Virál | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Virál

Cena:
349 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-476-2
Překlad:
Lukáš Novák
Datum vydání:
30. 09. 2016
Počet stran / vazba:
255/vázaná
3.35 / 1710

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 179 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Virál

Lea a její adoptivní sestra Su jsou skoro stejně staré, ale odmalička představují naprosté protiklady: zatímco Lea je rebelka a prudká povaha, Su je vzorná dcera a příkladná studentka. Když se společně vydají na Mallorcu do prázdninového rezortu Magaluf, který je proslulý svými kluby a nevázaným nočním životem, má jejich matka Ruth starost především o Leu. Z výletu se ale nevrátí Su. Ta je na útěku, skrývá se, pronásledována strachem a výčitkami svědomí. Existuje video, na kterém je zachycena, jak v nočním klubu v opilosti provozuje sex hned s několika muži. A tohle video se nezadržitelně šíří po internetu.

Ruth, matka obou dívek a úspěšná glasgowská soudkyně, zuří. Jak se něco takového vůbec mohlo stát? Jakou roli v celé věci sehrála Lea? Jak potrestat muže, kteří využili situace a Su takhle zneuctili? A dokáže svou milovanou dceru dostat zpátky domů, i když se Su brání jakémukoliv kontaktu a zametá za sebou stopy?

„FitzGeraldová se nebojí odpudivých detailů, naopak čtenáři zprostředkovává úplný, ničím necenzurovaný příběh a zamýšlí se nad hrozbami moderních technologií dnešního světa. Její postavy mají své kouzlo a její kniha je velmi čtivá.“ — 100percent Rock Magazine

„Je to opravdu skvělý psychologický thriller, v němž jsou témata oběti a pomsty zachycena s prozíravostí a vhledem. Příjemně svižné dialogy a stopy autorčina černého humoru z něj činí příjemné čtení. Je však taky důležitým morálním příběhem z doby internetu.“ — Scotsman

Úryvek: Virál

Recenze: Virál

Virál - psychologicky propracovaný thriller

Knihcentrum.cz, 1. prosince 2016, autorka: Kateřina Chybová

Vzorná adoptovaná Su, která nikdy z úst nevypustila ani jedno sprosté slovo a vždy byla spíš bojácná a uzavřená, se po maturitě vydává se svou rebelantskou sestrou Leou na prázdniny na Mallorcu. Divoká a nespoutaná Lea z toho nemá radost. V době puberty se obě dívky odcizily, ale Lea ví, že bez Su, která na ni má dohlídnout, ji matka do prázdninového resortu Magaluf, nepustí. Žije se tam prakticky pouze v klubech a barech a o střízlivého člověka tam nezavadíte a to je to, co Leu a její kamarádky tak láká. Lea svou sestru začne přetvářet k obrazu svému, až se nakonec na internet dostane video, kde dříve málem nepolíbená Su provozuje orální sex se dvanácti muži za důkladné podpory nepočítaného množství přihlížejících. Video se rychle šíří internetem a Su se rozhodne uprchnout před pravdou a zostuzením a nevrátí se s Leou domů. Matka obou dívek, která je významnou skotskou soudkyní, vezme spravedlnost do vlastních rukou. Dostat svou adoptivní dceru domů se stane její absolutní životní prioritou.

Ruth a Bernard Su adoptovali, když byla ještě úplně malinkaté miminko a oni měli potíže s početím vlastního potomka. Jak už to tak bývá, chvíli po adopci se Ruth podařilo otěhotnět a oni tedy vychovávali současně dvě stejně staré holčičky, každou úplně jinou, nejen co se barvy pleti týče. Su, dívka korejského původu, která se narodila příliš mladé matce, se o své kořeny zajímala vždy jen velmi vágně. Své adoptivní rodiče miluje nade vše a svou mladší, bílou sestřičku také. Su byla vždy a za každých okolností zdvořilá a vzorná. Ve škole a sportovních aktivitách excelovala a období vzdoru se jí nějakým zázrakem vyhnulo. Lea, vlastní dcera Bernarda a Ruth je naopak od mládí zvyklá jít za každou cenu proti proudu, pro ostřejší slovo nikdy nejde daleko a pojem promiskuita jí také není cizí.

Virální videa nejsou pro ostřílené uživatele internetu žádnou velkou novinkou. Jednou za čas se něco podobného objeví, všichni, kdo se pohybují po záhadných zákoutích internetu to shlédnou a po pár týdnech o tom už prakticky nikdo neví. Na tento fakt spoléhá i Su, která se rozhodne zmizet z radarů a schovává se, dokud šílenství a humbuk kolem jejího zneuctění neutichne. Málokdo už ale ví, jak je to s právem na ochranu soukromí a jak proti podobné invazi do morálních hodnot bojovat.

Helen Fitzgeraldová se skrz postavu soudkyně Ruth Oliphantové-Brotheridgeové zabývá právě tímto aspektem. Dopadem podobného neštěstí na rodinu, hodnotami lidí, kteří jsou schopni jinou lidskou bytost takto ponížit, tématem pomsty a odpuštění a v neposlední řadě záhadou, jak se něco podobného může stát dívce, jako je Su.

Virál je kniha nejen o katastrofálním dopadu virality sociálních sítí při úniku informací na lidskou psychiku, ale i o vyrovnávání se s vlastní identitou, moci jedním činem ublížit mnoha lidem, včetně sebe sama, prozření ve vztazích, experimentech s drogami a alkoholem, cestě k odpoutání se a o lítosti nad vlastním osudem.

Kniha je dovedně napsaným thrillerem s chytlavým tématem a povedeným průběhem. Je napínavá, čtivá a zajímavě ojedinělá. Obsahuje množství nečekaných rozhodnutí a neuvěřitelných zvratů. Pohybuje se na hraně toho, co si ještě dovedeme představit, že se jedné rodině stane ve skutečném životě a nese varování ohledně střežení soukromí.

Virál potěší každého čtenáře, který si libuje ve čtivých a dobře psychologicky propracovaných thrillerech, které jsou tak trochu jiné. Vznáší otázky o tom, koho podobná událost vlastně nejvíce ovlivní, kdo v podobných situacích nejvíce trpí a na koho bude nakonec největší spoleh. Autorka si s tématem poradila skvěle, nezapomněla přidat humor, ani důvody k dojetí. Píše úžasně, má bezkonkurenční nápady a v neposlední řadě – ví kdy přestat, což je u autorů vzácná vlastnost. Virál se zkrátka povedl a přeji mu, aby se rozšířil stejně masově, jako Suino video.

Hodnocení: 80 %

Knižní tip: VIRÁL (recenze)

Chrudimka.cz, 28. listopadu 2016, autorka: Darina Krejčí

„Ale jsem si jistá, že nakonec někdo udělá něco horšího než já, a až se to stane, posunu se v Googlu až na druhou stránku výsledků vyhledávání a v tom nikdy nekončícím kolotoči hanby mě nahradí nějaký nový chudák. Jakmile zmizím z první stránky, zavolám mámě, vrátím se domů, vysvětlím to všechno Jamesovi a začnu zase chodit do školy.“

Ano, hlavní hrdinka Su udělala něco, co se opravdu běžně nedělá. Navíc se u toho nechala natočit, video se stalo během jedné noci hitem internetu, a Su má o zábavu postaráno. A nejen ona, ale také její rodina. I když se to zdá jako katastrofa, která má opravdu fatální následky, tak přesto se z toho dá vytěžit něco pozitivního, což překvapí nejen Su, ale také všechny ostatní přihlížející.

Začnu nejdříve tím, že mne opravdu překvapilo, kdo vydal tuto knihu. U Nakladatelství Zlín jsem zvyklá na jiné knihy. Překvapení je každopádně milé. Knih bych rozhodně mezi thrillery nezařadila, ale je to velmi záživný román. Nedá se určit jednoznačně žánr, aspoň dle mého. Ale to příběhu neubírá na jeho originalitě, svěžesti, čtivosti a dá se říci, že i napětí, protože když jsem začala číst, byla jsem od samotného startu napnutá, jak tohle všechno dopadne. A četla jsem, otáčela stránky a najednou byl konec.

Možná bych ten konec vyřešila trochu jinak, i přes všechny ty věci, které se tam děly, tak konec mi přišel krapet přitažený za vlasy a zženštilý, ale asi to tak autorka chtěla. Přesto to neubírá na kvalitě knihy. Je velmi čtivá a záživná, bude se líbit jak mladým, tak „starým“ čtenářům. A pokud už to někoho pobouří, tak přesto ji dočte a neurazí jej.

„Poté, co jsem celý život strávila mezi bělochy, se zdálo neuvěřitelně zvláštní a úžasné, že všude kolem jsou lidé stejné barvy pleti, jakou mám já. Nejdřív jsem měla pocit, že jsem nápadná, že se jasně odlišuju, ale vůbec nikdo si mě nevšímal. Žádný z kolemjdoucích ke mně nezabloudil pohledem, v němž by se zračila němá otázka: Odkudpak asi je? A co dělá tady?“

V příběhu je krásně vyznačena spousta věcí, jako například adopce dítěte jiné země, víra a odhodlání, láska mezi členy rodiny, až fanatická touha po pomstě, uvědomění si sebe sama. Když se budu opakovat, tak kniha je opravdu čtivá a s radostí ji doporučím každému, kdo má chuť na něco neobvyklého a nezalekne se vulgarismů, které se v knize docela hojně vyskytují. Ovšem, mají své opodstatnění. Musí tam být. Bez nich by to nebylo ono.

Hodnocení: 80 %

Recenze: Helen FitzGeraldová - Virál

Kniznikavarna.blogspot.cz, 20. října 2016, autorka: Veronika Černucká

Umíte si představit, že se po celém světě šíří nahrávka něčeho, na co nejste vůbec (ale opravdu vůbec) pyšní? Něco takového se stalo osmnáctileté studentce Su. Nechci zacházet do detailů, tak řeknu jen to, že na inkriminovaném amatérském videu jde o erotické hrátky a kromě Su v něm figuruje dvanáct urostlých jinochů. „Virál“ je tragikomický příběh o jedné smolařce a je jen na vás, jaké poselství či ponaučení si z něj vezmete.

Australanka Helen FitzGeraldová (1966) není ve světě literatury žádným nováčkem. Její thrillery pro mládež i dospělé si oblíbili čtenáři na celém světě a FitzGeraldová se může pochlubit řadou cen. „Virál“ z Knihy Zlín je první knihou, která vychází v češtině, na příští rok se chystá vydání thrilleru „Pláč“. Helen pracovala deset let jako sociální pracovnice u kriminální policie, proto je jí téma „Virálu“ velmi blízké. Oficiálně je „Virál“ zařazen mezi krimi romány, ale rozhodně nečekejte nic temného ani drsného.

Názor nechť si udělá každý čtenář sám, já se ale nemohu zbavit pocitu, že „Virál“ je obrovská nadsázka, kterou není možné brát vážně. Tahle kniha je nálož černého humoru a já se bavila jako už dlouho ne. Ano, jsou tady i citlivé a velice smutné pasáže, ale ty netvoří ani desetinu děje. Pohled hlavní hrdiny na svět je cynický a chladnokrevný. Příšerný trapas, který se jí stal během dovolené v plážovém baru, by slabší povahy dovedl na pohovku u psychiatra, ale Su jej komentuje bez emocí stylem: Stalo se to, je to ostuda, ale život jde dál.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Su zjistí, že celý virtuální svět sleduje její erotickou exhibici. Dívka zpanikaří a uteče někam, kde ji nikdo nezná. Zatímco se pokouší přijít na to, jak fungovat dál, její svérázná a potrhlá matka vymýšlí „geniální“ plány, jak minimalizovat škody. Ačkoliv je Su adoptovaná, matka by za ni položila život, a tak pro ni není nic nemožné. Ruth pracuje jako soudkyně, a i když v ní její okolí vidí objektivní profesionálku, nyní se snaží interpretovat fakta tak, aby ze své dcery udělala nevinnou chudinku a oběť znásilnění.

Téma je vážné, něco podobného by se mohlo stát i nám, ale to nic nemění na tom, že při čtení budete slzet smíchy. Sebeironické komentáře Su a proměna Ruth ve zločince jsou něco tak absurdního, až vás napadne, jak tohle mohl vůbec někdo vymyslet. Vyprávění o vztahu Ruth k jejím dvěma dcerám připomíná psychologický román a kromě hlavní detektivní zápletky je zapotřebí vyřešit ještě pár záhad. U některých scén vám bude běhat mráz po zádech, jiné vás dojmou k slzám, ale to, co zde převažuje, je inteligentní humor, na kterém si vypěstujete závislost.

FitzGeraldová posunula hranice zábavy a zbořila veškeré mýty o tom, co je vhodné a o čem by se naopak nemělo psát. Psát vtipně o nemorálních věcech není vhodné, ale ona je okouzlující i ve chvíli, kdy nechá své hrdinky plánovat vraždu, která má vypadat jako sebevražda. Pokud budete brát „Virál“ s nadhledem, přinese vám ohromný čtenářský zážitek. Kniha si získá čestné místo ve vaší knihovničce a vy se k ní budete často vracet. A pokud ne? Potom jste suchaři, kteří se právě připravili o potěšení z příběhu, který je jeden z milionu.

Recenze: Helen FitzGerald – Virál

Severskekrimi.cz, 17. října 2016

Australská rodačka z Victorie do svých románů promítá zkušenosti ze svého vlastního profesního života. Helen Fitzgerald pracovala přes deset let jako sociální pracovnice u kriminálky, což se výrazně podílí na kvalitě autorčiných děl. Největšího úspěchu se dočkaly romány Smrtelně krásná, Poslední doznání, Dárce nebo Pláč. Poslední kniha byla nominována na ceny Not the Booker Prize a Theakston’s Old Peculier Crime Novel of the Year.

Lea a Su jsou jako oheň a voda. Adoptivní sestry jsou svými protiklady a je neuvěřitelné, že se spolu rozhodly strávit dovolenou na Mallorce v rezortu Magaulf. Matka obou děvčat, soudkyně Ruth, si vzhledem k pověsti prázdninového rezortu a povahy své dcery Ley dělá starosti především o ni. Narozdíl od vzorné a disciplinované Su je Lea jako utržená ze řetězu a její nezkrotný charakter už dívce nadělal mnoho problémů.

Někdy je však pod svícnem největší tma a tichá voda břehy mele. Je to právě perfektní dcera Su, která se z dovolené nevrátí. Dívka se pod tlakem svědomí a událostí z dovolené rozhodla nevrátit a skrývá se. Záhy na to Ruth objevuje video, na němž Su figuruje s několika muži při sexuálních orgiích. Video se na internetu stává hitem a brzy už není moc lidí, kteří by nahrávku neviděli.

Soudkyně Ruth se ocitá mezi dvěma mlýnskými kameny. Souvisí se  Suiným zneužitím její dcera Lea? Jak se mohla Su do tak choulostivé situace dostat vlastním přičiněním a kdo jsou muži z videa? Ruth je odhodlaná dostat Su zpátky domů a stůj co stůj potrestat všechny, kteří její dceru dostali do situace, díky níž se odmítá vrátit domů a vyhýbá se všem pokusům o kontakt.

Virál je skvělý psychologický thriller zobrazující neodmyslitelná úskalí mateřské lásky i lásky ženy k adoptivnímu potomstvu. Situace, v níž se soudkyně nachází, je pro většinu z nás nepředstavitelná a v každém případě nezáviděníhodná. Nejen skutečnost, že se jedna z dcer nevrátila domů, ale i fakt, že s jejím zmizením může souviset druhá z dcer, je pro každou matku obživlou noční můrou.

2016-10-02_1408Proto thriller nejspíš nebude tím pravým šálkem čaje pro všechny, s kým cloumají hormony nebo jsou z nějakého důvodu hákliví na narušená rodinná pouta. Fitzgerald je svou prací jako sociální pracovnice u kriminálky samozřejmě poznamenaná, tudíž věci popisuje věcně tak, jak leží a běží a na nějaké zaobalování nepříjemných záležitostí se tady moc nehraje.

2016-10-02_1335_001To je plusem pro všechny, kteří naopak přímočarou strohost vítají. Fitzgerald si s pojmem “hluchá místa” rozhodně netyká, proto děj ubíhá svižně a plynule a tak i přesto, že tématika virálu  je suchým soustem, čtenář se rozhodně nebude nudit. Dalším kladem je i skrytá osvětová stránka románu. Sami někdy neuvažujeme nad následky toho, co kde děláme nebo o sobě zveřejňujeme na sítích, avšak po přečtení Virálu jistě každý čtenář bude dvakrát měřit.

Virál je dobrou volbou pro všechny fanoušky předchozích románů Helen Fitzgeraldové ale i pro ty, pro něž je tento thriller prvním seznámením s autorkou.

Přečetl jsem: Helen FitzGeraldová – Virál

Poslepu.cz, 10. října 2016

Virál je vlastně docela obyčejný příběh, který se svým způsobem může přihodit každému z nás. Stačí jen být ve špatnou dobu na špatném místě a najednou hrajeme hlavní roli, o kterou vůbec nestojíme. Natočit video na mobilní telefon a uploadnout jej například na YouTube je totiž dnes stejně snadné, jako někomu zavolat nebo poslat SMS.

Lea a její adoptivní sestra Su jsou skoro stejně staré, ale odmalička představují naprosté protiklady: zatímco Lea je rebelka a prudká povaha, Su je vzorná dcera a příkladná studentka. Když se společně vydají na Mallorcu do prázdninového rezortu Magaluf, který je proslulý svými kluby a nevázaným nočním životem, má jejich matka Ruth starost především o Leu. Z výletu se ale nevrátí Su. Ta je na útěku, skrývá se, pronásledována strachem a výčitkami svědomí. Existuje video, na kterém je zachycena, jak v nočním klubu v opilosti provozuje sex hned s několika muži. A tohle video se nezadržitelně šíří po internetu.

Su tímto činem nezkomplikovala život jenom sobě, ale i své rodině. Z její matky Ruth, vážené a uznávané soudkyně, se během chvíle stává žena, kterou její okolí opovrhuje. Není proto překvapením, že se Ruth chopí iniciativy a rozhodne se najít a potrestat muže, kteří využili situace a Su takto zneuctili.

Teď si říkala, že kdyby si se svými podřízenými vytvořila příjemný přátelský vztah, mohla být dnes obklopena soucitnými spojenci, a ne zlomyslnými úškebky špiclů.

V knize střídavě sledujeme počínání Su i Ruth, které se snaží všemi prostředky dospět každá ke svému cíli. Su chce vrátit svůj život do starých kolejí, Ruth pak pomstít dceru i sebe. A protože se de iure vlastně nic nepřihodilo, musí Ruth místo obligátního „zavolám policii“ volit jiné prostředky, jak dosáhnout kýženého cíle. Podaří se jí to? A shledá se ještě se svou dcerou?

Stojím na pranýři uprostřed náměstí, hlavu a ruce uvězněné v kládě. A lidi na mě místo zkažených vajec házejí tweety.

Virál je knížka, která člověku opět připomene, že sílu Internetu a sociálních sítí není radno podceňovat. I drobná epizodka, o které by se ještě před pár lety nemusel kromě úzkého okruhu lidí nikdo dozvědět, může dnes náš život velmi snadno ovlivnit v negativním (a naštěstí i v pozitivním) duchu.

Virál je obyčejný příběh. Příběh s dobře vykreslenými hlavními postavami, láskou, rivalitou, touhou po pomstě. Příběh rodiny. Příběh, jehož nechtěným hlavním hrdinou se v důsledku rozvoje a možností informačních technologií může stát kdokoliv z nás. Příběh, v jehož obyčejnosti a uvěřitelnosti podle mě spočívá jeho největší síla této knihy.

Za mě tedy Virál určitě stojí za přečtení. Nejméně proto, že donutí čtenáře zamyslet se, zda zveřejněním nějakého videa či fotky nemůže (byť nechtěně) někomu ublížit.

RC: VIRÁL

Rachel-roo-books.blogspot.cz, 3. října 2016

Hlavní hrdinka Su mi byla sympatické od začátku. Tedy jasně, ten sex na veřejnosti s několika muži mi moc sympatický nebyl, ale když se jí podíváme do hlavy a zjistíme, kdo je, jaká je a co za tím stálo, je to hned fajnovější holka. Ostatně, neměla to vždy v životě lehké a náhody a nehody se prostě dějí, být ve špatnou dobu na špatném místě ve špatné situaci a šup, virál co člověku zkazí život je na světě.

Jak už jsem psala, v dnešní době sociálních sítí se něco podobného může stát vlastně komukoliv z nás. Je to tedy takový návod, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat. Ne že by kniha byl návod, ale při čtení se můžeme inspirovat a přemýšlet, co by kdyby jak by. Je pravda, že tady se kazí, co může, autorka naši hlavní postavu nešetří, ani její rodinu, a ukazuje nám, jak taková situace může postihnout nejen nás, ale to co znamená pro naše nejbližší okolí.

Co mi úplně ne sedělo, jsou faktické údaje. Nevím, jak ve Skotsku, ale počet shlédnutí a počet odběratelů, který je tam uveden, u nás má každá druhá lepší youtuberka. Možná je to ukliknutí překladatele, možná si HFG neudělala před psaním průzkum, možná jsem já ta, kdo je mimo, ale spíš to bude jinou kulturou a jiným zázemím příběhu. Kdyby se to odehrávalo v Americe, asi by tam muselo být o pár nul víc, kdyby v Indii, asi o pár míň (i když to bych kecala, o youtube na východě vím houby).

Není to dlouhé, není tam vlastně ani moc zásadní thrillerové akce, ale četlo se mi to dost dobře, na každé stránce se něco děje, ale oproti jiným knihám něco reálného a jednoduše představitelného pro čtenáře, v podstatě obyčejný život obyčejného hrdiny (pominu-li ten průser s pornovideem) a to je prostě čitelné a prostě oblíbené.

Dotaz k produktu Virál

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Pláč

Pláč

Mezinárodně uznávaný psychologický thriller přenáší nejhorší noční můru všech rodičů do skutečného života.

Panter

Panter (John Corey #6)

Agent elitní protiteroristické jednotky John Corey se svou manželkou, vyšetřovatelkou FBI Kate Mayfieldovou, jsou vysláni do jemenského Saná, jednoho z nejnebezpečnějších míst na…

Léčitel

Léčitel

Děj románu se odehrává v Helsinkách blízké budoucnosti, kdy fatální změna klimatu přinesla do zdejších ulic kromě přívalů vody také chaos, utečence, narůstající zločinnost a…

Moje temné srdce

Moje temné srdce

Moje temné srdce je napínavý psychologický thriller o posedlosti a pomstě. Je to příběh mladého muže, který se snaží zjistit, proč jeho matka před dávnými lety beze stopy zmizela a…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily