Vražedné léto | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Vražedné léto (Anders Knutas #5)

Cena:
239 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-157-0
Překlad:
Karolína Kloučková
Datum vydání:
30. 04. 2014
Počet stran / vazba:
262/vázaná
3.64 / 1544

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 149 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Vražedné léto

Na ostrůvku Fårö dojde k chladnokrevné vraždě muže. Nevinného otce rodiny, která v místním kempu trávila dovolenou, někdo zabil jediným výstřelem do hlavy. Uprostřed letní sezóny jde o pohromu i pro všechny, kteří žijí z turistického ruchu. Komisař Knutas je právě na dovolené, případ se proto stane první velkou příležitostí pro inspektorku Karin Jacobssonovou. Kam ji dovede pátrání po vrahovi majitele stavební firmy? Co když si už dávno vyhlédl další oběť? Pravdu hledá také novinář Johann Berg, zatímco jeho vztah s Emmou Winarnovou prochází další krizí.

Úryvek: Vražedné léto

Recenze: Vražedné léto

VRAŽEDNÉ LÉTO

Rachel-roo.blogspot.cz, 18. června 2014

Policisté, novinář, oběť - naše ústřední postavy. Jednoho rána dojde k vraždě na pláži, kam se otec od rodiny vydal na ranní běh. Vypadá to jako náhoda a policistům se nedaří zjistit, proč zrovna on, jestli to byla pomsta nebo jen nesprávné místo v nesprávnou dobu. Pátrají v jeho životě a hledají, v čem by případně mohla být jeho osudná chyba, co ho stála život.

Na přebalu knihy vidíme výjev z knihy, barevně pěkné, líbí se mi detail černobílého člověka v kontrastu s modrým mořem a červenou krví.

Musím se pousmát vždy, když v knize novináři přispívají k řešení případů a kdy se osobně znají a kamarádí s policisty, kteří jim nesmí nic říct, ale vždy jim něco přece jen ujede. Tak to je samozřejmě i v případu našeho novináře Johanna. Jako postava je však sympatický a navíc se zde dozvídáme o jeho osobním životě, jako o další dějové linii knihy, prožíváme s ním jeho trápení.

Fascinuje mě, když nás autorka dokáže natolik zaujmout a zaměstnat, že jsme přesvědčeni o své vlastní verzi příběhu, kdo kdy kde jak, ale ona nás v závěru obrátí o sto osmdesát stupňů a my zjišťujeme, že nevíme vůbec nic a že detektivové by z nás asi nebyli.

Dílo se čte dobře, nejsou v něm hluchá a nudná místa, vše do sebe zapadá. Informace jsou nám odhalovány postupně, s přiměřenou dávnou napětí, kdy se stihne odehrát ještě několik drobných případů, nesouvisejících s naším hlavním vyšetřováním, ale dodávající knize šťávu.

Nejde o žádné extra napínavé krvavé krimi, ale bavilo mě to celou dobu. Žijeme s lidmi, zapletenými do tohoto případu, jejich obyčejné všední životy. Líbilo se mi, že nešlo jen o vraždu, ale i o příběhy kolem. Naprosto nečekaný zvrat na konci nás donutí přečíst poslední stránky a rozuzlení jedním dechem.

Přečetl jsem: Mari Jungstedtová – Vražedné léto

Poslepu.cz, 23. června 2014, autor: Radek Pavlíček

Když vypsali v Knize Zlín konkurz na recenzní e-knihy, neodolal jsem a po jedné z nich sáhl. A dobře jsem udělal. Ve čtečce mi díky tomu za pár dnů přistála už pátá kniha od Marie Jungstedtové. Jmenuje se Vražedné léto a setkáme se v ní opět se všemi starými známými z předchozích knih – policisty Andersem Knutasem a Karin Jacobssonovou či novinářem Johannem Bergem.

Kniha nás zavede na ostrůvek Farö, ležící severovýchodně od největšího švédského ostrova Gotland. V místním kempu dojde jednoho letního rána k chladnokrevné vraždě muže, který si šel – tak jako každý den – zaběhat podél pláže. Byla to dlouho a pečlivě připravovaná vražda, nebo se jen podnikatel Peter Bovide (právě on je totiž tím zavražděným mužem) ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě? Anders Knutas je na dovolené, takže pátrání se ujímá Karin Jacobssonová, která byla nedávno služebně povýšena, a je to pro ni první velký případ.

Podobně jako v Července Joa Nesbøho i zde se nám do děje promítá další časová linie, ve které se o 20 let dříve rodina s ruskými kořeny vydává na dovolenou do švédského národního parku Gotska Sandön. A stejně jako v některých Nesbøvkách, i ve Vražedném létě se objeví trošku atypická vražedná zbraň. Netroufám si odhadnout, nakolik jsou to náhody a nakolik větší či menší inspirace, ale pravdou je, že tyto paralely mě nijak nerušily.

Kniha se čte velmi dobře, děj má spád a nejsou v něm nudná nebo hluchá místa. Navíc, pokud jste četli některou z předchozích knih Mari Jungstedtové se stejným „hereckým“ obsazením, určitě vás bude stejně jako mě zajímat, jak se budou životy hlavních hrdinů dále vyvíjet (a samozřejmě jak celé vyšetřování dopadne).

Pokud tedy máte rádi dobré severské detektivky, koupí Vražedného léta určitě chybu neuděláte.

Recenze: Vražedné léto (Mari Jungstedtová)

Eknihyzdarma.cz, 12. června 2014, autorka: Veronika Fenclová

Peter Bovide je již pět let šťastně ženatý, se svou ženou Vendelou mají dvě děti, pětiletého Wiliama a tříletou Mikaelu. Vede firmu, která konečně začala prosperovat a tak si celá rodina může dopřát báječnou dovolenou. První dva týdny chtějí strávit v Gotlandu v kempu Sudersand a druhé dva týdny na Mallorce. Bohužel se už třetí den jejich dovolené Peter nevrátí, někdo ho při ranním běhání zabije. Na druhé straně stojí Morgan Larsson, samotář, který pracuje v jednom z největších gottlandských vápencových lomů při zpracování cementu jako střelmistr. Při jednom z obvyklých odstřelování se něco stane. Výbuch se nedostaví v obvyklou dobu a Morgan je nalezen zavražděn, a to totožně jako Peter. Policie nechápe, jak tito dva na první pohled naprosto odlišní lidé mohou mít společného vraha. Co je asi spojuje? Nejedná se o masového vraha? Navíc jak do toho všeho zapadá dvacet let stará vražda a znásilnění?! Má tohle všechno vůbec nějakou spojitost?

Mari Jungstedtová: Vražedné léto

52knih.cz, 24. května 2014, autor: Jan Kadlec

Dovolená škodí zdraví

Květnu bude vévodit severské krimi. Minulý týden to bylo Na zimu zavřeno, hezký náhled do systému policejní práce. Teď to je Vražedné léto od Mari Jungstedtové. (Knížek s podzimní a jarní tématikou se však už nedočkáte; příští týden strávím s knihou Andělé strážní od Kristiny Ohlssonové.)

Vražedné léto patří do série případů odehrávajících se v jurisdikci gotlandské policie. Je to (tuším) pátá kniha série s komisařem Andersem Knutasem. Oceňuju, že i když jsem předchozí díly nečetl, příběh funguje skvěle i sám o sobě. Nějaké narážky na minulost hlavních postav se vytušit dají, ale nemyslím si, že jsou pro děj zásadní jako třeba červená nit honby za Princem u pár Nesbøvek.

Stavebnictví vždycky trochu smrdělo

Kniha má dvě linie: v přítomnosti sledujeme vyšetřování případu. Tyto kapitoly pak občas protne záblesk o 20 let do minulosti, kdy se německá rodina s ruskými kořeny vydává na dovolenou do švédského národního parku Gotska Sandön.

Děj skvěle graduje. Jungstedtová (ha, teď jsem to jméno napsal napoprvé správně!) umí napětí stupňovat. Vše začíná brutální vraždou podnikatele Petera Bovida, který s rodinou tráví dovolenou v kempu na malebném švédském ostrůvku. Je střelen do hlavy a pak několikrát do břicha. Popis vraždy připomíná řádění šílence, který pořádně nevěděl, co dělá. Ale když se ukáže, že Bovide podnikal ve stavebnictví, přijímal víc zakázek, než kolik mohl s oficiálními zaměstnanci stíhat, a že načerno zaměstnaným Estoncům nějak nezvládal platit, vyšetřování se obrací jiným směrem…

Rozhodně však ne směrem k vyřešení případu. Jungstedtová zápletku rozvíjí až do zhruba dvou třetin knihy, kdy čtenáři sepnou všechny linie příběhu a tuší, co je skutečným motivem. Pak přichází na řadu lidská stránka věci.

Postavy jsou uvěřitelné

U Na zimu zavřeno jsem si stěžoval na to, že postavy jsou ploché a příliš dokonalé. Jungstedtová tuto chybu nedělá. S postavami se umím ztotožnit, mají své mouchy, nejsou charakterově dokonalé jako bezchybní policajti u Horsta. Cítím v nich opravdové lidi. Tomu odpovídá i vyřešení případu. Trocha lidskosti ve čtenáři zanechá větší dojem, než vzorné a bezproblémové zatčení.

Vražedné léto dá čtenáři nahlédnout jak do práce policie, tak do práce novinářů. Obojí jsou velmi zajímavé záležitosti a míra propracování odpovídá seznamu lidí v závěrečném poděkování. Miluju smysl pro detail.

Jedinou výtku e-knihy, kterou jsem k recenzi dostal, mám snad jen k zpracování. O tom, proč e-booky moc rád nemám, napíšu jindy; u Vražedného léta mě mrzí hlavně to, že oddělení jednotlivých kapitol nebo součástí příběhu často není vychytané mezerou mezi odstavci a že tam jsou občas chyby (ale tady nevím, jestli jde o nějakou formu DRM). Ale hlavně – a to se obávám, že bude problém i tištěné knihy – někdo naprosto zvráceně odflákl typografii přímé řeči. Místo klasických uvozovek pracuje s pomlčkami – ale občas se ztrácí to, co jsou slova postavy a co ne. U některých vět si nejsem jistý, jestli byly vyřčeny nahlas, nebo jen v duchu (k příběhu by to občas sedělo víc). Toto přemýšlení nad „co tím chtěl autor vlastně říci?“ je nesmírně otravné a kazilo mi dojem z příběhu. A je to škoda, protože Kniha Zlín jinak dělá moc hezké knihy.

Jinak je Vražedné léto naprosto parádní záležitost, kterou nepohrdne žádný milovník dobré detektivky.

Dotaz k produktu Vražedné léto

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Umírající dandy

Umírající dandy (Anders Knutas #4)

Na ostrově Gotland panuje zima. Nejsou tu žádní turisté, obchody jsou většinou zavřené. Jenom v malé galerii na náměstí se usilovně pracuje. Egon Wallin připravuje vernisáž…

Temný anděl

Temný anděl (Anders Knutas #6)

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algårda je to však party poslední. Druhý den je nalezen…

Vnitřní kruh

Vnitřní kruh (Anders Knutas #3)

Gotland uprostřed léta. Dvě malé dívky objeví v ohradě koně bez hlavy. Komisař Knutas se pouští do pátrání po pachateli odporného činu, brzy se ale s vyšetřováním ocitá ve slepé…

Neviditelný

Neviditelný (Anders Knutas #1)

Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily