Sedmikrásky | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Sedmikrásky (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #2)

Cena:
359 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-87497-41-8
Překlad:
Luisa Robovská
Datum vydání:
29. 10. 2013
Počet stran / vazba:
vázaná
3.79 / 3853

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize

Popis: Sedmikrásky

V bytě na stockholmském náměstí Odenplan je nalezen zastřelený kněz s manželkou. Zdá se, že oba spáchali sebevraždu, nejprve muž a po něm i jeho žena. V dopise na rozloučenou kněz vysvětluje, že poté, co si jeho dcera sáhla na život, nemohl dál žít.

Ali čeká v zamčeném bytě na zprávu. Z Iráku zmítaného násilnostmi utekl do Švédska, kde doufá v lepší budoucnost. Jediné, co po něm jeho dobrodinec požaduje, je jednoduchá protislužba. O jejich dohodě ale musí mlčet.

V Bangkoku se zatím mladá Švédka ocitá čím dál odříznutější od okolního světa. Někdo kousek po kousku boří celý její život. Zatímco po ní pátrá thajská policie, ona se na vlastní pěst snaží najít toho, kdo to má na svědomí.

Dvojnásobné vraždy na Odenplanu se pod vedením Alexe Rechta ujme spolu s dalšími kolegy Fredrika Bergmanová. Brzy pochopí, že se jedná o něco mnohem složitějšího, než jen o sebevraždu. Zdá se, že různé události odehrávající se ve Švédsku i v zahraničí spolu nějak souvisí. Otázka je jak. Čas ubíhá, ale ti, kdo něco vědí, mlčí.

Úryvek: Sedmikrásky

Recenze: Sedmikrásky

Sedmikrásky, které na louce nenajdete

Vašeliteratura.cz, 12. ledna 2014, autorka: Vladimíra Vajdová

Autorka detektivního románu Kristina Ohlssonová není českému čtenáři neznámá. Po úspěšném debutu Nechtění se v těchto dnech dostává na pulty knihkupců druhý díl zamýšlené napínavé trilogie s názvemSedmikrásky. Titul byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku a svoje fanoušky si, stejně jako předchozí Nechtění, získal po celém světě.

V malém bytě v centru Stockholmu je nalezen zastřelený postarší manželstký pár – on kněz, ona sboristka, a všechno ukazuje na sebevraždu. Povolán je tým zkušeného vyšetřovatele Alexe Rechta, se kterým se fandové románů Kristiny Ohlssonové setkali již v prvním díle. Nechybí prostořeký Peder, ani vnímavá vyšetřovatelka v civilu Frederika Bergmanová. Případ se zdá být od začátku jasný, jenže postupem času se začínají víc a víc ukazovat nesrovnalosti, které by spíše napovídaly k vraždě obou manželů. Důkazy i motiv však chybí. Policejní parta tuší, že k vyřešení případu bude zapotřebí notná dávka štěstí.

Ve stejný čas je na předměstí nalezen neznámý mrtvý muž arabského původu. Spis dostává na stůl právě Frederika a netrvá dlouho a začíná chápat souvislosti mezi mrtvým Arabem a zastřeleným manželským párem. Může být pojítkem fakt, že se mrtvý kněz aktivně angažoval v otázce ilegální imigrace do Švédska? Frederika by ráda vyslechla dcery zavražděného páru, po obou však jakoby se slehla zem. Nikdo netuší, že jedna z dcer se neozývá záměrně a užívá si dovolené v zahraničí a druhá bojuje o holý život v ulicích Bangkoku…

Kristina Ohlssonová ve svých Sedmikráskách opět dokazuje, že jí policejní prostředí a metody vyšetřování nejsou úplně cizí. Vystudovaná politoložka totiž pracovala jako analytička pro Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Ministerstvo zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Není tedy divu, že logika vyšetřování, na které příběh staví, je brilantní a napínavá, děj má spád a ke konci knihy se napětí maximálně stupňuje.

Sedmikrásky jsou další severskou detektivkou, která se zabývá jakýmsi průřezem švédské společnosti, konkrétně se soustředí na příliv uprchlíků z arabských zemí. Tohoto tématu se dotýká nejenom Ohlssonová, v různé míře tento celospolečenský problém do svých příběhů komponují i jiní autoři, např. Henning Mankell, Mons Kallentoft nebo Karin Fossumová. Že Ohlssonová opět těží ze svých dřívějších zkušeností ve státních službách, dokazují popisy neklidného stockholmského předměstí, kde se v lidech kumuluje zklamání z reality. Spisovatelka dokázala čtenáři mistrovsky přiblížit frustraci iráckého uprchlíka z nejisté budoucnosti, která se ovšem mísí s obrovskou nadějí na lepší život.

Jako milovnice švédských detektivek musím říct, čím mě Sedmikrásky mile překvapily a vyčlenily se tak na poličku nejoblíbenějších knih – hlavní postava se nepotýkala se závislostí na alkoholu nebo drogách, případně nebyla výrazněji psychicky nevyrovnaná. Většina skandinávských autorů natolik rozvíjí osobní problémy hlavních vyšetřovatelů, že v polovině románu čtenář neví, zda sledovat primárně dějovou linii hlavní zápletky, nebo dějovou linii životních problémů kriminalisty. Nevím, zda je nutné uvádět příklady, ale alespoň za zmínku stojí postava Harryho Holea, Malin Forsové, komisaře Morcka nebo Van Veeterena.

Nutno dodat, že Ohlssonová se již prvním románem Nechtění vyšvihla mezi špičky skandinávského literárního nebe a Sedmikrásky jen potvrdily, že tam má své místo jisté. V textu se nevyskytuje příliš brutálního násilí nebo mučení, autorka se spíše soustředí na detailní vykreslení postav, charakterů a pocitů jednotlivých postav. S jistotou lze označit tuto knihu za jednu z nejlepších severských krimi posledního čtvrtletí letošního roku a v příštím roce se můžeme těšit na pokračování Andělé strážní.

Brutálně zamotaná detektivka s nečekaně vlídným názvem

Neoluxor.cz, 7. ledna 2014, autor: Petr Macháček

Nenechte se zmást. I když ve vás něžný název vyvolá dojem, že se právě chystáte číst nějakou příjemně sluníčkovou oddechovku, stopy krve na obálce tímto přesvědčením mírně otřesou a jakmile začnete číst, ztratíte veškeré zbylé iluze.

Zapomeňte na ostatní severské autory! Sedmikrásky nejsou knížka, kterou si na prvních několika stranách zamilujete. Spíše naopak. Vyprávění je příšerně zmatené, většinu času nevíte, kdo je charakter, o kterém zrovna Ohlssonová píše. Můj první dojem byl takový, že jsem po přečtení první kapitoly nevěděl vůbec nic. Co se stalo, kdo, kde, kdy jak… Nic! Ale abych vás neděsil, nakonec se z toho vyklubala dost dobrá knížka, která vás přiměje číst pořád dál a dál.

Schválně nebudu prozrazoval příběh a zápletku, protože právě díky její propletenosti je knížka nakonec tak zajímavá. Osobně jsem po počátečním šoku a prokousání se dál a dál pozoroval potřebu číst ještě jednu stránku a ještě jednu, i když jsem si už řekl, že pomalu půjdu spát. Prostě mi to nedalo. Zároveň bych vám chtěl moc prozradit aspoň něco. Takže pozor! Spoiler alert! Kdo nechce přijít o veškeré iluze, ať raději následující odstavec přeskočí.

SPOILER! Stane se vražda. SPOILER!

Teď, když jsme vlastně prozradili celé tajemství Sedmikrásek, můžu klidně pokračovat dál v této recenzi.

Co mi na knize trochu vadilo, byl fakt, že pokud si ji chcete užít jako samostanou detektivku, budou vás rušit pasáže, které se věnují hlavním postavám - vyšetřovatelům stockholmské policie. Bez znalosti předchozí autorčiny knihy Nechtění působí rušivě a bezúčelně. Na druhou stranu, až si přečtete Sedmikrásky, stejně si budete chtít přečíst i Nechtěné.

Jestli vás baví severské detektivky, nebo jste fanouškem Kristiny Ohlsonové, určitě si knihu kupte, nebudete litovat. Tohle tajuplné vyprávění vás totiž naprosto pohltí. Oproti Nesbovi je Ohlssonová mnohem méně popisná a více staví na náladě, pocitech a atmosféře jednotlivých scén. Mě osobně čtení Sedmikrásek pohltilo tak, že jsem ráno málem nedojel do práce, protože jsem se zapomněl v tramvaji.

Hodnocení: 87 %

Dotaz k produktu Sedmikrásky

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Oběti ráje (paperback)

Oběti ráje (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #4)

Na palubě plně obsazeného Boeingu 747 letícího ze Stockholmu do New Yorku je krátce po startu nalezen výhružný dopis adresovaný švédské i americké vládě. Pokud v něm nadiktované…

Andělé strážní (paperback)

Andělé strážní (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #3)

V lesíku na stockholmském předměstí Midsommarkransen je nalezeno rozřezané a zahrabanétělo mladé ženy, kterou se podaří identifikovat jako studentku Rebecku Trolleovou, která už je dva…

Potopa

Potopa (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #6)

Tajemství ukrytá hluboko v minulosti vyplouvají na povrch v dalším pokračování úspěšné krimi série s vyšetřovateli Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem

Nechtění (paperback)

Nechtění (paperback) (Fredrika Bergmanová a Alex Recht #1)

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily