám na stole přistála pizza.

Lidská zvídavost (ta moje tedy určitě) je ale nekonečná, a proto nebylo tak těžké zamilovat si podobnou knihu pro dospělé. Napsal ji Marcus Chown a velmi příhodně se jmenuje Jaký to nádherný svět (pokus jedince porozumět všemu).

Od buněk přes ekonomii až po chápání vesmíru

Chown na to jde od podlahy. Nebo, lépe řečeno, od buňky. Pokračuje genetikou, odskočí si k trhu a kapitalismu (super čtení pro ekonomické bakaláře v prváku), pak probírá elektřinu, geologii a počasí. Ve stručnosti nastíní kvantovou teorii a hned zase peláší k velkým otázkám vesmíru.

I když Chown hodně používá odborné termíny, samotný text je přístupný i naprostému laikovi. I pro velmi složité principy dokáže najít skvělá přirovnání, takže místo reakcí „Wow, tomu ale vůbec nerozumím,“ se mi hlavou honilo „Wow, to je cool.“ „Ach, zajímavé.“ „Fakt?“ „No ne.“ „No ty brďo.“ „Milion miliard?! Kolik to je sakra nul?“ (Hodně.)

Mou zvědavou mysl ta kniha prostě uchvátila natolik, že kdybych tu měl ocitovat nejzajímavější části, Kniha Zlín mě nechá zavřít za nelegální šíření celé knihy.

„Oh, a co já s tím“

Jaký to nádherný svět je rozhodně zajímavý počin. Každého, kdo se rád ptá „proč“, určitě zaujme. Ano, je hezké vědět, že všichni muži byli prvních 40 dní po početí vlastně ženami. Ano, je fajn vědět, že počasí lze předpovědět úplně přesně – kdybychom k tomu měli dokonalá data. A ano, na trousení zajímavostí na večírcích je ta kniha skvělá. Ale to „Wow“ je asi tak všechno, co si z knihy odnesete.

Tahle kniha totiž trpí závažnou chybou v distribuci. Kdyby se k lidem dostávala v jejich 15 letech, kdy se rozhodují, na jakou střední školu jít, měli bychom mnohem více zvídavých a špičkových vědců a podobných knížek by k mé radosti ročně vznikaly kopy. Dostat tuhle knížku před pěti a půl léty, nezabývám se teď modely nezaměstnanosti, ale nosím bílý plášť a cinkám zkumavkami. Damn. Bylo by to mnohem víc sexy.

Dnes už je na takovou změnu docela pozdě. I když… Pokud budeme žít věčně, možná ani ne.

Je to opravdu nádherný svět

Neoluxor.cz, 24. června 2014, autor: Petr Macháček

Jen během dnešního dne vaše tělo vytvoří asi 300 miliard nových buněk – to je víc, než je hvězd v naší galaxii. Pokud máte pocit, že je problém najít a udržet si toho pravého partnera, vězte, že organismy zvané hlenky mají celkem 13 pohlaví! Věděli jste, že sdílíte třetinu své DNA s houbami? Bylo vám známo, že v přízemí budovy stárnete pomaleji než v jejím horním patře? Že jednou z klíčových výhod, jakou měli lidé oproti neandrtálcům, bylo šití? A věřte tomu nebo ne, vesmír je možná jen jeden obrovský hologram.

Jsem velký fanoušek edice TEMA, kterou vydává asi nejlepší současné české nakladatelství - Kniha Zlín. Většinu z titulů, které v této edici vyšly, jsem četl a mám je doma. Proto jsem si rozhodně nemohl nechat ujít nově vydanou knihu Jaký to nádherný svět od Marcuse Chowna (autor knih Kvantová teorie nikoho nezabije, Musíme si promluvit o Kelvinovi a spoluautor bestselleru Vesmír v tweetech) .

Chown se rozhodl, že nám svým chytrým, ale přesto jednoduchým způsobem vysvětlí, jak to tedy vlastně s tím fungováním světa ve skutečnosti je a vzal to pěkně od podlahy. Chytlavě a dostatečně srozumitelně začíná s objasněním předpokládaného vývoje života na Zemi. (Upozornění pro všechny, kteří zastávají nějaký dogmatický názor na vznik života: tady se nebavíme o vzniku, ale o vývoji! A ten je na rozdíl od vzniku poměrně přesně vysvětlený evoluční teorií.)

U biologického života ale nekončíme. Chown postupuje od jednoduché biologie ke genetice, nakousne ekonomii a nakonec se dostane až ke královně věd, fyzice. A zase se jakousi smyčkou vrátí k tématu vývoje vesmíru. Paradoxně, s vesmírem je to stejné, jako s námi samotnými. Nevíme, jak a z čeho vznikl, ale poměrně dobře víme, jak se vyvíjel. Jen tak mimochodem, věděli jste, že kdybyste stáli na okraji černé díry, viděli byste celou historii vesmíru před očima? Možná byste mi potom dokázali vysvětlit, jak to vlastně celé bylo.

Říkáte si, fajn, všechno dobré, ale proč bych měl číst knížku, která vlastně nemá děj a vypadá extrémně odborně? Pár důvodů bych si dovolil naservírovat:

1) Chown píše opravdu skvěle.
2) Sem tam nadhodí super vtípek nebo nějakou tu vědeckou vychytávku.
3) Něco se dozvíte.
4) (A to je asi nejdůležitější), budete se královsky bavit.

PS: Marcus Chown má také Twitter a i tam je velmi vtipný. Tak mrkněte na @marcuschown.

Hodnocení: 95 % (Protože ještě nevysvětlil vznik života.)

Dotaz k produktu Jaký to nádherný svět

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Jaký to nádherný svět

Dále doporučujeme

Kvantová teorie nikoho nezabije

Kvantová teorie nikoho nezabije

„Poté, co jsem přečetl nespočet knih, které údajně vysvětlují kvantovou teorii a teorii relativity i naprostým laikům, a nebyl jsem z nich příliš moudrý, jsem se rozhodl, že to…

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Musíme si promluvit o Kelvinovi

Po velmi úspěšném titulu Kvantová teorie nikoho nezabije (česky KNIHA ZLIN, 2010) na náš trh přichází i autorova nejnovější publikace – Musíme si promluvit o Kelvinovi. I zde se…

Vesmír v tweetech

Vesmír v tweetech

Dva zkušení autoři vědeckých publikací odpovídají na 140 největších otázek z oblasti fyziky, přičemž podstatu každé z nich shrnují do tweetů o 140 znacích. Marcus Chown a Govert…

Matematiko, jsi to ty?

Matematiko, jsi to ty?

Dobré knihy nám vydrží jeden den. Lepší vydrží jeden rok. A velmi dobré knihy vydrží mnoho let. Ale také existují knihy, které nás pro­vázejí po celý život – a ty jsou…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily