Vražda na Hallandovi | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Vražda na Hallandovi

Cena:
159 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-156-3
Překlad:
Helena Březinová
Datum vydání:
15. 04. 2014
Počet stran / vazba:
158/vázaná
3.24 / 513

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 99 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Vražda na Hallandovi

Stárnoucí spisovatelku Bess probudí jednou ráno výstřel. Její partner leží na náměstíčku před jejich idylickým domovem mrtvý. Zbloudilá střela? Úkladná vražda?

Přitom Bess na tom už delší dobu není nejlépe. Dceru Abby z předchozího vztahu deset let takřka neviděla, svého šestadevadesátiletého dědečka jakbysmet. Jak zamíchá vražda Hallanda Bessinými podivně hozenými kartami? Kdo je vrah a jaká je Bess? Znala Hallanda vůbec? A jakou roli v tom všem hraje fjord, na který Bess hledí z okna? Podivné je i to, že zničehonic zmizí soused. Bess vražda úplně vykolejí, ale kdoví, nesjel její život z kolejí už dávno?

Recenze: Vražda na Hallandovi

Pia Juulová a Vražda na Hallandovi

Bananovepyre.wordpress.com, 17. června 2014, autorka: Dana Kristlová

Stala se – a jakkoli by se mohlo zdát, že je důležité ji vyřešit, není hlavní nosnou linkou útlé knihy dánské autorky. Severská země, z nichž na náš knižní trh poslední dobou proudí desítky titulů, dává, podobně jako název knihy, tušit detektivní příběh. Ale jestli se ho skutečně dočkáme, to už si musíme rozhodnout sami.

Nejde ani tak o děj, jako spíše o přiblížení lidského nitra, odhalení zmatku a pocitů, které se skrývají v každém z nás, prázdnoty, kterou neumíme pojmout ani pojmenovat, toho, že někdy víme, co bychom cítit měli, ale zaboha se nemůžeme donutit k tomu, abychom tedy toho, co se sluší a patří, dostáli, abychom se chovali přesně tak, jak od sebe my sami i svět kolem nás očekáváme, že budeme.

Po prvopočáteční idylce u televize se před námi rozevírá detektivní zápletka o několika rovinách. Každý kousek skládanky je sice zprvu banálním, ale fokalizace skrze postavu a myšlenkové pochody stárnoucí spisovatelky Bess, Hallandovu dlouholetou družku a spřízněnou duši, dodává epizodám na naléhavosti a tajemnu. Ve středu všeho stojí nevyjasněné úmrtí. Vražda, jejíž obětí se stane Halland Roeh. Milostný vztah a pevné pouto dvou lidí – Bess a Hallanda. Nevysvětlená vazba zabitého a mladé těhotné ženy, jež se zjeví den po jeho smrti a odhaluje oblast Hallandova života, o níž nikdo nevěděl, že vůbec existuje. Podivné zmizení souseda a ještě podivnější chování jeho známého. Kroky a opatření, jež Halland podnikl několik týdnů před smrtí, skoro jako by snad sám dopředu věděl, že zemře. Vztah matky a její dospělé dcery, dávno rozbitý na drobné střepy.

Jako čtenáři sledujeme tohle všechno očima Bess, která najednou zůstala sama, bez muže, jenž pro ni znamenal všechno, aniž by jej, jak se nám postupně odhaluje, snad doopravdy znala. Přesto, jak se jejich vztah zdál skutečný, intenzivní a naplněný, dochází Bess, že jak Halland tak ona měli mnoho zákoutí duše, kam toho druhého z různých důvodů prostě nepouštěli. Jsou nám předkládány pochyby, zmatek a lidské tápání a zpochybňování dřívějších jistot.

Příběh je vyprávěn v ich-formě a fokalizován skrze stárnoucí spisovatelku, jíž se během jedné zprvu zcela obyčejné noci zhroutí svět. Sledujeme syrový příběh lidského zmatku a vyrovnávání se s ním. Bess přijde totiž o všechno – aniž by ale byla schopná to sama chápat, znatelně pociťovat, prožívat. Halland zemřel. Byl zabit. Zastřelen. Svědkové vraždy i veškeré důkazy jsou zahaleny mlhou, šedí a tajemnem. Nebude trvat dlouho a všechno odvane vítr, který nakonec zmizí někde nad nedalekým fjordem. Hallandova poslední slova zní knihou opakovaně, ale nikdo nerozumí tomu, co vlastně znamenala, nebo proč je vyřkl. Nejméně pak Bess, která se zamýšlí nad tím, zda člověka, s nímž strávila více než deset let znala tak dobře, jak se celou dobu domnívala.

Kniha je útlá, kapitoly krátké. Ich-forma plná vnitřních monologů a pocitů dodává textu na životnosti, autenticitě a spádu. Otevírá se před námi prázdnota a cesta po stavech a myšlenkách Hallandovy partnerky. Citáty jimiž jsou jednotlivé kapitoly uváděny nás nutí přemýšlet nad textem v širších souvislostech, hledat paralely, často také odvádějí pozornost daleko od tématu, i když se tváří, že ne.

Hallandova smrt proběhla za zavřenými dveřmi, ve světě tam venku za hradbou slov a myšlenek jeho družky, jež v době oné tragické události zavřená ve své pracovně dopisovala jednu ze svých knih. Skoro se zdá, jako by tento akt byl metaforou našich současných vztahů a toho, jak moc jsme schopni se jeden druhému otevřít, jak moc chceme sdílet nebo jak moc před sebou zavíráme dveře, srdce či oči.

VRAŽDA NA HALLANDOVI

Rachel-roo.blogspot.cz, 17. června 2014

Bess žije se svým partnerem Hallandem, jednoho rána ji vzbudí nějaký zvuk. Když se na náměstí začnou scházet lidi, jde tam a zjistí, že to byl výstřel a že obětí je její milý. Co se stalo? Provedl něco? Kdo mu to udělal? Proč odešel z domu a nechal si tam kufřík? Bess prožívá těžké chvíle, musí se vyrovnat s celou situací, musí se srovnat sama se sebou. A to není vůbec lehké, když jste najednou na vše sami a navíc vám do života začnou vstupovat cizí ženy, které znaly vašeho přítele a vy jste o tom nevěděla. Co jsou zač? A jaký mají vztah k Hallandovi?

Obálka jednoduchá, ale ke knize o vraždě se hodí. Původně jsem nerozuměla bílému ptáčkovi, v knize jsem tomu porozuměla, takže můžu ohodnotit, že smysl má a na úvodní stranu se hodí.

Celou dobu se mi knížka líbila, až do poslední strany, kde se můj názor trochu zlomil a do teď vlastně nevím, jestli se mi to líbilo nebo nelíbilo. Nemůžu říct, že by to bylo špatné, to určitě ne, jen se bojím, že jsem to nepochopila správně a přitom bych moc chtěla.

Hlavní postavu jsem měla ráda. Bess je střelená a to hodně. Občas vyvádí naprosté hlouposti, chvílemi mě skutečně pobavila. Připravila sobě, i nám, svými eskapádami pár horkých chvilek.

Musím se přiznat, že byly chvíle, kdy jsem absolutně nechápala, co čtu, co se stalo a listovala stránkami vzad, abych zjistila, jestli mi nějaké nechybí, nebo kde je souvislost. Bohužel, kolikrát jsem žádnou nenašla. Chvíle byly vážně zmatené, nejen proto, že hlavní hrdinka předpokládám taková byla a měla být, ale ne všude jsem rozuměla textu.

Líbilo se mi použití citátů, úryvků, výňatků z jiných děl na začátku každé kapitoly. Na konci knihy jsem zjistila, že měly mít nějaký význam, já ho v tom ale nenašla a vlastně ani nehledala, protože jsem o tom nevěděla. Uvedla bych to někam zkraje, možná bych pak autorku pochopila lépe. Takže vám radím, čtěte pečlivě a přemýšlejte.

Recenze: Vražda na Hallandovi (Pia Juul)

Eknihyzdarma.cz, 16. června 2014, autorka: Veronika Fenclová

Velice vydařený příběh s otevřeným koncem, který nám vypráví o tom, co se může stát, když vás ráno probudí výstřel. Vyběhnete na ulici a zjistíte, že výstřel patřil vašemu partnerovi, s kterým žijete. Jak a co se Vám v takových chvílích může honit hlavou? Co se honilo hlavou partnerce zavražděného? Zpočátku myslela pouze na svou dceru, o kterou přišla při rozvodu a už deset let jí neviděla. Co se stalo, když se den po vraždě vřítí k nim do bytu údajná neteř a navíc těhotná? Jak zareaguje na to, že se její partner chtěl podle všech známek k této neteři nastěhovat? Jak do toho všeho zapadá její bývalý manžel? Jak si vůbec dovolil jí místo upřímné soustrasti ihned nabídnout sex? A co se stalo s jejím sousedem, se kterým se líbala a hned po té neznámo kam zmizel? Umíte si představit, jak člověku musí být, když mu z mobilu zesnulého chodí dennodenně několik sms znějících: „Kde jsi?“? U koho se tento mobil najde a najde pro svůj klid pachatele alespoň ona, když policie tápe???

Pia Juul – Vražda na Hallandovi

Sietovka.sk, 5. června 2014, autor: Jozef Kuric

Večer pozerala s partnerom televíznu detektívku. Ona pila kávu, on pivo. On sa potom rozhodol pre nočný spánok, ona pre písanie. On si pre svoju nečinnosť vybral spálňu, jej činnosť sa mala odohrávať v pracovni. Ona po dlhom čase našla v noci inšpiráciu, on skoro ráno stratil to najcennejšie, život. Hovorí sa, že najlepšie je zomrieť v spánku, bezbolestne a vo vlastnej posteli. To však nebol jeho prípad. Skonal neďaleko vlastného domu, zabitý strelnou zbraňou a bez rozlúčky.

Když se člověk rodí, udělají všichni krok vzad, když umírá, všichni se hrnou podívat. (Montaigne)

Pôvodne som bol presvedčený, že sa vrhám na ďalšiu severskú krimi. Ono to tak po prvých stranách aj vyzeralo. Teda všetko išlo presne podľa zaručeného scenára. Severská autorka, vražda v názve knihy, smrť už na úvodných stranách, tieň podozrenia padajúci na osobu s blízkym vzťahom k obeti, severský chlad a temnota blížiace sa k idylickým obydliam obyvateľov malého mestečka.

Obeťou je on, Halland. Prvou podozrivou je ona, Bess. Bess je spisovateľka v najlepších rokoch, ktorú život oberá o všetko. Už predtým ju kvôli závislosti od alkoholu opustil zákonitý manžel, tým sa pretrhli aj putá s dcérou, matkou a aj so starým otcom. Po tejto záhadnej vražde však zostala úplne sama. Možno však práve toto vždy chcela. Možno ani nikdy nemala ľudí v láske.

Tých možno a otáznikov je však v útlej knihe omnoho viac. Kto stojí za Hallandovou vraždou? Bola jeho smrť iba nešťastnou náhodou? Čo ak to bola samovražda? Toto sú otázky oficiálneho vyšetrovania, no Bess má v hlave iné otázniky. Bol Halland v partnerstve s ňou šťastný? Poznala Hallanda vôbec? Prečo neprežíva smútok tak, ako sa bežne po smrti blízkeho človeka očakáva? Prečo je aj k šokujúcim odhaleniam ľahostajná? A prečo sa po takej traumatickej udalosti zaoberá aj takýmito myšlienkami?

„Zamilovala jsem se do myšlenky že uškrcení je mazlivé, zatímco výstřel chladný. Chtěla jsem o tom napsat povídku, ale nenapsala; když přišlo na věc, mé nadšení z intimní vraždy (afekt/škrcení) oproti úkladnosti a odstupu (chlad/výstřel) mi nešlo na rozum. Vražda je vražda“.

Odpoveď je prostá. Toto nie je detektívka, hoci sa tak tvári. Dánsku autorku Piu Juul akoby smrť Hallanda ani nezaujímala. Nezameriava sa na obeť, ale na pozostalú. V jej hľadáčiku je práve preto Bess a jej vyrovnávanie sa so stratami. Zároveň jej venuje rolu rozprávačky a udeľuje jej právo klásť otázky. A Bess sa pýta veľa a hlavne samej seba. Mnohé otázky však ostatnú nezodpovedané presne tak, ako v skutočnom živote.

Severské výpravy k samotě

Lidové noviny

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Recenze: Pia Juul - Vražda na Hallandovi

Severskedetektivky.cz, 10. května 2014

Stárnoucí spisovatelku Bess probudí jednou ráno výstřel. Její partner leží na náměstíčku před jejich idylickým domovem mrtvý. Zbloudilá střela? Úkladná vražda?

Přitom Bess na tom už delší dobu není nejlépe. Dceru Abby z předchozího vztahu deset let takřka neviděla, svého šestadevadesátiletého dědečka jakbysmet. Jak zamíchá vražda Hallanda Bessinými podivně hozenými kartami? Kdo je vrah a jaká je Bess? Znala Hallanda vůbec? A jakou roli v tom všem hraje fjord, na který Bess hledí z okna? Podivné je i to, že zničehonic zmizí soused. Bess vražda úplně vykolejí, ale kdoví, nesjel její život z kolejí už dávno?

"Jela jsem na kole. Jak jsem vlastně vypadala? Aspoň jsem se vykoupala a vyčesala vlasy, jak jsem uměla nejlíp, dlouhé naúšnice kmitaly sem tam, když jsem šlapala do pedálů. Bylo teplo, bylo ticho, mumlala jsem ?...líbají nás hravé červánky, něžné zlatoústé", řepková pole voněla, před odchodem jsem si dala ještě jednu štamprli O. P., dala jsem si dvě, měla jsem chuť zpívat, ale mluvila jsem nahlas, říkala jsem: "Brandte ! Hallande ! Brandte ! Hallande ! Kde jste ! Kde jste ! Co se děje ? Co se -" Ráda jsem opakovala."

Jednou v noci Bess probudí výstřel a během chvíle se dozvídá, že její dlouholetý přítel byl zavražděn. Nastává chvíle, kdy se Bess musí postavit na vlastní nohy. Zjistit co se příteli Hallandovi stalo a poprat se s vlastním životem, který nebýval takovým, jakým se zdálo. Ale stojí Bess o to vůbec?

Spisovatelka nám připravila velmi zapeklité dílo. Očekáváme detektivku, obálka na nás křičí, že se jedná o román, já mám ovšem pocit, že to není ani jedno z toho - nebo naopak od všeho něco? Při čtení knihy jsem měla rozporuplné pocity.

V jednu chvíli zoufáte nad tím, že kniha Vám vůbec nic nedává, v té druhé, při hlubším zamyšlení pozorujete, že tomu je právě naopak. Hlavní představitelka Bess se zdá být pomatená, bláznivá, přesto velmi chytrá. Už jen to, že jejím živobytím je psaní. V počátku vše svádíte na to, že přišla o muže, postupem čtení Vás ale napadá, že Bess je prostě taková už od dob, než se začal psát její příběh. A právě příběh, velmi mnoho otázek bez odpovědí. Přemýšlíte, zkoumáte a dedukujete jak, co by mohlo být, ale samotnou Bess to nezajímá a když o to nejeví zájem ona, vy se to vlastně nedozvíte.

Celá tato kniha je o dedukci, ne o velké fantasii, ale o odkrývání hádanek, na které stejně nikdy nedostanete odpovědi. A právě proto, se mi kniha při čtení znelíbila. Po zpětném zamyšlení, ale přeci jen nacházím i světlé stránky…

Pia Juul se bravurně zhostila velkého neznáma a čtenářům, připravila šokové momenty. V jedné větě se dokážete usmát, pozlobit i dostat neočekávanou ránu. Postupem času se dokonce v některých momentech i samy najdete.

Děj je svižný a čtení Vám utíká rychlým tempem. Dopomáhá tomu také samotná hrdinka Bess, která ve svých pomatených myšlenkách stále přebíhá z jedné myšlenky ke druhé.

Při čtení máte v hlavě guláš a přistihnete se, že si odstavec musíte přečíst ještě jednou, zda jste něco nepřeskočili. Soudím, že je dobře za tak málo stran, který tento příběh má, protože kniha ač se zdá primitivní, je velmi složitá na čtení i přemýšlení. Krátké, úderné věty jsou výstižné a zbytečně nezdržují, ovšem v celku se to zdá býti zamotané a pro obyčejného čtenáře zbytečně surové. V samotném ději se ukrývá mnoho poschovávaných informací a je jen na Vás, zda je odhalíte.

Každá kapitola začíná menším úryvkem, buď z jiné knihy, nebo i ze života obyčejných lidí. Doporučuji se na tyto úryvky zaměřit, protože na konci příběhu se dozvíte, že nejsou pouze obyčejnou výplní stránek.

Troufnu si říci, že tato kniha není pro každého, přesto doporučuji většině po ni sáhnout a zjistit si na vlastní kůži, zda dokážete autorčin styl pochopit.

Kniha ač v sobě neskrývá žádné emoční stránky, dokáže Vás ledově zpražit a pěkně zamotat hlavu.

Ne nadarmo spisovatelka obdržela řadu prestižních ocenění a je členkou Dánské akademie.

Na konec shrnutí bych ráda vyzdvihla Helenu Březinovou. Překladatelka, která se tohoto příběhu zhostila s plnou parádou a ač se musím přiznat, že zmatenosti děje jsem v první chvíli sváděla na ni, byla jsem samotnou knihou i konečným prohlášením vydavatele utvrzena v tom, že tato kniha je velký oříšek nejen pro čtenáře, ale hlavně pro samotnou překladatelku.

Severské krimi trochu jinak aneb Vražda na Hallandovi

Informuji.cz, 10. května 2014, autor: Lukáš Loužecký

Ze severních zemí proudí velké množství krimi do celého světa. Dánská spisovatelka Pia Juul z nich svým stylem lehce vybočuje, přesto si Vás její poslední kniha Vražda na Hallandovi určitě získá.

Příběh začíná ve chvíli, kdy stárnoucí spisovatelku Bess jednoho rána probudí výstřel. Její partner je nalezen mrtvý na náměstíčku nedaleko domova. Kdo stojí za jeho vraždou? Byla jeho smrt pouze nehodou?

Ve vztahu Bess a Hallanda již delší dobu není vše dokonalé. Dceru Abby z předchozího manželství neviděla Bess deset let, svého dědečka také ne a ani s matkou nemá příliš dobré vztahy. Seznamuje se s vyšetřovacím policistou Funderem a snaží se překonávat svůj smutek a vztek. Během krátké chvíle začíná zjišťovat, že Hallanda znala velice málo. Vedl i druhý život a setkával se s jinými lidmi. Bess některé z nich poznává a snaží se získat co nejvíce informací. Podaří se jí dostat z těžké životní krize a překonat bolesti svého života?

Pia Juulová není klasickou autorkou románů. Má za sebou několik básnických a povídkových sbírek, přesto si v Dánsku získala veliký respekt. Obdržela řadu ocenění, je členkou Dánské akademie a váženou osobností. Její poslední kniha, která u nás vyšla, nese název Vražda na Hallandovi. I tentokrát neočekávejte žádnou tlustou bichli. Přesto Vás pouhých 160 stran dokáže přesvědčit o talentu spisovatelky.

Celá kniha je postavena zejména na psychologii týkající se hlavní hrdinky. Bess Vás zavalí hromadou emocí, pocitů a nálad. Z popisu její postavy si můžete hodnověrně představit, jaký život žije nyní a žila v minulosti. Popsat emoce není nikdy jednoduché, ale Pia Juloová je v tomto ohledu opravdu odborník. Vražda zanechá na člověku hluboké jizvy. Bess se s ní musí vyrovnat, ale není to pro ni vůbec jednoduché.

Ostatní postavy spíše doplňují dějovou linku motající se neustále okolo Bess a dokreslují samotný příběh. Vedle hlavního vyšetřovatele vraždy se můžete seznámit s Pernillou (neteř Hallanda) či sousedem Brandtem. Právě soused se po krátké době od smrti Hallanda ztrácí a přináší další trápení Bess. Navíc se nečekaně objevuje i sousedův Host a začíná po něm pátrat. Během tohoto pátrání přichází do styku s Bess a tím ovlivňuje i její život.

Vražda na Hallandovi je lehce komplikovanou knihou. Teoreticky ji můžeme zařadit do žánru detektivky, ale na druhou stranu obsahuje daleko více prvků. Ústředním bodem příběhu nakonec není samotná vražda, ale psychický stav hlavní hrdinky. Kniha se u nás zřejmě nestane nejprodávanějším bestsellerem. Nejedná se o typickou severskou detektivku. Přesto by si mohla najít řadu fanoušků, protože nabízí především pohled do duše člověka. Konec je poměrně nečekaný a některé čtenáře možná naštve.

Dotaz k produktu Vražda na Hallandovi

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

La Loba

La Loba

Z hlavního proudu žánrové literatury tento thriller vyděluje prostředí Aljašky, v níž se snoubí nedotčenost přírody s extrémní izolovaností.

Lev

Lev (John Corey #5)

John Corey, člen elitní protiteroristické jednotky a bývalý policejní vyšetřovatel, je zpátky. Bohužel pro něj se vrací také Asad Chalíl, nechvalně proslulý libyjský terorista…

Temný anděl

Temný anděl (Anders Knutas #6)

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algårda je to však party poslední. Druhý den je nalezen…

Jo Nesbø - box

Jo Nesbø - box (Harry Hole)

Prvních pět případů nekompromisního detektiva Harryho Hola za exkluzivní cenu!

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily