Žízeň | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Žízeň (Harry Hole #11)

Cena:
399 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-533-2
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
11. 05. 2017
Počet stran / vazba:
475 / vázaná
4.19 / 21122

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 249 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Žízeň

11. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii. Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování.

Jo Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech. Žízeň opět přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, Harryho sarkastických poznámek a svérázného chování. Harry je prostě zpět v plné síle a se vší parádou.

...

Ocenění

Nordic Noir Thriller of the Year Award, 2017
The Book of the Year Award Sweden, 2017, nominace

Úryvek: Žízeň

Recenze: Žízeň

RECENZE: Brutální, strhující. Nesbova Žízeň podává směs krve s citronem

iDnes.cz, 16. května 2017, autorka: Alena Slezáková

Děj unikátní, napínavý až k nepřečkání a plný psychologických fíglů, zvratů a chytáků na čtenáře. Tak hodnotí recenzentka Alena Slezáková nejnovější česky vydané pokračování příběhů Haryho Holea.

Ne že by bývalý alkoholik Harry Hole vůbec neměl chuť na panáka, ale dokáže zůstat střízlivý, přednáší na policejní akademii a žije celkem spokojený manželský život s Ráchel, které slíbil, že vyšetřování vražd je pro něj minulostí. Nehodlá se k němu vrátit ani poté, co je v Oslu zavražděno několik mladých žen, které si hledaly náhodné partnery na internetové seznamce. Jenže jeho duchovní otec Jo Nesbo rozhodl jinak: v románu Žízeň, jedenáctém v sérii o nekonvenčním norském detektivovi, se k té prokleté a nebezpečné práci vrátit musí.

Donutí ho k tomu silně nechutný vrchní policejní náčelník Bellman, kterému se naskýtá šance stát se ministrem spravedlnosti, a k tomu potřebuje mít rychle vyřešený případ bestiálních vražd spojených s pitím krve obětí. Takže Harryho vydírá: buď se bude na vyšetřování podílet, nebo prozradí drogovou minulost Harryho nevlastního syna Olega, což by znamenalo konec jeho studií na policejní akademii. Harrymu nezbývá než se vydat po stopě - která vede do minulosti. A je opět skvělý a formu neztratil.

Je nezbytné konstatovat, že Jo Nesbo v Žízni snad ještě vygradoval všechny klady, které mu získaly přízeň milionů fanoušků severských detektivek: výborný styl s místy až jedovatým humorem či precizní charakteristika postav od šéfky pátrací skupiny Katrin včetně jejích milostných trablů přes bulvární novinářku a zkorumpovaného policistu po poněkud zneuznaného psychologa, který je přesvědčený, že vrah je postižený vzácnou poruchou - vampyrismem.

A především tu je sám děj, unikátní a napínavý až k nepřečkání a plný psychologických fíglů, zvratů a chytáků na čtenáře. Jméno zabijáka odhalí Nesbo poměrně brzy, Harry s ním měl už co do činění, ale jak ho dostat? Harry díky svým neobvyklým metodám uspěje, to by však nebyl Nesbo, aby si v závěru nedovolil další past - a zřejmě tak pootevřel dveře k dalšímu Harryho dobrodružství.

Žízeň, kterou v překladu Kateřiny Krištůfkové vydalo nakladatelství Kniha Zlín, rozhodně není čtení pro slabé povahy. Je samozřejmě výborná, ale občas tak brutální, že se člověku zvedne žaludek, když si třeba představí nápoj z lidské krve ochucené citronem.

Nicméně stojí za to znechucení spolknout a ten strhující román číst dál.

Jenom možná ne před spaním.

90 %

Bestseller bez ambicí

h7o.cz, 19. 9. 2017, autor: Boris Hokr

Román Žízeň dělí v originále od předchozího svazku série o norském vyšetřovateli sériových vražd Harrym Holeovi čtyři roky. Během této zatím nejdelší pauzy ve vydávání — do té doby dělily holeovky maximálně dva roky — si Nesbø stihl pod ne zrovna dvakrát skrývaným pseudonymem napsat dva krátké příběhy ze sedmdesátých let minulého století, vzdávající poctu tehdejší pulpově zaměřené drsné škole západního střihu, a rozsáhlý román Syn.

A přestože všechny zmíněné tituly (především Krev na sněhu) patří k tomu nejlepšímu, co norský bestsellerista napsal, ani v jednom případě se ohlas a úspěch nemohl měřit se sebeprůměrnějším dílem jeho nejslavnější série. Je tedy logické, že svým věrným čtenářům právě jeden takový průměrný kus nakonec zase nabídl.

Průměrný především proto, že tentokrát Nesbø zcela rezignoval na snahu jakkoli úspěšný produkt oživit. A že by to série čítající jedenáct řádně macatých románů potřebovala! A kdysi také nabízela. Po dvou zcela samostatných thrillerech o Norovi v exotické cizině (australský Netopýr, thajští Švábi) přišel Nesbø s konceptem uzavřených případů z domácího prostředí, na jejichž pozadí ovšem probíhá jakýsi sekundární příběh vinoucí se skrze několik dílů (začínáme v Července). Ještě později začal experimentovat s mystikou zločinu a krve (Pentagram) či okatě přiznávanými motivy béčkových thrillerů (Přízrak). Hole pravidelně měnil prostředí (respektive hrál roli marnotratného syna pokorně se vracejícího do víru osloských bestialit) a čas od času autor ne zrovna logicky, ale s milou rázností pročistil Harryho friendlist (naposledy v Policii).

Dařilo se tak kamuflovat, že jinak sérii dochází dech a stává se jakousi obdobou televizních seriálů, jako byl blahé paměti Star Trek — bez ohledu na to, co se minule stalo, v dalším díle máme plus minus stejné výchozí pozice, Harry je v tom samém srabu a projde si těmi samými rozhodnutími. Nesbømu vlastně podtrhla nohy jeho snaha udělat z klasického osamělého vlka amerických detektivek chandlerovsko-hammettovského střihu psychologicky propracovanou postavu se zázemím a skutečnými vztahy. Fajn, jeden čas to fungovalo, jenže na jedenáct knih, kdy prostě musí hrdina nakonec dělat vždy to samé (tedy vypátrat vraha), je to prostě příliš. Zvláště když zásadní zvrat ve vyšetřování je v devíti z deseti případů prezentován jako okamžik, kdy Harry zdánlivě podlehne svému démonu alkoholu, aby následně triumfálně chlastací závislost vyměnil za posedlost dopadením vraha. Poprvé to bylo skvělé, podruhé taky, popáté ještě silné, ale pojedenácté to ztrácí veškeré kouzlo.

Bohužel pak vyniknou i další ne zcela originální prvky Nesbøho způsobu vyprávění. Padouši jsou geniálnější a zlodušštější než sám život a jsou taháni jak králíci z klobouku (a občas se jim něco povede, aniž by bylo jasné, jak to reálně mohli provést bez aplikace minimálně dvou šamanských praktik). Případně — jako v tomto případě — příhodně mezi jednotlivými knihami zcela změní svůj modus operandi a stanou se moderními vampýry, navíc šířícími svou nákazu dál a dál… Harryho protivníci v rámci systému (zkorumpovaní či alespoň nemorální policisté) nejsou schopni ani po létech srážek přijít s byť náznakem fungujícím plánem, jak se s Harrym vypořádat, a takové ty prkotiny, jako že se někdo pokusil Harryho minule zabít, se odbudou mávnutím ruky — maximálně dvěma. Žízeň je prostě ukázkovým příkladem série založené na permanentních restartech. Od průměru či vyložené béčkovosti ve stylu například příběhů Lee Childa dělí holeovky jen Nesbøho nadhled a chuť si hrát.

A tak i tentokrát v knize narazíme na řadu popkulturních narážek a scény, jejichž přepálenost je až sebeparodická — v tomto případě laciné využití aplikace Tinder, která se v Harryho světě evidentně objevila zcela náhle a ovládla celý svět, případně zabijácké náčiní sériového vraha. Zároveň Nesbø okatě spoléhá na svou schopnost manipulovat se čtenářovým očekáváním, kterou ovšem už nevyužívá pouze v otázce toho, na koho nyní zaměří podezření či kdo přežije krutý střet, ale i v naprostých prkotinách ve stylu: „Koupil si Harry na večer jablko, nebo pomeranč?“

I přes únavu materiálu (série, postavy i autora) je ale kniha velmi čtivá; dost možná právě proto, že je oproštěná od jakýchkoli ambicí a kontaktu s realitou a může se směle oddávat mesalianci inteligentního Nesbøho stylu s těmi nejbrakovějšími postupy a zvraty. Jakkoli mají ale čtenáři Harryho rádi, blíží se okamžik, kdy by jej měli nechat jít… nebo rovnou umřít.

Jo Nesbø — Žízeň

Theweeklyvomit.wordpress.com, 11. května 2017

Jo Nesbø bez Harryho Holea dlouho nevydržel. Po dvou letech od vydání Policie tak v Česku vychází už jedenáctý příběh s Holem v hlavní roli — Žízeň. A jak byste čekali, Nesbø opět přichází s příběhem, v němž si po celou dobu se čtenářem hraje, jak se mu líbí, a dokazuje, že na severu je zkrátka králem.

Nesbø je, narozdíl od mnoha jeho kolegů v krimi žánru, celkem produktivním spisovatelem. S každou další knihou, kterou od něj přečtu, se však více a více utvrzuji v prostém domnění — tenhle chlapík zkrátka nedokáže napsat špatnou knihu. Zní to dost triviálně, vím. Ale nehledě na to, kolik negativních ohlasů vzbuzují akční scény na styl Jamese Bonda či přímočařejší odbočka od série nazvaná Krev na sněhu, nemůžu si pomoct, s Nesbøm jedeme na stejné vlně a každá jeho kniha mi přijde svým způsobem dokonalá. A stejně tak je tomu i u jeho nejnovějšího díla.

Nebudu lhát, Žízeň není pro Nesbøho přelomovým dílem. Nepředstavuje pro něj žádný výrazný umělecký posun a se zaběhlým stylem „holeovské“ série se tu nijak neexperimentuje. Ve výsledku se tak dostáváme to, na co už jsme zvyklí — klasický thriller, jakých už Nesbø napsal mnoho. Nic víc, nic míň.

To sice může znít jako kritika, ale věřte, že není. Ani zdaleka. Pokud už s autorem máte zkušenost, určitě pochopíte, že i to nejprůměrnější z jeho děl je špičkovou knihou.

V průběhu let si Nesbø vypěstoval svůj osobitý styl, podle něhož ho můžete poznat už po pár stranách. Jeho vyprávění je elegantní, promyšlené a zábavné a zároveň typicky seversky chladné, odtažité. Z každého odstavce lze znát, že Nesbø opravdu ví, co dělá, a jeho psaní tak působí neskutečně sebevědomě, jako byste ani neměli na výběr, zda-li se do knihy ponoříte či ne. Téměř v každé kapitole si s vámi hraje a velmi specifickým způsobem vás navádí k falešným domněnkám, takže vás každou chvíli překvapí novým zvratem v ději. Příznačné pro něj také je, že se v knize neustále vrací k jejímu názvu, a nejinak je tomu i u Žízně — ať už jde o žíznivého vraha, který svým obětem saje krev, či Harryho boj s alkoholismem.

I přes její nesporné kvality pravděpodobně nemůžu dostatečně zdůraznit, jak špatný nápad je číst Žízeň jako samostatný román. Navazuje na některé zápletky, které se objevily už ve Sněhulákovi, sedmém dílu série, takže nejen že se dopředu připravíte o spoustu zvratů z předchozích Harryho případů, ale také pro vás čtení bude pořádný guláš — nemluvě o tom, že u těch nejdramatičtějších chvil příběhu nepocítíte ani z poloviny tak silnou emoční odezvu jako čtenáři, kteří s tímto hlavním hrdinou prožili už deset příběhů.

Harry Hole je totiž postavou, o níž pevně věřím, že se jednou stane legendou. Dokonce se dá říct, že už dnes má jakýsi kultovní status a ve skandinávské krimi literatuře je minimálně stejnou ikonou jako Larssonova Lisbeth Salanderová. Právě on je důvodem, proč jsou Nesbøho knihy více než jen prostými detektivkami a proč i čtenáře, který jinak tomuto žánru nefandí, mohou Nesbøho knihy naprosto uchvátit.

Je samozřejmě otázkou, zda-li série neměla skončit Policií, jak bylo původně zamýšleno. Kouzlo Policie totiž z velké části spočívá v její osudovosti a v tom, že autor už si nebere servítky a příběh je ambicióznější a nemilosrdnější, než kdy předtím. Tím, že napsal Žízeň, navíc Nesbø tak trochu boří napětí, které bylo pro jeho fanoušky tak nervydrásající v první polovině Policie — napětí z nevědomosti, zda-li Harry vůbec žije či ne.

Jsou to rozhodně pádné argumenty, ale při pohledu na Žízeň rozhodně nedokážu tvrdit, že napsat ji byla chyba. Nesbø mě nepřestává fascinovat a vypadá to, že v dohledné době ani nepřestane. Mým nejoblíbenějším dílem zůstává komornější, atmosférický Přízrak, ale Žízeň vás ani v nejmenším nezklame.

90 %

Odvrácená strana Osla

Týden, 8. května 2017, autor: Jindřich Göth

Harry Hole je zpět. V novince Joa Nesbøho vyšetřuje případ sériového vraha, který si pochutnává na krvi obětí, a ještě si stačí pořídit bar, což je na abstinujícího alkoholika docela kuriózní. V Oslu je opět nebezpečno. Jakýsi zjevně psychicky vyšinutý sériový vrah má políčeno na ženy, které mají jedno společné – seznámily se před mobilní aplikaci Tinder.

Vedle brutálního způsobu, kterým byly odpraveny, zaráží i fakt, že z jejich těl zmizelo značné množství krve. Množí se domněnky, že ve městě řádí vampyrista, a do akce je mimo jiné povolán odborník právě na tuto psychickou poruchu. Záhy je ale jasné, že jakkoli je vyšetřovací tým plný schopných lidí, jeden článek mu chybí. Ten nejsilnější a nejschopnější – mnohými mýty opředený Harry Hole, který má v Žízni status až nějakého poloboha. Zprvu váhá, ale touha zatnout vrahovi tipec nakonec zvítězí, jako ostatně vždy. Boj se zločinem je Holeovou posedlostí, ba přímo životní nutností. V takovém případě musí jít stranou vše, i jeho nejbližší.

Zaděláno na film?

Bestsellerista Nesbø má najetý úspěšný mustr a byl by pošetilý, kdyby se ho pokoušel vzdát. Žízeň je „holeovka“ se vším všudy. Začíná tajuplným prologem, následuje v několika střizích naznačená výchozí situace – zde autor nezapře svou zkušenost s psaním scénářů, kniha je vystavěna dost filmově a případná adaptace na plátno by nebyla žádný problém – a posléze představí hlavního podezřelého. Případ se zdá vyřešen, konec, tečka, finito. Jenže věčnému rýpalovi Harrymu tu spoustu věcí nesedí, stejně tak čtenářovi, který má před sebou ještě dost stránek na to, aby se ukázalo, že ne všechno je tak jednoduché, jak si Holeovi kolegové myslejí. A také není.

Tempo se postupně zrychluje, přichází série zvratů, postavy odhalují své pravé identity a vše graduje až k závěru, který dost razantně pootvírá vrátka k pokračování.

Žízeň na několik způsobů

Další rovinou knihy a také důvodem, proč nejsou Nesbøho detektivky „jen“ napínavým čtením, je důraz na silně a nejednoznačně prokreslené postavy a jejich soukromá dramata. V Holeově životě se leccos změnilo, oženil se a pátrání po vrahovi s ocelovými zuby mu značně komplikuje osobní život. Navíc stejně jako pachatel krvavých činů pociťuje i on stále palčivější žízeň. V téhle souvislosti je celkem paradox, že se tento abstinující alkoholik stane shodou okolností majitelem baru.

V Žízni nechybějí ani autorovy oblíbené narážky na populární rockové kapely, přičemž důležitou roli tentokrát hrají Pink Floyd a jejich přelomové album The Dark Side of the Moon. Žízeň je zkrátka typický Nesbø, jeho novinka, která česky vychází právě tento týden, je silně provázána s předchozími deseti díly volné série, přičemž jim v žádném případě ostudu nedělá.

Vracíme se do potemnělých koutů Osla, ale vracíme se tam rádi, protože i přes všechny kruté a drastické výjevy je tu pouliční rytíř Harry Hole, který se bude rvát až do posledního dechu, abychom my vyvázli bez jediného šrámu. Navíc je to opět strhující čtení, které prakticky nejde odložit.

Jo Nesbø – Žízeň

Schefikuvblog.eu, 5. května 2017

Hodně dlouho jsem přemýšlel, jak vůbec tuto “recenzi” začít. Nakonec jsem usoudil, že je naprosto zbytečné zaplétat se do nějakých složitostí. Zkrátka a dobře jedna z hlavních knižních událostí tohoto roku je zde. Dvouleté čekání je u konce, na scénu se vrací jedna z nejvýraznějších postav severské krimi Harry Hole a má pořádnou Žízeň.

Někteří po dočtení Policie možná už ani nedoufali, že se pokračování někdy dočkáme. Přeci jen tento kousek působil skutečně, jako závěr celé série. Naštěstí Jo Nesbø záhy oznámil, že se k této “modle” v budoucnu ještě vrátí. Svůj slib dodržel a my si tak můžeme užít další skvělou jízdu v podání tohoto svérázného vyšetřovatele, který i na pojedenácté bude značně balancovat na hraně. Má však i po této odmlce Harry Hole co nabídnout, nebo na nás čeká jen další obehraná písnička?

Harry pověsil svou dráhu vyšetřovatele na hřebík a rozhodl se žít spokojený život se svou láskou Ráchel, coby obyčejný učitel na policejní škole. Nic není úplně ideální, Harrymu se však daří udržet se co nejdál alkoholu a dalších svodů, které by ho zase svedli na scestí. Zkrátka a dobře minulost je tabu a Harry, dá se říct že dokonce šťastný, hledí k poklidné a spokojené budoucnosti se svou ženou…

Sledovat Harryho spokojený život by však moc čtenářů neuspokojilo. Naštěstí, nebo bohužel, v Norsku začne řádit další vrah. Ten si vyhlíží své oběti prostřednictvím seznamky Tinder. Co je však zarážející je způsob, jakým jsou oběti zabity a hlavně fakt, že jim pokaždé někdo vysaje část krve. Obchází snad Oslem novodobý hrabě Dracula? Stop je poskrovnu a hrozí, že policie začne přešlapovat na místě. Vrchnímu policejnímu náčelníkovi Mikaelu Bellmanovi tak nezbývá nic jiného, než se pokusit přemluvit Harryho Hole k návratu, alespoň pro tento jediný případ.

Nesbø se ve svém nejnovějším románu rozhodl, stejně jako řada jeho kolegů, využít stoupající obliby sociálních sítí, v tomto případě seznamovací služby Tinder a poukázat na jeho případné nedostatky a nebezpečí. I v dnešní době je stále hodně lidí, kteří si neuvědomují případná nebezpečí, která se v kyberprostoru skrývají. A tak je jen dobře, že se i autoři čas od času rozhodnou na toto ožehavé téma upozornit. Nechme však poučky strany a zaměřme se na Žízeň jako celek, vyplatilo se vůbec to čekání?

Odpověď na tuto otázku je naprosto jasná. Rozhodně a jednoznačně ANO. Nesbø opět září a předkládá nám dílo, které uspokojí i ty nejostřílenější čtenáře severských detektivek. Samozřejmě pravověrní fanoušci této série nebudou nijak extra překvapení, žádné výraznější WOW tedy nečekejte. Spíše “příjemné” setkání se starými známými a další povedený díl do této fantastické série.

Nesbø více méně pokračuje v zajetých kolejích. Dvouletá pauza tak na Žízni rozhodně není nijak poznat. Opět se tak dočkáme všech aspektů, které jsme si na této sérii oblíbili. Nechybí originální a jízlivý humor, ani drsné scény při kterých běhá mráz po zádech. Autor nezapomněl ani na soukromí hlavních postav, pokud vás tedy zajímá jakou idylku prožívá Harry s Ráchel, popřípadě jak si vede Oleg, v Žízni se to dozvíte. V globálu však toto všechno již známe, ostřílené fanoušky tak Nesbø v podstatě nemá čím překvapit.

Na jednu stranu možná trochu zklamání, na straně druhé však víme co na nás čeká a na co se můžeme těšit. I přes tento fakt, se autorovi podařilo vypilovat všechny aspekty knihy takřka k dokonalosti. Příběh příjemně odsýpá a přestože nepatří k nejkratším, rozhodně neočekávejte nudná místa. Nesbø navíc zapracoval i na samotném Harrym, ten je po dlouhé době zase uvěřitelnou postavou, která netrpí supermanovským syndromem, díky kterému přežije i deset ran z pistole do hlavy.

Pokud však šel Harry Hole až doposud zcela mimo vás a rozhodnete se začít právě touto knihou, možná se nestačíte divit. Nesbø je zkrátka mistr slova a dovede splétat naprosto fantastické příběhy plné napětí a zvratů. V tomto ohledu se mu vyrovná opravdu jen málo autorů, což ostatně dosvědčuje i jeho celosvětová oblíbenost. Naprosto tentokrát pominu fakt, že nejlépe si tento kousek užijete až po přečtení předchozích dílů, přeci jen narážek na předcházející události je zde skutečně dost. Buď jak buď, Žízeň si prostě musíte chtě, nechtě přečíst.

Nesbø i v jedenáctém pokračování své nejúspěšnější detektivní série jasně ukazuje, proč patří mezi největší hvězdy tohoto žánru. Žízni tak v podstatě nechybí vůbec nic. Má drive, notnou dávku napětí, originální humor a čte se tak snadno a rychle, že si jen stěží povšimnete, že už se blíží konec. Navíc samotný závěr knihy….ach…ano tušíte správně, je více než jisté, že už teď se můžeme těšit na další pokračování.

Zažeň hlad, je tu Žízeň

Hotcoffee.cz, 5. května 2017

Harry by rád poslední tři roky kompletně zopakoval. Je ženatý s Ráchel a je jim spolu dobře. Každý den se budí dřív, aby mohl jen ležet a uvědomovat si to nezvyklé štěstí, dokud trvá. Po letech alkoholových eskapád a ránech s návykovou milenkou whiskey je to neskutečně nové a krásné. Učí na policejní akademii a k policii se už nikdy nechce vrátit. Na účtu mu sice zůstal jediný nechycený sériový vrah, muž s tváří démona, ten ho ale už v nočních můrách téměř nenavštěvuje.

Na takovou idylku od Joa Nesbøho nejsem v případech Harryho Holea zvyklá. A taky že si ji dlouho užívat nestihnu. I když jsem vraždy v Policii považovala za nechutné a musela jsem je chvíli vydýchávat, Žízeň je snad ještě odpornější co do popisů absurdních způsobů vražd. Surovost severské krimi zůstává zachována a krev teče proudem. V knize se potkáte s novým typem vraha - vampiristou. Dokážete si proto asi představit, co bude na denním pořádku, a jak takové vraždy mohou vypadat. Ještě párkrát to vynásobte a budete mít před sebou velkou část Žízně. Až si říkám, jestli spisovatel může něco takového napsat a být “v pohodě”.

Skvělé je, že se setkáváme se všemi známými z policejního týmu, ať už těmi kladnými, tak i těmi nesympatickými. Nechybí psycholog a jeden z mála přátel Harryho Ståle Aune, ani Bjørn Holm se svou rastafariánskou čepicí, ale ani Mikael Bellman, který Harryho jedním slovem nenávidí. V roli novopečené vedoucí vyšetřování se představí Katrine Brattová, jedinou radu k nástupu do funkce dostala od Harryho Holea: “Chyť vraha.”. V případu se potácí jako slon v porcelánu a k respektu jí nepomáhá ani to, že má vyšší hladinu testosteronu než mají ostatní ženy.

Všichni jsou stejně sví jako doposud. Před sebou mají všichni společný cíl: chytit tajemného vampiristu a vyřešit vraždu typu “mohl jsem to být já”, kdy je obětí obyčejný člověk žijící obyčejný život. Právě kvůli takovým případům bývá na tiskovkách narváno a zabírají titulní strany novin a proto je prý potřeba zapojit do vyšetřování přes nevůli některých kolegů ostříleného lovce sériových vrahů Harryho. Na můj vkus je to zapojení umělé a zbrklé a očekávaně jde po jediném vrahovi, kterého nedostal. Za mě to mohlo klidně skončit desátým dílem Policií. A je jasné, že ani Žízeň nebude poslední. V knize jsou obezličky, aby mohlo být pokračování.

Tahle recenze možná působí negativně, ale jsou to jen drobné mínusy oproti stávající sérii. Koupí nového Harryho Holea neuděláte chybu, to v žádném případě. Nesbø Vám nezůstane nic dlužný a dostojí své pověsti, na kterou jste z dřívějších dílů zvyklí. Rychlý start, který Vám zvedne tepovku a kvůli kterému s odchodem do postele počkáte tak hodinu po odložení knihy. Odhalení je tradičně komplikované, záludné, překvapivé a je prostě vidět, že se Nesbø v takových kombinacích, propletencích a divokých závěrech pro dopadení vraha vyžívá. Jen jestli už to není trochu přes čáru, že má Harry Hole tolik štěstí a nyní už více než deset životů. I přes výtky, které jsem napsala, patří kniha prostě ke špici.

Hodnocení: 95%

Recenze: Žízeň po krvi hasí Nesbø návratem Harryho Holea

Blesk.cz, 3. května 2017, autor: Ivan D. Hladík

Otázka na úvod: čekali byste u Joa Nesbøho něco menšího než skvělou knihu? Asi ne. I když už jsme od něj četli přes desítku detektivek, i v Žízni dokáže znovu potvrdit kvalitním příběhem své prvenství mezi severskými autory.

Když si spisovatel Jo Nesbø dopřál malou pauzu od svého hlavního a milovaného hrdiny Harryho Holea, posměváčkové tvrdili, že už asi řekl všechno, co chtěl. Pak přišel titul Syn - geniální a vynikající. Nyní se však Hole vrací a ke knize Žízeň, která se v českých knihkupectvích objeví 11. května, je téměř zbytečné psát jakékoli recenze, je prostě skvělý. „Nesbø pokračuje ve stejné linii, kterou zahájil Sněhulákem a dále ji rozpracoval v Levhartovi a následujících dílech,“ uvedla Kateřina Krištůfková, překladatelka knih Joa Nesbøho. „Jak už jsme zvyklí, i Žízeň přináší svižný a dramatický děj plný překvapivých zvratů, těšit se můžeme též na Harryho sarkastické poznámky a svérázné chování, z něhož je Gunnar Hagen tentokrát ještě víc na větvi než obvykle.“

Jedenáctý díl série Harryho Holea přivádí do děje ve chvíli, kdy v Oslu dojde rychle po sobě k vraždám několika žen, které si domluvily schůzku prostřednictvím seznamky Tinder. Vyšetřovacímu týmu, jemuž nově velí Katrine Brattová, zůstává rozum stát nad způsobem, jímž byly oběti zabity, i faktem, že z míst činů vždy zmizela část jejich krve. Vrchní policejní náčelník Mikael Bellman potřebuje případ co nejrychleji vyřešit, aby mohl na kariérním žebříčku postoupit ještě výš. Proto povolá zpět Harryho Holea, který se mezitím odstěhoval k Ráchel na Holmenkollen a chtěl si užívat spokojeného manželského života a poklidného vyučování na policejní akademii.

Vzhledem k brutalitě vražd mu však nic z toho dopřáno není. Okolnosti ho donutí založit alternativní vyšetřovací skupinu a pustit se po stopě. Jenže dopátrat se pravdy není vůbec jednoduché, zvláště když ho život v určitém okamžiku postaví před zásadní dilema, zda má dát přednost rodině, nebo vyšetřování.

Nesbø pokračuje přesně v tom duchu, jaký zaručuje čtenářům takřka tělesný prožitek. Opět je těžké se od knihy odtrhnout, vše je naturalistické, živoucí a čtivé. Perfektně vykreslené charaktery postav i příběh samotný dokazuje, že autor je stále v plné síle a nepolevuje z nároků čtenářů ani svých. Výborně rozehrává struny lidské psychiky ve svých postavách, přitom se nepitvá v detailech, které by čtenáře rušily. Harryho dobře známe, málo čím nás dokáže překvapit, ale zároveň nás pořád baví a v této knize je opět tím, koho si čtenáři oblíbili. Náznak nadpřirozena a vampyrismu není odbočením do nejistých vod, ani neodvádí typickou Nesbøvu krimi někam, kde by nepůsobila přirozeně. Naopak ještě lépe působí na nervovou soustavu čtenáře a posouvá knihu mezi ty nejlepší.

Těžko říct, jak je možné, že spisovatel, který dokáže takhle zaútočit na čtenářovu mysl a probudit v ní strach, je zároveň i autorem dětských knih. Ku prospěchu čtenářů po celém světě se však naštěstí právě před deseti lety v roce 1997 zrodil na stránkách jeho románu Flaggermusmannen (Netopýří muž) první příběh Harryho Holea. Následující a trvalý úspěch je zasloužený. A snad je také zárukou toho, že se znovu a znovu můžeme těšit na každý nový titul.

Hodnocení: 100 %

Žízeň

Holkamodrookata.blogspot.cz, 3. května 2017

Být knižním blogerem má svoje výhody. Občas se vám podaří dostat do rukou skvělý titul, které ještě nevyšel a můžete si ho přečíst ještě před tím, než se objeví na pultech knihkupectví. A tak jsem dostala Žízeň.

Harry Holle. Slavný norský svérázný vyšetřovatel se sexy hlasem je už nějakou dobu mimo aktivní službu. Je šťastně ženatý, straní se alhoholu i drog, má dospělého nevlastního syna a přednáší na univerzitě, kde předává mladým svoje zkušenosti "z terénu". Jeho život by šťastně a poklidně plynul, kdyby ve městě nezačal řádit masový vrah mladých žen. Svoje oběti si vybírá přes internetovou seznamku Tinder. Zbavuje je života pomocí kovové zubní protézy a následně pije jejich krev. S citronem...

"Harry ji následoval do kuchyně. Jeden z kriminalistických techniků odebíral vzorky ze skleněné nádoby mixéru stojícího ve dřezu.

"Namixoval si smoothie," sdělila mu Katrine.

Harry polkl a zadíval se na nádobu. Byla uvnitř celá špinavá.

"Z krve. S přídavkem toho, co se jeví jako citron z ledničky." Ukázala na proužky žluté kůry ležící na lince.

Harry cítil, jak se mu zvedá žaludek. A pomyslel si, že je to jako s prvním panákem, který člověka přiměje se pozvracet. Ale stačí další dva a už se to nedá zarazit. "

Harry je pod nátlakem donucen zapojit se do vyšetřováním. Svolá tým, obsadí sklep, umyje hrnky a pustí se do toho co umí nejlíp - hledání vraha.

Číst Žízeň bylo jako potkat starého známého a mít si s ním i po letech co říct. Harry je zkušenější, rozvážnější. Láska k ženě mu dává sílu. Je smyslem jeho života, pomáhá mu krotit démony, žízeň. Harry dospěl. Zjišťuje, že v životě jsou důležitější věci než je honění zločinců a alkohol. I když je víc zodpovědný a usedlejší, má v sobě stále tu starou jiskru, charakteristickou urputnost s kterou honí darebáky.

Nový případ však Harrymu naruší jeho zaběhlé rituály a hrozí, že ho opět pohltí. Většinu čtení tedy strávíte přemýšlením, kolik toho ještě vydrží. Kdy přijde ona pomyslná poslední kapka a on podlehne svojí "žízni". Nutno podotknout, že autor mu nakladl do cesty opravdu hodně překážek a náš hrdina má sakra co dělat, aby odolal.

Harrymu ve vyšetřování skvěle sekunduje jeho tým. Mladý, horlivý policista, který je Harryho velkým fanouškem. Ukecaný psycholog a odborník na vampirismus. Kamarád forenzní technik, který se plácá v partnerské krizi se svojí kolegyní.


Nechybí ani pořádní "slizáci". Policejní ředitel, který tahá za nitky a pro svůj kariérní postup je ochotný jít přes mrtvoly nebo zarputilá novinářka, která se snaží ulovit článek století. A samozřejmě váš čekají i opravdu zlí a krvelační zločinci.

Taky jsem se dozvěděla několik zásadních informací, díky kterým neumřu úplně hloupá. Například teď už vím, že dendrofilie je psychická porucha, při které vás sexuálně vzrušují stromy, že na Trobriandských ostrovech poblíž Papuy-Nové Guiney je okusování ženských řas považováno za projev vášně, nebo že se dá vytvořit tetování pomocí kytarové struny připevněné k holicímu strojku, roztavené podrážky z bot a moči.

Nesbø se předvedl ve vrcholné vypravěčské formě. Žízeň překonala všechna moje očekávání. Kromě drsných a detailně popsaných míst činu, při kterých vám bude tuhnout krev v žilách, se můžete těšit i na nejrůznější muzikantské polemiky. Opět se projevila autorova rockerská povaha a neodpustil si narážky na klasické i modernější pecky. Bavilo mě jít po těchto hudebních stopách a nejvíc jsem si oblíbila Sleater Kinney. Třeba třeba zaujmou i vás.

Žízeň má skoro 500 stránek. Pro někoho je to možná moc, pro mě to bylo naopak strašně málo. Při čtení není potřeba znát předchozí díly, ale pokud znáte Harryho minulost, určitě si Žízeň víc užijete.

Knížka měla naprosto vše, co má správná severská detektivka mít. Nechyběly v ní napínavé scény, chladné násilí, zoufalství i naděje. Keplerův Lovec králíků mi přišel jako totální špička, dokud se neobjevil Nesbø s Žízní a s přehledem ho nepřeválcoval. Nenašla jsem žádné hluché místo a jen doufám, že Harryho osudy Žízní nekončí.

Kdy knihu Žízeň rozhodně číst

 • máte rádi tzv. severské detektivky

 • jen tak něco vás nerozhází

 • jste fandou Harryho Holea

Kdy knihu Žízeň rozhodně nečíst

 • při pouhé zmínce o krvi omdléváte

 • máte panický strach z upírů

 • rádi čtete o mladých, úspěšných a krásných lidech

Když vás přemůže žízeň, nemůžete jinak…

Neoluxor.cz, 2. května 2017, autorka: Tereza Bártová

Pracuje na akademické půdě. Je vzorný, je střízlivý a je … šťastný? Starý známý Harry Hole se vrací a čelí výzvě větší, než si vůbec dovedeme představit. Ostré železné zuby, litry chybějící krve a brutalita tak nesmírná, že se zatají dech i nejotrlejšímu čtenáři. Tak vítej příteli a ukaž, že co v sobě ještě máš…

Tinder je super aplikace k seznamování. Jen tak kliknete, sem tam dáte „lajk“ a někdy, když vám přeje štěstí, se sejdete s potenciálním budoucím partnerem. Když toho štěstí máte o trochu míň, potkáte šílence, který vás překvapí ze zálohy a skončíte s proříznutou tepnou… To sice není zrovna dokonalé zakončení prvního rande, ale zážitek je to rozhodně silný, protože je zároveň tím posledním...

Katrine Brattová povýšila. Jako vedoucí vyšetřovacího týmu se po klidnějším období vrhá rovnýma nohama do případu několika zavražděných žen. Není se čeho chytit, vrah po sobě nenechává stopy, za to hrůzně zmučené oběti jsou jeho jasnou vizitkou. Starý známý tým se pohybuje v domněnkách a nemá se čeho chytit.

Navíc kolem brousí Mikael Bellman, který nikdy nemá dost a potřebuje efektivní výsledky, které by mu dopomohly k vysněnému místu. Proto se obrací na bývalého člena týmu Harryho Holea, protože ten vždycky dokázal to, co nikdo jiný ne – jít přes překážky rovnou k cíli.

A tak stojí Harry zase na rozcestí. Nevzít a pokračovat v celkem šťastném manželském životě a dál předávat své zkušenosti mladým rekrutům nebo se po hlavě vrhnout do toho šíleného kolotoče, který ho stál už tolik… Žízeň je ale neúprosná a okolnosti ho donutí jít proti zdravému rozumu (a pudu sebezáchovy pochopitelně). Protože když se kruh neuzavře, není možné v noci klidně spát…

Člověk by řekl, že je číslo deset takové symbolické – hlavnímu hrdinovi dopřeje klid a kruh se tak nějak přirozeně zacyklí. A pak přijde bomba s číslem jedenáct a totálně vás posadí na zadek. Protože přesně tohle se Jo Nesbohovi povedlo od první kapitoly do poslední stránky. Žízni nechybí vůbec nic. Děj je neskutečně dynamický a utíká tak rychle, že se od něj nedá odtrhnout. Napětí graduje od první chvíle a perfektně se střídá s okamžiky štěstí, zmatku, pokušení, zvrhlosti (a bůh ví, čeho všeho ještě) a všechno do sebe zapadá tak dokonale, že čtenáři padá čelist.

Kdo četl všech deset předchozích dílů, hrdiny této série dobře zná. Člověk by řekl, že už je autor nemá kam vyvíjet, ale opak je pravdou. Je to jako vidět staré dobré kamarády po letech – dychtíte po novinkách. Harry vyzrál a je ještě hustější, než byl kdy dřív. To samé platí pro zápletku. Protože jakou další a horší „úchylárnu“ ještě mohl Nesbo vymyslet? I v tomto případě ale nezklamal a ukázal, že je mistrem svého oboru.

Harry Hole je srdcovka, která mi způsobila nejednu bezesnou noc. A teď tomu nebylo jinak. Žízeň mě uchvátila a věřím tomu, že rozhodně nebudu jediná. Od prvního dílu se  Nesbo neskutečně vypracoval. A laťku, kterou nasadil už ve Sněhulákovi, teď hravě přeskočil. Nezbývá mi napsat nic víc než, chci ještě!

Začínám mít problém s Nesbem

Lukasgregor.cz, 30. dubna 2017

Málokdo zastupuje přímočarou krutost severské krimi četby jako Jo Nesbø. Norského beletristu definuje zejména série s detektivem Harrym Holem. Tu sice předloni hodlal Nesbø svou Policií uzavřít, přesto s příchodem májových dní přichází v pořadí jedenáctý objemný svazek. Že nebude Nesbø čtenáře v Žízni nikterak šetřit jednoznačně odkryje už v expozici.

Hned z úvoduse sluší přiznat, že kdovíjak velký fanda Harryho Holea nejsem. Z předchozích deseti dílů se mi více líbila sotva polovina. A vlastně se mi ani nezapalují lýtka, kdykoliv přijde řeč na severské thrillery. Tomuto boomu jsem nejenže nepodlehl, ale doposud ještě ani neporozuměl. Přesto to zvědavější Já zvítězilo a do Žízně jsem se pustil. A hned v závěsu za tímto doznáním přidám ještě jedno: nový Nesbø se mi četl skutečně dobře, pětistovkou stran jsem prošel až překvapivě rychle. Tento norský „krimi mág“ to se slovem zkrátka umí. Popisům dává dostatečné místo na to, abych se coby čtenář uměl dobře zorientovat v prostoru, ale také nasál nemálo informací o všech podstatných postavách. Na straně druhé popisy neplýtvá, aby zbylo místo na dialogy (a ty umí Nesbø ze všeho nejvíc!) a pochopitelně na vystižení samotné akce. Na nudu prostě zapomeňte, stejně tak na chvíle, kdy se do čtení musíte přemlouvat.

Přidám další plusko. Žízeň má atraktivní zápletku, konstrukce není zrovna snadno dešifrovatelná a záporák budí děs. A pochopitelně, protože zde vystupuje Harry Hole, vás nezklame ani ústřední postava detektiva, byť na své si nemálo přijdou i další hrdinové. Všichni životní, věrohodní, žádné zbytečné figury, které se hodí do románové šachové partie.

A teď tedy přejděme k tomu stinnému… Těžko může překvapit fakt, že čtete-li tvorbu Jo Nesba pravidelně, neřkuli severskou krimi jako takovou, budete mnohem schopnější rozpoznávat cestičku, kudy vypravěč teprve půjde. Nebo možná nebudete přímo předvídat, ale přesto vás některé zvraty tolik nepřekvapí. Nesbø se sice snaží a dává i „slepé směrovky“, ale i tak…

Vlastně by mi toto zrovna moc nevadilo, vždyť jsem po Žízni sáhl především proto, abych si odpočinul. O něco složitěji se to však má s mírou násilí. Nesbø s ní má „problém“ a právě u jedenácté „holeovky“ jsem si několikrát řekl, proč takové knihy vlastně píše – a proč je mám vůbec číst? Kde se bere ta fascinace zločinem? A proč má tenhle vlastně sympatický Nor tendenci vybírat si navíc takové, které jsou odpudivé a fyzicky se nás až nepříjemně přímo dotýkají? Kde končí žánrová literatura, která svým způsobem reflektuje tu horší podobu našeho světa, a začíná samoúčelná radost ze schopnosti šokovat?

Ano, je to tak, já si současně u čtení Žízně odpočíval, stejně tak se cítil zatlačen do prostředí, v němž se už necítím coby čtenář komfortně. A nevnímám tuto nekomfortnost jako krok mimo pohodlí, ale jako situaci, kdy se mnou autor manipuluje s jistým zvráceným potěšením.

Jestliže jste nikdy obdobné pocity nenabyli, pak vězte, že Žízeň se vám bude náramně líbit. Pokud se ve vás perou výše popsané dva póly čtení, dost možná to bude váš poslední Hole.

Jo Nesbo: Žízeň

Naskokjinam.blogspot.cz, 29. dubna 2017

Jsou to už dva roky, co vyšla Policie, desátý a poslední případ Harryho Hola. Byla to jízda, knížka mě nadchla, zároveň jsem ale měla pocit, že vážně už stačilo. Dost šílených způsobů smrti, dost nerozbitného ztroskotance a alkoholika Harryho. S potěšením jsem se pro změnu pustila do autorových humorných dětských románů (Doktor Proktor) a byl to balzám na duši. Pak přišla Krev na sněhu a Syn a já si říkala, že tohle vlastně není vůbec špatný směr. Jenže: už je tady zas! Tomu se prostě nedá odolat… Jedenáctý Harry Hole právě teď dobývá jarní knižní trh a já musím uznat, že mi vlastně dost chyběl…

Od Policie uplynuly tři roky a Harry žije úplně nový život. Přednáší na policejní akademii, je šťastně ženatý a hlavně: střízlivý. Je jasné, že tahle idylka nemůže mít dlouhého trvání. A opravdu nemá: poté, co je v Oslo dost extravagantním způsobem zavražděno několik žen, které spojuje randění prostřednictvím seznamky Tinder, je Harry Hole povolán do služby. Nechce se mu, bojí se, že ho případ pohltí a vrátí do starých kolejí, ale protože je přes syna Olega vydíratelný, takže mu nakonec nezbývá, než na nabídku kývnout a založit alternativní vyšetřovací tým. Pohodlně se usaďte a pekelně se soustřeďte: hledá se upír s železným chrupem…

Jedenáctá kniha holeovské série je jedním slovem výborná. Už jsem úplně zapomněla, jak to Jo Nesbo umí se čtenáři koulet. Nahazuje vějičky a drobné stopy, aby si čtenář myslel, že ví a že prokoukl. Je klíčovým pojmem pořádek? Zadrhávání? Divné řeči o krvi? Opravdu s citronem? Co proboha ta postava se smyčkou v ruce? Kdo je teda vlastně mrtvý? Táhnout prstem doprava, nebo doleva? Cink… Ani se nenadějete, a jste v pasti, ze které není návratu.

Je to svižné a dramatické, je to překvapivé a nečekané. Harry opět vtipný, navíc v dobré kondici, dobře mu sekunduje i nová šéfka vyšetřovatelů Katrine Brattová, která se objevila již v Policii. Vrchní velitel Mikael Bellman je stále podlý a zákeřný, charakter mu rozhodně nezlepšuje ani vyhlídka kariérního postupu na post ministra vnitra. Těšit se ale můžete i na další postavy z minula, byť ty nejsympatičtější už nás k mé lítosti v průběhu série opustily (já na tu Beátu prostě nezapomenu…). Na své si přijdou uživatelé telefonních aplikací i obdivovatelé hraběte Drákuly.

Žízeň mě natolik pohltila, že jsem úplně nespolečensky strávila dva velikonoční večery se čtečkou místo s kamarády. Naštěstí měli pro mou literární úchylku pochopení, jen jsem se musela zapřísáhnout, že jim neprozradím, jak to skončí. A neprozradím to ani Vám – dám jen jednu radu: zahlédnete-li špičaté jezdecké boty a z ničeho nic začnete mít pocit, že z Vašeho okolí někdo vysál všechen vzduch a vy se nemůžete nadechnout, na nic nečekejte a prchejte…

Díky Knize ZLÍN za tuhle skvělou chuťovku.

#mamzizen

Hodnocení: 100%

Recenze: Jo Nesbo – Žízeň

Severskekrimi.cz, 27. dubna 2017

Bylo by podivné a nepřirozené, kdyby Jo Nesbø nechal neurvalého Harryho Holea spořádaně „dožít“ v laskavých osidlech manželství kdesi v Holmenkollen na severozápadní předměstí norského hlavního města Oslo. Proto není běh událostí v jedenáctém díle série žádným překvapením.

Snad ani sám Harry se nemůže spokojit s vidinou klidného vyučování na akademii, kde by svými sarkastickými poznámkami mohl oblažovat nanejvýš své studenty. Volání SOS vrchního policejního náčelníka tak přichází v nejlepší možnou chvíli.

V Oslu se to krví jen leskne. V rychlém sledu za sebou jsou zavražděny ženy, přičemž všechny mají jen jednoho společného jmenovatele – seznamování se na seznamce Tinder. Na policii je pochopitelně vyvíjen nátlak a všem zúčastněným běhá mráz po zádech z vrahova modu operandi. Zdá se, že Harry Hole je jediný, kdo se dokáže dostat vrahovi na kobylku a vyřešit tak sérii vražd, kdy z obětí mizí krev.

Nesbø v Žízni nakopne do slabin už tak rozcválaného koně a po celý děj nás doprovází zběsilý dusot kopyt až drny trávy odletují všude kolem. Přestože je nutné kriticky upozornit na některé Nesbøho rozpačitější romány série, v tomto díle si vylepšuje reputaci jako student před vysvědčením.

Autor jako by si vzpomněl na chvíle, kdy zazářil například v Levhartovi, a s nadějí oprášil a vycídil staré pozlátko. Snaha se v tomto případě vyplatila a „počtená“, kterou nám Nesbø sepsal, patří doposud k tomu nejlepšímu, čím nás jako čtenáře poctil.

Všechny servítky stranou, Nesbø se od úvodní litery nezdržuje korektním smalltalkem a tak nám první mrtvola padá k nohám už záhy. Tento krok byl na jedničku promyšlenou strategií, jelikož jestli někdo s Žízní váhal (a našel se vůbec někdo takový?), nedostal nejmenší šanci knihu po jejím otevření odmítnout. Stejně jako u skladby, u níž od prvních tónů posluchač ví, že si najde stálé místo v jeho playlistu, je u Žízně jednoznačné, že její děj bude mít sílu a spád desítek alpských lavin a nedovolí čtenáři se nadechnout, dokud není po všem.

Nesbøho smělé flirtování s mystickými prvky pak dostane do varu i nejracionálnějšího čtenáře. Autor si pro své svádění zvolil velmi tenký led se spoustou záludných prasklin, které v ohlušujícím hukotu děje není slyšet pukat, ale na druhou stranu ledu přebruslil bez ztráty kytičky. Málokterý autor dokáže zakomponovat do ryze detektivního tématu střípky nadpřirozena, aniž by vznikla uširvoucí kakofonie, nicméně Nesbø prokázal, že dobře ví co dělá. Kdybychom chtěli být velmi troufalí podotkli bychom, že ze známějších severských autorů tímto čarovným perem disponuje jen Theorin, a že to je na tuto problematiku teprve mistr. Nesbø se tedy svým mystickým estrádním číslem v Žízni plíživými krůčky blíží Theorinovým „duchařským“ kvalitám.

Sám velký cynik Harry Hole se v románu opět předvádí v nejlepším (a značně pokřiveném) světle. Není se čemu divit, po letech, kdy úhledně sekal latinu a vyhýbal se všem možným excesům, teď dostává jeho postava ničím nelimitovaný prostor a kromě napětí si tak v Žízni urputně vymáhá právo i řádná porce humoru. Harry v sobě snad snoubí několik různých osobností, z nichž je každá sama o sobě natolik výrazná, že dohromady vytvářejí disharmonický picassovský celek. Harryho jízlivý humor a sarkastické poznámky prošpikovávají román jako malé kousky pěkně tučné slaninky a dodávají mu šťávu a plnou příchuť.

U Nesbøho není ničím novým, že se vyžívá v originálních provedeních vražd, ovšem až do té míry, že si svého čtenáře takříkajíc otrká a časem už jej nemůže ničím překvapit. U tohoto románu se však překonává a opět obratně zasekává háček do našich údivem otevřených … úst.

Aby autorovi sláva nestoupla zas tak moc do hlavy, musíme mu vytknout místy rozvleklé pasáže, což ovšem není u Nesbøho žádným překvapením a od začátku jsme mohli tento drobný nešvar očekávat.

Suma sumárum, Žízeň rozhodně nepřináší žádné zklamání a navzdory frustrujícímu názvu díla se jedná o nadmíru dobrou četbu. Pokud se máme v nadcházejícím období někdy dočkat dalšího dílu, Nesbø si svou Žízní svolil úspěch a zajisté románem oslovil daleko širší publikum, než tomu bylo dříve.

Jo Nesbø nechal Harryho Holea ožít

Právo, 22. dubna 2017, autorka: Lucie Zelinková

Harry Hole je zpět. Další díl série s norským detektivem, bojujícím se sériovými vrahy i démonem alkoholu ve svém nitru, se vrátil. V jedenáctém románu z řady norský spisovatel Jo Nesbø znovu dokazuje, že jeho popularita neprýští jen z prvenství v žánru severské detektivky. Utvrzuje s přehledem, že je jako autor krimi románů neskutečně dobrý.

Když v roce 2013 vyšla Policie, zdálo se, že je série s legendárním osloským detektivem ukončená. Nesbø se pustil do práce na dalších knihách a své autorské kvality předvedl mimo linii série. Předloni na podzim vyšel v českém překladu samostatný román Syn, jenž sklidil nadšené ovace. Se čtenářem si Nesbø pohrál ve svém tradičním stylu jako kočka s myší. Jak je jeho zvykem, nechal ho odhalit si svou pravdu v příběhu, přesvědčit se o ní a následně mu ji se smíchem vyvrátil. Následovala dvoudílná série útlých noirových detektivek Krev na sněhu. V rozsahem subtilnějších novelách Nesbø přesvědčil, ovšem k nijak výraznému efektu u prvního dílu nedošlo a druhý se už příliš pozornosti nedočkal. Potlesk sklidil především za formu a zdařilou inspiraci americkou drsnou školou. V rozhovoru pro Sunday Times Nesbø prozradil, že s Harrym Holem ještě neskončil. Zároveň zápletka desátého dílu skončila natolik otevřeně, že vyžadovala pokračování. V nakladatelství Kniha Zlín série nevychází od počátku, první dva díly vyšly v brněnském nakladatelství Moba, ovšem podle slov šéfredaktorky zlínského nakladatelství Lucie Fruhwirtové na knižní scéně nerezonovaly. Prorazil až román Nemesis. Ten se téměř okamžitě stal bestsellerem, jak v českém vydání, tak v zahraničí. Žízeň, jak se jmenuje nejnovější díl, má vedle tradičních kvalit jedno zásadní specifikum.

Proměňuje se v ní totiž postava Harryho. Přestože svůj boj se sebou samým, s alkoholem a touhou opustit všechno a všechny svede, zároveň se utká s neschopností být bez své vášně a drogy, bez vyšetřování vražd. Na samém počátku příběhu ho potkáme šťastného. Poprvé. Vystihnout ho jako člověka neponořeného do chmur popisuje Nesbø jako nelehký úkol. „Vykreslit šťastného Harryho pro mě bylo těžké, protože na něj nejsem zvyklý. Na konci předchozího románu Policie se oženil s Ráchel a přednáší na policejní akademii, kam jako student nastoupil Ráchelin syn Oleg. Harry sám přirovnává tento nově získaný pocit štěstí k chůzi po ledu. Denně se probouzí s nadějí na zachování statu quo, doufá, že i dnešní den bude opakováním včerejška, že led nepovolí. Ovšem zatímco si soukromá osoba Harry Hole přeje, aby harmonie trvala věčně, cítí policista a lovec vrahů neklid,“ řekl. V Žízni si Nesbø pohrává s atraktivními leitmotivy upírství. Nechává do příběhu vstoupit neuznávaného psychologa a strůjce diagnózy vampirista, přičemž čtenáři podsouvá pocit, že v zásadě jde o nesmysl. Nechává svého vraha pít krev obětí a pořádat plané krvavé hody, ale v podstatě jen tak na efekt.

Aktuální motiv

Tak jako Lars Kepler v románu Stalker využil aktuálního motivu YouTube a jeho nebezpečí, Nesbø sáhl po trendu ještě aktuálnějším, po seznamovací sociální síti Tinder. K tomu přimíchal postavy z předchozích dílů a jednoho nepolapeného vraha na útěku. V předchozích dílech mu byl vyčítán sklon vytvářet z Holea nadčlověka. Dostalo se mu výtek, že se detektiv začíná nebezpečně podobat Jamesi Bondovi či že mu ruka ujíždí směrem k jen špatně uvěřitelnému nadpřirozenu. V Žízni ho proto nechal spadnout mezi smrtelníky, oděl ho do role „taťky“, nechal ho vyučovat na policejní akademii a nervózně hibernovat ve stavu rodinného štěstí.

Žízeň je napsaná s maximální snahou o čtivost, čemuž napomáhá i překlad od Kateřiny Krištůfkové. Je svým stylem velmi přívětivá, svižná a v detailech povětšinou dotažená. Od samého začátku se nabízí otázka, co je onou žízní v názvu. Vrahova krvežíznivost? Zdánlivě uzamčená Harryho touha po alkoholu? Nebo snad žízeň po lovu vrahů, bezprizorně si brázdících ulice poloprázdného Osla? Jo Nesbø byl po Stiegu Larssonovi jedním z prvních, který prorazil na poli severské detektivky. Je tím, kdo se výrazně zasloužil o popularizaci žánru a o jeho ustálení na knižním trhu. Žízní však dokázal, že jeho přínos netkví jen v jisté formě prvenství, stání u počátku. Je mistrem svého řemesla a v Žízni dosáhl svého pomyslného vrcholu v rámci série. Kniha nabízí kvalitní zábavu s dostatečným množstvím napětí, možná až nadbytečnou dávkou brutality, které sem Nesbø vměstnal pravděpodobně rekordní množství. Otázkou zůstává, zda je jedenáctý díl poslední. V nakladatelství Kniha Zlín se domnívají, že nikoliv. „Jelikož román nemá dopracované jednotlivé linky, domníváme se, že další díl bude,“ prozradila Lucie Fruhwirtová. Je tedy velmi pravděpodobné, že Harry Hole ještě své poslední slovo neřekl.

Recenze: Jo Nesbø - Žízeň

Severskedetektivky.cz, 16. dubna 2017, autorka: Veronika Černucká

Legendární pronásledovatel masových vrahů Harry Hole sekl kvůli manželce s prací u policie a už nějakou dobu se pohybuje pouze v akademických kruzích. Jenomže co dělat, když ve městě začne řádit vampýr vraždící mladé ženy? „Žízeň“ si užívá jak Harry, tak i autor. A díky tomu si ji budete užívat i vy.

Norský spisovatel Jo Nesbø (1960) patří už hezkou řádku let mezi nejvýraznější postavy severské detektivky. Tento bývalý novinář a makléř vstoupil do světa literatury v roce 1997, kdy vyšel jeho detektivní román „Netopýří muž“. Kniha byla oceněná několika prestižními cenami a autorovi zajistila přízeň nejen u čtenářů, ale také u literárních kritiků. Dnes má Nesbø na svém kontě téměř dvě desítky knihy, které jsou překládány do pětatřiceti jazyků a už vyšly ve sto čtyřiceti zemích.

Ačkoliv Nesbø píše také knihy pro děti a občas napíše i nějakou detektivku bez Harryho, pravda je, že Harry Hole je skvělá obchodní značka, která je sázkou na jistotu. „Žízeň“ z nakladatelství Kniha Zlín je jedenáctým dílem série a troufám si říci, že je ještě lepší než předešlá „Policie“, kterou jsem dosud považovala za nejlepší autorovu knihu. Příběh vás strhne hned na začátku, protože skočíte rovnýma nohama do vražedného šílení, nad kterým zůstává rozum stát, a které nemá obdoby.

Nesbø se rozhodně nespokojil s průměrem a je skvělé, že si vyhrál s každou větou a snad i s každým slovem. Po dějové ose je příběh unikátní, ale to jsme ostatně i čekali, že? Já si ještě více cením vyzrálého stylistického stylu, slovních hrátek a originálního jízlivého humoru. „Žízeň“ je jiskřivá a zábavná, ale zároveň i nesmírně brutální a drsná. Ačkoliv jsme de facto v kriminálním románě, který by měl ctít realitu, Nesbø se neostýchal zabrousit mezi nadpřirozené jevy. „Žízeň“ koketuje s tématem vampyrismu a vy se připravte na hororové scény, při kterých vám bude běhat mráz po zádech.

Harry Hole je ve skvělé formě a své kolegy i čtenáře bude od začátku do konce oslňovat geniálními dedukcemi po vzoru Velkých detektivů z klasických křížovek. Harry si už tři roky hraje na vzorného manžílka, který přednáší na univerzitě a vyhýbá se alkoholu, se kterým měl kdysi obrovské problémy. Jenomže ve městě začne úřadovat perverzní zabiják a Harry přijímá nabídku na sestavení speciálního vyšetřovacího týmu. V jistém směru spolupracuje s policisty, ale protože je to Harry, připravte se na svérázné vyšetřovací metody a řadu intrik.

Prostor dostaly i vedlejší postavy a obzvláště někteří si prožijí hotová dramata. Nesbø vám připravil řadu šokujících překvapení, a co se týče zápletek, je jich tolik a jsou tak propletené, že nemáte šanci cokoliv vyřešit. Z hlediska žánru je „Žízeň“ geniální a ojedinělý počin. Nesbø si nastavil laťku, kterou bude velmi těžké překonat, a jsem zvědavá, zda se mu to někdy podaří.

„Žízeň“ je jednou z mála detektivek, ke kterým se budete často vracet. Díky tomu, že jde o kvalitní román, je totiž úplně jedno, že budete vědět, kdo a proč vraždil. Autoři detektivek v ní najdou řadu fíglů a triků na oklamání čtenáře, ze kterých můžou hezky dlouho čerpat, a všichni do jednoho ocení originální zápletky a báječný vypravěčský styl.

Hodnocení: 100 %

Harry Hole je zpátky a ještě chvíli zůstane

Blog.nofreeusernames.cz, 21. března 2017

Dva roky jsme čekali na další případ Harryho Holea. Někteří už ani nevěřili, že přijde, ostatně Policie je víceméně uzavřená záležitost. Avšak navzdory tomu, že je Harry opět relativně šťastný, drží se dál od kámoše Jima i vražd, minulost nenechal tak daleko za sebou, jak si původně myslel.

Vrchní komisařka Katrine Brattová má na krku imbecila Trulse, který se k vraždám dostal tlačenkou přes ještě většího imbecila Bellmana; a nováčka Anderse Wyllera, zelenáče, který se ze všech sil snaží být jako Harry Hole (dokonce pije i whisky, i když mu nechutná). Zrovna ji zavolali k případu mrtvé ženy, které očividně někdo prokousl hrdlo a pořádně se napil. Nedlouho poté následuje další vražda a tentokrát si z krve oběti udělal vrah smoothie s příchutí citronu. Norská média baží po případu Vampyrista a Bellman je nasraný, protože, jestli se tohle brzy nevyřeší, post ministra spravedlnosti obsadí jiný mocný zadek. A tak se vydává na policejní akademii, výhrůžkami přitlačí Holea ke zdi a donutí ho, aby obnovil pátrací skupinu Kotelna. A Harry přijímá. Ne, že by Bellmanovy výhružky byly neprůstřelné, ale Harry má žízeň – buď chlast, nebo vraždy.

„Jste pořád na suchu, Harry?“
„Jako norský ropný vrt, šéfe.“
„Hm. Dobře víte, že norské ropné vrty na suchu nejsou, jsou jen zavřené na dobu, než ceny ropy zase vystoupají.“
„Přesně to jsem vám tou metaforou chtěl sdělit.“

Jo Nesbø balancuje na laťce, kterou si sám vysadil hodně vysoko, a naštěstí se udrží. Opět budete mít pocit, že víte, kdo je vrah, a možná budete mít i pravdu, ale bez ohledu na to vás autor stejně překvapí. Vytvoříte si další teorii, protože se samozřejmě necháte vodit za nos, i když vám hlas v hlavě křičí, že je to past, a zase se budete mýlit. Nevadí, s Nesbøm si na kočku a na myš zahrajete rádi, ostatně vám nekopl míček už dlouhé dva roky. Možná budete trochu smutní z toho, že Harry moc nepije, trochu sadisticky vás bude mrzet, že na něj nemůžete být naštvaní… Nesbø ho ale i tak nenechá na pokoji a do nočních můr mu přidá hned několik nových přízraků.

Ještě pár slov k závěru knihy: je příjemně teatrální, kdybyste Poirotovi trochu podlili oči alkoholem a rozbili mu nos, můžete si ho do Žízně v momentu odhalení klidně dosadit. Ale co vás potěší ještě víc, jsou poslední odstavce. Ani 11. díl nebude Harryho posledním.

Pro ty, kteří se s Harrym potkali zatím jen v několika knihách, bude Žízeň zjevením, velkým wow. My ostatní, protřelí mazáci, co mají celou sérii v malíku, unesení tolik nebudeme. Proč? Ono to vlastně už ani nejde. Nesbø překvapuje v zápletce, ale nikoli v celku, dává nám přesně to, co chceme, to, co máme na jeho knížkách rádi. Harry je přesně takový, jaký má být. A je to správně. Představte si, že by se najednou Harry choval úplně jinak, že by všechno kolem řídily jiné literární zákony. Možná bychom aplaudovali autorově inovaci, ale pak bychom si pod vousy mumlali, že nám chybí ten starý dobrý Harry Hole. Nechme tedy Nesbømu prostor na nečekaná překvapení do samostatných thrillerů a na Harryho ať nám nikdo nesahá.

Hodnocení: 90 %

Dotaz k produktu Žízeň

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Senzační sbírka zvířat doktora Proktora

Z.J.E.V.N. Zvířata, jejichž existence vás nepotěší

Švábi

Švábi (Harry Hole #2)

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na…

Syn

Syn

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a…

Švábi (paperback)

Švábi (paperback) (Harry Hole #2)

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily