Trest a smrt | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Trest a smrt (Harry Svensson #1)

Cena:
389 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-404-5
Překlad:
Olga Džupová
Datum vydání:
07. 03. 2016
Počet stran / vazba:
573/vázaná
3.21 / 116

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Trest a smrt

Harry Svensson je úspěšný novinář s dobře utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Rozhodne se pověsit novinářskou kariéru na hřebík, otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Jedné noci náhodou objeví zavražděnou ženu, s odhalením vraha ale policii pomoct nedokáže. Zanedlouho dojde k další vraždě. Tentokrát váže Harryho k mrtvé ženě tajemství, které se rozhodne před policií tajit, aby nebyl podezřelý. Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě.

Úryvek: Trest a smrt

Recenze: Trest a smrt

Jak se vaří detektivka?

Vaseliteratura.cz, 20. září 2016, autorka: Jolana Hlušičková

To se vezme jeden spíše sympatický hrdina (ideálně policista, bývalý policista, soukromý detektiv či novinář), ale pozor, neměl by to být úplně kladný hrdina, to příliš neodpovídá současným trendům, přihodí se k němu pár mrtvol, okoření sexuální úchylkou, zalije omáčkou z indicií a pomalu se vaří. Když nemáte sympaťáka hrdinu, tak můžete použít třeba sympaťáka padoucha. A jak nám ve své knize Trest a smrt, kterou vydalo nakladatelství KNIHA ZLIN s.r.o., uvařil nováček švédské detektivní tvorby Mats Olsson?

V knize se setkáme s Harry Svenssonem, bývalým novinářem a nynějším spolumajitelem restaurace, který se náhodně nachomýtne u vraždy otevírající celý příběh. A není to jediná náhoda, Harry má přísně utajovanou zálibu v sadomasochistických praktikách stejně tak jako vrah, a když na to přijde, umí dát pořádný výprask rákoskou. A aby těch náhod nebylo málo, další zavražděnou ženu zná osobně. To už je vážné. Zvlášť, když mu začnou chodit e-maily, které mu dávají jasně najevo, že někdo jeho tajemství zná.

Poměrně netradiční je, že vraha známe v podstatě od prvních stránek. Harry vypráví svou část příběhu v ich-formě, vrah er-formou, sledujeme jejich počínání i myšlenkové pochody a postupně se dozvídáme vrahův motiv. Zpovzdálí sledujeme, jak se k sobě Harry a vrah postupně přibližují, a čekáme, co se z toho vyklube.

O tom, do jaké míry se jedná o autobiografický text, se dá jen spekulovat, nicméně zkušenost žurnalisty, ironický pohled na rádoby novináře a znalost prostředí se dá vyčíst z každého řádku. Setkáváme se s postavou nazývanou „Štěně“, která je prototypem současného „komerčního“ novináře, jehož jediným cílem je velká čtenost bez ohledu na to, zda jsou informace pravdivé či nikoliv. Ale ani Harry není v tomto ohledu novinářem s čistým štítem, svůj příběh prodá tisku dobře okořeněný zkreslenými fakty.

Velmi často se v textu objevují konkrétní informace o tom, kdo co uvařil či jedl, takže se může čtenáři stát, že se jeho mysl bude – místo toho, aby se pokoušela odhalovat důvody vrahova počínání – soustřeďovat na to, zda by se v lednici nenašlo něco dobrého na zub.

Rybí specialita v Kin-Longu obsahovala tresku, chobotnici, krevety a hřebenatky zalité jemnou světlou česnekovou omáčkou. K tomu jsem dostal sauvignon blanc z Jihoafrické republiky. (Str. 167).

Přinesl čerstvé housky obalené tlustou vrstvou máku. Byly ještě teplé, namazali jsme si je paštikou a obložili okurkou a rajčaty. (Str. 321).

Ta dýňová polévka byla vlastně docela dobrá, ale když jsem viděl, s jakou chutí se Lisen Carlbergová láduje karbanátkem s opečenou cibulí a bramborami, skoro jsem jí chtěl nabídnout, jestli si to nevyměníme nebo jestli bych si nemohl objednat totéž. (str. 454).

Dorazil jsem k Arnemu. Uvařil něco, čemu říkal cibuřty, byly to nakrájené a opečené buřty s cibulovou omáčkou. K tomu podával šťouchané brambory. (str. 463).

Je vidět, že se Olsson velmi dobře orientuje v současném čtenářském prostředí, nápad vložit mezi řádky kulinářské postřehy se zdá být v dnešní době, kdy mezi nejprodávanější publikace patří kuchařky, k nezaplacení. I motiv sadomasochistické úchylky je v dnešní době velmi oblíbený, ale oceňuji, že se autorovi podařilo najít tu správnou míru a podařilo se mu vyhnout tomu, aby vytvořil detektivní obdobu pana Greye.

Trest a smrt je detektivka, u které si odpočinete. Nic náročného vás nečeká, navíc se dočtete o kulinářských specialitách, oživíte informace o Švédsku (kde se mluví jakým dialektem) a hlavně vás možná překvapí, jakým fenoménem může být "výprask". Kniha má všechny předpoklady, abychom si na ní pochutnali, pokud neočekáváme ostřejší chuť ve stylu ostatních severských autorů.

Trest a smrt (80 %)

iDnes.cz, 6. dubna 2016, autorka: Alena Slezáková

Harryho Svenssona přestala bavit novinařina, na odchodnou dostal spoustu peněz a chce si otevřít někde na jihu Švédska restauraci. Jenže život mu zkomplikují vraždy žen a při vyšetřování musí tajit jak to, že jednu z nich znal, tak svou zálibu v sadomasochistických praktikách. Ty totiž evidentně ovládá i hledaný pachatel. Mats Olsson obdařil Harryho značnou dávkou cynismu a smyslem pro ironii, s níž glosuje například současnou žurnalistiku. Dodal tím své drsné, slušně vystavěné, sice chvílemi zdlouhavé, ale rozhodně nekonvenční detektivce další rozměry. K románu, který vydala Kniha Zlín, se čtenář klidně časem s chutí vrátí.

Recenze: Mats Olsson - Trest a smrt

Severskedetektivky.cz, 17. března 2016, autorka: Veronika Černucká

„Trest a smrt“ je mistrně napsaný krimi román, ve kterém se mísí napětí s humorem a dost cynickými hláškami. Hlavní hrdina je smolař a vtipný glosátor tragédií, které se kolem něj dějí. Za jeho eskapády by se nemuselo stydět leckteré soukromé očko z americké drsné školy a jeho dobrodružství v sobě mají trpkou příchuť severu.

„Trest a smrt“ je úžasně namíchaný koktejl z ingrediencí, které na první pohled nejdou příliš dohromady, natož ještě v žánru detektivky. Švéd Mats Olsson (1949) je původní profesí novinář a vám postačí několik odstavců, aby vám bylo jasné, že tenhle chlápek prostě umí. Jeho styl psaní vás strhne a vy se nedokážete rozhodnout, zda vám víc sedí jako satirik, nebo tragéd. Olsson vstoupil do literatury v roce 1995 románem „Osamělí kluci“ a „Trest a smrt“ jsou jeho první detektivkou. Nutno podotknout, že oceňovanou a komerčně úspěšnou.

Hlavní hrdina, Harry Svensson, vypráví své dobrodružství v první osobě, takže můžete sledovat nejen to, co dělá, ale i to, co si myslí. Harry je cynik, drsňák a zocelený žurnalista. Nic mu není svaté a o všech si myslí jen to nejhorší. Z novin odešel se zlatým padákem, díky kterému si na jihu Švédska hodlá otevřít skvělou restauraci. O sobě mluví cynicky, upřímně a nestydí se přiznat ke všemu, co kdy provedl a co nebylo tak zcela košer. Vtipné jsou pasáže, ve kterých glosuje současnou žurnalistiku, a vězte, že dost věcí sedí i na naše bulvární média.

Příběh začíná ve chvíli, kdy se Harry seznámí s Ulrikou Palmgrenovou. Ulrika obchoduje s vínem a sní o sadomasochistických hrátkách. Ty nejsou zcela cizí ani Harrymu, a tak se zdá, že je ruka v rukávě. Jenomže při jejich intimním setkání se přihodí něco, co bude mít dalekosáhlé důsledky. Rande nevyjde tak, jak by mělo, a Harry je vtažen do něčích intrik. První vražda působí ještě poměrně komicky. Harry nalezne mrtvou ženu v posteli zkrachovalého hudebníka Tomma Sandella a nepochybuje o tom, že žena byla zavražděná.

Nález je to jistě hrůzostrašný, jenomže Harry dokáže myslet jen na to, jak udělá co nejostřejší fotku a jak získá Sandellovo vyjádření. Tato část působí jako parodie na detektivku zkřížená se satirou. Harry se ocitá na vrcholu blaha. Je novinářská hyena a je na to patřičně hrdý. Svůj příběh prodá médiím a opět se hřeje na výsluní. Průšvih nastane, když je zavražděná Ulrika. Příběh zvážní, děj nabere zběsilé tempo a z Harryho se stává amatérský vyšetřovatel.

Jeho pomocníky se stanou policistka Eva Manssonová a mladý novinář s přezdívkou Štěně. Štěně je prototypem novináře, který nečte papírové noviny a který se zajímá jen o to, kolik kliknutí mají jeho vymyšlené články na webu. Jak brzy zjistíte, i Eva je poněkud neortodoxní policistka. Do děje brzy vstoupí i vrah a vy nebudete vědět, s jakou osobností máte co do činění. Jeho zločiny jsou nevypočitatelné a vy se postupně, díky autorově er- formě, dozvídáte ošklivé věci z jeho minulosti. Tato linie je drsná, lehce perverzní a skrz naskrz severská.

Autor se nebere nijak vážně a z jeho prózy srší sebeironie a touha zesměšnit všechno, co se tváří strašně důležitě. Někdy to odnese i Harry a vy si v takových okamžicích nejspíš řeknete: Dobře ti tak, pacholku. „Trest a smrt“ je tak trochu jiná detektivka, kterou ocení i ti, kteří si nelibují v brutalitě. Ano, umírá se tady. A umírá se hodně. Ale to, co tady hraje prim, není snaha šokovat a znechutit, ale schopnost pobavit.

RECENZE: Trest a smrt - Mats Olsson

Tisicezivotu.blogspot.cz, 6. března 2016

,,Výprask je nový misionář."

Tohle heslo v soukromí razí bývalý známý švédský novinář Harry Svensson. Své tajemství si však musí začít střežit, protože ho pojí k jedné ze dvou vražd, jež byly spáchány v západním Švédsku. Aby toho nebylo málo, druhou oběť sám objevil. Když se kvůli těmto vraždám vrací k novinařině, neví ještě, že jeho tajemství někdo zná a hodlá toho využít...

Kniha Trest a smrt byla jednou nejčtenějších knih ve Švédsku roku 2014. A já se tomu vůbec nedivím. První věc, která mne do knihy okamžitě vtáhla, byl styl psaní, který autor používá. Jak už jsme ze severských detektivek zvyklí, spisovatelé se s ničím nepářou. V této knize sice nenajdete tolik brutalit, jako v ostatních jí podobných, na druhou stranu nenucený způsobem přečtete o mnoha sexuálních praktikách či prostě jen o jakž takž normálním (o té normálnosti ale musíme hodně polemizovat) životě jednoho Švéda, bez obalu a bez servítek.

Příběh a hlavní zápletka jsou velmi poutavé, alespoň mě vždy zajímalo, kdo je vrah a jaký další krok, především s ohledem na hlavní postavu Harryho, chystá. Ale stejně tak zajímavé a propletené byly i vztahy mezi jednotlivými postavami, které děj taktéž silně ovlivňují. Děj navíc docela svižně ubíhá, a to i přesto, že má kniha více než 500 stran. Autor se nezdržuje zdlouhavými úvody a vysvětlováním.

Hlavní postavu Harryho si dost možná velmi rychle oblíbíte. Určitě to ale nebude proto, že by šlo o kladnou postavu bez poskvrnky. Zřejmě to bude tou jeho lidskostí. Tím, že nás čtenáře nechává autor nahlédnout do všech koutů Harryho duše, zdá se nám hned bližší. Chvílemi jsem měla pocit, že se v tom všem hrabu společně s Harrym...

Pokud máte rádi Skandinávii, bude se vám také líbit zasazení děje, který se odehrává nejen v několika švédských městech, ale také například v Kodani. Často upršené a pochmurné počasí, na které si postavy mnohokrát stěžují, se k příběhu opravdu hodí, čtenář totiž v knize moc světlých či zábavných momentů nenajde.

Knihu bych doporučila hlavně čtenářům severských detektivek, protože až na možný nedostatek brutalit bych tuto detektivku zařadila mezi ukázkové příklady tohoto žánru, a to právě i díky tomu, že se v knize nachází tolik typicky severských aspektů, jako jsou třeba zpočátku odměřené skandinávské povahy, či Švédská snaha o globalizován se. Milovníci Skandinávie, jako já, si tedy také přijdou na své, nejen při popisu Harryho cest po Švédsku a okolí.

Dnes jsou ze skladů vonících po jídle a koření obytné domy, galerie a koncertní domy a samotný přístav Nyhavn se stal lákadlem pro turisty. Dřív býval Nyhavn fascinující místo plné zlodějíčků, námořníků, tatérů, bordelů, barů a žen, které se vystavovaly v oknech a mezi dvěřmi a prodávaly něco, co jsem tehdy ještě nedokázal pochopit.Kodaň už není, co bývala.Dřív to bylo město hipíků a amerických jazzmanů. Neměli na to, aby hráli v USA, ale v Dánsku našli svobodné město, kde bylo snadné sehnat hulení, publikum a ženy, které obdivovaly, toužily a dávaly.Není snadné zvyknout si na to, že dřív tak svobodná Kodaň se stala útočištěm toho, co můžete potkat ve všech velkých městech. Gap, 7-Eleven, Gucci, Tommy Hilfiger, Ralph Lauren a další mezinárodní blbosti za vyděračské ceny. Jestli se Dánové dřív vysmívali Stockholmu pro jeho ambice stát se něčím větším a lepším, třeba i mezinárodním centrem, tak přesně tím je teď Kodaň s těmi zrenovovanými jatkami ve stylu Meatpacking District v New Yorku a všemi michelinskými hvězdičkami, kterých je víc než jointů v Christianii.

Hodnocení: 9/10

Kniha Trest a smrt se mi opravdu líbila. I když jsem si původně po dobu Erasmu knihy na recenzi brát nechtěla, protože jsem s časem opravdu na štíru, ale když jsem zjistila, že jde ve Švédsku o velmi populární knihu, jejíž děj se částečně odehrává i v Göteborgu, ve kterém právě studuji, nemohla jsem odmítnout. A dobře jsem udělala. Nejen, že se mi opravdu líbil děj a styl psaní, které knihu dělají zajímavou pro všechny čtenáře, ale zaujaly mne také kulturní vsuvky o Švédsku, potažmo Skandinávii. Protože tu momentálně sama studuji, můžu si spoustu věcí ověřit, některé už vím, jiné od chvíle, co jsem se o nich v knize dozvěděla, objevuji. Pro ostatní čtenáře možná popisy Göteborgu a jeho podniků či uliček nebudou tak zajímavé, jako pro mě, když se v nich denně procházím, ale pokud vás sever a život zde zajímá, v této knize se o něm (možná nečekaně a někdy nenápadně) dozvíte hodně.

Mats Olsson – Trest a smrt

Schefikuvblog.eu, 5. března 2016

Nakladatelství Kniha Zlín patří spolu s brněnským Hostem mezi nejvýznamnější vydavatele severských detektivek. Stačí zmínit jména jako Jo Nesbø, Kristina Ohlsson, Dan T. Sehlberg, či Mari Jungstedtová. Nyní se do tohoto seznamu zařazuje i Mats Ohlsson se svým krimi románem Trest a smrt, jenž se v roce 2014 zařadil mezi nejprodávanější švédské detektivky.

Tento autor rozhodně na literárním poli nepatří mezi žádné nováčky. Svou románovou prvotinu De ensamma pojkarna (Osamělí kluci) vydal již v roce 1995. Mimo to se také věnoval novinařině a překladu. Na náš knižní trh se však dostává až teď s knihou Trest a smrt, která je zároveň prvním dílem chystané krimi série s Harry Svenssonem v hlavní roli.

Ten kupodivu nepatří mezi klasické vyšetřovatele, kterými se to v severských detektivkách jenom hemží. Svensson je naopak vcelku úspěšný novinář s poněkud výstřední a utajovanou zálibou v sadomasochistických sexuálních praktikách. Nakonec se však rozhodl pověsit svou kariéru na hřebík a otevřít si v jižním Švédsku restauraci. Tedy až do dne, kdy se náhodou ocitne na místě, kde před chvíli byla zavražděna jedna žena. Pomoci policii sice moc nedokáže, ovšem získá skvělý materiál na článek, za který by mu jeho bývalý zaměstnavatel utrhl obě ruce…

Za nedlouho se objeví další mrtvá a Harry je opět na blízku. Tentokrát má však s obětí jedno společné tajemství, o kterém se však rozhodne pomlčet. Někdo však toto tajemství zná a neváhá si s Harrym trochu pohrát. Nezbývá mu tak nic jiného, než začít pátrat na vlastní pěst, aby ochránil nejen sebe, ale i další případné oběti…

Mats Ohlsson se ve své knize víceméně drží zavedeného konceptu severských detektivek. Pár věcí, kterými se odlišuje od konkurence zde však určitě najdeme. Tou první je již zmíněný hlavní hrdina novinář. Harry Svensson navíc stejně jako například Harry Hole a řada dalších není žádným andílkem. O tom ostatně svědčí i jeho záliba BDSM, i když zrovna na Harryho Holea ani zdaleka nemá.

Se sadomasochistickými praktikami se v knihách taky úplně běžně nesetkáváme, tedy když pomineme “knihy” typu 50 odstínů a spol… Autor zde naopak o těchto hrátkách mluví zcela otevřeně a v samotném příběhu zastává spanking docela výraznou úlohu. Díky tomu čtenáři nebudou mít nejmenší problém si tuto knihu zapamatovat.

Poslední věcí, kterou se autor lehce odlišuje, je fakt, že se samotný příběh neodehrává během relativně krátkého časového horizontu, jak je jinak běžné. Mats Ohlsson si naopak dává pěkně načas a nechává své postavy žít vlastním životem. Díky tomu plyne vyprávění pozvolným tempem a nijak se nežene kupředu. A to i přesto, že zde najdeme řadu akčnějších scén, které toto “líné” tempo lehce narušují.

Trest a smrt se rozhodně nesnaží za každou cenu šokovat přílišným násilím nebo příběhem přitaženým za vlasy. Oproti tomu nabízí vcelku zajímavý a dobře vystavěný příběh, okořeněný přítomností BDSM praktik. Jako úvodní díl série má tato kniha rozhodně co nabídnout a má šanci obstát i u ostřílených čtenářů severských detektivek, které jen tak něco nerozhází a nepřekvapí.

Přečetl jsem: Mats Olsson – Trest a smrt

Poslepu.cz, 5. března 2016, autor: Radek Pavlíček

Harry Svensson je úspěšný novinář ve výslužbě, který má v plánu otevřít si restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Harryho dobře utajovanou zálibou je spanking – rád svým partnerkám po předchozí vzájemné domluvě naplácá na holou. Po jedné takové schůzce, která ale nedopadla úplně podle jeho představ, se vrací na hotel. Všimne si nedovřených dveří sousedního pokoje, zvědavost mu nedá, nahlédne dovnitř a v pokoji najde zcela opilého bluesového zpěváka Tommyho Sandella, spícího v posteli vedle mrtvé oblečené ženy. Jako novinář tuší senzaci, celou situaci proto nafotí a následně kontaktuje svého bývalého kolegu z novin a samozřejmě i policii.

Zanedlouho dojde k další vraždě, která je svým provedením velmi podobná vraždě předchozí. V tomto případě už je ale mezi Harrym a mrtvou ženou vazba, kterou se Harry rozhodne před policií tajit, aby se vyhnul podezření z toho, že vrahem je on sám.

Někdo však jeho tajemství zná a on musí jednat rychle, aby zabránil prozrazení i další vraždě. Pustí se proto do pátrání po vrahovi, se kterým jej spojuje společná záliba ve spakingu. Což mu pátrání pochopitelně ulehčuje a díky svým kontaktům v této komunitě se k vrahovi dostává blíž a blíž. Harrymu při pátrání vydatně pomáhá Arne Jönsson, žijící legenda mezi novináři v jihozápadním Skåne, který je díky svým kontaktům a novinářské intuici schopen pátrání posouvat správným směrem.

S Harrym se během vyšetřování podíváme za oceán i do blízké Kodaně, poznáme pár zajímavých osob (které se mi kupodivu nepletly, jak už to u mě občas u severských detektivek bývá) i švédských jídel, jejichž barvitý popis ve mně pravidelně vyvolával chuť na fazole s párky a slaninou či jinou delikatesu.

Příběh graduje a Harry postupně odhaluje, kdo za tresty a vraždami stojí a proč to vlastně všechno dělá. A i když je v tomto případě policie na druhé kolejivyšetřovatelem je bývalý novinář, civilní rozměr detektivky mi nijak na škodu nepřišel. A protože příběh neobsahuje žádné boty a nelogičnosti, které by jej posouvaly někam do říše pohádek, lze mu bez větších obtíží uvěřit.

Pokud máte rádi detektivky, které mají spád, a nevadí vám okořenění příběhu spankingovými praktikami, Trest a smrt určitě doporučuji k přečtení.

Trest a smrt

Holkamodrookata.blogspot.cz, 4. března 2016

Kdysi dávno jsem na internetu hledala mezi zbožím kožený pásek a náhodou jsem narazila na obchůdek na Fleru s veselým jménem Plácnem si?. Jak název napovídá, prodávající se kromě kožených opasků a peněženek specializuje na nejrůznější erotické pomůcky. Já na tyhle věci sice nejsem, ale zalíbil se mi hravý styl s kterým výrobce svoje zboží prezentuje a nabízí. A o tom to vlastně je. Sadomasochismus by měla být především hra, zábava, zpestření a okořenění intimního života. Problém nastane, když tato "dospělácká legranda" přeroste v nezdravou touhu trestat druhého až do takové míry, že to končí jeho smrtí.

Harry Svensson je úspěšný novinář ve výslužbě. Chystá si otevřít restauraci v jižním Švédsku a užívat si života. Má však jednu neobvyklou zálibu, kterou před svým okolím úzkostlivě tají. Baví ho SM sexuální praktiky. Není to nic vyloženě nebezpečného. Svoje nádobíčko si nosí ukryté v pouzdru na kytaru a rád svým slečnám po vzájemné domluvě naplácá na holou. Když se mu večer s partnerkou, s kterou si dohodl výchovný sedánek, nevydaří podle jeho představ, vrátí se na hotel poněkud dřív. Za pootevřenými dveřmi sousedního pokoje najde opilého stárnoucího populárního zpěváka Tommyho Sandella jak spí v posteli s mrtvou ženou. Probudí se v něm novinářský instinkt a celou situaci zdokumentuje, nahlásí policii a prodá tisku. A protože se mu nechce svěřovat se svou sexuální zálibou místní policistce, o původu svého rozbitém nosu a obsahu pouzdra na kytaru všelijak mlží. Když pak najdou slečnu, která ho tak pěkně zřídila, zavražděnou a ležící v posteli vedle známého politika, začíná se Harry do svých lží nebezpečně zaplétat....

Když jsme se rozloučili, popošla ke dveřím a pak se otočila a zeptala: "Mimochodem, hrajete na kytaru?"
"Ne, proč?"
"Myslela jsem, že proto se třeba znáte s Tommym Sandellem."
"Ale my se neznáme."
"Jen mě v poznámkách z pátečních výslechů zaujalo, že se někdo zmínil, že jste s sebou měl pouzdro na kytaru."
"Lidi toho namluví."
"To jo. Takže to není pravda?"
"Cože?" zeptal jsem se, jen abych získal čas. O co jí jde?
"Že jste ho měl."
"Pouzdro na kytaru?"
"Ano"
"Ale jo, je to pravda."
"Přitom na ni nehrajete?"
"Přece můžu mít kytaru, aniž bych na ni hrál, ne? Mám kytary rád. Nebo... co ode mě chcete slyšet?"
"Pravdu, chci sakra celou pravdu, jak se říká u soudu v Americe, nebo aspoň v televizi."

Harrymu to nedá a pustí se po stopě sériového vraha neposlušných dívek na vlastní pěst. Přece jen mají s vrahem společné záliby. Ženy byly totiž před smrtí vždy náležitě "ztrestány" a nebylo to jen takové obyčejné plácání, ale práce zkušeného profíka. Navíc Harrymu začnou chodit podezřelé anonymní e-maily a fotky týkající se jeho nezbedné minulosti.


Svět sexuálních úchylek a deviací bývá velmi častým detektivním námětem. Tentokrát je však i vyšetřovatel podobně sexuálně zaměřený a i když u něj tato zábava nikdy nepřekročila hranice vzrušující hry, rozhodně není žádný svatoušek. Oproti tomu vrah je typický sadista, jehož chorobná záliba v trestání má kořeny v jeho složitém dospívání. Souhrou náhod se jejich životy střetnou a tak dochází k jakési konfrontaci dobrého a špatného sadomasochismu.

Začátek knihy byl lehce zmatený. Chvílemi se i zdálo, že vrahem je sám novinář. Postupně ale příběh nabral ostřejších obrysů a dostal vskutku zajímavý směr. Věděli jste například, že když se březové proutky namočí do slané vody víc to štípe? Nebo že při výprasku je důležitá práce zápěstí a že není rákoska jako rákoska? Dát správně své dámě "na holou" je úplná věda a jsou věci z praxe, které se v Padesáti odstínech šedi prostě nedočtete a po Trestu a smrti vám pan Grey přijde jako totální amatérský babral.

Čtením této knihy jsem si opravdu rozšířila své obzory týkající se SM. Navíc v kombinaci s napínavým detektivním příběhem se jednalo o hodně nestandartní příběh. V době, kdy je knižní svět díky 50 odstínů šedi rozdělený na dva tábory, je tahle kniha zajímavou sondou do reálného světa těchto praktik, která vnáší na toto válečné pole nový pohled a ukazuje rozdíl mezi neškodnou hrou a chorobným trestáním.

Až na jazyksukující švédské názvy a jména jsem byla s knihou nadmíru spokojená. Klasický poctivý detektivní příběh s psychicky narušeným vrahem mladých dívek okořeněný exotickým (alespoň pro mě) prostředím světa SM. A co si budeme povídat, ode dneška se na chlapy s kytarovým pouzdrem budu koukat úplně jinak ;-)

Kdy knihu Trest a smrt rozhodně číst

 • zajímá vás svět SM (třeba jen teoreticky)
 • nejste žádní posteloví puritání
 • jste příznivci klasických detektivek

Kdy knihu Trest a smrt rozhodně nečíst

 • vadí vám číst o jakémkoli násilí
 • SM a podobné praktiky rázně odsuzujete
 • vadí vám krkolomné švédské názvy a jména

Podobné knihy

 • Bestie
 • Krotitel
 • Písečný muž

Dotaz k produktu Trest a smrt

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Pod maskou

Pod maskou (Harry Svensson #2)

Do Harryho života vpadne jako blesk z čistého nebe vystrašená desetiletá Emma. Dramatické a netušené okolnosti jejího útěku odhaluje Mats Olsson v novém thrilleru s Harrym Svenssonem.

Půlnoční slunce

Půlnoční slunce (Krev na sněhu #2)

Opět sedmdesátá léta minulého století, tentokrát však na dalekém severu Norska. Opuštěná vesnice Kåsund kdesi ve Finnmarce, jejíž obyvatelé jsou příslušníky laestadiánského…

Náhradník

Náhradník

Rafinovaný psychologický thriller, který svou atmosférou evokuje Dívku ve vlaku.

Levhart

Levhart (Harry Hole #8)

Objednejte si ke knížce i tematickou magnetickou záložku. Krásně ladí! 8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily