Této tiché noci | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Této tiché noci (Anders Knutas #2)

Cena:
299 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87497-59-3
Překlad:
Karolína Kloučková
Datum vydání:
30. 10. 2012
Počet stran / vazba:
vázaná
3.64 / 2597

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 169 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Této tiché noci

Blíží se začátek adventu a na Gotlandu ztichlém v mrazivém větru padá první sníh. Je vyhlášeno pátrání po 14leté Fanny. Souvisí její zmizení s děsivou vraždou fotografa Henryho Dahlströma, jehož tělo bylo nalezeno před několika týdny? Kriminální komisař Anders Knutas se svým týmem s vypětím sil hledá styčné body a tlak ze strany médií narůstá. Dívka je nalezena uškrcená, tělo ukryté v hromadě mechu a větví. Knutas je zoufalý. Teprve, když v Dahlströmově temné komoře objeví snímky děvčete s neznámým mužem, má v ruce první stopu. Fanny se musela s někým tajně setkávat. Jde o vydírání? Novinář Johan Berg je opět na ostrově a informuje o případu. Setkává se znovu s Emmou, na kterou chtěl stůj co stůj zapomenout. A je to právě on, kdo nakonec posune vyšetřovánío rozhodující krok vpřed.

Úryvek: Této tiché noci

Recenze: Této tiché noci

Review: Této tiché noci

Deetulik.tumblr.com, 30. října 2012, autorka: Dita Murinová

KUPUJTE, ALE NEČTĚTE ANOTACI a tuhle recenzi!!!

Když jsem dočetla Této tiché noci, byla jsem plná dojmů. Prostě Kniha Zlín se opět strefila a vydala skvělou knihu. Slyšela jsem, že první knížka od Jungstedtové nebyla tak dobrá. Já ale nemám porovnání a Této tiché noci se mi opravdu líbila. Když jsem začala přemýšlet nad tím, co napíšu do recenze, koukla jsem se na anotaci, abych se inspirovala. A tam jsem přišla na to, proč bych téhle knížce dala 3* místo zamýšlených 5*.

Blíží se začátek adventu a na Gotlandu ztichlém v mrazivém větru padá první sníh. Je vyhlášeno pátrání po 14leté Fanny. Souvisí její zmizení s děsivou vraždou fotografa Henryho Dahlströma, jehož tělo bylo nalezeno před několika týdny? Kriminální komisař Anders Knutas se svým týmem s vypětím sil hledá styčné body a tlak ze strany médií narůstá. Dívka je nalezena uškrcená, tělo ukryté v hromadě mechu a větví. Knutas je zoufalý. Teprve, když v Dahlströmově temné komoře objeví snímky děvčete s neznámým mužem, má v ruce první stopu. Fanny se musela s někým tajně setkávat. Jde o vydírání? Novinář Johan Berg je opět na ostrově a informuje o případu. Setkává se znovu s Emmou, na kterou chtěl stůj co stůj zapomenout. A je to právě on, kdo nakonec posune vyšetřování o rozhodující krok vpřed.

Jako ok. Anotace je poutavá a asi přinutí člověka si knihu koupit, ale nad tím vším by mělo být obrovským písmem napsáno SPOILERS AHEAD. V anotaci se (spoilers ahead) dozvíte téměř všechno, co se můžete dočíst. Děsivá vražda se sice stane hned v prvních 6% knihy, ale Fanny a její příběh se pořádně stane až v 62%. Což je, na to, že se o tom dozvídáme hned v druhé větě anotace, dost daleko. No a to, že je uškrcená, najdeme až v 81% což je skoro na konci. Musím tedy říct, že jsem opravdu ráda, že jsem anotaci vůbec nečetla a mohla si tak užít příběh naplno. Prostě ono to tam fakt není tak obvious a proto mě spouta věcí překvapila. Jak vražda fotografa, tak i Fanny (i když u té se to dalo čekat). Procenta používám, protože čtu na Kindle.

Když teda pominu tu anotaci, je knížka fakt super. Chytne a nepustí (teda alespoň tak to udělala mě). Má sice jen okolo 250 stránek, ale o to je to lepší - nejsou tam žádné zdlouhavé a nudné opisovačky a opravdu nevadí, že neznáte postavy z první knihy Jungstedtové. Příběhy všech hlavních postav se příjemně prolínají a mě osobně se nestalo, že bych si oblíbila jen jednu a chtěla číst jenom její příběh, jak se mi obyčejně stává u takto napsaných knih. Na co jsem si od začátku moc nemohla zvyknout byl styl psaní přímé řeči. Nepoužívají se uvozovky, ale jenom odrážky. Chvilku to bylo zvláštní, ale potom to bylo možná ještě přirozenější, než ty uvozovky, na které jsme všichni zvyklí.

Asi vím, že po knížce nesáhnu podruhé. A vím, že ji asi nekoupím mámě, která má 12ti letou dceru, protože číst o tom co se stalo Fanny, které je 14,není pro všechny moc ok. Co ale vím určitě je to, že si koupím další “pokračování”, i když to na sebe nijak moc nenavazuje. Líbí se mi její přemýšlení a prolínání příběhu. Líbí se mi to, jak dokázala shrnout, co se stalo v první knize (teda alespoň myslím, tak jsem to pochopila).

Knížce teda nakonec dávám 4*. Normálně bych dala 5, ale ta anotace to zabila.

Doporučení tentokrát patří těm, kteří rádi čtou detektivní případy, které bavírychlé a živé příběhy a kteří nečtou anotace.

Díky Knize Zlín za další skvělou reading copy a za představení další autorky, po které teď určitě v knihkupectví sáhnu ;)

@deetulik

P.S. Této tiché noci vychází včil, tak kupujte a potom dejte vědět, jestli máte taky problém s anotací.

Recenzia: Této tiché noci

The Zeitung, 30. října 2012, autor: Juraj Hladký

Na dostihovej dráhe vo Visby prebieha posledný dostih sezóny. Henry Dahlström, bývalý fotograf a terajší alkoholik, si po dôkladnom zvážení vyberie kobylu Ginger Star a vsadí na ňu. Stávka mu vychádza, Ginger Star vyhrala a Blesk získava pekný balík peňazí. Týždeň potom je jeho rozkladajúce sa telo nájdené vo fotokomore v suteréne bytovky, kde býval.

Fanny, štrnásťročné citlivé dievča, trpí nezáujmom svojej psychicky nevyrovnanej matky alkoholičky a kvôli hanbe za ňu sa stráni vrstovníkov. Dievča je zneužívané nám neznámym mužom. Jediným potešením sú pre ňu kone, dobrovoľne pomáha v dostihových stajniach. A Fanny zrazu zmizne.

Tieto dva prípady rozbehnú svižnú, ľahko čítateľnú detektívku. Autorka Mari Jungstedtová sa v “Této tiché noci” vracia na Gotland, ostrov v Baltskom mori a obľúbené švédske letovisko. Dej voľne nadväzuje na “Neviditeľný”, prvý diel série s kriminálnym komisárom Andersom Knutasom. Zdá sa, že významnou postavou, nesúcou sa viacerými časťami bude aj reportér Johan Berg. Ten má svoju vlastnú dejovú líniu. Získava niektoré dôležité informácie pomáhajúce posunúť vyšetrovanie a pokračuje jeho ľúbostná aféra s Emmou.

Výrazne cítiť ženský aspekt autorky. Jungstedtová venuje veľa pozornosti vzťahom hlavných postáv a ich partnerov, aj keď to do hlavnej dejovej línie nejak nazasahuje. Mužské dialógy jej príliš nejdú. Dobre to vidieť na scéne v saune. Takto by sa v nej chlapi rozhodne nebavili.

Znovu sa potvrdzuje, že Jungstedtová, hoci Švédka, sa svojim autorským štýlom nehlási ku severskej vlny krimi. Píše prostejšie, menej sofistikovane, bez výraznejšieho sociálneho akcentu. Povzdychne si nad nespravodlivosťou, no už hlbšie nepátra. Kým diela Nesbøa sú prepracované ako kvalitný celovečerný thriller, detektívky Jungstedtovej by sa dali prirovnať k výborne napísanej epizóde seriálu.

“Této tiché noci” je výborný tip na terajšie dlhé, sychravé večery. Síce sa pomalšie rozbieha, no po prepojení dejových línií príde dobre zvládnutá gradácia. Záverečná kapitola kladie niektoré otázky,ktoré zrejme budú zodpovedané v ďalších dieloch.

MARI JUNGSTEDTOVÁ - TÉTO TICHÉ NOCI - RECENZE

Goodreads.com, 29. října 2012, autorka: Jindřiška Mendozová

Po své premiéře v románu Neviditelný se gotlandský komisař Anders Knutas vrací, aby vyřešil zdánlivě jednoduchý případ vraždy alkoholika, bývalého fotografa, dostihového sázkaře a veskrze zkrachovalé existence, Henryho Dahlströma. Celý švédský ostrov Gotland má ještě na paměti nedávné sériové vraždy, které otřásly všemi obyvateli, a tak jsou Knutas i všichni jeho spolupracovníci vlastně rádi, že se nový případ jeví v tak jasném světle. Loupežná vražda. Jednoduché, čitelné, dalo by se říci, že ve své podstatě policejní rutina. Určitě nic, co by poklidný život na ostrově znovu obrátilo nohama vzhůru.

Souběžně se ale začíná odvíjet drama ani ne patnáctileté Fanny, dcery svobodné alkoholičky, velké milovnice koní a hlavně strašně opuštěné a zranitelné mladé, téměř ještě dětské, duše. Ve chvíli, kdy je Fanny nalezená mrtvá, všechno se začne komplikovat. Protože jak už to tak bývá, v dobrých detektivkách všechno souvisí se vším. Aby vše nakonec dospělo k rozuzlení, které by v tomto případě nejspíš skutečně očekával jen málokdo.

Pátrání nabývá na intenzitě a do příběhu se zapojují nové postavy, například Andersův dobrý přítel, restauratér Leif Almlöv, i staří známí z románu Neviditelný. Především televizní reportér Johan, který v autorčině první knize našel na odlehlém Gotlandu svoji životní lásku Emmu. Jenže Emma je vdaná… a má dvě děti… a dobré místo učitelky… a skvělou pověst… Nový případ, o kterém má Johan informovat pro celostátní vysílání, se pro něj stává v první řadě dobrou záminkou, jak být nablízku Emmě a jejich situaci řešit.

Stejně jako první román Mari Jungstedtové, není ani detektivka Této tiché noci založena na přehnaném počtu mrtvol a litrech prolité krve. Přesto jí napětí nechybí. Autorka opět potvrzuje svoji schopnost vyvolat ve čtenáři mrazivě tísnivý pocit, že v příštím okamžiku se něco stane. A to jej drží ke knize doslova přikovaného.

Kromě vlastního příběhu – který tentokrát projde ještě více zvraty a překvapeními než zápletka v románu Neviditelný – jsou pro mě vždy stejně důležité i hlavní postavy. I ty se Mari Jungstedtové daří. Na rozdíl od svých kolegů spisovatelů neřeší tolik velká politická a společenská témata, o to víc se ale soustředí na silné osobní příběhy jednotlivých hrdinů.

Zatímco komisař Anders Knutas žije ve spokojeném manželství se svojí temperamentní dánskou ženou Line, o soukromí jeho sedmatřicetileté kolegyně Karin Jacobssonové nevíme vlastně nic. Jenom drobné útržky, nečekaně odhalené názory – a z její postavy se stává další důvod, proč pokračovat v četbě.

Protipólem k Andersovu spořádanému soukromí, do kterého se snaží svoji práci nechat pronikat co nejméně, je televizní reportér Johan, pro kterého práce byla donedávna středobodem, kterému ustupovalo všechno včetně vlastního života. A přestože Johan dokáže velmi často vypomoci gotlandské policii svými neotřelými nápady, názory a informacemi, ke kterým se jako novinář dostane snáz než jako policista, soukromí se mu pod kontrolu dostat nedaří… Obzvlášť ne od setkání s Emmou. Navíc je to učitelka Emma, kdo bere rozhodování za oba do svých rukou. A čtenář má hned další otázku, na niž očekává odpověď.

Můžete to působit zvláštně, ale v případě Mari Jungstedtové za jednu z hlavních postav považuji i ostrov Gotland sám. Atmosféra, kterou autorka velmi dobře zná díky nespočtu dovolených, které na ostrově se svým mužem, který odtud pochází, umocňuje celkový obraz. Ať už je to Gotland barevně letní nebo pošmourně podzimní, je neoddělitelnou součástí příběhu, jako by nám našeptával, že tady, na tomto kousku pevné země obklopené mořem, se může kdykoli stát skutečně cokoli.
Úplně závěrem bych se ještě ráda zmínila o překladu, který je prací Karolíny Kloučkové. Chtěla bych jí za něj poděkovat. Častokrát se mi během četby – a to i u příběhů, které samy o sobě zaujmou – stane, že mám chuť vzít tužku a opravit stylistiku, v horším případě i smysl věty. Během času stráveného s knihou Této tiché noci se mi to nepřihodilo ani jednou.

Této tiché noci vyjde 30. 10. 2012 v Knize Zlín a nikdo, kdo má rád severské detektivky a detektivní příběhy vůbec, by si ji neměl nechat ujít.

Mari Jungstedt: Této tiché noci

Databázeknih.cz, 29. října 2012, autor: Maphiosso

Nakladatelství Kniha Zlín se dostalo do povědomí široké čtenářské veřejnosti především díky edicí FLEET, která se zaměřuje na současné stálice světové a evropské literatury. Vedle velkých jmen jako Simon Mawer nebo Jo Nesbø také můžeme najít spisovatelku Mari Jungstedt, jíž k 30. řijnu vychází v ČR kniha TÉTO TICHÉ NOCI. Ta je po románu Neviditelný druhým dílem krimi série.

Pokud jste o Mari Jungstedt nikdy neslyšeli, tak vězte, že se jedná o jednu z neúspěšnějších švédských autorek detektivních románů. Jen toho prvního se prodalo 2,2 milionu kopií ve 20 zemích po celém světě. Řadu let pracovala jako žurnalistka v rádiu a moderátorka televizních zpráv - tyto zkušenosti hojně využívá ve svých románech, kde je hlavním hrdinou vedle kriminálního komisaře Anderse Knutase právě televizní reportér Johan Berg.

Je listopad, gotlandské městečko Visby se sotva vzpamatovalo z letního řádění vraha mladých žen, když v tom je ve svém domě brutálně zavražděn bývalý fotograf - toho času nezaměstnaný alkoholik Henry Dahlström. Případu se ujímá komisař Anders Knutas se svým vyšetřovacím týmem a vše vypovídá o smrti v důsledku opilecké rvačky. O pár týdnů později je vyhlášeno pátrání po čtrnáctileté dívce Fanny, jejíž mrtvé tělo je následně nalezeno v lese pod vrstvou mechu a listí. O případu veřejnost informuje stockholmský novinář Johan Berg, a když policie objeví spojitost mezi oběma vraždami, je to on, kdo Knutasovi výrazně pomůže s vyšetřováním…

Této tiché noci není kniha, která by se vyznačovala originální zápletkou, rozsáhlými popisy, ani šokujícími zvraty v ději (i když pár překvapení se zde najde). Na co Mari Jungstedt sází především, je přímočarost. Ve třech dějových liniích sledujeme práci vyšetřovacího týmu, Fanniny životní peripetie a novináře Johana Berga a jeho komplikovaný milostný vztah s Emou. Tu a tam sice nakoukneme domů ke Knutasům, jak se má manželka Line s dvojčaty Petrou a Nilsem, dozvíme se něco málo o historii katedrály Panny Marie ve Visby, drtivou většinu času se ale autorka věnuje právě výše zmíněným třem liniím až po závěrečný epilog, kde je vysvětleno vše, co by si snad méně bystrý čtenář nedokázal odvodit již dříve.

Díky absenci „omáčky“ se nám tak dostává do rukou poměrně nenáročné odpočinkové čtení, u kterého 280 stran uteče rychleji než byste řekli vrah. Po románech Neviditelný a Této tiché noci je jasné, že má Mari Jungstedt našlápnuto ke slušné kriminální sérii.

Této tiché noci – Mari Jungstedtová [RECENZE]

Wolfdraven.eu, 28. října 2012

Není těch severských detektivek už přespříliš? Odpověď zní: Rozhodně ne! Ti „Seveřani“ to prostě umí! Důkazem je i skvělé dílo švédské spisovatelky Mari Jungstedtové s názvem Této tiché noci, které se odehrává na švédském ostrově Gotland.

V knize sledujeme několik rozličných příběhů, které se postupem času začínají vzájemně proplétat, abychom na konci získali ucelený obrázek toho, co se zde vlastně odehrálo.
Nejdříve se seznámíme s místním alkoholikem a bývalým fotografem Henry Dahlströmem přezdívaným Blesk, který vyhraje v dostizích poměrně velkou částku peněz a později je nalezen mrtvý po brutálním útoku kladivem.

V další dějové linii nahlížíme do ne zrovna veselého života mladičké Fanny Jonssonové, štíhlé snědé čtrnáctileté dívenky, jejíž matka je nenapravitelná alkoholička a o dceru nejeví valný zájem. To se dá říct i o otci, kterého Fanny viděla naposledy v pěti letech. Ještěže má Fanny alespoň možnost chodit pomáhat do stájí ke koním, kteří jsou její velkou láskou. Ale ani ti nedokáží zabránit jejímu tragickému osudu.

Objevuje se zde také kriminální komisař Anders Knutas s manželkou Line a dvanáctiletými dvojčaty, který je pro některé čtenáře „starým známým“ již z první knihy Mari Jungstedtové – Neviditelný. Stejný případ je i Johan Berg, novinář z Regionálních zpráv a jeho milenka Emma Winarvová, téměř čtyřicetiletá učitelka, která má se svým podváděným manželem Ollem dvě malé děti.

Někdy se zde objevují menší odkazy na děj první knihy, ale i čtenář, který Neviditelného nečetl, po pár stránkách pochopí, co se odehrálo „v zákulisí“. Osobně si ale zpětně knihu ráda přečtu, protože spisovatelčin styl psaní se mi dost zamlouvá. Stejně tak si nenechám ujít žádnou z jejích budoucích knih.

Tento napínavý příběh mi nedovoloval odložit čtečku ani na chvíli, protože jsem byla velmi zvědavá, z koho se nakonec vyklube vrah a jak spolu vše vlastně souvisí. Nechybělo ani milostné drama a velmi vtipné pasáže, u kterých jsem se opravdu velmi bavila (viz ukázka).

Kromě opěvování mám ale i pár výtek. V prvé řadě se jedná o anotaci. Věřím tomu, že česká anotace se řídila tou oficiální zahraniční, takže čeští vydavatelé jsou z obliga, ale možná bych i tak zvážila její menší úpravu či změnu (alespoň pro další vydání, pokud už nelze změna provést nyní). Kdybych psala anotaci já, určitě bych neprozradila čtenářům předem něco, co se v podstatě stane až v poslední čtvrtině. Jde mi o to, že v tomto případě uškodila anotace příběhu. To, že je v ní prozrazeno, že jedna z hlavnějších postav – Fanny bude nalezena mrtvá, ubírá části příběhu na tajemství a napínavosti. Je to škoda, protože téměř celou dobu sledujeme Fannyin životní příběh, držíme jí pěsti a v podstatě bychom netušili, co se s ní stane až do 78% knihy, kdy je teprve jako pohřešovaná náhodně nalezena mrtvá. Jenže my už z anotace předem víme, že ji najdou jako mrtvou, takže mrazivý moment „překvapení“ jaksi nenastává a její smrt s námi ani nijak zvlášť nehne. Podle mě mohlo tohle zůstat před čtenáři utajeno do poslední chvíle.

Další věc, kterou bych vytkla, je takové nijaké a rychlé ukončení. Příběh graduje, přichází šokující odhalení, které jsem absolutně nečekala, a pak je prostě hrozně rychle konec. Žádná velká akce. Dle mého mínění si konec zasloužil více pozornosti, větší akční radius, rozsáhlejší vysvětlení.

Naopak opravdu nadšená jsem byla ještě i faktem, že kniha obsahuje slovníček s vysvětlením, jak číst některá švédská jména a názvy. Tohle mi v některých knihách velmi chybí a ocenila bych ho všude. Já jsem sice osobně velký fanda finštiny i švédštiny, takže většina jmen či názvů mi problém nedělá, ale občas i já tápu při nějakém složitějším švédském slovíčku. A když přijde třeba na francouzská jména či názvy, tak to už jsem úplně mimo.

Kniha se velmi hodí k nynějšímu pošmournému počasí. Samotný příběh začíná 11.listopadu, což není zas až tak daleko. Doporučuji zalézt si s horkým šálkem čaje, kávy či kakaa někam do křesla či do peřin (záleží na tom, čemu osobně dáváte přednost) a ponořit se do tohoto napínavého příběhu. Myslím si, že fanoušky detektivek či severské literatury dokáže nadchnout.

Moc děkuji nakladatelství Kniha Zlín za poskytnutí „reading copy“, díky níž jsem si mohla přečíst knihu ještě před vydáním, které je naplánováno na 30.10.2012.

Gotlandské tiché noci

Sietovka.sk, 28. října 2012, autor: Jozef Kuric

Kto len trocha s väčším záujmom sleduje knižný svet, musel si určite všimnúť, že v posledných rokoch v detektívnom žánri kraľujú škandinávski autori. Slovenskému a českému čitateľovi možno nie sú všetci známi ako napr. Jo Nesbø, ale vďaka niektorým knižným vydavateľstvám sa zoznamovací proces zlepšuje, a tak si mnohí autori severských kriminálok nachádzajú cestu do knižných políc a elektronických čítačiek aj slovenských a českých milovníkov tohto žánru.

Vďaka vydavateľstvu Kniha Zlín medzi takéto autorky patrí aj švédska spisovateľka Mari Jungstedtová. Pôvodne sa síce živila žurnalistikou, pričom má za sebou aj prácu moderátorky televíznych správ, ale v súčasnosti sa naplno venuje iba literárnej detektívke, ktorá jej doma priniesla úspech. Žije neďaleko Stockholmu, ale leto trávi každoročne s celou rodinou na ostrove Gotland, ktorý sa stal hlavnou inšpiráciou jej detektívnych románov. Vo svojej tvorbe však využíva aj skúsenosti nadobudnuté počas jej žurnalistickej a mediálnej kariéry. Zo série o kriminálnych prípadoch z ostrova Gotland je aj román Této tiché noci, ktorý vychádza 30. októbra.

Jungstedtovej hlavný hrdina komisár Anders Knutas musí tentoraz vyriešiť dve celkom odlišné vraždy, ktoré narušia atmosféru predvianočného obdobia, na inak pokojnom ostrove Gotland. Prvou obeťou je starší muž, skrachovaný fotograf a alkoholik Henry Dahlström, ktorý len pár dní pred smrťou vyhral na konských dostihoch veľkú sumu peňazí. Druhou zavraždenou je iba 14-ročná Fanny, školáčka žijúca iba s matkou alkoholičkou, trpiaca nedostatkom lásky a pozornosti. Zdá sa, že obete vrážd teda nespája vôbec nič, no nebola by to dobrá severská detektívka, keby sa spojitosť nakoniec nenašla.

Možno pointa a zápletka nie je až taká nepredvídateľná ako u Jo Nesba, Stiega Larssona alebo Larsa Keplera, no napriek tomu je román Této tiché noci dobré oddychové čítanie, miestami pripomínajúce klasickú britskú detektívku, čo je každopádne vždy vhodná knižná voľba na sychravé jesenné a tiché noci.

Mari Jungstedtová: Této tiché noci

MONICQA.sk, 23. října 2012, autorka: Monika Zbínová

O Mari Jungstedtovej som už dávnejšie počula ako o ďalšej skvelej severskej autorke. V hľadáčiku som mala jej predchádzajúci román Neviditelný. Skôr, ako som sa k nemu dostala, sa dostal ku mne – jej najnovší román s názvom Této tiché noci. Aká teda Jungstedtová je?

Nebudem ju porovnávať s Nesbom alebo Larssonom, jej slávnejšími kolegami. Nezaslúži si to, hoci je pravda, že svojimi očami hodnotím týchto pánov lepšie. Jungstedtová je predovšetkým iná, a to je len dobre (načo by nám bolo 10 autorov píšucich rovnako?).

Celý príbeh sa odohráva na švédskom ostrove Gottland v Baltskom mori, kúsok južnejšie od hlavného mesta, Štokholmu. Všetky postavy priamo i nepriamo hovoria o tomto mieste veľmi pozitívne ako o veľmi príjemnom mieste pre život. Celkom rada by som sa tam išla pozrieť, keď sa opäť niekedy vyberiem do Švédska.

Samotný príbeh ma v spomienkach vrátil k obdobiu, kedy som prečítala snáď všetky knihy od Dicka Francisa, najznámejšieho spisovateľa, píšuceho detektívky z dostihového prostredia. Už od začiatku sa tu rozvíja niekoľko dejových línií, ktoré zdanlivo nemajú žiadnu spojitosť. Až niekde v polovici knihy sa začnú všetky preplietať, čo je trošku škoda, keďže pre mňa bola až do polovice kniha skôr nudná.

Na jednej strane sledujeme prípad vraždy fotografa Henryho Dahlströma, ktorý na dostihol vyhral veľkú sumu peňazí, na druhej strane osud iba 14-ročnej Fanny. Tá je ukážkovým sociálnym prípadom (matka alkoholička vôbec nepostrehne, do akých problémov sa jej mladučká dcéra zamotáva…). Komisár Anders Knutas so svojim tímom hľadá, čo tieto dve osoby spája – musí tak urobiť čím skôr, pretože tlak médií narastá…

Aká by to bola detektívka, keby postupne negradovala a neponúkla nečakané vysvetlenie? Ak vás zaujíma, ako skončila táto, odporúčam si knihu kúpiť.

MARI JUNGSTEDT – TÉTO TICHÉ NOCI

Miklasova.eu, 22. října 2012, autorka: Barbora Miklášová

Na ostrove Gotland je už slnečné leto definitívne preč a ľudia sa pripravujú na príchod Vianoc. Anders Knutas so svojím tímom začína riešiť vraždu bývaleho fotografa a alkoholika Henryho Dahlströma. Popritom sa dozvedáme o neradostnom živote štrnásťročnej Fanny, ktorá voľný čas najradšej trávi v stajniach pri koňoch. Jej matka je tiež alkoholička a vôbec sa jej nevenuje. Fanny pritiahne pozornosť až keď je, nanešťastie pre ňu, neskoro.

Okrem toho sa opäť stretneme s novinárom Johanom, ktorý pokiaľ nemá plnú hlavu vydatej Emmy, tak sa zaujíma o priebeh vyšetrovania, hoci jeho účasť už nebude tak podstatná ako v predchádzajúcom dieli.

Nevyhnem sa teda porovnaniu s prvou knihou. Kým v Neviditeľnom zvolila autorka svižnejšie tempo už od začiatku, tu si dávala pekne načas. Povedala by som, že až moc. Našťastie nemá moc strán, takže nudiť by ste sa nemali. Nevýhodu by som videla len v tom, že dej bol viac predvídateľný.

Spôsob, akým rozvíja hlavné postavy, posúva dej a popisuje jednotlivé kapitoly, či už sa vzťahujú k pátraniu alebo len chce ukázať, že aj knižné postavy majú osobný život mi pripomína moju obľúbenú fínsku detektivárku Leenu Lehtolainen. Obe dámy píšu zaujímave detektívky, kde sa neboja pridať aj scény nesúvisiace s vyšetrovaním.

Této tiché noci je jednoducho príjemná a nenáročná detektívka.

Posledná kapitola z 26. decembra mi ale nedala spať, naozaj by ma zaujímalo, čo sa stalo. Vedela by som si predstaviť, že z toho bude vyšetrovanie na ďalšiu knihu, ale možno išlo len o priateľskú návštevu, ak sa to tak vôbec dá nazvať, vzhľadom na situáciu, v ktorej sa tí traja ocitli.

Koně utíkají jeden za druhým. Kolik jich běží?

Rumlerbloguje.cz, 15. října 2012, autor: Martin Rumler

Odpověď na otázku v titulku je nápovědou, kolik že to příběhů sledujeme v dalším počinu Mari Jungstedtové Této tiché noci, kterou 30. října vydává Kniha Zlín. A je to i nápověda, jaké zvíře si v knize „zahraje“.

Opět jsme na Gotlandu, opět tu vyšetřuje kriminalista Anders Knutas, opět potkáme i reportéra Johana Berga i jeho letní milenku Emmu… Všichni známí z předchozí knihy Neviditelný. A ano, opět se tu vraždí.

Jungstedtová má méně komplikovaný styl psaní než její kolegové Nesbø, Kepler nebo Mankell. A v tom je její síla i slabost zároveň. Síla v tom, že detektivka je přímočará a svižně psaná, stejně tak se i čte. Slabost v tom, že sotva se rozečtete, už to končí – žádná velká peřej, jez nebo vodopád. Bez kolapsů, krkolomných obratů a padlé brady z neočekávaného zlomu či vyústění. Dostanete „jen“ čistou detektivku, kde vlastně i sovy jsou tím, čím se zdají být.

Že je Jungstedtová jiná, než její temnější kolegové, poznáte rozhodně na jejím hrdinovi Knutasovi. Žádné deprese, skoro nepije, s manželkou se miluje, dokonce má přátele a největší psychickou újmu si způsobí fakt blbým dárkem k manželčiným narozeninám. Je on vůbec ze severské krimi posledních let? Jungstedová navíc rozhodně není politická, neřeší závažné sociální problémy, i když nějaké to zamyšlení o lhostejnosti dospělých k dětem, nářky nad bulvarizací médií, rozvrácenosti vztahů nebo rozhořčení nad neplacením daní se taky najde. Ale rozhodně je s autorkou a postavami nijak zvlášť nepitváte. Jenom se o nich dozvíte jako v novinové reportáži, nikoli v analytické studii.

To všechno však neznamená, že by čtenář nebyl svědkem zločinu související s tím nejtemnějším v některých z nás. I tahle knížka prostě ukazuje, že ve Skandinávii žijí sakra divní lidé se jmény, které neumíme vyslovit (v knize je pro tento případ slovníček), s psychickými problémy, které znamenají, že na ostrov přijede z pevniny zase soudní patolog a že na dovolenou mě tam hned tak někdo nedostane. Jen je cesta k pachateli/pachatelům jednodušší a přímočařejší, čistší. Skvělý zabiják (Smí se to vůbec říct v souvislosti s krimi?) času na jedno odpoledne, dobrá nekomplikovaná krimi knížka, která prostě stojí za čtení. Není totiž od věci si připomenout, že i v jednoduchosti je krása.

Tuhle knihu jednoduše čtete a čtete a postavy nemudrují o nesmrtelnosti čehokoliv. Občas se podivíte, kde se najednou objeví nový důkaz, seznámíte se s některými místními jídly (bacha, i masové kuličky á la Ikea) a přijdete společně s vyšetřovateli na to, že vrahem je… A vůbec, už víte, kolik příběhů vás potká?

Dotaz k produktu Této tiché noci

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Neviditelný

Neviditelný (Anders Knutas #1)

Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou…

Vnitřní kruh

Vnitřní kruh (Anders Knutas #3)

Gotland uprostřed léta. Dvě malé dívky objeví v ohradě koně bez hlavy. Komisař Knutas se pouští do pátrání po pachateli odporného činu, brzy se ale s vyšetřováním ocitá ve slepé…

Temný anděl

Temný anděl (Anders Knutas #6)

Ve Visby se chystá okázalá kolaudační party nové kongresové haly. Pro organizátora úspěšné velkolepé akce architekta Viktora Algårda je to však party poslední. Druhý den je nalezen…

Vražedné léto

Vražedné léto (Anders Knutas #5)

Na ostrůvku Fårö dojde k chladnokrevné vraždě muže. Nevinného otce rodiny, která v místním kempu trávila dovolenou, někdo zabil jediným výstřelem do hlavy. Uprostřed letní sezóny…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily