Švábi (paperback) | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Švábi (paperback) (Harry Hole #2)

Cena:
249 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-116-7
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
22. 10. 2013
Počet stran / vazba:
brožovaná
3.71 / 32355

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 199 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Švábi (paperback)

2. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu – za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.

Ke knize jsme dodatečně vydali slovník. Prohlédnout a stáhnout si ho můžete na našem Issuu.

Úryvek: Švábi (paperback)

10% knihy zdarma čtěte po částech zde:

 • Středa 22. května: iDnes.cz
 • Čvrtek 23. května: iLiteratura.cz
 • Pátek 24. května: Miklasova.eu
 • Sobota 25. května: Severské detektivky
 • Neděle 26. května: The Zeitung
 • Pondělí 27. května: Neoluxor.cz
 • Úterý 28. května: Střípy z kultury i nekultury
 • Středa 29. května: Sibiřanka diktuje
 • Čtvrtek 30. května: Evicavnorsku.blogspot.no
 • Pátek 31. května: Monicqa.sk
 • Sobota 1. června: Knihazlin.cz
 • Recenze: Švábi (paperback)

  Tykadlem přes obličej

  Vašeliteratura.cz, 17. dubna 2014, autorka: Hana Moualla

  Kdybychom se narodili se znalostí pravidel, podle kterých se svět točí, bylo by to snazší. Kdybychom uměli ventilovat naše vnitřní tlaky a úzkosti jinak, nepotřebovali bychom se obklopovat hrůzostrašnými příběhy. Kdybychom žili podle sebe a svého svědomí, nemuseli bychom akceptovat všechno to násilí, které se na nás valí. Kniha Zlín vydala v roce 2013 knihu Švábi (Jo Nesbø). Obálka napovídá, že to bude drsné… Jako dnešek…

  Připadám si jako voyeur. Autora nesnáším, odmítám přijmout realitu a současně čtu a čtu a čtu. Někdy bych raději byla Mauglí. S každou další knihou zvažuji, zda se k autorovi vrátím. Useknutá paže, drogy, fekálie… Lidské trosky. Individua obětující svoje blízké pro špetku moci. Detektiva Holea přijímám, trochu santusák a ožrala, ale vcelku sympatický a rovný chlap, který nezanedbává svoji sestru. Vlastně mi tak trochu připomíná mužskou verzi hrdinek z ženských románů konce devadesátých let. Nezdolný, nepolapitelný a fixovaný na rodinu a čest.

  „Žádné osoby ani události v této knize neodpovídají skutečným osobám či událostem. Na to je realita příliš málo věrohodná.“

  Autor v knize Švábi popisuje proces jmenování velvyslanců, noční život (spojený s prostitucí a pedofily). Všechna špína Bangkoku se na nás sype ve jménu zaujetí čtenáře. Neomalenost jazyka některých postav, nízkost finančníků a machinace všeho druhu. Jo Nesbø je autor pro otrlé čtenáře. Autora neodmítám, píše dobře. Konfrontuje mne s mým vlastním nazíráním na lidi. Marně vzpomínám na svoje příběhy z doby, kdy mi bylo „náct“ a literatura byla prostředkem pro kultivaci ducha. K čemu tolik násilí, rudočerné barvy, slizu, hnusu a zvráceností? Proč se smiřovat s něčím, co bytostně odporuje harmonii? Protože se to dobře prodává? Protože to čte polovina sídliště? Protože jsou násilí plná média? Bohužel datum vzniku knihy a českého překladu dělí jedna dekáda…

  Švábi jsou příběhem moderních lidí žijících v období pokročilé techniky. A takoví lidé skutečně existují – přežijí vše, všecičko, co by člověka s kusem srdce položilo na lopatky. Možná je toto století obdobím, kdy my všichni budeme muset mít parametry hmyzu, abychom přežili ten jed okolo sebe. Jenže, jak se pozná, zda je šváb spokojený? Jo Nesbø to neřeší. Pojmenovává vše, před čím citliví lidé zavírají oči. Mistrně pracuje s příběhem, až má čtenář pocit, že cítí alkoholem páchnoucího detektiva. Chce se mi zvracet. Peklo po smrti je mýtus… Naštěstí tento bestseller se dá číst nad sklenicí Bloody Mary a mísou křupek. „Morituri te salutant!?“

  Hole se stal v perverzním Bangkoku ztělesněným trestem

  Aktuálně.cz, 25. června 2013, autor: Boris Hokr

  Norský velvyslanec v Thajsku je nalezen mrtev. V motelu, o kterém každý ví, že si tam páni vodí jisté... ehm, padlé slečny. A to by na veřejnosti nevypadalo dobře. A aby to bylo ještě veselejší, tak chudák velvyslanec neumřel štěstím, že si ve svém věku ještě zadovádí. Navíc s imitací slavné bruslařky. Ne, on má v zádech kudlu.

  Jestli předtím měli v Norsku „radost“, teď musí být štěstím bez sebe. V době, kdy je důvěra voličů v konzervativního premiéra důležitější než kdy jindy a kdy se z Thajska valí jeden pedofilní skandálek s norskými občany v hlavní roli za druhým, je třeba věc vyšetřit rychle. A hlavně tiše, proboha. Hezky všechno zamést, ať ani švábi novináři neví, co se vlastně stalo! Někdo prostě do toho Thajska musí. Někdo, kdo ale nebude moc šťourat...

  Nejpozději v tuto chvíli se už musí čtenář holeovek usmívat od ucha k uchu. Zlomyslně. Ano, papaláši se sice ohání tím, jak to Harry hezky zvládl u klokanů, ale všem, kdo se v žánru detektivních thrillerů aspoň trochu orientují, je jasné, že za jeho vysláním jsou i jiné důvody. Třeba ten drobný problémek s alkoholismem.

  Kam a jak na Šváby

  Když v roce 1998 poslal Jo Nesbø svého hrdinu Harryho Hola na druhou křížovou výpravu proti vší špíně světa i za cenu sebezničení, byl už evidentně lepším spisovatelem než v případě Netopýra.

  Švábi sice pořád nedisponují pozdější komplikovanou výstavbou, za kterou by se nestyděla ani leckterá antická tragédie, ale vše v nich šlape jako Mossad ve svých nejlepších letech.

  Čtyřiapadesát krátkých, skvěle vypointovaných kapitolek perfektně odráží hektické tempo Bangkoku a vede děj k nesbøvsky velkolepému finále, které je doplněné o tradičně melancholicko-depresivní tečku. Netopýr byl dravý román, ale neudržel své tempo po celou dobu a jeho konstrukce byly občas na hraně, stejně jako uvěřitelnost některých postav (nutno ovšem dodat, že maximálně právě na oné hraně, nikdy za). Švábi takovou dravost nemají, ale jsou prostě konzistentnější.

  Atmosféra je správně dusná a titulní zvířátko pasuje do děje lépe než minule. Nesbø vykresluje odvrácenou stránku Bangkoku stručně, ale přehledně, a nakukuje pod kdejaký kámen. Prostituce ženská, mužská i dětská si podává ruku s korupcí, vydíráním a lichvou. Nejde přitom o nějaké naturalistické líčení. Ty nejodpornější věci se dovídáme spíše pomocí dialogů, o to však přesvědčivěji.

  A tak se Harry dozví, proč byl malý chlapec, od kterého si koupil na ulici žvýkačky, vystrašený. Pronikne do mentality Thajců, když vyzvídá, proč rozhovor s šoférem velvyslance proběhl na schodech domu a nikoliv u něj doma. A pro občasné odlehčení nakoukne do zákulisí obsazování diplomatických postů či praxe v thajské policii. Ve výsledku je však odlehčení vždy jen dočasné a Harry se naplno noří do světa té největší špíny skryté za zářícími neony nočního velkoměsta.

  Tentokrát k tomu ani nemusí hrát mordýřské balady Nicka Cavea – na populární písně se sice také dostane, ale děj tentokrát nijak neposunují ani neformují; jsou jen podkresem, byť působivým. O to větší svobodu však má tentokrát čtenář ve vytvoření vlastního „soundtracku“.

  Osobně se mi na mysl dral třeba temný muzikál Krysař Daniela Landy. Nejde přitom o nějaké konotace ke konkrétním textům, ale o sílící pocit, že Bangkok je už jen vřed a pohár všeho svinstva přetekl.

  Farangové a domorodci

  Ovšem stejně dobře si můžete pustit třeba skutečný soundtrack k novému filmu Nicolase Windiga Refna Jen bůh odpouští. Pro dokreslení atmosféry, či pro dusno před bouří, které pojí film a knihu, ale i postavu velkého policisty, který prochází světem věren jen svým zásadám a zodpovídající se jen a jen sobě.

  A krutě trestající špatnost. Harry sice nikomu neusekává ruce (přestože jedna taková „atrakce“ se v knize náhodou najde), ale stejně jako postava z filmu dánského režiséra, i on se ve svých nejlepších scénách zbavuje všeho lidského a stává se vyšším principem, nezastavitelným trestem.

  Podobný typ postavy je mimochodem k nalezení i v dalším zajímavém výletu západního autora do Thajska z poslední doby. Ve sci-fi románu Dívka na klíček amerického spisovatele Paola Bacigalupiho (mimochodem oceněného snad všemi myslitelnými žánrovými cenami u nás i v zahraničí) sice thajský spravedlivý policista skončí špatně, ale přesto je zajímavé, s čím – a hlavně jak (protože v rámci populárních žánrů si těžko všímat něčeho jiného) – z thajských motivů tito tvůrci pracují.

  Nesbø, Refn i Bacigalupi se vypořádávají s prostitucí, specifickou korupční kulturou a ještě specifičtějším rasismem (Thajsko je skutečně náležitě hrdé, že nikdy nebylo kolonií) zaměřeným nejen vůči bílým farangům, ale i proti čínským či vietnamským menšinám (silné trestající policejní postavy jsou přitom určitým ventilem, jak pohrdání thajské společnosti všemi těmito skupinami uvolnit). A všichni berou Bangkok jako svého druhu očistec západního bílého muže postkoloniální éry.

  Na jednu stranu je Thajsko západním perverzitám vstřícné (u Nesbøa hraje důležitou roli motiv pedofilie), na stranu druhou nabízí drastické tresty. Je kotlem, v němž se západní člověk zbavuje nejen morálky, ale i ochrany své společnosti.

  Toto oproštění od nánosů civilizace nechá Nesbø zaznít i ve scéně kohoutích zápasů. Jedna z postav zde stroze komentuje, jak je snadné donutit zmíněné ptáky k boji na život a na smrt: „Jsou to kohouti.“ Na jednom malém hřišti... A ano, jedním kohoutem je vždy Harry, druhým padouch. A jeden musí zemřít.

  Zatímco u Netopýra však byla tato skutečnost ještě podmíněna vnějšími okolnostmi (smrt Birgit), zde se již jedná o osudové předurčení. Věci prostě takové jsou, takhle svět funguje.

  V dalších románech bude tento princip dotažen na příkladu střetu se zkorumpovaným kolegou Waalerem. Na toho mimochodem narazíme už zde – a je zábavné všímat si, jak Nesbø pomalu připravuje půdu pro své pozdější kriminální tragédie.

  Ostatně i motiv titulních švábů, čehosi zlého a skrytého, žijícího ve zdech společnosti, je později opakovaně používán (krev jako pojivo s minulostí v Pentagramu, plíseň ve Sněhulákovi). Ve Švábech se tedy jakoby završila „učednická“ léta páně autorova. V diktování tempa, práci s jednotlivými podpůrnými motivy i v barvitosti postav a spektakulárním násilí.

  Stručně a jasně: Harry je ve formě a plně připraven stanout příště démonům vlastním i cizím na domácí půdě. Stane se tak příští rok, kdy se dočkáme druhého vydání románu Červenka (a ještě před tím se pochopitelně dočkáme osmého svazku série pod názvem Levhart). Čekání bude dlouhé, ale nepochybně si jej zkrátíme i nějakým tím druhým čtením už vydaných holeovek, nemyslíte?

  Thajsko – rejdiště Švábů a mrtvol

  Klub knihomolů, 19. června 2013

  Druhý případ Harryho Holea je lemován hmyzem, který nerad vylézá na denní světlo. Žije skrytě a je vybaven skvělým čichem, díky němuž nalézá potravu. Stejně jako tato šestinohá havěť i někteří lidé vědí, kde přijít snadno k penězům…

  Nakladatelství Kniha Zlín má výhradní právo na vydávání románů z pera Joa Nesbøho a právě před týdnem vypustilo mezi české čtenáře novinku – román s názvem Švábi. Ač vychází až nyní, ve skutečnosti jde o druhý případ Harryho Holea, který v Norsku vyšel již v roce 1998.

  Jo Nesbø (*1960) sice vystudoval ekonomiku a finanční vědu, ale toužil se stát fotbalistou či tenistou, který vyhraje Wimbledon. Nic z toho se mu nesplnilo, ale přesto dělá věci, které ho baví – hraje na kytaru, píše písně pro kapelu a především vymýšlí akční příběhy, které ho proslavily po celém světě. Více o Joovi Nesbøm se dočtete v našem medailonu a reportáži z jeho návštěvy v Praze.

  Harry Hole je, jak už asi víte z první knihy s názvem Netopýr, velice neortodoxní kriminalista. Především ho charakterizuje jeho alkoholismus kombinovaný s buldočí urputností, s níž se nenechá odvolat z případu, dokud ten není dořešen. Kvůli jeho první výše zmiňované vlastnosti je povolán, aby odletěl pomoci vyřešit vraždu velvyslance Norska v Thajsku. Byl nalezen prostitutkou v motelu s nožem v zádech. Ano, jeho nadřízení počítali s tím, že Harry ve svém opileckém opojení přehlédne důležité stopy a hlavně nebude rýpat do toho, co má být ukryto.

  Jenže vše je jinak – Harry se rozhodne s pitím přestat (po kolikáté už?) a do řešení se zahryzne jako buldok do kosti. Má v tom dobrého spojence – inspektorku Liz Crumleyovou, ženu, která nemá vlasy, řasy ani obočí, ale to není vše, co jí bude po dořešení tohoto horkého případu chybět.

  Stopy vedou do tradičního bangkockého podsvětí, kde se to hemží sexuálními pracovnicemi, opiovými domy, tlustými Číňany-zabijáky, ale hlavně do světa dětské pornografie a miliardových boháčů. Zvládne Harry nepít a nepřijít opět o všechny, s nimž se sblížil, dříve, než případ k nevoli všech vysoko postavených vyřeší?

  Začtěte se do nadmíru napínavé detektivky, která vás přesvědčí, že Jo Nesbø se nevyzná jen v notách. Opět vám naservíruje velkou dávku adrenalinu z nebezpečné hry detektiva s „ohněm“, až se budete bát, že jsou jen dvě možnosti: buď nepřežije, nebo bude vykázán ze země. Také vám ale přiblíží thajský Bangkok s jeho reprezentativními rezidencemi, ale i čtvrtěmi chudých obyvatel. Nechá vás prodýchat zdejší smogem zahuštěný vzduch, uvaří v rozpálených ulicích a zchladí nenadálou přeháňkou „mango“ tak, že budete moci takřka prohlásit, že jste tam byli.

  Díky pouhé detektivce máte možnost nejen poznat počasí, dopravu a stavby daleké země, ale můžete i proniknout do thajské mentality, pochopit, proč právě tento kraj je světově proslulý sexuální turistikou, a když tam zavítáte, určitě si nikdy nekoupíte od chlapce žvýkačku. Proč? I to zjistíte, když se necháte Joem Nesbøm provést Thajskem.

  Autor navíc v románu zúročil i své makléřské zkušenosti a zasvětí vás do světa finančních operací. Nemusíte se ale bát dlouhých nudných pasáží, vše se děje v rychlém, místy až klipovém sledu. Chvílemi jsem až měla pocit, že nečtu knihu, ale že sleduji velmi akční film s neohroženým hrdinou v čele. Tak barvitě umí autor své představy vtěsnat do textu.

  Román Švábi tedy přináší druhé napínavé dobrodružství norského detektiva Harryho Holea, ale opět nemáme příliš šanci poznat jeho chladnou domovinu. Možná tedy příště…

  Rozpálený Bangkok versus Harry Hole

  Neoluxor.cz, 13. června 2013, autorka: Olga Biernátová

  V Česku poprvé vychází 2. díl ze série o detektivu Harrym Holeovi s názvem Švábi. Skvělá krimi, která se po rozpálených thajských ulicích proplétá mezi tuk-tuky a nevěstinci a zanechává po sobě pach krve a korupce. Pokud už „holeovkám“ fandíte, nemusíte číst dál, běžte si Šváby hned koupit. Nesbø nezklame, nikdy.

  V bankogském motelu je nalezen norský velvyslanec, ve žlutém saku a kudlou v zádech. V brašně má pedofilní porno snímky a místo činu objeví objednaná prostitutka. Ideální přísady pro skandál, kterému se chce norské ministerstvo zahraničí za každou cenu vyhnout. Nejde jim ani tak o to, aby byl dopaden pravý vrah, jako spíše o elegantní a nenápadné uzavření případu. Jako ideální volbou pro tento úkol se jeví věčně opilý komisař Harry Hole. To ale ještě nikdo netuší, že je Harry jako vzteklý pes – když se do něčeho zakousne, na povel nepustí. Nadopovaný vitaminem B12 nasedá do letadla, aby se pak několik týdnů potil nad komplikovaným případem – a nejen z horka.

  Po podařené prvotině Netopýr se nám do rukou dostává vynikající detektivka, která nabízí skvěle vykreslené exotické prostředí (čtěte podsvětí) ovládané mafií, politiky i místními magnáty. Nesbø píše tak dobře, že i obyčejný oběd v thajském bistru je napínavý. Filmové tempo děje, rychlé dialogy a poutavá zápletka jsou už samozřejmostí. Vraha v druhé půlce asi uhodnete, ale vůbec to nevadí, autor vás překvapí i ve chvíli, kdy už na to ani není v knize místo - alespoň zdánlivě. Fanoušci jsou zvyklí jak na skvělé úvodní scény, tak i natolik vygradované finále, že přestáváte dýchat/myslet/vnímat svět kolem/uvědomovat si potřebu spánku. Švábi svým koncem rozhodně dodržují tradici.

  U série s komisařem Holem platí, že každé pokračování je lepší než předchozí díl. I já musím potvrdit, že Nemesis,Pentagram, Spasitel a Sněhulák jsou o úroveň výš. Pro fanoušky knih je ale každý díl povinností, a pro ty ostatní je to i tak skvělé čtivo. Každá Nesbøho kniha si zaslouží hodnocení nad 90 %, bez debat. I když je v rámci série možné jakž takž přeskakovat, protože každá z knih má vlastní zápletku, doporučuji číst postupně. Užijete si tak zajímavý vývoj hlavního hrdiny, postupně budete odkrývat detaily z jeho osobního života i minulosti. Budete prožívat neurčitě rozmazané dny plné alkoholu a zvratků i jeho střízlivější období, budete ho zbožňovat a občas nenávidět až tak, že budete do stránek knih křičet jednu nadávku za druhou. Tak intenzivní vztah s fiktivní postavou zažijete málokdy.

  Vždycky si velmi užívám i vedlejší postavy. Nesbø je úsporný, a i když nedává ostatním tolik prostoru na to, abyste všechny důkladně poznali, dokáže čtenáři rychle zprostředkovat jak podobu, tak i charakter každého člověka, který se v knihách mihne. Ve Švábech nejvýraznější je kromě bezruké dcery zavražděného velvyslance i Harryho thajská kolegyně - holohlavá policistka Liz Crumleyová.

  Hodnocení: 91 %

  Švábi – exkluzivní rozhovor s Janem Martinsenem, předním odborníkem na Nesbøho

  JamArt.Net, 13. června 2013, autor: Jan Martínek

  Při příležitosti prvního českého vydání druhého dílu kriminální série s detektivem Harrym Holem přinášíme exkluzivní rozhovor s Janem Martinsenem, předním českým odborníkem na život a dílo Jo Nesbøho. Popíjeli jsme spolu v Kavárně Nostalgie – “tam vždycky volné místo mám, tam se sbírávám” – já, Zpovídač, rebelsky čaj, on, Martinsen, ještě rebelštěji, akevitt.

  Zpovídač: Nesbøho Švábi v češtině vycházejí dnes, 13. června 2013. Četl jste tu knihu?

  Martinsen: Samozřejmě.

  Zpovídač: A jak se vám líbila?

  Martinsen: Ale jo.

  Zpovídač: Jako ze severské deky, Martinsene. Můžeme se domluvit na tom, že byste své odpovědi trochu víc rozváděl?

  Martinsen: Můžeme.

  Zpovídač: Výborně. Nuže, já vás na začátku představím, což učiním jednoduše: odkážu na tuhle vaši multirecenzi, již by si všichni naši čtenáři měli přečíst a v níž popisujete dojmy ze všech dosud vydaných “holeovek”.

  Martinsen: Kromě Švábů.

  Zpovídač: Ano, proto jsme se dnes sešli. Vy jste jeden z mála u nás (ne-li jediný), kteří nyní, po přečtení Švábů, mohou říci, četl jsem všech devět holeovek…

  Martinsen: Je to tak. Ale nezapomínejme na ty, kteří Nesbøho čtou přímo v norštině. Ti už možná četli i desátou Policii.

  Zpovídač: Těch ale asi v Česku moc nebude, ne?

  Martinsen: /pokrčení rameny/

  Zpovídač: Já vám tedy předám slovo. Přibližte prosím našim čtenářům své dojmy ze Švábů.

  Martinsen: Švábi jsou dvojka v sérii, takže patří za Netopýra a před Červenku. Netopýr v Česku díky Knize Zlín vyšel v únoru, Červenka vyjde napřesrok, ale to nevadí, neboť, jak jsem psal ve vámi zmíněnémultirecenzi, Červenka je součástí interní trilogie, kterou odstartovává a Švábi jsou tedy ukončeným, svébytným dílem.

  Nesbø ve Švábech už podruhé ignoruje všechny, kteří ho sveřepě chtějí zaškatulkovat coby skandinávskou krimi, severskou detektivku, atd.: Netopýr se odehrával v Austrálii a Švábi v Thajsku. Je těžké představit si větší protiklad k severní Evropě.

  Ovšem Nesbøho Thajsko není Thajskem pláží plných turistů, Thajskem nikoli vodu kalících potapěčů a usměvavých, úslužných Thajců. Nesbøho Thajsko je plné prostituce, včetně prostituce transsexuální a dětské, Thajsko nesnesitelného, vlhkého vedra, Thajsko pestrého podsvětí s krutými dvoumetrovými bodyguardy z Mandžuska a samozřejmě Thajsko plné symbolických švábů. Vzpomínal jsem při četbě, jak jsem při své druhé návštěvě téhle země před odletem zpátky domů přespal v bangkokském hotýlku, u jehož vchodu visela cedule zakazující vodit si šlapky na pokoj (byl jich plný hotel) a přikazující hlídat si osobní věci, protože za krádež si může každý sám. Po pár pivech v protějším baru jsem se tehdy před dotěrnými profesionálními společnicemi zamknul na pokoji a do rána se marně snažil v “klidu” halasné noci si číst a zadupávat obrovské, tuhé šváby (jichž byl taky plný hotel). Jenže, jak správně píše Nesbø, tyhle potvory “okamžitě zalezou, jakmile ucítí vibrace někoho příchozího” a “na každého švába, kterého zahlédnete, připadá nejméně deset jiných”.

  Zpovídač: Vy zaklínadlo “severská detektivka” pořád moc nemusíte, že?

  Martinsen: Ten termín je jen marketingový a hlavně strašně zavádějící. Vleze se do něj investigativní Larsson, staré věci od Sjōwallové s Wahlööm, výtečný Mankel, špičkový Kepler, zatím nic mocOhlssonová, sympatický Nesbø a spousta dalších. Ostatně, viz mé vysvětlení v oné multirecenzi.

  Mám kamaráda, který píše takové ty příručky tipů a triků pro Windows apod. Možná mu doporučím marketingový trik: vydávat své manuály v edici Severská krimi. Žije v Ústí nad Labem, takže kritérium severní lokality splňuje.

  Nicméně, abych byl spravedlivý, ačkoli se Švábi odehrávají v Thajsku, Norska, norské politiky – což je s kombinací vyšetřujícího slona v porcelánu Harryho obzvláště výbušná kombinace – a hlavně norské povahy (což je podobně zobecňující termín jako severská detektivka, navíc plný předsudků, takže se za něj omlouvám) se týká velmi. Podstatná část téhle knihy je založená na střetu obou kultur. Včetně úsměvného faktu, že tak, jako latentně rasistickým Evropanům připadají všichni Asiaté stejní, pro Thajce je Evropan prostě “farang”, běloch, snadno zaměnitelný s jinou bledulí, jakkoli nepochopitelné nám to může připadat.

  Zpovídač: A o čem tedy kniha vlastně je?

  Martinsen: Jak zdatně opisují téměř všichni recenzenti z anotace, v thajském nevěstinci najdou norského velvyslance s kudlou v zádech a pedofilními pornosnímky v aktovce a aby osloská mezinárodně-zahraniční reprezentace zabránila skandálu, vyšle situaci (ne)vyřešit alkoholika Holeho.

  Zpovídač: To asi není dobrý nápad…

  Martinsen: Pokud je cílem zamést případ pod koberec, tak rozhodně nikoli. Ale jde-li o vyřešení případu, čtenáři holeovek dobře vědí, že, má-li k tomu důvod (tedy případ natolik velký, že se dostane až na stránky románu), Harry dokáže dočasně stoprocentně abstinovat.

  Samotný případ zavražděného norského velvyslance není až tak zajímavý – pro detektiva ani pro čtenáře; první polovina knihy je dokonce nuda k uzoufání – ale posléze se rozvětví natolik, že druhou půlku románu zhltnete jako malinu.

  Zpovídač: Líbili se vám tedy Švábi?

  Martinsen: Ano, je to výtečný detektivní román. Třetina jeho čtivosti spočívá na bedrech sympatického Holeho, jehož návod k použití (dejte mi dobrý případ a já noční můry založené na mrtvých lidech z minulých případů přežiju v mukách, ale bez whisky) opět funguje. Druhá třetina je humor. Narozdíl třeba od Keplera, s nímž se fakt nezasmějete, Nesbø má i ve Švábech pár vtipných situací. No a poslední třetina je pak spád knihy – budování napětí a nabírání rychlosti událostí. V těchhle starších holeovkách mi sice pořád chybí některé z pozdějších postav, které Nesbø propracoval víc do hloubky, ale přesto se ve Švábech pár opravdu zajímavých charakterů najde. Brilantně je stvořená postava, která trpí odpornou sexuální úchylkou – tenhle člověk je vykreslen s geniální kombinací odstupu a empatie, až je čtenáři sympatický. Zvážíme-li, že Nesbø knihu napsal už před patnácti lety, klobouk dolů. Ale víc nechci prozrazovat – snad jen, že jsem se zhrozil při čtení informací o tom, jak strašně moc pedofilů v Norsku je. A nemám iluze o tom, že by to v jiných zemích bylo o tolik lepší.

  Zpovídač: Co náznaky? Věděl jste opět kdo je vrah?

  Martinsen: Nevěděl. Zaplaťpámbu. Už vím, jak Nesbøho číst, abych si to užil. Nepřemýšlím tak nad každým vodítkem, užívám si to, chci být překvapený, chci se nechat očarovat, říct si “to je magie”. A podařilo se. Tentokrát to Nesbø zaonačil pochristieovsku tak, že jsem některé osoby z okruhu podezřelých vyloučil a vše mi došlo v tu správnou chvíli. Tak se mi to líbí. Stejně tak, jako dodržení základního pravidla kvalitního dramatu, totiž že zbraň ocitnuvší se na pódiu jednou vystřelí. Jen tentokrát nejde o zbraň a ačkoli mi tahle mikropointa došla o trošku dřív než měla, nic to nepokazilo.

  Zpovídač: Je něco, co se vám na Švábech nelíbilo?

  Martinsen: Opět, už poněkolikáté v těchhle (eh… severských) detektivkách, je ve Švábech téma ubližování dětem, což nemusím. Ale oni to ti Skandinávci mají hozené tak, že na tyhle věci je třeba upozorňovat. Navíc, Nesbø naštěstí není Ohlssonová, takže se v tom nevyžívá, ani Kepler, takže není naturalistický a stačí mu náznak. Adjektivum “vyděšený” ve spojení s prostitujícím malým klukem vnímavého čtenáře, tím spíše rodiče, rozstřelí dokonale – v tomhle Nesbø hravě překonává své seversky-detektivní pappenheimské

  Trošku mě štvalo, že číst Šváby není jako číst beletrii, ale spíš jako dívat se na akční film. Ale právě tohle zase spoustě mých kamarádů bude vyhovovat. A takový Nesbø, se svými hollywoodskými aspiracemi, které už se mu ostatně plní, prostě je. Stejně tak mě mrzelo nakousnutí a nerozvinutí některých témat, např. by mě zajímalo, co stálo v jednom neotevřeném dopisu.

  Překvapil mě zásadní omyl ve vyústění konfliktu mezi Tonyou Harding a Nancy Kerrigan. O sport, notabene krasobruslení, se sice vůbec nezajímám, ale v době, kdy případ těchhle sokyní, jedné ošklivé a vydřené, druhé krásné a talentované, ovládal světová média, jsem odebíral Newsweek nebo Time nebo něco takového a věděl jsem o tom všechno. Rozhodně to neskončilo tak, že by Tonya Nancy zavraždila, jak kterási z postav Švábů prohlásí.

  Stejně tak mě zarazil problém další z postav, která byla nucena dýchat pod vodou trubičkou vystrčenou nad hladinu cirkulovaný vzduch s přibývajícím oxidem uhličitým – proč ona osoba prostě nevydechovala do vody?

  Připadalo mi, že Nesbømu moc nejdou erotické scény a vzpomněl jsem si, že při každoročním vyhlašování nejhorších erotických pasáží v literatuře často bodují i jinak opravdu skvělí autoři, takže popsat orgasmus lepším jazykem než “Udělal se s neartikulovaným zařváním a v téže chvíli mu zatnula nehty do trička, prohnula se a vykřikla” asi bude kumšt.

  Jo, bacil mě do očí jediný překlep nebo spíš… no, to je jedno, prostě, lyžiny jsou od slova lyže, nikoli lízat. Věřím, že elektronická verze knihy i její další vydání už budou bez chybičky.

  Vlastně, zamrzela mě ještě jedna věc, za kterou Nesbø nemůže: knihu jsem četl v Kindlu a, jako vždy, podle procent rozečtenosti odhadoval, kolik toho mám ještě před sebou. Ve chvíli, kdy jsem odhadoval další zásadní zvrat, protože knížka byla přečtená z pouhých osmaosmdesáti procent, najednou vše náhle skončilo.

  Zpovídač: Jak to?

  Martinsen: Český nakladatel se rozhodl publikaci ukončit dlouhým úryvkem z jiné Nesbøho knihy. Rozumím tomu, že ovečky je třeba popostrčit, jen mě to zaskočilo nepřipraveného. Smysl by to – možná – dávalo, kdyby to byl úryvek z následujícího dílu série, ale Červenka vyjde až napřesrok a na překladu se pravděpodobně teprve pracuje. Držel bych se spíš standardní anotace dvou, tří dalších knih, ale je to jen má subjektivní výtka.

  Zpovídač: Co se vám naopak líbilo?

  Martinsen: Pokud jde o humor, tak třeba příběh o čelové svítilně je výborný. Nebo Harryho řešení aktovky ležící na norském území. Zná-li člověk pálivost skutečných thajských pokrmů (já si na nich už pár let ujíždím docela obstojně), pobaví ho i varování Harryho kolegyně: “Pozor na ty drobné bílé kousky. A na ty drobné červené, ty pěkně pálí. Vlastně ty zelené taky.” Hláška o jedné až mýtické postavě dosahovala norrisovské kvality: “Oveho Klipru nemůžete zastihnout. On musí zastihnout vás.” Nesbø má rád originální přirovnání, třeba to pro orchestr, “který rámusil a kvičel jako školní sbor zfetovaný tripem.”

  A pak samozřejmě, jak už jsem říkal před chvílí, samotný zábavný slon v porcelánu Harry Hole. Jeho telefonický rozhovor se šéfem je nabitý suchým humorem. Nebo věty jako “Harry si vzpomněl na své děravé propocené tenisové ponožky a vyjádřil názor, že by bylo pro všechny zúčastněné lepší, kdyby si boty nechal.” Či jinde “Jenže Harry byl naboso, potil se jako prase a měl plné zuby dekora, taktu i diplomacie.” S takovou postavou člověk prostě musí sympatizovat. Tedy, pokud tím člověkem není Ladislav Špaček.

  Kniha v několika pasážích vhodně navazuje na Nesbøho kriminální prvotinu Netopýr, i v jemných náznacích, např. “O Griegově symfonii C-moll mi vyprávěl jeden australský policista.”

  Bavil mě opět překlad Kateřiny Krištůfkové, občas užívající, jak jsem psal v multirecenzi, méně užívaná až zastaralá slova. Několikrát mě donutil přemýšlet o norštině (kterou vůbec neznám, až na “taky děkuji”), např. díky větě “Radši neštěstí než žádné štěstí,” jejíž přímý překlad do angličtiny by dával lepší smysl. Na druhou stranu, v překladu jsou i modernější “hlášky”, kupříkladu “Kurva drát, Harry, to tak bolí, až je to úplně fantastické.”

  Zajímavé jsou paralely s Českem (ohledně politické tlačenky): “Možná to zní jako přátelská výpomoc, ale je to forma akceptované protekce, která byla zavedena a všeobecně se rozšířila za vlády sociální demokracie.” Koneckonců, vždycky mě vytáčelo, že někteří cizinci znají naše “hokejky”, ale třeba Janáček nebo Čapek jim nic neříkají. Viz Nesbø: “Fotbalista, který působí jako náhradní útočník v jednom anglickém průmyslovém městě, předčil všechny norské objevitele, malíře a spisovatele.”

  Je fajn, že Švábi nezapomínají na Harryho tátu a hlavně sestru Ses, jejíž případ je o něco víc poodhalen. Sympatické je, že v prvních holeovkách ještě autor nestačil účelově vyfabulovat zvláštní Harryho vyšetřovací metodu, takže detektiv postupuje pragmaticky – i v momentě, kde by se mohlo zdát, že tomu tak není. Nesbø to se slovíčky umí, některé z jeho vět jsem si zapamatoval: “Harry dbal na to, aby hovořil klidně. Výhrůžky fungují zpravidla nejlépe, jestliže je člověk pronáší neutrálním tónem.”

  Pro mě subjektivně zajímavá je i paralela mezi životním přístupem jedné z hlavních postav a geniální knihou Nassima Taleba, kterou jsem nedávno četl: “Chytří, to ano, ale přesto to jsou naprostí pitomci. To je věčný paradox, ale čím chytřejší jsou, tím zapáleněji spekulují na valutových trzích.”

  Je toho spousta, ta kniha mě prostě bavila.

  Zpovídač: A co nový český Nesbøho web, viděl jste?

  Martinsen: Jo, viděl.

  Zpovídač: A co na něj říkáte?

  Martinsen: Graficky se mi moc líbí.

  Zpovídač: A obsahově?

  Martinsen: Není tam moc co vymýšlet, takže jo, je adekvátní, nic nepřebývá, nic nechybí. Snad jen celé recenze nebo aspoň odkazy na ně. Myslím kvalitní recenze.

  Zpovídač: Narážíte na to, že z webu po updatu zmizela Vaše multirecenze?

  Martinsen: To vůbec ne, píše se tam všude “reading copies” a já první reading copy – za kterou moc děkuji Knize Zlín! – získal až nyní. Světlou výjimkou na onom webu je odkaz na zprávu z cesty překladatelky po stopách holeovek, to mě moc potěšilo, jinak mi chybí hlubší, originálně napsaná osobní zamyšlení. Ale to je jen můj subjektivní dojem a navíc to není zdaleka jen problém Nesbøho, je takový trend psát recenze podle mustru. Nedávno jsem dokonce četl doporučení jednoho knihkupce, jak správně recenze psát. Přesně takové, přes kopírák psané práce mě nebaví. Ale na druhou stranu vnímám, že čtenáři jsou zlenivělí, resp. nejsou ochotní číst mohutnější text, takže dnes vlastně platí, že čím povrchnější recenze, a pokud možno černobílá, tj. líbí/nelíbí, tím lépe.

  Zpovídač: Vadí vám, že o Nesbøm píše kdekdo, ačkoli jeho dílo ani moc nezná?

  Martinsen: Vůbec. Ba naopak. Já už nikdy nezažiju, jaké je to, číst holeovku poprvé. Je fajn, že s každým novým dílem série přibývají čtenáři, kteří začínají právě novinkou, nebo aspoň novinkou v lokálně-tržním slova smyslu. Vlastně si takovou ničím dalším nedotčenou recenzi přečtu mnohem raději, než takovou tu “čtu už třetí (pátou, sedmou, to je jedno) Nesbøho knihu, takže jsem vlastně expert”.

  Zpovídač: Takže byste Šváby doporučil i někomu, kdo s Harrym Holem ještě neměl tu čest?

  Martinsen: Bez váhání. Dvojkou určitě nic nezkazí. Švábi narozdíl od jiných pozdějších knih – opět čtenáře odkazuji na multirecenzi – neobsahují spoilery jiných dílů. Nejsou sice tak skvělí jako Netopýr nebo Spasitel, ale rozhodně se mi líbili víc než třeba Červenka. Ale je to subjektivní, Červenka zase nadchne třeba historiky.

  Zpovídač: Výborně, takže mohu s klidným srdcem napsat, že znalec kompletní série s Harrym Holem, mezi českými recenzenty dokonce jediný, Šváby doporučuje jak Nesbøho stávajícím fanouškům, tak těm, kteří s jeho knihami ještě nepřišli do styku?

  Martinsen: Tak určitě.

  Zpovídač: Děkuji za rozhovor.

  Martinsen: Takk til deg også.

  Zpovídač: Prosím?

  Martinsen: Že taky děkuji.

  Jo Nesbø: Švábi – sonda do duše alkoholika, který je shodou okolností detektivem

  Sibiřanka diktuje, 12. června 2013, autorka: Marie Grafová

  Zítra (13. 6.) vychází v pořadí druhý díl oblíbené detektivní série s Harrym Holem. Odkrývá velkou část Harryho minulosti a vysvětluje, proč se tak rád kamarádí s Jimem Beamem. Detektivní linka zabrousí mezi norské pedofily v Thajsku a seznámí vás s pěknou řádkou nesympatických podezřelých. Takže: Číst nebo nečíst?

  Neschopný norský velvyslanec s nejasnou minulostí (a mizerným vkusem na obleky) je nalezen v thajském bordelu s nožem v zádech. Jediné, co chybí, je jeho mobilní telefon, zato v autě tak trochu přebývá pedofilní porno. Well, tohle se rozhodně nesmí dostat do novin. A vlastně, ale to nikomu neříkejte, by bylo nejlepší, kdyby vraha nikdo neodhalil. Koho jiného v tom případě povolat k případu, než alkoholika utopeného ve vlastních problémech, detektiva Harry Holea? Nedávno se mu podařilo při rutinním vyšetřování omylem odhalit sériového vraha (Jo Nesbø: Netopýr), takže nikoho nenapadne, že by to mohl zpackat. My ovšem doufáme!, že to zpacká. S láskou, vaše norská vláda.

  Vyvážený mix osobní příběh vs. detektivní zápletka

  Švábi pro mě balancují mezi čtivým příběhem jednoho chlápka, který se snaží uchlastat svoji smůlu na mrtvé kamarády / přítelkyně a mimochodem je teda detektiv, a detektivkou rozkrývající zamotaný, lehce mafiánský případ. Obě části jsou skvěle propojené a “příběhová linka” je do té “detektivní” zapojená organičteji než vNetopýrovi, ale ne tak geometricky jako v Pentagramu. (O knihách po Pentagramu dál už ani nemluvím, detektivní část těžce převažuje už od něj.)

  Harry Hole – varianta smutný alkoholik

  Co mě překvapilo – Harry Hole má duši! Nebohou, utrápenou, melancholickou duši. Jeho cynismus, který jsem tak žrala v dalších dílech série, zatím ještě není životní přesvědčení, ale vachrlatý štít před vlastními démony. Zatím není alkoholik proto, že to na stránkách knihy vypadá sexy, ale protože když vystřízliví, pronásledují ho brutální vzpomínky. (Mimochodem doufám, že některé nakousnuté věci se rozvinou v Července – 3. díl série, jinak je Nesbø pěkná lama.)

  Něco víc k detektivní části

  Detektivka ve Švábech zatím zůstává v klasické lince Stala se vražda – Pojďme ji rozkrýt – [mezitím se dějou nějaké věci detektivovi a svědkům] – na konci máme vraha z té jedné původní vraždy. Vršení případů v rámci jedné knihy si Nesbo nechává až na později. … A vůbec je to klasika. Taková ta dobře zamotaná a logicky rozpletená. Christieovská.

  Oproti čistokrevným vyšetřovačkám má tu výhodu, že když jsem kousek za půlkou řekla Aha! a měla vraha (to se rýmuje!), neštvalo mě to a s chutí jsem četla dál.

  Do dokonalosti chybí dva střípky

  Abych byla ze Švábů 100% nadšená, nesměl by se Nesbo vykašlat na dotažení dvou vedlejších linek, které mi s odstupem hodně chybí:

  1) Pedofiliní hrátky jsou pro příběh docela důležité, ale zůstaly osekané jen na pár základních konstatování. Hlubší psychologické sondy by byly rozhodně zajímavé. (Ne, zatím jsem se nikdy o duši pedofilů nezajímala a vím toho jen málo. Btw., doporučíte mi beletrii, která rozkrývá pedofilovy myšlenky?)

  2) Máme skvělou skoro-hlavní postavu. Je jí 17, má amputovanou ruku a na dívku trochu podezřele velký ohryzek, je posedlá skoky do vody a nejspíš se SPOILER ALERT!!! zamilovala do Harryho. A dál… Dál už vůbec nic, nevíme proč, co, jak. A Harry se, SPOILER ALERT!!! na nic nezmůže. WTF.

  Over all… Mám to číst?

  • Nesbøfilové a sérioví čtenáři: Rozhodně. Tenhle díl své mateřské sérii rozhodně ostudu nedělá.
  • Sběratelé knih se sexy obálkama: Ano!!!
  • Příležitostní čtenáři detektivek: Proč ne. Ale když už máte tu možnost, začala bych Netopýrem.
  • Čtenáři, kteří Netopýra odložili po pár kapitolách: Meh, jak to, že jste tuhle recenzi dočetli až do konce? Možná vás Švábi chytnou, přečtete si první desetinu, která je zdarma online:

  Ukázka

  Ukázka tentokrát vyšla jako jedenáctidílná blogtour: 1234567891011


  PS: Thajsko je pro příběh super destinace. Mohli bychom s Harrym jezdit na výlety častěji, prosím?

  Švábi Joa Nesbøho: Spoznať Harryho Holeho v Bangkoku sa oplatí

  O knihách, ktoré mi berú dych, 12. června 2013, autorka: Eva Güttlerová

  Niektoré knihy Joa Nesbøho už v slovenčine či češtine vyšli, keď im však skončila licencia, začala ich znova vydávať Kniha Zlín – aj preto nevychádzajú v poradí, v akom ich Jo Nesbø napísal. Ako vydavateľ uvádza, Švábi sú druhým príbehom, kde je v hlavnej úlohe Harry Hole. Keď som knihu na čítačke otvárala, bol to zvláštny pocit: s Harrym mám už dlhší vzťah (a milujem ho), viem, čo ho čaká – ako do tohto obrazu zapadne toto životné obdobie, ktoré som doteraz nepoznala? Pred Rakel a Olegom? Ak nie som vo fáze zamilovanosti (a keďže vzťah s Harrym už pár rokov trvá, tak nie som), Joovi Nesbømu to jednoducho dobre písalo, už keď začínal.

  Obsah opisovať nebudem, nech niečo zbytočne neprezradím. K anotácii vydavateľa sa však dostanete kdekoľvek – čo sa o knihe píše na jej prebale? Druhý diel krimi série o detektívovi Harrym Hole. V jednom bangkockom nevestinci je nájdený nórsky veľvyslanec v Thajsku. V chrbte má nôž a v aktovke pedofilné pornosnímky. V Osle vypuká na ministerstve zahraničia panika, pretože veľvyslanec mal úzke väzby na nórskeho premiéra. Je bezpodmienečne nutné zabrániť politickému škandálu. Opitý Harry Hole so zásobou vitamínu B12 nasadá do lietadla, aby zohral rolu užitočného idiota. Jeho úlohou je prípad vyriešiť, ale pritom sa do celej záležitosti čo najmenej miešať. Harry sa však do takej role vmanipulovať nenechá, a tak sa hneď po prílete do Bangkoku púšťa spolu so svojou thajskou kolegyňou do vyšetrovania. Čoskoro sa ukazuje, že nejde len o jednu náhodnú vraždu – za múrmi sa čosi hemží a šramot. Čosi, čo neznesie denné svetlo.

  Už po prvých desiatkach strán mi bolo jasné, že medzi prvou knihou sérieNetopýr a Švábmi je aspoň podľa mňa veľký rozdiel. Netopýr mnohým pripadal slabší, čo je logické, keďže je to prvá Nesbøho kniha. Ja som to až tak dramaticky nevidela, zato Šváby mi brali dych. Keď čítate knihu, okrem samotného príbehu a pisateľskému talentu autora k dojmu z nej často prispieva aktuálne rozpoloženie, v ktorom sa nachádzate; obdobie a atmosféra, v ktorej knihu čítate. Možno to bol ten dôvod u mňa, prečo som Švábov tak hltala. Aj keby bol pre vás príbeh či jeho rozuzlenie predvídateľné, na každej strane knihy nájdete starého dobrého Harryho: závisláka s poctivým zmyslom pre spravodlivosť a geniálnym talentom na videnie vecí, ktoré jeho kolegovia ani netušia. A to všetko okorenené exotickým Thajskom a hrôzami pedofilných zločinov.

  Minule som si v bratislavskom Artfore uvedomila, že detektívky s prevahou tých severských voľným okom tvoria takmer polovicu kníh na poličkách s beletriou. Jo Nesbø (dávam do pozornosti nový web jonesbo.cz) a jeho Švábi sú jednoznačným potvrdením, prečo tomu tak je.

  Kniha vychádza v rámci projektu Veľký knižný štvrtok, kedy vydavateľstvá naraz v jeden deň (tentoraz 13. júna 2013) predstavujú najočakávanejšie tituly sezóny.

  Vrúcny list napísaný švabachom o Šváboch

  Sietovka.sk, 12. června 2013, autor: Jozef Kuric

  Píšem Ti z ďaleka, ale o to úprimnejšie. Vopred sa ospravedlňujem za kamarátsky tón môjho listu, ale takto to cítim. Áno viem, husi sme spolu skutočne nepásli, ale mám veľmi silný pocit, že ťa dôverne poznám. Vieš, sledujem Ťa už nejaký ten rok a pred pár dňami som sa dozvedel aj o tvojom thajskom prípade. Harry, v mojej krajine Ťa má veľa ľudí prečítaného od A po Z. Poviem Ti, že ten príbeh o vražde nórskeho veľvyslanca si tiež nájde množstvo fanúšikov. Ľudia totižto obdivujú ten Tvoj zmysel pre spravodlivosť, cenia si Tvoju čestnosť a morálne hodnoty. Možno aj preto sú Ti ochotní odpustiť Tvoj občasný cynizmus, neotesanosť, tvrdosť a slabosť pre alkohol. Harry, si prosto rovný chlap a takých máme u nás v láske.

  Ináč niekedy mi pripomínaš jedného filmového hrdinu. Keďže si film Dědictví aneb Kurvahošigutntág určite nevidel, vopred Ti prezradím, že hlavným hrdinom je taký „venkovský balík“ Bohumil, ktorý zdedí veľké množstvo peňazí. Nie, nechcel som tým povedať, že Ti slama trčí z topánok, prirovnanie má úplne inú podstatu. Bohumila mi pripomínaš kvôli tej vnútornej čistote, ktorú obaja v sebe nosíte. Harry, ale aj napriek dobrote, ani on, ani Ty, nie ste v živote šťastní. Všimol si si to? Priznávam, mierne Ťa teraz zavádzam, pretože osud Bohumila Stejskala je v podstate komédia, kým Tvoj život je popretkávaný osobnými a ľudskými tragédiami. Ale späť k asociácii. V závere toho filmu sedí nešťastný Bohumil večer pri bazéne, fajčí a pije. Skoro všetko totižto stratil. Zrazu z vody vyletí anjel a pýta sa ho: „Ty piješ? Ty kouříš?“. Ako keby som videl Teba Harry, keď sa zamýšľaš nad svojím životom. Keď sedíš sám, po stratách a bilancuješ. Keď leješ do seba alkohol, ako keby si chcel zo seba vytopiť ten hnev, ktorý Ťa sužuje. Keď fajčíš, ako keby si chcel zo svojho tela vydymiť všetky bolestné spomienky na smrť, ktorú si videl. Keď hrešíš a zúriš, vtedy nad tebou vidím Bohumilovho anjela, ako Ti letí nad hlavou, ako Ťa chápe, no popritom Ťa karhá so slovami: „kurva se neříká, milý Harry!“.

  Harry, ver, že aj ja Ťa chápem, zvlášť po tom Tvojom dobrodružstve v Thajsku. Poviem Ti, bola to pekelná jazda. Sledoval som Tvoje kroky, kráčal som s Tebou po preplnených uličkách Bangkoku. Cítil som s Tebou všetky tie exotické vône, smog a ázijské urbánne pachy. Neuveríš mi, ale ešte aj blúza od pyžama sa na mňa lepila, akoby za to mohla nočná tropická vlhkosť a horúčava.

  Harry, som rád, že si v tomto prípade niekoľkonásobných vrážd uspel aj napriek tomu, že tí, ktorí poťahujú nitkami, dúfali skôr v tvoj nezdar. Viem, bolo to pre Teba frustrujúce zistenie, snáď Ťa preto upokojí, že také je zákulisie politiky všade na svete. Politika je ako špinavá stoka a šváby majú schopnosť prežívať všade. Je jedno, či je to Oslo alebo Bangkok. Šváby sa líšia iba veľkosťou, silou, chúťkami a niekedy možno farbou. Spoločné majú však to, že sa čoraz viac prestávajú báť svetla a vyliezajú z temných kútov. Prevliekajú svoje hlavohrude cez goliere bielych košieľ, kontaminujú čistotu a špinu robia ešte toxickejšou.

  Áno viem, Ty si v Thajsku natrafil aj na inú háveď. Na bezcitných kupliarov, pasákov, dílerov drog, obchodníkov s detskou pornografiou, chamtivých developerov, krutých mafiánov, korupčníkov a brutálnych nájomných vrahov. Harry, ale Ty si to zvládol. Udržal si na uzde svoj hnev a v orientálnom meste hriechu si bol schopný aj abstinovať. Okrem toho si našiel to, čo je v Tvojom živote najdôležitejšie. Áno Harry, objavil si pravdu a postavil si na nohy bohyňu Diké, váľajúcu sa v bangkokskej stoke. A my sa to Harry všetko opäť dozvieme. Tvoj príbeh vychádza 13. júna 2013 knižne a bude sa volať naozaj príznačne, Šváby.

  Na záver môjho listu Ti prajem veľa síl a teším sa na ďalšie naše stretnutia.

  Tvoj neviditeľný ctiteľ.

  RECENZE: Nesbo je jako Karel May. Silně návykový, i když víte, co čekat

  iDnes.cz, 11. června 2013, autorka: Klára Kubíčková

  Číst Nesbovy detektivky o Harrym Holeovi je podobný pocit jako hltat indiánky Karla Maye. Je nad slunce jasnější, že se objeví Vinnetou a Old Shatterhand a že je nejprve budou všichni podceňovat, než předvedou takový majstrštyk, že posměváčkům spadne čelist.

  Když se v zakouřeném lokále ve čtvrté kapitole nového Nesbova románu Švábi konečně vyloupne Harry nad pivním půllitrem, čtenář se chtě nechtě zatetelí blahem úplně stejně. Je to on, starý známý!

  Po misi v Austrálii v prvním Netopýrovi se Harry tentokrát vydává do Thajska. Tam byl v motelovém pokoji zavražděn norský velvyslanec. Vypadá to jako obyčejný mord pro peníze, jenomže to by zavražděný nemohl mít u sebe aktovku plnou fotek s dětským pornem.

  Harry nemá do případu moc šťourat, jde o to, aby se vlk nažral (bylo zachované diplomatické dekorum) a koza zůstala celá (neprovalilo se nic z nekalostí norských politiků uklizených do Bangkoku). Jenže to by nebyl Harry, aby něco zametal pod koberec.

  Falešné vějičky

  Se zločinci je to jako se šváby: existují více než tři tisíce různých druhů, ale všichni okamžitě zalezou, jakmile ucítí vibrace příchozího. "Na každého švába, kterého zahlédnete, připadá nejméně deset jiných, kteří se stihli schovat."

  Kniha Zlín nejprve vydala z deseti Nesbových kriminálek číslo čtyři, pět, šest a sedm, pak jedničku a teď vychází dvojka.

  Švábi mají pomalejší rozjezd, skutečná akce se objeví až kolem strany dvě stě, a kdyby šlo o první holeovku, asi by nebylo tak zjevné, proč jde o absolutní bestsellery.

  Jenomže je to jako s těmi mayovkami - ať lepší či horší, jak jednou chytnou, už nepustí. Nesbo navíc určuje laťku sám sobě a fakt, že ji Pentagramem či Sněhulákem nasadil hodně vysoko, není pro Šváby nijak fatální.

  Model vyprávění je stále týž: zdá se, že střípky vyšetřování nikdy neposkládají smysluplný obraz, pak se cosi zjeví, ale protože věci nikdy nejsou takové, jaké se na první pohled ukazují, je pravda odhalena až napodruhé či napotřetí. S akčním, dramatickým a překvapivým závěrem. Právě v tom je Nesbo mistr, drží čtenáře v napětí, testuje jeho schopnosti dedukce a hází mu falešné vějičky, na které je těžké se nechytit.

  Tady se však objevuje i nevýhoda vydávání holeovek na přeskáčku, v některých pozdějších dílech Harry vzpomíná na své zahraniční mise, a kdo dřív četl pozorně, už leccos ví. Třeba jaký bude Harryho norský kolega Waaler.

  Série by nebyla úplná

  Povedená je postava Runy a její krédo Radši neštěstí než žádné štěstí, všudypřítomný popis dopravního hluku v thajské metropoli včetně lodního troubení, které připomíná plavbu se slony, i Harryho pochybnosti o vlastní motivaci.

  V jednu chvíli mu totiž dojde, že hnacím motorem pro něj možná není ani tak touha po spravedlnosti, ale ten pocit, který zažil, když ho po příjezdu z Austrálie všichni poplácávali po zádech na výraz uznání.

  Švábi nejsou nejlepší holeovka, ale bez nich by série nebyla úplná. Až vyjde třetí Červenka, to bude teprve krása, řada Nesba v knihovně už konečně nebude mít dva začátky. Ano, už je to tak: Nesbo může v čtenářích vyvolávat vášeň téměř sběratelskou.

  Přečetl jsem: Jo Nesbø – Švábi

  Poslepu.blogspot.cz, 11. června 2013, autor: Radek Pavlíček

  Švábi Jo Nesba zavedou do Bangkoku nejen hlavního hrdinu Harryho Holea, ale i nás. Autor opět skvěle vystihuje atmosféru místa, na které děj situoval. A i když jsem v Bangkoku zatím nebyl, atmosféra je vylíčena tak dokonale, že horko úzkých bangkokských uliček na mě ze stránek knihy opravdu zavanulo.

  V jednom bangkockém motelovém pokoji je nalezen norský velvyslanec s nožem v zádech. V politických kruzích v Oslu vypuká panika, protože velvyslanec měl velmi úzké vazby na norského premiéra. Na místo je vyslán Harry Hole, od něhož se očekává, že vraždu "vyšetří", ale současně se moc nebude zajímat o věci, které ministerstvo nechce, aby vyšly na povrch. Což Harry ale pochopitelně neví, takže se pustí do pátrání s pomocí všech prostředků, které má k dispozici. Brzy se totiž ukáže, že se nejedná o náhodnou a ojedinělou vraždu, ale že celá situace je mnohem složitější a komplikovanější, než se na začátku vyšetřování mohlo zdát.

  Tak jako doposud všechny knížky od Jo Nesba, i Šváby jsem přečetl na jeden zátah. Kniha je velmi čtivě napsána a hned od prvních stránek mě vtáhla do děje. Jo Nesbø používá styl nenadálých dějových zvratů, takže když už si myslíte, že víte, kdo je vrah, Harry na poslední chvíli vytáhne novou teorii, kterou považuje za tu konečně správnou.

  Pokud jste fanoušky severské krimi, Šváby určitě doporučuji ke koupi a k přečtení.

  Recenzia: Jo Nesbø – Švábi

  The Zeitung, 11. června 2013, autor: Juraj Hladký

  Thajsko, krajina s dusným tropickým podnebím, zarastená korupciou, sexturistikou a švábmi. Nórsky veľvyslanec je nájdený mŕtvy v moteli, s dýkou v chrbte a pedofilnými fotkami v aktovke. Keďže bol blízkym priateľom a straníckym kolegom premiéra, úrady sa rozhodnú pre veľmi opatrný prístup k vyšetrovaniu. Hlavným cieľom je, aby sa ku škandálnym detailom nedostali média. Najlepším riešením by bolo nič nevyšetriť a nechať prípad odložiť ad acta. Nuž a alkoholik Harry Hole je vybraný ako vhodný kandidát na neobjasnenie mordu.

  Ten sa teda ocitne miesto svojej obľúbenej putiky, kde si líže austrálske rany z Netopiera, v upotenom Bangkoku. Je pridelený k miestnej vyšetrovateľke Liz Crumleyovej a jej teamu. Čoskoro po oboznámení sa s prípadom zisťuje, že podozrivými sú predovšetkým miestni nórski usadlíci a ľudia z veľvyslanectva. Čím ďalej, tým viac sa zabára do morálneho bahna, ktoré je všade naokolo. Jeho frustrácia je vyhrotená zistením, prečo bol zvolený pre tento prípad.

  Jo Nesbø vo svojej druhej knihe cibrí svoj spisovateľský talent. Vystaval tu hutnú atmosféru založenú na skvelom vykreslení thajských reálií. Posunul zaťatý charakter hrdinu celej série Harryho Holea zas o niečo bližšie k tomu, ako ho poznáme od Nemesis ďalej. No autor ešte stále nedosahuje svoje neskoršie kvality, len sa k nim postupne blíži. Pomerne skoro sa dá vytušiť, kto je vrahom. Diabolský plán je prekombinovaný a jeho cieľ by sa dal iste obstarať aj inak, o niečo legálnejšie a bez takého rizika. No je nutné oceniť premyslené zasadenie zárodkov dejových línií, ktoré sa vinú ďalšími dielmi zo série, odohrávajúcimi sa už v Nórsku.

  „Švábi“ je poctivá severská krimi. Pochmúrna, ťaživá a depresívna, so suchým humorom a silným sociálnym podtónom, sa dá umiestniť aj do dusného Thajska. Nesbø skvele pracuje s motívmi túžby po moci či sexuálnych pudov. V ľudskej povahe je viac zla, než sa na pohľad zdá. Rovnako, ako je v izbe podstatne viac šváboch, než tých pár, ktoré vidno v šere kúta.

  JO NESBO - ŠVÁBI - RECENZE

  Střípky z kultury i nekultury, 10. června 2013, autorka: Jindřiška Mendozová

  Když jsem otvírala ve čtečce Šváby, byla jsem téměř na sto procent přesvědčená, že tentokrát Harry Hole bude svůj nový případ řešit v rodném Norsku. Od severské detektivky člověk automaticky očekává i severské prostředí. Sníh, mráz, zimní bundy, fjordy, trajekty… prostě cokoli, co se čtenáři spolu se slovem sever vybaví. Ovšem omyl. I tentokrát musí Harry vyrazit nejen za hranice všedních dní, ale i za hranice Norska, aby případ dovedl do zdárného konce.

  Tentokrát zamíří do Thajska, kde došlo k vraždě norského velvyslance. Vraždu by ministerstvo zahraničí i vláda veřejnosti vysvětlit dokázaly, ovšem jak vysvětlit skutečnost, že dotyčného našli mrtvého v nevěstinci a s pedofilními fotkami v aktovce. Velvyslanec měl navíc velmi blízko k norskému premiérovi a tady už vůbec končí veškerá legrace…

  Vládní struktury dojdou k šalamounskému řešení. Někdo bude vyslán, aby případ v Thajsku prošetřil, ale ten někdo by se v případu neměl příliš angažovat a bude-li výsledek znít pachatel neznámý, na škodu to také nebude. Los padne na Harryho Holea. Po případu v Austrálii je dostatečně známý, aby jeho jméno budilo důvěru. Současně zúčastnění vědí o jeho slabosti pro alkohol a předpokládají, že ta mu nedovolí, v čemkoli se příliš rýpat.

  Víc mýlit se samozřejmě nemohou. Harrymu stačí prohodit pár slov se zástupcem ministerstva vnitra a je mu jasné, jakou roli má hrát. Nevidí ovšem jediný důvod, proč by tomu tak mělo být. Obzvlášť, když má v Thajsku k dispozici schopné kolegy v čele se svéráznou komisařkou Liz, napůl Thajkou, napůl Američankou, která je stejně jako on rozhodnutá dotáhnout případ do konce.

  Velmi brzo je zřejmé, že to, co se odehrává na povrchu je mnohem méně důležité než to, co stejně jako švábí nožičky šustí a škrábe kdesi v pozadí, ukryté před denním světlem. Je jasné, že šváby je potřeba vylákat ven, aby bylo možné je zneškodnit. Je to boj s časem, boj se šílenstvím a v neposlední řadě boj s byrokracií…

  Harry případ vyřeší, ale tak, jako vždy, ho cesta za pravdou a spravedlností stojí ztráty v osobní rovině. Přibývají další jména na seznamu těch, které ztrácí, a je tak nejspíš jen otázkou času, kdy zahodí do koše vitamín B12 a zapomene na abstinenci, kterou v Thajsku neporušil, aby se vrátil k té nejlepší anestezii, kterou zná…

  Jako všechny romány s Harry Holem v hlavní roli se i Švábi čtou velmi dobře. Rozjezd je sice trochu pomalejší, ale poté příběh získává potřebný spád. Neruší ani poměrně podrobné popisy prostředí, zvyků a tradic. Závěr celé knihy je rychlý a dramatický, nemohla jsem se zbavit dojmu, že v některých ohledech jsou řešení a motivace až maličko překombinované, ale pokud ano, celkový dojem z detektivky to rozhodně nekazí.

  V každém případě se ale těším, že další Harry, který se mi dostane do rukou, bude své případy řešit opět v Norsku a já se dočkám oněch severských rekvizit a reálií… Kniha vyjde 13.6.2013 v nakladatelství Kniha Zlín.

  JO NESBØ – ŠVÁBI

  Miklasova.eu, 4. června 2013, autorka: Barbora Miklášová

  V bangkockom moteli je nájdený nórsky veľveslanec s nožom v chrbte a so snímkami s detskou pornografiou v aktovke. Kvôli väzbám na premiéra musí ministerstvo zahraničia zabrániť škandálu a situáciu čo najrýchlejšie vyriešiť. Preto do Thajska pošlú toho najpovolanejšieho. Nájdu ho ako inak, opitého v jeho obľúbenom bare. A tak sa fanúšikovia nórskeho spisovateľa Joa Nesbøho môžu pohodlne usadiť a užiť si ďalší skvelý príbeh s detektívom Harrym Holeom v hlavnej úlohe.

  Kým v prvom dieli nám autor ukázal Austráliu, v druhom sa dej odohráva v Thajsku. Harry Hole a jeho kolegyňa z Bangkoku Liz Crumleyová prípad síce majú vyriešiť, ale len do tej miery, ako to vyhovuje nadriadeným. Rozhodne sa média nesmú dozvedieť nič o nevhodných fotografiách a najlepšie bude, keď sa ani sami vyšetrovatelia do prípadu nebudú moc miešať. Koniec koncov, v jednej z najskorumpovanejších krajín na to ani moc príležitostí nebudú mať. Ale niektoré detaily sa nedajú prehliadnúť, obzvlášť keď vražda veľvyslanca nie je jediná a pedofília leží v žalúdku aj možnému spojencovi.

  „Samozřejmě neexistuje žádny seznam pedofilních Norů v Thajsku.“
  „To jsem si myslel. Zatracený Úřad pro ochranu osobních údajů.“
  „Ten s tím nemá nic společného.“
  „Cože?“
  „Vytvořili jsme takový seznam před několika roky, jenže jsme ho museli přestat aktualizovat. Bylo jich totiž prostě moc.“

  Ak už sa s Nesbøho knižkami poznáte, viete, čo dostanete. Výborne a pútavo napísaný príbeh, ktorý prekvapí aj keď to už nečakáte. I keď u mňa je to prvá Holeovka, kde som páchateľa tušila už krátko po jeho zasadení do deja. Bola to skôr len intuícia a nijako mi to nepokazilo dojem z čítania. Naopak, Nesbø ma stále dokázal niečím zaskočiť a ja som sa tešila, až konečne rozlúsknem hlavný motív tohto na prvý pohľad dokonalého prípadu. A k tomu detaily z Thajska, ktoré priblížili miestnu komunitu a zvyky.

  Po slabšom Netopierovi autor napísal výrazne dramatickejší a akčnejší dej. Veď čo iné sa dá čakať od príbehu v ktorom figuruje exotické prostredie, prostitútka, politika, peniaze a túžba po moci? Jednoducho ďalšia pozoruhodná krimi. Fanúšikovia ako ja jasajú šťastím a radi obetujú spánok pred čítaním. A koho Nesbø nebavil doteraz, Švábi by mohli byť výnimkou.

  Jo Nesbo: Švábi

  Monicqa.sk, 2. června 2013, autorka: Monika Zbínová

  Švábi sú na prvý pohľad a prvé počutie nesympatická kniha. Veď uznajte, nazvať ju podľa nechutného hmyzu nie je zrovna najrozumnejší marketingový ťah. V tomto prípade je možno pochopiteľné, prečo druhý diel detektívok s hlavnou postavou svojrázneho Harryho Holea vychádza až tak neskoro. Našťastie, Harry sa kafkovsky nepremení na žiadneho švába, a tak môžete čakať (ako vždy) dobre napísaný príbeh.

  V prvom dieli Netopýr bol Harry vyslaný až na druhý koniec sveta, do Austrálie. Tam sa mu podarilo úspešne vyriešiť zverený prípad, a tak keď ho šéf oddelenia vyšle z poverenia ministerstva zahraničných vecí na tajné vyšetrovanie vraždy nórskeho veľvyslanca v Thajsku, blahosklonne sa dá presvedčiť a odlieta do exotického Bangkoku.

  Z politických dôvodov je dôležité vraždu vyriešiť úplne potichu, Harry teda spolupracuje len s niekoľkými thajskými policajtmi na čele s vyšetrovateľkou Liz. S žiadnou podporou z domáceho zázemia (okrem niekoľkých významných nórskych prisťahovalcov) nemôže počítať, čo mu niekoľkokrát skríži vyšetrovanie kvôli stále sa objavujúcim novým informáciám. To je na druhej strane možnosťou pre niekoľko zvratov v deji, ktoré vás udržia pri čítaní v napätí až do konca.

  - Viděl jste tu děti prodávajíci žvýkačky?

  Harry přikývl. Kolem go-go barů v Patpongu se to jimi jen hemžilo.

  - To je takový tajný kód. Zvýkačka znamená, že jsou na prodej.

  Harry si s hrůzou uvědomil, že si koupil balíček žvýkaček Wrigley’s od jednoho bosého černookého chlapce, který vypadal k smrti vyděšeně. Ovšem Harry si myslel, že ho děsí jen to množstvo lídi a velký hluk.

  Po prečítaní 5 holeoviek už mám však nárok aj na nejakú tú kritiku. V Šváboch sa objavuje dosť veľa paralel s Netopýrom – exotické prostredie, symbolika názvov, podsvetie s bordelmi či (slušnejšie povedané) masážnymi salónmi. Harry si opäť lieči svoje boliestky a, samozrejme,bojuje s alkoholom.

  Možno až príliš komplikovane Jo Nesbo prepája exotiku, diplomaciu a pedofíliu s finančnými a developerskými špekuláciami, občas som sa v tých všetkých vzťahoch stratila. Umiestnenie príbehu do cudzieho, nenórskeho prostredia, bolo tuším Nesbovým obdobím experimentovania a hľadania sa – hoci má Jo dar preniesť na stránky kníh akékoľvek miesto a atmosféru, osobne si myslím, že tá škandinávska scenéria mu pristane oveľa viac.

  Vzpomněl si na Sanpheta, onoho starého Thajce, který se šel převléknou do čerstvě vyžehlené košile a dlouhých kalhot, protože za ním přišla návštěva, a seděl venku na přímém slunci kvůli tomu, aby se nikoho nedotklo, jak prostě bydlí. To bylo mnohem kultivovanější než cokoli, co doposud mezi cizinci v Bangkoku spatřil.

  Ak ale chcete vedieť, aké šváby to sídlia v stenách horúceho Bangkoku, kniha vás bude čakať na pultoch kníhkupectiev už od 13. júna.

  Recenze: Jo Nesbø – Švábi

  Severskedetektivky.cz, 1. června 2013, autorka: Lucie Ferrante

  Kde jsou ty časy, kdy člověk bloumal mezi regály a přemýšlel, co by si tak přečetl. Dnes se na knížky třeseme, ještě než vyjdou! Tož je to tady, milovníci Harryho Holea si s úlevou doplní mezeru a ti, kteří doteď abstinovali, protože chtěli mít možnost číst knížky popořadě, můžou pokročit. A kdo ještě nezačal, může bez obav začít právě tady, jako úvod do „holeovek“ Švábi mohou posloužit víc než dobře.

  Umíte si představit, že hltáte popis dopravní zácpy ve velkoměstě? Vězte, že to možné je. Jistě, v Thajsku byl zavražděn norský velvyslanec a nás zajímá, kdo a proč mu bodnul ten nůž do zad. Ale Jo Nesbø hravě zvládá víc, než jen nás k tomu odhalení dovést; v jeho podání je superzáživné i pojídání nudlí nebo konverzace o tom, jak se thajsky řekne „děkuju“.

  Podobně jako nás v Netopýrovi autor „vzdělal“ perličkami o Austrálii, je i tady děj s úctou a ohleduplností ošperkován detaily o thajských zvycích. Ty sice do děje zapadají přirozeně, ale přes popisované vedro působí prostředí trochu studeně. Ostatně ani Harry Hole si pobyt nijak zvlášť neužívá. V Norsku by rádi všechno ututlali, na politické scéně žádné skandály nepotřebují. To ale s policejní prácí nejde zrovna moc dohromady, a proto Harry zakusí pořádnou dávku frustrace. Zvlášť, když zhruba ve třetině spolu s ním zjistíme, že ho lidé z ministerstva vodili za nos víc, než zpočátku tušil. Případ nás zavádí do světa prostituce („Kdo má kamaráda, který nikdy nebyl v bordelu?“ Ech…), pedofilních zločinů a bojů o peníze a pochybnou moc. Do toho pár norských individuí, jejichž specifická povaha a spjatost s místem, odkud pocházejí se nerozplynuly ani v bangkockém dusnu se stoprocentní vlhkostí. Akce v druhé polovině a rozuzlení případu mě osobně nechaly chladnou, mnohem zajímavější mi přišel např. všudypřítomný suchý humor. I postava bangkocké kolegyně Liz se navzdory zvláštnímu vzhledu a původu jeví poněkud sterilní a nezajímavá – nebo ji prostě dokonale vybarvený Harry Hole zastiňuje? Už od začátku je to superstar, vedle které i samotná zápletka bledne.

  Kdo Harryho a ostatní „dlouhodobé“ postavy zná, se leckdy uchechtne. To, že jsem věděla, jak se jejich osudy vyvinou dál, mě nikterak netýralo, o to víc jsem si kdejaký detail užila. Například zmínky o preferencích ohledně slunečních brýlí vůbec není jednorázovou slámou. A „neřešitelná“ situace v bazénu připomíná jistou (tam už ohromně rozpracovanou a vylepšenou) chatovou scénu z Levharta – však počkejte! Zastávám názor, že křivka kvality jde s jednotlivými knihami vzhůru. Tím chci říct, že Švábi jsou dle mého skromného názoru lepší než Netopýr. Kdo z něj byl nadšen, přimyslí si před „lepší“ slovo „ještě“.

  Švábi - Jo Nesbø

  Naše knihovnička, 1. června 2013, autor: Martin

  Dim míří jedním z taxíků do motelu, který provozuje Wang Li. V recepci jí Wang řekne, že na ní čeká zákazník. Ten si ale chce nejdřív pořádně odpočinout. Dim čeká, až ji zákazník zavolá, ale když típne třetí cigaretu, rozhodne se, že za ním zajde a vzbudí ho. Přejde po pozemku před budovou a u pokoje 102 zaklepe na dveře. Nikdo neodpovídá a tak zmáčkne kliku a překvapeně zjistí, že je otevřeno. Muž vypadá jako by spal na posteli, ale to by mu ze zad nesměl trčet nůž!

  Jo Nesbø se narodil v roce 1960 v Oslu. Za svoje kriminální příběhy dostal řadu ocenění. Napsal knihy Netopýr, Švábi, Červenka, Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart(vyjde na podzim 2013) a Přízrak (vyjde v roce 2014). To je výčet knih, kde jako hlavní postava vystupuje Harry Hole. U nás vycházejí pod taktovkou nakladatelství Kniha Zlín. Kromě toho mu také vyšel kriminální román Lovci hlav s hlavní postavou Rogera Browna. Jo Nesbø se věnuje i tvorbě pro děti. Určitě vám říká něco jméno doktor Proktor. Tuto sérii vydává nakladatelství Jota. Můžete si tak přečíst Doktor Proktor a prdící prášek, Doktor Proktor a vana času a Doktor Proktor a konec světa, možná. Švábi se řadí k detektivnímu žánru.

  Harry Hole je hlavní postavou této knihy a celé série. Přiznám se, že tohle bylo moje první setkání s touto postavou.

  „Co to znamená mít koule, Waalere?“ Hole se nadále usmíval. „Mlátit opilé šestnáctileté puberťáky v cele, protože mají na hlavě číro?“

  Z části, kdy se Hole objeví poprvé, jsem si o něm udělal určitý obrázek. Zdál se mi jako takový ten klasický prototyp policisty, který je patřičně sarkastický a nerespektuje autority. Na druhou stranu má ovšem respekt ze strany svého šéfa i některých kolegů. Jeho život má i stinné stránky. Bohužel bojuje se závislostí na alkoholu. Právě na začátku knihy se v hospodě nalévá pivem, ale pak se snaží udržet ve střízlivém stavu. Stig Aune je psycholog, který mu v boji s démonem alkoholem pomáhá. Harry má sestru Ses, která byla znásilněna a detektiv by rád vypátral toho, kdo jí to udělal. Jeho otec se bohužel uzavřel poté, co mu zemřela žena. Dalších postav je samozřejmě celá řada, ať už se jedná o podezřelé, pozůstalé a nebo lidi, kteří s mrtvým přišli do styku. Rád bych ještě zmínil Harryho thajskou kolegyni jménem Liz Crumleyová. Ta je na rozdíl od thajců stejně vysoká jako Harry a na hlavě nemá žádné vlasy. Pracuje jako vrchní komisařka oddělení vražd.

  Protože se většina knihy odehrává v Bangkoku, bylo by určitě vhodné zmínit se jaký vliv to má na text. Samozřejmě první čeho si určitě všimnete je všudypřítomná vysoká vlhkost vzduchu a vedro. Dál to budou určitě tuk-tuky, což jsou motorizované tříkolky používané jako taxi. A ještě poslední věc, kterou bych k tomu dodal je slovíčko farang. Tím se označuje běloch a dá se brát jako neutrální nebo hanlivé. To všechno působilo pěkně a dodávalo to opravdu dojem návštěvy cizí země. Na druhou stranu se našlo i něco, co mi vadilo. V textu se celkem často vyskytuje odporovací spojka však. Nepůsobí tak zastarale jako nýbrž nebo leč, ale přesto mi přišlo její použití zvláštní. Hlavně díky tomu zvláštnímu slovosledu. No posuďte sami.

  Brekke se chystal něco říct, zarazil se však.

  Tento slovosled jsem si v duchu pojmenoval Master Yoda Style. Obecně můžu napsat, že kniha se četla opravdu velice pěkně. Jakožto detektivka není moc akční a skládá se hlavně z poctivého vyšetřování. Těšit se můžete na rozhovory s celou řadou lidí jako podezřelými nebo rodinou zavražděného. Čekají vás nezbytné výslechy a různé dedukce. Na akční scény ovšem taky dojde a opravdu jsem si je užíval. Jak případ postupuje a mrtvých přibývá, napětí roste. Závěr je potom jako úder železnou rukavicí. Napětí by se dalo doslova krájet a jde o krk.

  Po dočtení můžu říct, že se jedná o opravdu povedenou detektivku, která v začátku poklusává, aby do cíle mohla proletět jako zběsilý sprinter. Jak už jsem psal výše, jediné, co mi přišlo opravdu zvláštní, bylo snad jen častější použití slovíčka však a slovosled s ním spojený. Jo Nesbø vás na stránkách nejednou překvapí. A když už si myslíte, že tušíte vraha, výsledky vyšetřování to vyvrátí, aby se později ukázalo, že všechno je jinak. Ale to už možná prozrazuji hodně. Zbývá jen dodat, že si rád přečtu Harryho ostatní případy.

  Švábi - zřejmě nejlepší detektivka od Jo Nesbø

  MyEgo.cz, 30. května 2013, autor: Radek Hulán

  Švábi jsou "severská" detektivka od Jo Nesbø odehrávající se tentokráte v horkém Bangkoku.

  Je to druhá kniha autora, a po (dle mého názoru) pouze průměrné australské prvotině Netopýr se jedná o jeho knižní vrchol. Miloval jsem číst Sněhuláka, Pentagram, Spasitele či Lovce hlav, ale Švábi mě bavili nejvíc.

  Švábi mají spád, téměř akční, je to výborně napsané, zápletka zažije mnoho zásadních zvratů během příběhu, bezvadně podané je samotné prostředí Bangkoku. Nesbø se osvědčil i jako dobrý pozorovatel, když osobně poznal krásné i ty horší stránky "Země úsměvů" a pak je přesvědčivě v knize popsal.

  Osobně jsem v Thajsku strávil zhruba rok a ta země se mi na základě Švábů promítla před očima.

  Harry Hole, se svým mozkem stále opojeným alkoholem, je tentokrát vyslán do Bangkoku, kde má pomoci místní policii.

  Celý příběh se následně odehrává ve zběsilém tempu, a vy jej až do konce budete číst jedním dechem.

  Je zde zavražděný norský velvyslanec, thajský něvestinec, místní prostitutka, polomrtvý vodní buvol, bohatý podnikatel, vazba na premiéra a politické pozadí příběhu.

  Harry Hole nakonec vše samozřejmě vyřeší, i když ne přímo tak, jak by od něj "politická objednávka" očekávala.

  Kniha Švábi vychází 13. června, v papírovém provedení i jako e-book. Vyznačte si toto datum do kalendáře a knihu si kupte. Je to moc dobře strávený čas.

  RC - Švábi

  Knihu, prosím!, 29. května 2013, autorka: Martina Flasarová

  Něco málo o ději

  Když je v thajském nevěstinci v Bangkoku zavražděn norský velvyslanec Atle Molnes a v jeho velvyslaneckém autě se ukrývá kufřík s pedofilními fotkami, v Norsku nastane poplach. Je nutné, aby tato vražda zůstala pod pokličkou. Po schůzi, která se koná na ministerstvu zahraničních věcí, je navržen detektiv Harry Hole, aby velvyslancovu smrt vyřešil. Jenže Hole má za sebou těžký alkoholový den a na velitelství dorazí až další den. S pracovní nabídkou souhlasí pod podmínkou, že získá přístup k materiálu, který souvisí se znásilněním Harryho sestry Ses.

  Odlétá do Bangkoku, kde se okamžitě pustí do vyšetřování spolu s thajskou kolegyní Liz Crumleyovou. Zjišťuje, že velvyslancova smrt nebyla jen loupežnou vraždou. Další pátráním vychází najevo, že velvyslanec měl několikamilionové dluhy.

  „Krucifix! Cizinec s nožem v zádech v motelu, žádné otisky prstů a žádný podezřelý, žádná mizerná stopa. Jenom mafie, recepční, Tonya Hardingová a majitel motelu. Zapomněla jsem na něco?“
  „Na lichváře,“ odpověděl Rangsan zpoza Bangkok Post.
  „To je taky mafie,“ sykla vrchní komisařka.

  Ale i přes tyto stopy vyšetřování uvízlo na mrtvém bodě a vražda je stále nevyřešená a Harry obchází a hledá stopy jak ve velvyslancově rodině, tak i na norské ambasádě. Ale i přes počáteční nezdar se pátrání rozjíždí a Harry krůček po krůčku odkrývá celou pravdu a tím i vraha.

  Hodnocení

  Moje první severská detektivka vůbec. Když jsem dostala možnost přečíst si recenzní výtisk Švábů, byla jsem nadšená. Po přečtení nadšení zůstává a těším se, až si přečtu další z knih s Harry Holem. Tato kniha je jeho druhým případem. Kniha poprvé vyšla v roce 1998 a letos se nakladatelství Kniha Zlín rozhodlo Šváby vydat i v češtině.

  Kniha má pomalý rozjezd - nejdříve se Harry Hole seznamuje s případem a docela mu vrtá hlavou, proč do případu nemá moc vrtat, proč jeho nadřízení chtějí, aby případ rychle vyřešil a uzavřel. Jenže to není Harryho styl. Případ chce odkrýt celý a s celou pravdou. To mu ale přináší nemalé problémy, protože jeho neodbytnost je terčem v oku některých lidí, kteří neradi vylézají na světlo a zůstávají skryti jako švábi.

  Se svou kolegyní Liz nás také seznámí s Bangkokem, jeho krásami i se službami, které se v Bangkoku běžně nabízí. Naštěstí je Harry vůči těmto službám imunní.

  Harry i přesto, že se rád napije, tak v knize silně abstinuje, To, si myslím, je důkazem toho, jak moc je v práci Harry profesionální. Také se mi na něm líbilo, že je místy vtipný až sarkastický a v závěru mě překvapila jeho bezchybná teorie o vrahovi, jak a proč to udělal.

  Každá postava je v příběhu dopodrobna vykreslena, takže si uděláte představu o tom, jak kdo vypadá. Dokonce si dokážete i představit, jak vypadá thajské horké a dusné počasí a jak s tím Harry silně zápasí.

  Knihu hodnotím velice kladně a udělala na mě dojem. Takže ji doporučím každému milovníkovi detektivek, který má rád dobré zápletky a ano, i Harryho Holea.

  Švábi

  Inflow.cz, 29. května 2013, autorka: Katka Hošková

  V Bangkoku je nalezen norský velvyslanec v motelovém pokoji zavražděn nožem do zad. Objeví ho mladá místní prostitutka a ohlásí objev majiteli motelu. Na norské ambasádě vypuká panika a ve snaze zabránit negativní publicitě je vražda velvyslance utajena díky jeho spojení s norským premiérem. Vyšetřování vraždy je svěřeno Harrymu Holeovi, o němž se předpokládá, že nebude strkat nos tam, kam nemá a druhý den Harry nasedá v alkoholovém opojení do letadla a odlétá do Thajska. Opak je však pravdou a Harry s pomocí místních polcejních kolegů odhaluje zákulisí velvyslancova života v Thajsku, jeho rodiny a místní norské komunity.

  Příběh nás nenechá na začátku dlouho čekat, vtrhnete přímo do děje a už se neodtrhnete. Svižným tempem se ocitnete z Norska v Thajsku, které na jindy věčně opilého Harryho má natolik dobrý vliv, že se pokusí přestat pít, aby se mohl soustředit na vyšetřování. S místní thajskou kolegyní a jejím podřízeným se pouští do pátrání, které nás seznámí s dalšími místními norskými občany, jejichž život není na druhý pohled takový, jako se zdá na ten první.

  Autor opět výborně vystihuje atmosféru místa, kde se děj odehrává. Ze stránek můžete přímo cítit vedro a vlhko, které sálá z úzkých bangkokských uliček, pachy thajských jídel ve vás vzbuzují touhu zaběhnout do prvního asijského bistra a dokžete si barvitě představit život místních lidí, kteří ve většině případů třou bídu s nouzí, ale snaží se přežít za každou cenu.

  Knihu nelze během čtení odložit, autor nás nezdržuje přílišnými popisnými pasážemi a jde rovnou k věci. Vykresluje také psychologii dalších postav a zajímavě představuje život Norů v Thajsku. Jak je Nesboovi vlastní, knížka není ochuzena o nečekané zvraty. Když už už si myslíte, že víte, jak to dopadne, na poslední chvíli Vás Harry naprosto vyvede z omylu a předloží novou teorii, o níž si knečně myslí, že je ta správná.

  Detektivka Švábi tedy nesmí chyběv v knihovně žádného fanouška severské krimi. Vychází 13. 6. 2013 na Velký knižní čtvrtek v Nakladatelství Kniha Zlín.

  Jo Nesbø - Švábi

  Pcapek.blogspot.cz, 28. května 2013, autor: Petr Čapek

  V jednom bangkokském nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B12 nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.

  Jo Nesbø - autor bestsellerů a fenomén mezi českými čtenáři. Díky Knize Zlín, která nám přináší příběhy z pera tohoto autora, vznikla stálice, která vždy s každou novou knihou okupuje první příčky prodejnosti jak v knihách, tak v eboocích. 13.6. na Velký knižní čtvrtek se chystá vydání dalšího příběhu Harry Hola. Norského kriminalisty, který si získal celosvětovou oblibu u čtenářů.

  Díky Knize Zlín se mi dostala do ruky reading copy nového případu s názvem Švábi. A kam že nás to švábi tentokrát zavádějí? Po prvním díle z Austrálie se přesuneme na sever přesněji do Bangkoku, kam je Harry vyslán aby objasnil smrt norského velvyslance, který byl nalezen v motelovém pokoji s kudlou v zádech a aktovkou plnou pedofilních pornosnímků.

  …Copak švábi nejsou hodní?“

  „Fuj, ti jsou hnusní!“

  „Kvůli tomu nemusejí být zlí.“

  „Možná ne. Ale já si nemyslím, ani že by byli hodní. Prostě jenom existují.“

  „Prostě jenom existují,“ zopakoval Harry, ne sarkasticky, pouze zamyšleně.

  Jak jistě fanoušci série dobře vědí opět se setkáváme s postavou Harry Holea. Harry je více či méně klasickým antihrdinou, s nesnesitelnou povahou, sarkastickými hláškami a stavící se proti autoritám ho přesto nemůže nenávidět. Harryho si okamžitě zamilovali čtenáři všech věkových kategorií a prožívají jeho suspendace a boj s alkoholismem jako by se to týkalo člena jejich rodiny.

  Co dělá knihy Jo Nesba tím čím jsou? Jednou z věcí je jistě atmosféra. Autor má dar přenést místa v nichž se děj odehrává na stránky svého díla. A i zde na vás dýchá atmosféra zavšivených Bangkokských uliček a těžkého horkem prosyceného vzduchu. I zde najdeme odkaz na nějaký hlubší problém o kterém se většina lidí bojí mluvit, zde se jedná o pedofílii, ale jistě narazíte i na další narážky. Střed kultur, které se v tomto kosmopolitním městě prolínají, jsou další devizou, která vám pomůže pocítit naplno atmosféru a příběh si naplno užít.

  DRSNÝ, REALISTICKÝ, ČTIVÝ
  -prostě Nesbø

  Kniha je úžasně čtivá a i přes svých cca 400 stran vám budou plynout stránky pod rukama neuvěřitelným tempem. Protože, jakmile vás kniha vtáhne do děje, už vás nepustí až do svého konce. Rozhodně vás Švábi nudit nebudou a již teď patří k tomu nejlepšímu co v současnosti můžeme v žánru severských detektivek najít. Jedna věc je jasná máme tu knihu, která bude opět okupovat první příčky prodejnosti a za mne - zcela právem.

  Dotaz k produktu Švábi (paperback)

  Pole označená * jsou povinná.

  Jméno:
  Telefon:
  E-mail:povinné *
  Číslo "10" slovy:povinné *
  Váš dotaz:povinné *
   
    Informace o ochraně osobních údajů
   

  Dále doporučujeme

  Pentagram (paperback)

  Pentagram (paperback) (Harry Hole #5)

  5. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná…

  Zachrání doktor Proktor Vánoce?

  Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Doktor Proktor #5)

  Pátý díl oblíbené dětské série, ve které to srší humorem i originálními nápady.

  Krev na sněhu (paperback)

  Krev na sněhu (paperback) (Krev na sněhu #1)

  První část diptychu Krev na sněhu od krále severské krimi. Olav je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, ztrácí hlavu. K čemu se tedy hodí? Je skvělý zabiják.

  Sněhulák (filmová obálka)

  Sněhulák (filmová obálka) (Harry Hole #7)

  S prvním sněhem přichází Sněhulák a někoho si vezme s sebou.

  Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily