Stockholm DELETE | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Zůstaň se mnou
  • Pražské jaro
  • Řeky
  • Agent orbulátoru
  • Skleněný pokoj

Stockholm DELETE (Teddy & Emelie #2)

Cena:
349 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-496-0
Překlad:
Martin Severýn
Datum vydání:
27. 03. 2017
Počet stran / vazba:
553 / vázaná
3.60 / 809

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 179 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Stockholm DELETE

Když se zničehonic na odlehlé samotě na ostrově Värmdö spustí alarm, vyráží hlídač zjistit, co se stalo. Nečekají ho tam však lupiči, ale oběť, zavražděná tak brutálně, že tělo nelze identifikovat. Nedaleko místa činu je nalezen těžce zraněný mladý muž. Je zadržen jako hlavní podezřelý a vyžádá si Emelie Janssonovou, aby jej zastupovala – ačkoli ta trestní právo nikdy nedělala. Kdo je ale oním zavražděným na Värmdö? A proč tolik stop směřuje k Matsu Emanuelssonovi, muži, kterého Teddy kdysi unesl? Emelie začíná podivné klubko záhad rozplétat a Teddy je proti své vůli čím dál tím víc konfrontován s vlastní minulostí, zatímco se snaží před stejnými chybami ochránit svého zbloudilého synovce Nikolu. Jenže marně.

Znovu potkáváme Emelie a Teddyho, nedobrovolný pár z Pouze pro VIP. Ona: čerstvá advokátka v nablýskané kanceláři. On: propuštěný trestanec, který se snaží žít na správné straně zákona. Spleť, do níž se společně noří, prorůstá svými kořeny do různých světů současného Stockholmu, kde se historie píše právě teď a ohrožuje každého, kdo se zaplete. Stockholm Delete navazuje na to nejlepší z thrillerů Snadný prachy a Pouze pro VIP a pokračuje ve vyprávění o šíleně vysokých sázkách a o lidech, jejichž životy mohou být z minuty na minutu vymazány.

Úryvek: Stockholm DELETE

Recenze: Stockholm DELETE

Recenze: Jens Lapidus – Stockholm DELETE

Severskekrimi.cz, 22. dubna 2017

Švédský autor plánované trilogie z oblasti podsvětí a černých obchodů s auty, zbraněmi a drogami promítá do své tvorby vlastní zkušenost z oboru advokacie. Stockholm DELETE je druhým dílem série a opět vsází na netypickou hlavní dvojici.

Stockholm DELETE představuje smršť zločinů a nebezpečných her, jejichž pachatelé mají na rukou mnohdy spíše inkoust nežli krev. Autor se v románu striktně drží žánru noir a ani na okamžik nesejde z naplánované trasy.

Začátek se jeví velmi slibně. Mladý, avšak dávno vyhořelý hlídač securitní agentury je povolán k obhlídce objektu, v němž se spustil bezpečnostní alarm. Kromě neklamných známek vloupání však poblíž učiní ještě hrůznější objev, nález těla znetvořeného tak, že jeho identifikace je takřka nemožná.

Tato scéna je startovním výstřelem k postupnému pronikání do mnoha vrstev několikaleté špíny, pod jejímž povrchem se odehrávají nekalosti mnohdy se shovívavým přihlížením vyšších institucí.

Autor v románu těží z ústřední dvojice Ellie a Teddyho. Spojení mladé spořádané advokátky, jejímž hlavním pilířem v životě je morálka, a bývalého trestance Teddyho, který na druhé straně nemá problém s překračováním hranic, vytváří poněkud disharmonický celek. Smísit dva naprosto rozdílné charaktery je v případě Stockholm DELETE chytrým a dobře promyšleným tahem, avšak autor zde mísí jen suché přísady, tudíž není divu, že hlavním hrdinům chybí kyprost.

2016-10-02_1335_001Stockholm Delete svým motivem a dějovou konstrukcí místy připomíná kdysi kasovní trhák Obvyklí podezřelí, zejména díky memorandům, která prošpikovávají děj románu. Přepisy výslechů policisty a jednoho z podezřelých jsou velmi důležitým atributem příběhu, neboť svými skrytými a nenápadnými nápovědami bystrému čtenáři mnohé prozradí. Přestože se z počátku zdá, že se v přepisech probírá úplně jiný případ, který s hlavní dějovou linií nesouvisí, má ve skládačce své místo a je neoddělitelný. Bez této románové „odbočky“ by byl Stockholm Delete co do kvality jen poloviční a Lapidus tak názorně předvádí, jak mocné kouzlo se ukrývá v maličkostech.

Ačkoli ústřední vyšetřující dvojici něco málo chybí, Lapidus je při jejím zrodu mistrně vyhnul otravnému klišé a tak je spojení uhlazenosti a rebelantství navzdory očekávání originální. Poukazuje rovněž na fakt, že rozdílnost Ellie a Teddyho je jen povrchová, jelikož Teddy skrývá pod slupkou kriminálníka stejně čestný charakter jako jeho protějšek.

Tématika krádeží aut a prodeje zbraní a vůbec všech těchto černých libůstek nebude blízká všem čtenářům napříč všemi spektry krimi, každý však musí ocenit až advokátsky puntičkářský systém, jehož se Lapidus při psaní držel a který přinesl kýžené plody. V románu ani pod lupou nenajdeme hluchá či nadbytečná místa a každý dílek skládačky perfektně lícuje. Všechny hrany příběhu jsou dokonale ostré a jelikož žánr noir ani nemá hladit, tak je to jen dobře.

2016-10-02_1408Jediným záporem bude pro některé právě ústřední motiv. Temnota je ve Stockholm Delete úplně jiného ražení, než na jaké jsme u severských detektivek zvyklí a úplně se zde obejdeme bez příjemného mrazení v zádech. Stockholm Delete si na nic nehraje a nenasazuje si před čtenářem masku naopak se obnažuje v celé své syrovosti a zobrazuje podsvětí bez jakýchkoli příkras. Nemůžeme tedy rozhodně hovořit o mínusu jako takovém, jen je zkrátka přirozené, že se nikdo nemůže zavděčit všem.

Stockholm Delete

Spetlikova.blog.idnes.cz, 29. března 2017

Jako správná severská detektivka začíná i druhý případ na první pohled neladící dvojice, kterou tvoří uhlazená advokátka Emelie z prestižní advokátní kanceláře a propuštěný trestanec Teddy, pořádně krvavou a děsivou vraždou.

Oběť je tak brutálně znetvořena, že ji není možné identifikovat. Tělo nalézá hlídač, který přijel okouknout situaci po spuštění alarmu... Ani ve snu ho nenapadlo, co v odlehlém domě na severním cípu ostrova Värmdö nalezne... Objevené tělo ale nebylo to jediné, co se v blízkosti samoty nacházelo. Bylo tam ještě to auto...

„V dálce před sebou uviděl za velikým křovím na krajnici cosi stát. Na pravé straně stálo zřejmě zaparkované auto. Možná by měl zastavit a podívat se , jestli se něco nepřihodilo?“

Stockholm DELETE, jak zní originální, metaforický titul druhého dílu série od švédského autora Jense Lapiduse, předcházela „jednička“ s názvem Pouze pro VIP. Autor, sám původní profesí advokát, se proslavil trilogií Snabba cash (2006, česky Snadný prachy 2011), Aldrig fucka upp (2008) a Livet deluxe (2011), jíž založil vlastní žánr, tzv. Stockholm noir, který popisuje město a jeho obyvatele z odvrácené, temné strany. I v této sérii pracuje autor s tím, co tak dokonale zná - se světem advokacie (v různých oblastech), jeho klady i zápory, a se s ním velmi úzce spjatým životem na „obrácené straně břehu“, světem lumpů, vrahů, únosců nebo třeba „jen“ těch, co zpronevěřují nebo hazardují s penězi jiných...

„Promiňte, nevzal jste náhodou omylem moji tašku?“ Fredric si igelitku přitáhl k sobě. „Kdo jste? O čem to mluvíte?“

Vyprávění příběhu probíhá vždy z pohledu hlavní postavy či postav právě probíhající scény. Klasický průběh děje protkávají tzv. memoranda, přepisy rozhovorů mezi policistou a jedním z hlavních aktérů příběhu. Tyto záznamy se očividně odehrávají v minulosti, a pokud je čtenář pozorný a na začátku si všimne, kdo že se skrývá pod přezdívkou „Marina“, ulehčí si život a pochopení děje. Muže zvaného Marina pojí s Teddym společná minulost. Vlastně právě kvůli němu byl Teddy osm let za mřížemi... Nyní je Marina už pár let po smrti. Zanechal po sobě ženu a dvě děti. Jeho syn Benjamin se dostává do problémů a kupodivu jediné, co z něj dostanou, když se občas probere z bezvědomí, je to, že jako svou advokátku požaduje Emelie, která se ale trestním právem nezabývá... Do toho má opět průšvih Teddyho synovec, který končí v cele předběžného zadržení pro podezření z loupeže. Udrží se Teddy, chovající silné sympatie k Emelie, třeba alespoň kvůli ní na správné straně zákona? Nebo ho opět něco donutí onu pomyslnou hranici překročit?

„To už je tak dávno, nesmírně rád tě zase vidím, habibi.“
„I já tebe.“

Hra vysokých peněz, podvody, černé obchody, drogy, zbraně, hazard, gangy, prostitutky, nesplněná očekávaní a vztahové problémy, to vše na vás čeká v originálním, chytrém kriminálním případu značky Stockholm DELETE. Ačkoli tomu začátek příliš nenasvědčuje, tato kniha není krvavá a plná psychologických úvah. Je to vyprávění několika paralelních příběhů z inteligentního, honosného prostředí práva a špinavého, beznadějného dna, kam se ale vůbec není těžké dostat, a navíc ti, kdo se tam ocitnou, nemusí být vůbec hloupí, ani tak špatní... Speciální pochvalu si autor zaslouží za brilantně zvládnutý způsob vyjadřování jednotlivých postav, který vykresluje nejen jejich sociální úroveň, ale i způsob uvažování, společenské postavení nebo věk.

„Totálně ujetý. Brutální fuck-up, zároveň trochu bizárek. Přesto to Nikola vlastně zbožňoval: celý odpoledne dřel jako magor. Ležink ani na sekundu. Hecoval se jako nějakej praštěnej od-devíti-do-pěti makačenko se třema džobama.“

85 %

Dotaz k produktu Stockholm DELETE

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Stockholm DELETE

Dále doporučujeme

Pouze pro VIP

Pouze pro VIP (Teddy & Emelie #1)

Najdan, pro některé Teddy, se po osmi letech za mřížemi vrací zpátky na svobodu. Je odhodlaný, že se do ilegálních věcí už nikdy nezaplete. Jenže v kapse nemá ani floka, normální…

TOP Dog

TOP Dog (Teddy & Emelie #3)

Dechberoucí finále dramatu rozehraného v románech Pouze pro VIP a Stockholm Delete

Vytržení

Vytržení

Terapeutka Gabrielle Foxová zůstala po nehodě na vozíku, ale chce se co možná nejdříve zapojit do normálního života. A v léčebně pro psychicky narušené mladé delikventy je o…

Levhart

Levhart (Harry Hole #8)

Objednejte si ke knížce i tematickou magnetickou záložku. Krásně ladí! 8. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily