Pokojská | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Pokojská

Pokojská
Cena:
119 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87162-50-7
Překlad:
Alena Nováková
Datum vydání:
01. 07. 2009
Počet stran / vazba:
96/brožovaná
3.07 / 213
  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Pokojská

V humorném románu o neurotické pokojské se sklony k voyeuristickému pozorování hostů zpod postelí se Markus Orths dotýká problémů v mezilidské komunikaci. Konkrétně jde o neshody mezi matkou a dcerou a o problém existence, která téměř postrádá smysl, když se uplatňuje pouze v prožívání cizích životů a osudů.

Recenze: Pokojská

Víte, nad kým spíte? Trochu zvláštní voyeur

LitENky, 13. května 2010, autorka: Ludmila Pechová

Křehký pojem soukromí. Máme na něj právo, ale vnímáme jej po svém. Až zamrazí, jak je snadné nabourat se lidem do jejich života. A otřást jeho pevnými základy.

Dívka Lynn je čerstvě propuštěna z psychiatrické léčebny. Své místo ve společnosti a cestu k sobě samé hledá velice složitě. Zvlášť když jako hotelová uklízečka s utajovanou chorobnou mánií v sobě objeví i zcela specifickou zálibu ve voyeurismu: zpoza postele potají pozoruje „život lidí nad sebou“. V tomto stavu natrefí na prostitutku Chiaru, která v ní probudí i lesbické sklony. Lynn se marně snaží světu kolem sebe porozumět, a volí tedy útěk do vlastního.

Osa příběhu je velice jednoduchá, přímá a nekomplikovaná, jde spíše o líčení psychických stavů hrdinky a o plastické zobrazení všedních stereotypů. Stejně jako je hrdinčin život bezcílný, tak bezcílně působí i vyprávění. Kolébá se odnikud nikam, rozplývá se v neurčité prázdnotě, jen zřídka nabere spád. Krátké, střízlivé a věcné dialogy střídá proud volných asociací a tok myšlení. Vypjaté situace podkreslují strohé, úsečné, staccatovité věty. Popis prostředí chvílemi připomíná filmový scénář. Text osvěžují originální přirovnání, neobvyklé synestézie s prolínáním smyslů a zvláštní metafory. Novelka nic závažného neřeší – nabízí však mnoho podnětů k zamyšlení a netradiční pohled na problematiku terapie, léčby a zpětného začlenění narušených lidí do běžného života. Získala nálepku „humorná“, ale nikoho nerozesměje, tíhne spíše k tragičnosti. Největší slabinou je malé napětí a zvídavému čtenáři se zdá příliš krátká. Ale o děj tolik nejde.

Markus Orths: Pokojská

A2 30/9/2009, autor: Jiří G. Růžička

Nakladatelství Kniha Zlín nedávno vydalo Hodinu mezi psem a vlkem Silke Scheuermannové, nyní nabízí další novelu od současného německého autora, Pokojská Markuse Orthse. Obě knihy k sobě mají v lecčems blízko. Jejich hrdinkami jsou mladé dívky, které se začínají hledat a obě mají problém s komunikací. Vypravěčka z Hodiny se snaží o obnovení vztahu se sestrou, Lynn Zapatková z Orthsova románu se zase pokouší žít mimo dosah své matky. Ani jedna z knih přitom nenabízí mnoho z minulosti hrdinek, čtenář si musí vystačit pouze s občasnými útržky. Scheuermannové vypravěčka se soustředí na nalezení nového vztahu, Lynn pátrá po tom, co to vlastně znamená žít. Jako pokojská začne pozorovat zákazníky v jednom z hotelových pokojů. Každý úterní večer si vleze pod postel a poslouchá zvuky televize, oddychování a jednou dokonce i sexu. Naslouchání cizím životům se stane jejím životem, součástí jejího řádu: každý den v týdnu má svou barvu, svůj účel. Každý den by měl být vyhrazen jinému způsobu prožívání života. Hrdinka románu se stala zajatkyní svého puntičkářsky propracovaného systému života a život sám jí uniká. Vše jde podle plánu, kouzlo náhody se vytratilo, a tak se Lynn občas pokusí vybočit z normálu. Zkusí zavolat prostitutce a domluvit si s ní rande. Vážně uvažuje o tom, že manželce jejího klienta vyzradí, že jí je muž nevěrný, a zničí jí tak život. Jen tak, aby se něco dělo. Pouze jedinou věc Lynn překonat nedokáže: vzdálenost mezi sebou a svou matkou. Novela je psaná úsečným stylem. Autor na malé ploše vykreslil potřebu najít sám sebe v mase, na niž se společnost za poslední století redukovala.

Ženy v ofsajdu. Dva nové německé romány O ZOUFALÝCH HRDINKÁCH

Reflex, 9. září 2009, autorka: Michaela Hečková

Kniha Zlín mě nepřestává bavit. Klidně si žije stranou ve Zlíně a jen tak mimochodem vydává nejaktuálnější zahraniční knížky současnosti. Taková Světová knihovna Odeonu pro mladší a odvážnější (autory i čtenáře). Ať sáhnete po čemkoliv, nespálíte se. Zářivé hvězdičky středoevropské literární scény nyní svými bizarními novelami doplňují dva němečtí autoři.

Markus Orths sesbíral za své povídky, eseje i romány už kdejaká ocenění. Román Pokojská vypráví příběh ujeté třicátnice s nulovým osobním životem a nebývale vřelým vztahem k práci. Antihrdinka Linda trpí pocitem, že ji nikdo nevnímá. Nesnesitelně touží po lidské přítomnosti, a tak se jednoho dne schová pod postel pokoje, jejž právě uklidila - jenom aby mohla být součástí něčího života.

Pozorování náhodných hotelových návštěvníků se jí zalíbí. Stane se z ní profesionální voyeur, nebo spíš zoufale tragikomický slídil, který ve skutečnosti prahne po odhalení. Chvilku to dokonce vypadá nadějně. Linda se překvapivě zamiluje do prostitutky, již "potkala" v hotelu, a růžovými pastelkami si začíná kreslit celý nový život. Jenže ouha - sny nejsou realita a Markus Orths sklouzává ke sladkému závěru, jakým se čtenářům obvykle zalepí pusa, jen částečně. Trampoty svérázné pokojské končí nikoli šťastně, ale s příslibem lepších zítřků. Kdyby byla Pokojská film, nejspíš by ji natočil Andreas Dresen (například Sedmé nebe). Mluvilo by se v ní ukrutně málo, ale publikum by se absurdním situacím a trpkým, dokonale vyprázdněným rozhovorům hlavní hrdinky s její matkou nepřestávalo smát.

Hodina mezi psem a vlkem někdejší básnířky a povídkářky Silke Scheuermannové zase připomíná film Franzisky Meletzkyové Volně podle plánu - podobně jako v próze se v něm setkávají sestry; obě si řeší nějaké to hořké trápeníčko a jedna z nich si občas ráda přihne víc, než je zdrávo.

Scheuermannová připomíná Tanju Dückersovou, Julii Franckovou a nejvíc asi Judith Hermannovou, jen s tím rozdílem, že hektolitry kafe, jež se popíjejí v jejich povídkách, nahradily flašky vodky pečlivě schované po skříních a nefungující partnerské vztahy vystřídal milostný troj úhelník mezi sestrami a společným přítelem. Hodina mezi psem a vlkem úžasně pečlivě variuje současná umělecká klišé. Sestra malířka působí na první pohled jako extrovert dokonale spokojený se svým úspěchem, zatímco se potají opíjí do bezvědomí, aby zahnala depky. Druhá sestra, novinářka, si zase zdánlivě není jista sama sebou. Je rozvedená, nezakotvená a ztrápená, jenže když na to přijde, nejenže se o sestru dokáže postarat, ale dotáhne ji k branám léčebny.

Scheuermannová nepřichází s ničím novým. Postavy jsou jako vystřižené z každého druhého lo-fi posmutnělého amerického nezávislého filmu, krotce groteskní zápletka se dá předvídat od prvních deseti stránek a závěr je oslazený stejně jako u Orthse. Sympatické ovšem zůstává svižné tempo vyprávění i snaha (byť kapku marná) chytit svoji generaci pod krkem a literárně ji zakonzervovat. Ale hlavně - německá smířlivost a opatrné nadějné konce mají ještě pořád daleko k umanutě lidově laskavým českým komediím. Jemná melancholie Pokojské ani Hodiny mezi psem a vlkem nemučí uslzeným patetismem, třebaže k přímočarému veselí mají obě knihy daleko.

Dotaz k produktu Pokojská

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Než vystydne káva

Než vystydne káva

Pokud byste měli možnost vrátit se zpět v minulosti, využili byste ji?

Princip předběžné opatrnosti

Princip předběžné opatrnosti

Princip předběžné opatrnosti je druhým románem mladého francouzského spisovatele Matthieua Junga. Název odkazuje k jedné z klíčových ekologických zásad moderní společnosti vůbec…

Za sklem

Za sklem

Hlavní hrdina Keiko Furukurová se svým myšlením a jednáním vymyká běžným společenským normám a od dětských let se potýká s problémem začlenění do většinové společnosti…

Ulice Zlodějů

Ulice Zlodějů

Román nominovaný na prestižní Goncourtovu cenu odhaluje krutou současnost na obou březích Středozemního moře.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily