Na hruškách nebe | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Na hruškách nebe

Na hruškách nebe
Cena:
149 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87497-33-3
Datum vydání:
05. 12. 2011
Počet stran / vazba:
136/vázaná
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Na hruškách nebe

Básník Michal Stránský je spjatý s Uherským Hradištěm a jeho bezprostředním okolím, odtud také čerpá inspiraci z lidové kultury a parafrázuje krajinu Slovácka s jejími uchovanými zvyky a tradicemi. Kniha Na hruškách nebe je autorovou první vydanou sbírkou poezie.

Recenze: Na hruškách nebe

Michal Stránský: Na hruškách nebe

A2 14/2012, autor: Vít Kremlička

Kdo má uměleckou hřivnu, prosadí ji, ač by proti němu stál celý svět, a kdo chce být víceméně úspěšný moravský básník, měl by vědět, co a kde je Brno, měl by jezdit do Uherského Hradiště na koncerty cimbálovky Hradišťan, do Boskovic na letní festival Unijazzu a měl by pít hodně víno, celý den žvýkat slaninu a čaj ke snídani by si měl ředit dvojkou slivovice, měl by nosit malovanou vestu a černé podvlékačky se šráky, klobouček na stranu a retko bokem – jinak si v dnešní době ani neškrtne! Michal Stránský, narozen 1966, je všestranný umělec: umí. Krom skládání básní se věnuje písňovým textům, užité a digitální grafice (ponejvíce pro vinaře), fotografii, manažerskému vzdělávání… Činorodý autor. Sbírka Na hruškách nebe obsahuje přes sto básní. Mně to připadá krapet moc, necelých čtyřicet by mohlo stačit. Jsou skácelovsky milé, některé jistě i výborné – ale jako by jim scházelo jednotící téma, pokud to ovšem není čistota lyrického výrazu jako téma jediné. Lze namítnout, že vydávat sešitek o čtyřiceti stranách se nevyplatí. Ano, nevyplatí, ale když se podíváte do knihovny klasiků, ty nejslavnější knihy jsou hotové knížečky, jako školní sešit! Přitom se mi Na hruškách nebe líbí: jako lyrický cestopis jsou čtivou skladbou a prostou metaforikou přístupny, a to se někdy cení více než odvážné konstrukce. Přečtěte si, čtivé!

Na hruškách nebe

Gymnasion, 10. února 2012, autor: Ivo Jirásek

První večer po obdržení této knížky mě napadlo:
Už dlouho jsem si nepořídil sbírku básní
- tak zhasni

Nu, ano - nejsem básník... Škoda také, že jsem při studiu českého jazyka a literatury nebyl vášnivějším studentem. Mohl jsem se teď podělit alespoň o odbornou analýzu versologického charakteru, mohl jsem upozornit na verše, rýmy, metra, prozódii... Nejsem toho schopen a mohu tak upozornit na sbírku veršů, kterou publikoval náš gymnasionální přítel, pouze dojmem laickým, prožitkovým.
Michal je poetický člověk. Ve své grafice, ve svých fotografiích, ve svých slovech, ve svém životě. A navíc, do svých slov vkládá moudrost, vyjádřenou neotřele a přitažlivě. Přečtěte si třeba pár odstavců Kolikrát je člověk, zvýznamňující tři chvíle, kdy se stáváme tajemstvím. Už jste ťukli na stránky Hradišťanu? Hezké, že? Moudrostní zamyšlení nad lidskou existencí je přesně tím, co mám na Michalovi rád: hluboké ideje, přesné vyjádření, neotřelé souručenství slov, odvěká lidská pravda, bohatá úroda vyrůstající až z kořenů.
Jeho slova v řeči vázané však vnímám trochu jinak: je to zkratka, záblesk, síla. Neotřelost je tam taky, slova stojí vedle sebe tak, jak bych je já poskládat nedokázal, ale útržky prožitků (předpokládám alespoň, že se v těchto básních zračí nějaký empirický podklad - i když jsem se autora nezeptal) jsou pro neobeznámeného čtenáře podány popisem, který spíše otevírá než uzavírá. Který neposkytuje odpovědi či vysvětlení (jako třeba jeho věty o výše zmíněném přiblížení zásadních okamžiků lidského života), ale klade otázky. Verše navozují pocity, které bych potřeboval ještě dovyjasnit, doříci, zůstává toho prázdného pro můj vkus trochu moc. Jako třeba hned v úvodní básni Za ničím:
je smutek v kraji
smutek za ničím
co by se dalo ochočit
a bez něj
byl by po naději
na plástech noci
hořký med

To je významů! Co všechno ono "nic", za nímž se směřuje, vyjevuje! Ale tak nějak nezřetelně, tajemně či tajuplně. (Nebo jinde stejná nejasnost: a k čemusi je blízko / vědět tak přesně k čemu; neujasněnost je patrná i ve vlastních dojmech: rozkročený jak námořník / nevím za kterou touhou / se mám vydat) V kontrastu k takovým polyvýznamovým dojmům se však můžeme setkat i se zcela zřetelnými postřehy, kdy se však konkrétní vizuální vjem nenásilně promění opět v zobecňující symboliku. Třeba v úryvku z básně Vlaštovka:
Kristus z litiny
rezavěl v božích mukách
stála tam dálka
divně rozesmátá
od hřebu k hřebu
jak od mého k tvému

Nejvíc mě oslovují obraty propojující fenomény odlišných bytností (kruciš, jak bych to řekl jinak? třeba spojující viděné a slyšené do jednoho celku); dobrou ukázkou může být kousek hned vedlejšího kousku Nad Moravou:
pod stromy klid / zralý a netrhaný. Nikdy jsem totiž nezkoušel trhat klid (na další stránce pro změnu klid voní), neslyšel jsem dýchat svět nebo úpěnlivě zpívat ryby, neměl jsem k večeru dlaně plné ocásků důvěřivých ještěrek, nikdy jsem si nevšiml, že by mohly být básně nohaté, neotřel jsem se o vzlyk dívčí krásy, ani jsem neslyšel na šíji chloupky růst. Ta sensitivní vytříbenost smyslů je podivuhodná... Je to všechno takové poklidné, uvolněné, tiché. Žádný kravál, řev a rychlost současnosti - času je zde dostatek, přírodniny všude nablízku - nebe, louka, potok, pole, stromy, ptáci, psi, krajina, hory a údolí i hvězdy. Je tu Choceň, Bezpráví, Ústí, Třebová i Brno, Morava, Sudety, Francie i Itálie. Roky 1990, 2006, 2008 - a jistě i jiné, ne tak podstatné pro zachování okamžiku tvorby. A k tomu smutek, tajemství, dálka, samota, stýskání, mlčení, vůně, rozpaky i láska. Všechna roční období, všechny části dne i noci, veškerá touha, něha i ostych. I to svlékání je takové cudné. Ale hlavně je tu hledání, pochybnosti o vědění, tíha slov a myšlenek; hledání naděje a smyslu, krásy, pravdy a dobra světa.
v hlavě se honí myšlenky
jak klubko rozjívených dětí
dokud to nejmenší
temenem nenarazí do stolu

Je to poezie, která vyzývá k rozhovoru. Na položenou otázku dohledat odpověď, k zadumání přidat vlastní názor, k pochybnostem připojit vlastní hledání. Přestože jsme si s autorem už dlouho nedokázali nalézt chvilku pro takové povídání, veliké díky alespoň za takto zprostředkovaný rozhovor...

Dotaz k produktu Na hruškách nebe

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Předěly

Předěly

Kniha s názvem Předěly a podtitulem Básně egyptské, irské a kroměřížské je pozdním debutem historika umění a národopisce Lubomíra Filipa Piperka. Kniha je rozčleněna do několika…

Povinnost snu

Povinnost snu

Nová, v pořadí druhá sbírka autora. Vzhledem k předchozí sbírce tvoří určité novum úsilí o znovuzapojení opomíjeného jazyku náboženství. Ze sledu stránek pozvolna a nezáměrně…

Velká biskupovská noc

Velká biskupovská noc

Prostor veliké biskupovské (sic!) noci Terezy Riedlbauchové je jímavě pohanský a láska, jíž je plný, je stejného rodu jako milostný cit vévodící téměř apokryfním veršům Písně…

Poemy, Pozdní sběr

Poemy, Pozdní sběr

Souborné básnické dílo Vladimíra Mikeše nyní vychází v nakladatelství Kniha Zlín v autorově uspořádání.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily