Trofej | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Trofej

Cena:
389 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-271-3
Překlad:
Markéta Kliková
Datum vydání:
10. 03. 2015
Počet stran / vazba:
vázaná
4.12 / 797

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 239 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Trofej

Mladý manželský pár se po několika letech vydává na společnou dovolenou. Když se jim ale na paty pověsí skupinka brutálních násilníků, promění se výlet do zimních hor v noční můru. Násilné činy v drsné severské krajině však nezůstanou utajeny.

Elisabeth Caspersenová, hlavní dědička celosvětově působícího dánského průmyslového impéria, nachází po nějaké době v trezoru svého otce dévédéčko dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Takový materiál by mohl fatálně ohrozit prosperitu celé rodiny. Případ proto Elisabeth předá do rukou soukromého detektiva Michaela Sandera, který krok po kroku odhaluje složité vztahy válečných veteránů z Balkánu a Afghánistánu, jejichž zálibou je honba a mučení lidí.

Při vyšetřování zločinu se jeho cesta zkříží s cestou kriminální komisařky Lene Jensenové, která odhaluje příčiny záhadné sebevraždy vojáka a zároveň se snaží odhalit a pomstít násilné zneužití své dcery. Ukazuje se, že spolu všechny události úzce souvisí. Michael Sander a Lene Jensenová, oba vlci samotáři, musí v pátrání po stopách zločinu pokračovat společně. Ale role honců a honěných se brzy otáčí. Kdo se stane další trofejí? Kdo je vlastně komu na stopě? A kam až ty stopy vedou?

Celou knihou lomcuje napětí a vzrušení... Jste naprosto pohlceni, zapomínáte vystoupit z vlaku, odkládáte večeři a proklínáte budík, protože prostě MUSÍTE dočíst ještě pár stránek. Ekstra Bladet

Kniha začíná tak, jak dobrý thriller začínat musí: ostrými výhrůžkami a strašlivými předzvěstmi. A pak se rozjede. Steffen Jacobsen vážně ví, co dělá. Berlingske

Strhující příběh, který vám pocuchá nervy... Jacobsen je prvotřídní vypravěč srovnatelný s Joem Nesbøm a Jussim Adler-Olsenem. Sunday Express

Úryvek: Trofej

Recenze: Trofej

Steffen Jacobsen: Trofej

Knihcentrum.cz, 1. července 2015, autorka: Eva Šamánková

Všichni lovci se pyšní trofejemi. Od paroží po vypreparované hlavy zvířat… Víte ale, jaká je nejděsivější lovecká trofej?

Pokud se pustíte do čtení severského thrilleru Trofej od dánského spisovatele Steffena Jacobsena, velmi rychle zjistíte, že je to na první pohled nevinně vypadající DVD. Obyčejné ovšem jen do té doby, než ho vsunete do přehrávače a stisknete tlačítko Play… Tak, jako to udělala bohatá dědička celosvětově působícího dánského průmyslového impéria Elisabeth Caspersenová.

DVD, které našla po smrti otce v jeho trezoru, by nejraději neviděla. Je na něm nahrán záznam z lovu, jehož se před pár lety otec zúčastnil. Z lovu, kde štvaná nebyla zvěř, ale člověk. Z videa je zřejmé, že šlo o profesionálně organizovanou honičku na mladého muže. Otřesená Elisabeth si najímá soukromého detektiva Michaela Sandera, profíka v oboru, aby se pokusil zjistit identitu oběti i maskovaných „lovců“.

Pátrání Michaela brzy zavádí mezi válečné veterány z Balkánu a Afghánistánu, jejichž zábavou i finančním přilepšením je mučení lidí…

Už prolog, v němž se dovolená mladých manželů v opuštěných zimních horách mění díky skupině násilníků v noční můru, útočí řádně na čtenářovy nervy. Další část ale přináší prostor k vydechnutí. Jacobsen trochu zvolňuje a noří se do poklidnějších vod žánru detektivky, kdy sledujeme jednak Michaelovo pátrání, tak i vyšetřování kriminální komisařky Lene Jensenové, která řeší okolnosti podivné sebevraždy. Obě tyto samostatné linky se později spojují v jednu.

Jacobsen přesouvá děj znovu do mrazivého, někdy až brutálního thrilleru, jenž děsí mimo jiné i tím, že základní aspekty zápletky v sobě skrývají až moc velkou míru reality a zrůdnosti. Příběh je čtivý, napínavý, naplněný několika honičkami i ostrými úsměvnými dialogy. Spojení všech dějových linek do konečného celku je nejspíš jediná drobná slabina románu. Ač autorovi všechna fakta sedí, zůstává nad příběhem s otočením poslední stránky viset jakýsi mlžný opar.

Trofej připomíná zpočátku film 8 MM, v němž hrál hlavní roli Nicolas Cage. Ale podobnost je skutečně jen chvilková, protože příběh se brzy se pouští po vlastní a zcela rozdílné cestě. Milovníkům severské krimi by rozhodně neměl uniknout!

Hodnocení: 80%

Recenze: Steffen Jacobsen - Trofej

Severskedetektivky.cz, 14. dubna 2015, autor: Petr Čapek

Ačkoliv česká nakladatelství chrlí na čtenáře stále nová a nová jména autorů ze severu, zdá se, že fanoušci těchto mrazivých příběhů nemají stále dost. Jedním z nejnovějších přírůstků do sbírky skandinávských autorů je i Steffen Jacobsen se svou Trofejí, která by milovníkům napínavých příběhů rozhodně neměla uniknout.

Steffen Jacobsen patří v současné době spolu s Jussi Adler-Olsenem mezi nejprodávanější dánské autory. Tento ortopedický chirurg debutoval v roce 2008 románem Pasažér, který prakticky okamžitě znamenal obrovský úspěch a vynesl tak svého autora mezi žánrovou smétánku, jakými jsou Stieg Larsson nebo Henning Mankell. Trofej je jeho zatím posledním dílem, které navíc právě vychází v českém překladu Markéty Klikové u nakladatelství Kniha Zlín.

Již úvod dává tušit, že v této knize o napětí a zajímavou zápletku nebude nouze. Drsná severská krajina rozhodně není pro každého, o tom se mimo jiné přesvědčí i manželský pár, který zde tráví dovolenou. Záhy se však výlet do hor mění v noční můru, když je začne stíhat skupina násilníků, kteří si tento zvrácený hon na lidi dokonce natáčejí. Dokáže však nehostinný sever skrýt i ta nejtemnější tajemství?

Možná do doby než Elisabeth Caspersenová objeví v trezoru svého nedávno zesnulého otce DVD dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Tento nebezpečný materiál by ohrozit celou rodinu i prosperující podnik, je však vůbec možné, aby se úspěšný průmyslník zúčastnil takovýchto zvěrstev? Případ tak svěřuje do rukou zkušeného soukromého detektiva Michaela Sandera, který se vydává po stopě válečných veteránů, jimž krev a smrt učarovala možná až příliš.

Již před samotným čtením čtenáře zaujme přebal knihy. Nechám čistě na vás zda pozitivně, či negativně, jisté ovšem je, že pokud bylo grafikovým záměrem zaujmout, tak se to bezezbytku vyplnilo. Knihu v knihkupectví zkrátka jen tak neminete, a to obzvláště pokud bude vystavena obálkou dopředu. To hlavní se ovšem ukrývá pod přebalem a byla by škoda, si tento příběh nechat ujít.

Steffen Jacobsen si pro čtenáře přichystal spletitý příběh, v němž sledujeme především dvě dějové linie, které udržují čtenáře v napětí. Navíc jak už to tak bývá, tyto dvě linie se záhy protnou, aby daly dohromady mozaiku událostí, která sahá mnohem dál, než se může na první pohled zdát. Již na prvních stranách Jacobsen své čtenáře nešetří a navnazuje tak k dalšímu čtení. Což mimochodem ani není moc potřeba, jelikož autorův vypravěčský talent čtenáře naprosto pohltí a nutí číst stále dál a dál.

Hlavně zpočátku může tato kniha působit jako klasická severská detektivka, ovšem postupem času jak se nitky případu více rozplétají, přechází daleko více v klasický thriller, ve kterém není nouze o napětí ani akční scény. Těch si mimochodem užijeme dosytosti hlavně v druhé části knihy, kdy celý příběh získává na obrátkách a rozuzlení je na dosah ruky.

Hnacím motorem této knihy ovšem není jen všudypřítomné napětí a samotný příběh, ale především postavy, na kterých autor stavěl. Spolu s dokonalou psychologií a velmi zajímavým pohledem na problematiku válečných veteránů, kterým nedokáže společnost pomoci, dostávají čtenáři velmi originální mix, ve kterém si každý milovník severských detektivek a thrillerů přijde na své.

Někteří možná namítnou, že severských detektivek je zde dost a žádný z autorů nedokáže více méně ničím překvapit. Ovšem nechat bez povšimnutí Trofej Steffena Jacobsena by byla rozhodně chyba, protože tento dánský autor si rozhodně nic nezadá ani se jmény jako jeNesbø, nebo jeho dánský kolega Adler-Olsen.

Hodnocení: 88 %

Krvavá trofej, se kterou se nepochlubíte

Neoluxor.cz, 31. března 2015, autorka: Jáchym Šidlák

Fanoušci skandinávských thrillerů, mějte se na pozoru! Trofej není pouhou řadovkou, ale velmi promyšleným, složitým a hlavně proklatě návykovým čtením.

V prologu sledujeme mladý manželský pár, jehož odpočinkový pobyt v horách přeruší skupina nadmíru brutálních vrahů, kteří své oběti zabíjejí velmi neobvyklým způsobem – vypustí je do divočiny a loví jako zvířata. A k tomu si vše pečlivě nahrávají. A právě taková nahrávka se dostane do rukou soukromého detektiva Michaela Sandera, jenž má pro svou zámožnou klientku zjistit identitu jak zabijáků, tak obětí na videu, a pokud možno zabránit dalšímu „lovu“. Vyšetřování to ale není jednoduché, a i když Michael ví, že s tak zvrácenými vrahy si není radno zahrávat, neví, kolik starostí mu případ může nadělat.

V nebezpečí se současně ocitá i komisařka Lene Jensenová. Ta momentálně prozkoumává podivné okolnosti sebevraždy válečného veterána Kima Andersena, zároveň však na každém kroku cítí pohledy cizince, který ji pozoruje. Později také zjišťuje, že Andersenova žena o mnoha faktech v případu lhala. Proč? Případy dvojice vyšetřovatelů se začínají prolínat a než se oba doberou skutečné pravdy, poznají, že jsou pro ni ochotni zajít opravdu daleko – až příliš daleko.

Co dánský autor Steffen Jacobsen opravdu ovládá, je budování spletité, čtenářsky atraktivní a hlavně mimořádně mrazivé zápletky. Hned na několika prvních stránkách knihy se totiž dočkáte tak děsivé scény, že až do poslední stránky vydržíte prakticky bez dechu. Míra bestiality zdejších vrahů nezná mezí a rozhodně vám nebude lhostejné, zda nakonec budou, nebo nebudou, dopadeni.

I přestože má kniha námět odpovídající spíše klasické severské krimi, postupem času přechází do čistokrevného thrilleru, který vám nervy napne k prasknutí. O to autentičtěji působí; jen těžko bych příběhu věřil, kdyby k odhalení vrahovy identity došlo až ve finále. Děj, vystavěný co nejpodobněji skutečné honičce na krvežíznivé zločince, spolu s dokonalou psychologií postav tvoří jednu z nejdůvěryhodnějších studií lidské vyšinutosti za dlouhé měsíce a možná i roky.

Ačkoliv však za sebe můžu říct, že Trofej je knihou, které propadnete velmi rychle, nejde v žádném případě o nenáročné nebo jednoduché čtení. Popravdě si dokážu dost dobře představit, že se ve všech detailech čtenář rychle ztratí, proto vám radím – udělejte si na knihu čas a doceníte ji v celé její kráse.

Hodnocení: 85 %

Dotaz k produktu Trofej

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Odplata

Odplata

Jednoho podzimního odpoledne dojde v největším dánském zábavním parku Tivoli k teroristickému útoku. Sebevražedného atentátníka pustí do parku zadním vchodem nic netušící Ain…

Lovci hlav

Lovci hlav

Ve svém dalším románu autor bestselleru Nemesis uvádí na scénu nového hrdinu. Roger Brown je podle svého vlastního názoru nejlepší a nejhůře placený lovec hlav (headhunter) v Norsku…

Miovo blues (paperback)

Miovo blues (paperback) (Martin Benner #2)

Miovo blues začíná tam, kde skončil dramatický thriller Lotosové blues. Martin Benner je proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Dokud ho nenajde, nenechá ho…

Konec řetězce (paperback)

Konec řetězce (paperback)

Napínavý román, který kromě kriminální zápletky přináší i zajímavé otázky týkající se původu lidstva a skrytých hrozeb, jenž se mu v budoucnu mohou stát osudné.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily