Rozkazy z Berlína | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Rozkazy z Berlína (Inspektor Trave #3)

Cena:
389 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-456-4
Překlad:
Irena Steinerová
Datum vydání:
13. 10. 2016
Počet stran / vazba:
352/vázaná
3.53 / 455

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 239 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Rozkazy z Berlína

Strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír.

Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim…

Simon Tolkien sugestivně vykresluje do detailů atmosféru válečného Londýna a drží čtenáře v napětí až do poslední stránky.

„Simon Tolkien, bývalý advokát, píše s vervou, pronikavým pohledem člověka, který je zvyklý nahlížet pod povrch věcí, a představivostí někoho, kdo se vyzná jak v historii, tak v literatuře.“ – Santa Barbara Independent

„Tolkienův styl je velmi působivý a popis bombardovaného Londýna nezapomenutelný.“ – The Times

„Napůl Christie a napůl Grisham.“ – Los Angeles Times

Úryvek: Rozkazy z Berlína

Recenze: Rozkazy z Berlína

Videorecenze: Rozkazy z Berlína

Bichliččin video blog, 3. února 2017

Recenze: Simon Tolkien - Rozkazy z Berlína

Kniznikavarna.blogspot.cz, 10. prosince 2016

Máte rádi detektivky odehrávající se ve dnech druhé světové války? Baví vás špionáž, intriky a pátrání po tom, kdo je vlastně kdo? Umíte si představit, že by postavami detektivky byli pohlaváři Anglie a Německa, o kterých jste se učili v dějepise? Pak vítejte ve světě Simona Tolkiena a s chutí si užijte jeho „Rozkazy z Berlína“. Rozhodně jde o nevšední zážitek, na který hned tak nezapomenete.

Angličan Simon Tolkien (1959) pracuje jako advokát specializující se na trestní právo a díky svému dědečkovi J. R. R. Tolkienovi, který napsal fantasy ságu „Pán prstenů“, odjakživa miloval vymyšlené příběhy. Protože vždy tíhl k historii a skutečným událostem, jeho „Rozkazy z Berlína“ jsou detektivkou zasazenou do reálií válečného roku 1940. Ačkoliv má stejně jako děda bohatou fantazii, fakta odpovídají skutečnosti a s přimhouřenýma očima se dá říct, že něco podobného se mohlo skutečně stát.

„Rozkazy z Berlína“ jsou strhující špionážní thriller, zčásti klasická detektivka – hádanka, ale také kriminální román. To znamená, že pachatele vraždy budete znát už v průběhu děje a nemusíte čekat na závěrečnou vysvětlovací scénu, jako je tomu například u Agathy Christie. Tolkien skloubil klasickou detektivku s akčním thrillerem založeným na dopadení dvojitého agenta operujícího v Německu a v Londýně a výsledkem je výbušná a velmi čtivá směs. Velkou roli zde dostal Winston Churchill, Reinhard Heydrich a Adolf Hitler. Všichni tři jsou úžasně zpracované literární postavy a Tolkien nějak dokázal, že vám budou sympatičtí i oba zmínění nacisté.

„Rozkazy z Berlína“ se sice odehrávají během druhé světové války, ale hlavní je tady detektivní příběh. Tahle kniha nemá sloužit jako exkurze do minulosti ani jako lekce z historie. Doporučuji proto příběh přijmout jako beletrii a neřešit, zda se Hitler chová tak, jak byste od něj čekali. Agenti MI6 jsou lidé chybující stejně jako my ostatní. Hrdinou se tu může stát i úplně obyčejný člověk a řekla bych, že „Rozkazy z Berlína“ jsou jakousi pohádkou pro dospělé. Hlavní je tady boj se zlem a v tomto ohledu vás kniha plně uspokojí.

Obětí ústřední vraždy je bývalý šéf MI6, kterého před očima jeho dcery někdo shodil ze schodů. Ava sice vraha nezahlédla, ale najde se dost lidí, kteří jsou přesvědčení o opaku. Ava je jednou z hlavních hrdinek, a tak si knihu vychutnají i ženy čtenářky. Vraždu řeší dva detektivové ze Scotland Yardu a také bývalí spolupracovníci oběti. Bývalý šéf MI6 zemřel kvůli něčemu, co by mohlo přepsat dějiny, ale i tak je příběh sympaticky intimní. Aktéři se znají, jejich vztahy mají překvapivý vývoj, a i když budete znát jméno vraha, budete příběh hltat dál, abyste se dozvěděli, jak to se všemi dopadlo.

Tolkien je výborný vypravěč, který vás dokáže strhnout a nadchnout. Na jeho stylu psaní si vypěstujete závislost a tvrdím, že píše ještě lépe, než kdy dokázal jeho slavný dědeček. V příběhu nechybí ani romantické prvky, které jsou tu stejně důležité jako špionáž a mezinárodní intriky. Jestli se o nějaké knize dá říct, že vám přiroste k srdci, pak jsou to právě „Rozkazy z Berlína“.

Jméno Tolkien nezklame ani tentokrát

Klubknihomolu.cz, 6. prosince 2016, autorka: radka Bauerová

Vyslovíme-li jméno Tolkien, snad každý si vzpomene na Pána prstenů. To ale neplatilo během podzimního Velkého knižním čtvrtku, jelikož tam se jméno Tolkien vyskytlo ve spojitosti s docela jiným žánrem.

Nakladatelství Kniha Zlín představilo říjnovou novinku s názvem Rozkazy z Berlína, jejímž autorem je Simon Tolkien. Shoda jmen zde není náhodná, jelikož se jedná o vnuka světoznámého spisovatele. Přestože Simon dědečkovo dílo miluje, dopředu upozorňuje, že v jeho knihách se rozhodně žádní elfové ani hobiti objevovat nebudou. Simon Tolkien stojí pevnýma nohama na zemi. Narodil se v roce 1959 v Oxfordu. Přestože původně studoval moderní dějiny, stal se z něj především advokát se specializací na trestní právo. Beletrii píše od roku 2000. Jeho první novela, kterou označil jako černou komedii, nebyla vydána. Úspěchu se dočkal až v roce 2002, kdy v USA vyšel jeho román z prostředí soudní síně. Rozkazy z Berlína jsou pak třetím závěrečným dílem krimi trilogie s inspektorem Travem.

Rozkazy z Berlína, jak už sám název napovídá, jsou situovány do prostředí druhé světové války, konkrétně do roku 1940. Londýn je dnem i nocí bombardován německou Luftwaffe. Hitler věří, že pokud se mu podaří odstranit ministerského předsedu Winstona Churchilla, uzavře Anglie s Německem mír. K tomu mu má pomoci dvojitý agent, který stoupá na žebříčku úspěchu v samém srdci britské tajné služby MI6.

Na počátku tohoto příběhu stojí ale docela jiný zločin. Bývalého šéfa MI6 Alberta Morrisona někdo shodí přes zábradlí na chodbě před jeho londýnským bytem v době, kdy jsou všichni schováni v krytech, jelikož Londýn je právě bombardován. Jediný, kdo kromě Alberta není ještě schovaný, je jeho dcera Ava. Právě ona je svědkem toho, jak tělo jejího otce přistane na zemi pár kroků od ní. Ona je také jediným svědkem, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale že byl její otec zavražděn. Ve tmě se jí ovšem nepodaří rozeznat prchajícího útočníka.

Na místo činu jsou přivoláni dva detektivové Scotland Yardu. Inspector Quaid a mladý detektiv Trave. Zatímco Quaid je přesvědčen, že Morrisonova smrt má jednoduché vysvětlení, Trave si není až tak jistý a rozhodne se případu věnovat více, než by bylo jeho nadřízenému příjemné.

Kniha začíná velmi pozvolna mimo Londýn. Možná až poněkud dlouhé a zavádějící jsou úvodní pasáže věnované Hitlerovi a jeho pravé ruce Reinhardu Heydrichovi. Po necelých sto stránkách získá však děj úplně jiný spád, než jaký by čtenář očekával na začátku.

V další části už se děj přesouvá do Londýna. I když se do Německa autor ještě několikrát vrací, nikdy už ne na příliš dlouho, ale jen tak, jak je pro děj nezbytně nutné, což knize přidává na napětí.

Simon Tolkien líčí bombardování Londýna velmi sugestivně, stejně jako zajímavosti ze života historicky známých osobností. Je znát, že se autor v moderních dějinách vyzná. A hlavně dokáže do děje zabudovat mnoho maličkostí a detailů, které knize dodávají na zajímavosti. Čtenář by snadno mohl uvěřit, že román je rekonstrukcí skutečné události.

Velmi příjemná je dějová linka románu. V momentě, kdy má čtenář pocit, že je znám viník vraždy Alberta Morissona a děj se blíží ke svému nevyhnutelnému konci, začíná příběh další, stejně napínavý.

Román není založen na tom, že by čtenář netušil, kdo je vrahem bývalého šéfa MI6, od poloviny knihy je to poměrně jasné, nicméně autor staví na pohnutkách, které vedly člověka k takovému činu, a na drobnostech, které často rozhodují o vině a nevinně. Mezi těmito pojmy je jen tenká hranice. A válečná situace se vymyká současnému chápání, kde by bylo vše jen jednoznačně černé nebo bílé. Často je poukazováno na to, že kontrast dobra a zla má Simon Tolkien se svým dědečkem ve svých knihách společný.

Rozkazy z Berlína jsou rozhodně příjemným čtením, zvlášť po nekončícím přílivu severské krimi. Přestože se autor opírá o dobová fakta, není nutné znát válečnou historii dopodrobna. Naopak je milé nechat se dějem jen tak unášet.

RECENZE Simon Tolkien, Rozkazy z Berlína

Krajskelisty.cz, 3. prosince 2016, autor: Zdeněk Svoboda

Opravdu. Simon Tolkien je vnukem světoznámého autora Pána prstenů J. R. R. Tolkiena a synem Christophera Tolkiena, který po smrti svého otce připravil k vydání do té doby nepublikovaná díla, například Silmarillion nebo Nedokončené příběhy. Krom toho je právník, který se po šesti letech své praxe pustil do psaní beletrie. Navzdory prvotnímu neúspěchu setrval a dnes má na svém kontě pět významných děl. Kniha Zlín nám pro recenzi poskytla Rozkazy z Berlína, které dokončují trilogii s inspektorem Travem.

Prakticky v každé recenzi, případně novinovém článku, který jsme měli možnost vidět, je právě ona zmínka o Tolkienovi, bájném to autorovi Pána prstenů. Že je Simon jeho vnukem, jsme již uvedli. Že má nadání psát, to jsme zatím vynechali. Proto začněme "převyprávěným" příběhem, na jehož konci lze navázat.

Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim…

Zdánlivě ryzí detektivka, která se překvapivě vyhýbá krvi a drastičtějším popisům, se vyvíjí rovnoměrně a přirozeně. Po vzoru poručíka Columba již za necelou půl hodinu zjistíme, kdo je potenciálním vrahem, kdo je tím hodným a kdo je tím zlým. Aniž bychom chtěli srovnávat s podobně znějícím snímkem Sergio Leoneho. Ačkoli jsme chtěli začít příběhem, vraťme se ještě k popisu literárního stylu. Inspektor Trave spatřil světlo světa v roce 2010 prvním dílem The Inheritance. Následoval The King of Diamonds (2011) a konečně o rok později Orders from Berlin (Rozkazy z Berlína). Nejsme s to popsat dynamiku postavy, ale můžeme říci, že jeho vyšetřování a postřeh je dobrý. Co ale překvapivě převyšuje ústřední postavu, jakkoli divně to může znít, to je míra a znalost prostředí, do kterého se Tolkien pustil.

První strany jsou tak dokonale vykreslené, že si rázem připadáte na pokraji druhé světové války. Strhujícím způsobem zachycené siluety Hitlerových generálů, postava Führera, Reinharda Heydricha, a to včetně jejich uvažování, jsou opravdu perlou titulu. Ačkoli je, a proto jsme se o této pasáži rozepsali, ústředním motivem inspektor Trave, my se více těšili právě do Evropy, respektive Německa, respektive do osudů a myšlenkových pochodů fašistických pohlavárů. Tolkienovi se zde povedlo něco málo vídaného: zachytil přelomový okamžik lidstva, stejně jako se to podařilo Fuksovi ve Spalovači mrtvol. Byl natolik precizní v detailech, že by si mohl na dálku pogratulovat se Seanem Ellisem, režisérem (operace) Anthropoidu.

Literárně jsou Rozkazy z Berlína zvládnuty na jedničku. Kniha dodržuje předepsané postupy, nevětví už tak dost složitý děj (Německo válčilo od Sovětského svazu po Anglii) a detektivní linka je poutavě vybarvená. Zasaďme nyní příběh do reálií. „Strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír."

Tolkien prokázal nejen literární um, ale rozhodně nezapřel ani svou původní profesi. Tou je právo, které vyžaduje precizní paměť, minimum výkladových alternativ a dokonalou znalost prostředí, tedy i situace. Zdali si představoval pokus o zabití Churchilla coby soudní při, není jasné. Sám Tolkien v médiích moc často nevystupuje. Že se mu ale povedlo nevídaně zmapovat jedno otřesné historické období planety, o tom není pochyb.

K Ladislavu Fuksovi ještě jednu poznámku. Jak jeho novela Spalovač mrtvol končí začátkem, tedy ideou u plynových komorách, vysokých komínech, kde mohou hořet stovky a tisíce těl, jsou Rozkazy z Berlína jeho následovníkem. Závěrečná kapitola, přes všechnu zdůrazněnou detektivní linii, je úctyhodnou psychologickou sondou dvou zdánlivě dílčích postav: Hitlera a Heydricha. Ten, vzhledem k nesplnění rozkazu, připraven zemřít, přichází za svým vůdcem pro smrt. Hitler, navzdory zlobě a možné prohře, mává rukou, nabízí čaj a naznačuje, že nyní je čas na konečné řešení. Kterému pochopitelně v cestě nesmí stát nikdo a nic. A pokud, měli by se, smíme-li neotřele zacitovat samotného autora, obávat, že skončí přivázaní k betonové podlaze na ústředí gestapa.

Vážná kniha s pozadím zločinu, která si zaslouží vaši pozornost.

Recenze: Rozkazy z Berlína zní jasně: zabít Churchilla!

Kukatko.cz, 30. listopadu 2016, autorka: Kristina Doubravová

Simon Tolkien má se svým dědečkem společné jen jméno a to, že v jeho knihách bojuje dobro se zlem. Hobity a elfy byste hledali marně. Přesvědčit se o tom můžete v nejnovějším Tolkienově románu Rozkazy z Berlína z nakladatelství Zlín.

Kulisami celého příběhu je Londýn a každodenní nálety na něj. Druhá světová válka teprve roztáčí své nemilosrdné soukolí. Simon Tolkien vypráví fiktivní příběh, který se stejně dobře mohl stát.

Právě během jednoho z náletů je Ava svědkem smrti svého otce. Ten nezahyne vinou německé bomby ale rukou vraha. Rozbíhá se vyšetřování. Právě kriminalistická zápletka je jednou z linek, kterou v knize sledujeme. V té druhé je hlavní aktérkou sama Ava. Ta vlivem okolností rekapituluje svůj život ovlivněný nešťastným manželstvím a vztahem s poněkud uzavřeným a panovačným otcem.Příběh není obyčejnou válečnou detektivkou. Na pozadí všech událostí je dobře rozehraná špionážní hra, která má vyústit v atentát na Churchilla. Poměrně brzy se dozvídáme, kdo je vrah a zároveň zrádce v řadách tajných služeb. Mezitím je neprávem zadržen Avin manžel a obviněn z vraždy.

Detektiv Trave v pátrání odhaluje motiv skutečného vraha. Nenávist, která, jak už to u britské krimi bývá, hnije v duši pachatele pěknou řádku let.

Ava je jedinou postavou, se kterou dostaneme šanci se jakkoli sžít. Ostatní postavy mají skvěle našlápnuto, ale zůstávají beznadějně ploché. Dokonce i detektiv Trave by mohl být charismatickým hrdinou, ale zůstává předvídatelný a bez emocí.

Úvodní část knihy je poněkud rozvláčná a zbytečná. Odhodit tuhle kotvu, zůstalo by čtivé a dynamické vyprávění s přiměřeně vygradovaným dějem.  Závěr knihy je bohatý na akci a nechybí ani napínavé finále.

Tíživou přítomnost nepřátelských náletů a bombardování zaznamenáme, ale nijak intenzivně ji nepocítíme. Autor tuhle okolnost nutně potřebuje právě pro rozehrání špionážní zápletky. Hrdé město se svými obyvateli tvrdě zkoušenými každodenními nálety zůstává vzdálené a neobjevené. Válka je tam jaksi navíc.

Simon Tolkien má spisovatelskou DNA a vyprávění v krvi. Jeho kniha je profesně na vysoké úrovni. Chybí ji však hlubší emoce a nemá ani hrdinu, který by je vyvolával.  Detektivní zápletka není nijak složitá. Díky tomu se neztrácíme v chystaném spiknutí.

Ve výsledku jde o zajímavou detektivku, kterou snadno přečtete, i když vám pravděpodobně nějak výrazně spaní nenaruší. Nemohu se zkrátka zbavit dojmu, že na to autor měl,ale nedopadlo to.

RECENZE: Rozkazy z Berlína

Hlava plná knih, 20. října 2016

Přečetl jsem: Simon Tolkien – Rozkazy z Berlína

Poslepu.cz, 14. října 2016

Bitva o Británii, vylodění v Normandii, boje v Tichomoří… Už jako kluk jsem hltal válečnou literaturu všeho druhu a Tolkienovy Rozkazy z Berlína jsem si proto nemohl nechat ujít.

Rozkazy z Berlína jsou strhující thriller z období druhé světové války se odehrává v roce 1940. Po pádu Francie je Londýn dnem i nocí bombardován německými vzdušnými silami a dvojitý agent zavrtaný v samém srdci britské tajné služby MI6 dostává rozkaz z Berlína, aby zavraždil Winstona Churchilla a tím zvrátil průběh války. Hitler věří, že po odstranění Churchilla Anglie uzavře s Německem mír.

Děj knihy nás přesouvá do Londýna roku 1940, noc co noc sužovaného nálety německé Luftwaffe. Obrázek bombardované britské metropole je podán velmi sugestivně. Cítíte chlad, bloudíte v mlze, slyšíte bombardéry někde v oblacích, palbu protiletadlových děl i pískání padajících bomb. Ruiny domů, život v protiletadlových krytech, bombardování, strach a panika mezi obyvateli Londýna. To vše je popsáno velmi autenticky a autor čtenáře do slova a do písmene vtahuje do příběhu, jehož jádrem je osobní tragédie člověka, na jehož psychice se podepsala předchozí válka.

Alberta Morrisona, bohatého vdovce a bývalého šéfa MI6, někdo shodí přes zábradlí před jeho londýnským bytem. Dopadne mrtvý přímo k nohám své dcery Avy, která však ve tmě nedokáže rozeznat prchajícího útočníka. Na místo činu jsou vysláni dva detektivové Scotland Yardu, inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Quaid je přesvědčen, že jde o jasný případ domácí rozepře, ale Trave si není tak jistý. V kapse mrtvého se najde lístek se záhadným textem a od Morrisonovy dcery se dozvídá o podivném vzkazu, který jejího otce rozrušil. Pouze detektiv Trave a dcera zavražděného mohou celý oříšek rozlousknout a zmařit chystané spiknutí, jenže čas neúprosně běží a všechny okolnosti hrají proti nim…

V Rozkazech z Berlína čtenář dostává kvalitní špionážně-kriminální román, zasazený do detailně vykreslené atmosféry válečného Londýna. Kniha je napsána čistě, nenajdeme v ní žádné „zbytečnosti“, které by čtení komplikovaly či znepříjemňovaly, To vše je podpořeno precizním překladem do češtiny. Jen odpověď na otázku, zda byl atentát na Winstona Churchila úspěšný, známe už dopředu.

Doporučuji k přečtení milovníkům detektivek či těm, kdo mají rádi fiktivní příběhy, situované do prostředí druhé světové války.

BOMBARDOVÁNÍ LONDÝNA, CO ZALEZE POD KŮŽI

Lenikrsova.cz, 13. října 2016

„Hitler pokývl hlavou, Heydrich napřáhl pravou paži k pozdravu a otočil se k odchodu […], ohlédl se na vůdce, který se rozvaloval na židli s čepicí naraženou přes oči a nohama nataženýma před sebou. […] Nestranný pozorovatel by se vysmál představě, že tohle je nejmocnější muž Evropy, muž, který drží v rukou osud národů.“

A přece. Touha po moci, politika a války si už nesčetněkrát zahrály s úsudkem lidstva tak, že došlo k nejednomu překvapení nad zvráceností a nepředvídatelností lidského charakteru.Rozkazy z Berlína Simona Tolkiena, vnuka slavného J.R.R. Tolkiena, jsou přesně o tom a zároveň o troše víc.

Píše se rok 1940 a Evropa ještě vůbec netuší, co za válku se na ni chystá. Francie padla do rukou Němců, další na řadě má být Anglie, která se ale nenechá uzmout jen tak lehce. A to i přes každodenní bombardování jejího hlavního města. Vše z londýnské Downing Street 10 pozorně s doutníkem v koutku pozoruje majestátný Winston Churchill a v úzké spolupráci s britskou tajnou službou plánuje další kroky válečného tažení během Blitzu. Jenže mu uniká, že ve vlastních řadách se pohybuje německý agent, přímo naverbovaný a informovaný Heydrichem. Závod s časem a prohnaností nasazeného špióna začíná…

ROZKAZY Z BERLÍNA PŘELOŽIL NĚKDO, KDO MÁ ČEŠTINU MOC RÁD

Konkrétně to je překladatelka Irena Steinerová. Od prvního řádku dostanete pocit, že jste spadly do lingvistické peřinky, která vás příjemně zabalí, vy se v ní zachumláte, a do konce knížky nepustí. A hlavně vy sami se jí prostě od-mí-tá-te pustit. Dlouho jsem podobně příjemný zážitek z překladu neměla a čtení další knížky si na chvilku odpustím. Už jen proto, že nikdo takový určitě jen tak za dalším rohem nebude…

DETEKTIVKA BOŘÍ PÁR DETEKTIVNÍCH POSTUPŮ

Brutální je v knížce 1 ( slovy: jedna) scéna. Jinak se rozlučte s typicky severskými rituálními vraždami, usekanýma hlavama a končetinama poskládanýma do rozličných obrazců. Agenti v téhle knížce jednají jako praví angličtí gentlemani v rukavičkách a s vesměs ocelovými nervy. Narozdíl od anglických detektivek ale velice záhy víte, kdo je vrah. Částečně to odtušíte z popisu postav – Tolkien bohužel v charakterech plní některá klišé, ale dá se to vydržet, věřte mi. A docela rádi mu to odpustíte. Jen si zvykněte na to, že na vás identitu vraha (a ne, není to zahradník!) autor vypustí na plnou pusu stejně nečekaně, jako když německá letadla bombardují Londýn…

BOMBARDOVÁNÍ LONDÝNA, CO ZALEZE POD KŮŽI

Kdysi mnou na tohle téma hodně zarezonovala Na západní frontě klid, z které mám některé výjevy doteď vryté do paměti. S Rozkazy to je podobné. Londýn je v nich další postava v knížce a zatímco o Berlínu se dozvíte minimum, obrázek o bombardováním zdevastované britské metropoli dostanete z lidské perspektivy a emocí až nepříjemně přesný. Bomby, protiletadlová děla, panika, útěky do krytů, život lidí bez přístřeší v podzemce. A tak dále.

BUDE VÁS TO BAVIT ČÍST, SLIBUJU

Na druhou stranu, v knížce je spousta klišé, po odhalení vraha jí trochu spadne řetěz a  jen těžko ho nahazuje, protože konec je rychlý stejně jako Blitz, ale pokud se chcete chvilku bát o sympatické hrdiny a sledovat, jestli MI5 špióna ve vlastních řadách odhalí včas, neváhejte a přečtěte si Rozkazy z Berlína. Je to takový malý poklad z války, který jako by někdo vytáhl ze sutin mezi všemi krvavými a brutálními detektivkami, které v poslední době vycházejí.

V sázce je příliš mnoho

Neoluxor.cz, 13. října 2016, autorka: Helena Herynková

Září 1940. Ve světě zuří válka, Německo chystá útok na Anglii a snad i atentát na Churchilla. Život se však válečnou vřavou nezastavil, vrahům válka nebrání v páchání zločinů a policejní inspektor Trave se musí začerstva vydat po jejich stopě.

Válka je v plném proudu a Hitler s Heydrichem vymýšlejí plán na porobení Anglie, ať už zbraní nebo dohodou. V Londýně však mezitím nadále plynou životy obyčejných lidí, samozřejmě každodenně zasažené válečnými událostmi.

Stejně žije asistent policejního inspektora Trave, i pod trvalou hrozbou bombardování pátrá po zločincích. Ani ve válce totiž zločin nespí, pro kriminální živly představuje jedinečnou příležitost, která se už nemusí opakovat. Během bombardování a jiných nebezpečí se snadno schová krádež, svist nože i výstřel z pistole. Inspektor Trave se ale nenechá jen tak ošálit. Pátrání po zlotřilcích v londýnských ulicích se sice nemusí jevit jako úplně smysluplné a důležité, když na frontě umírají tisíce lidí, ale Trave se i přesto houževnatě vrhá do dalších úkolů.

Nejnovější vražda bude pořádný oříšek. Albert Morrison byl možná jen potrhlý stařík, který odmítal utíkat před bombami do krytu, ale rozhodně si nezasloužil, aby jej někdo shodil ze schodů ve druhém patře. A jeho krásná dcera Ava si zase nezasloužila, aby jí mrtvé otcovo tělo dopadlo k nohám. Zločin, který vypadá jako loupežná vražda či hamižný boj o dědictví, může být nakonec spiknutím mnohem většího rozsahu. Kdo napsal tajemný vzkaz a co znamená naškrábané jméno? Co skrývá Albertův krajně podezřelý zeť? A opravdu mohl být potrhlý profesor se spoustou knih a strachem z krytů špičkovým agentem MI5? Trave nelení a vrhá se po stopách. A vy můžete s ním, v britském thrilleru Rozkazy z Berlína.

Simon Tolkien, vnuk slavného autora Pána prstenů, napsal příběh, do něhož se sice budete hůře nořit, ale následně v něm uvíznete jako v rozbahněné ulici válečného Londýna. Bombardované město je vykresleno tak sugestivně, že si rázem připadáte, jako byste byli s inspektorem Travem na místě činu. Velmi poutavé a současně neskutečně děsivé jsou i popisy strategických setkání říšských vládních špiček v Hitlerově sídle. Čtenáři běhá mráz po zádech, když se Hitler s Heydrichem procházejí v panenské alpské přírodě a přitom osnují plán na ovládnutí světa.

Hlavního hrdinu, inspektora Trava, si bezmezně zamilujete ve chvíli, kdy se po vraždě ujme vyšetřování. Jeho nadřízenému se jeho snahy sice moc nelíbí, rád by rychle někoho usvědčil – když kolem zuří válka, není času nazbyt. Trave si však stojí za svým a tím se stává pravým rytířem v lesklé zbroji pro Avu, ale i čtenáře.

Rozkazy z Berlína přináší nový pohled na dějiny, o nichž se mnoho píše, ale spoustu tajemství zůstává stále neodhalených. Milovníky dobrého vyprávění, konspiračních teorií a válečných dramat potěší nejen sympatičtí hrdinové, ale také lákavé prostředí britské rozvědky a dvojitých agentů. Rozkazy z Berlína jsou thrillerem, který se klidně mohl stát.

Hodnocení: 95 %

Tolkienův vnuk přichází s Rozkazy z Berlína

Spetlikova.blog.idnes.cz, 12. října 2016

V dnešní době je zřejmě jen málo těch, kdo by neznali nebo alespoň někdy neslyšeli o fiktivním světě J. R. R. Tolkiena, autora nesmrtelné trilogie Pán prstenů či Hobita.

Jeho StředozemRoklinka s elfy, skřítci, hobiti, čarodějové či skřeti zvlášť ve filmovém zpracování výše uvedených autorových děl nadchli děti, dospívající i dospělé.

Simon Tolkien převzal spisovatelské otěže po svém dědečkovi. A nutno říct, že je svírá dosti pevně, snad téměř stejně jistě jako jeho předek. Rozkazy z Berlína je název již třetí Simonovy knihy ze série, jejíž hlavní postavou je inspektore Trave. Čeští čtenáři si však mohou právě tuto knihu přečíst jako první, jelikož ostatní zatím přeloženy nebyly. Jak název napovídá, Simon se oproti dědečkovi nezabývá žánrem fantasy, ale vymýšlí skvěle propracované thrillery odehrávající se na pozadí reálných dějin z období druhé světové války.

Mladý, inteligentní inspektor Trave, utlačovaný svým nabubřelým nadřízeným šéfinspektorem Quaidem, je velmi sympatickou hlavní postavou příběhu. Snaží se nedat jen na první dojem, ale nahlížet pod povrch věcí i do minulosti podezřelých osob a veskrze důkladně zkoumat veškeré důkazy i možné teorie. Před honbou za pravdou ho nezastraší ani hrozba převelení ani zamčené dveře vysokého vládního úředníka. Když zjistí, že cenou za pozdní příchod by mohla být hlava samotného Churchilla, neváhá riskovat i svůj život...

Londýn versus Berlín, Churchill versus HitlerSeaforth spolu s Heydrichem versus starý vlastenec Thorn, inspektor Trave a krásná, inteligentní, ale doposud nešťastná, špatně provdaná Ava... Bombardovaný Londýn a všudypřítomný strach lidí skrývajících se ve veřejných, ale i soukromých krytech, které jsou stejně nebezpečné jako jejich válkou zkoušené příbytky, špioni, dvojití agenti, válečné vdovy a sirotci, ale i každodenní život obyčejných lidí s jejich běžnými problémy.

Jádrem tohoto příběhu je ale osobní tragédie jednoho jediného člověka, kterého nesmírně poznamenala předchozí velká válka. A to nikoli fyzicky. Je zcela zdravý, mladý, oplývá krásou a je velmi úspěšným mužem, pochmurné době navzdory. Na kariérním žebříčku stoupá nesmírnou rychlostí. Přesto však zůstává nešťastný. Až do chvíle, kdy „dostává zelenou“... Kdo je oním neznámým, co ho trápí, ale především - co chystá?

Rozkazy z Berlína jsou jedním z 15 hitů podzimní sezóny, jež vyjdou na Velký knižní čtvrtek, který tentokrát připadá na datum 13. 10. 2016, tedy na zítra. Napínavá fikce odehrávající se na pozadí reálných historických událostí spolu s reálnými postavami našich dějin mě doslova okouzlila. Kniha se velmi dobře čte, obsahuje mnoho zajímavých postav a osudů, je velmi propracovaná, skvělé popisy vytváří neuvěřitelnou atmosféru tehdejších černých nocí prázdného Londýna, jež rušil jen nepříjemný, kvílivý zvuk sirén. Autor jasně ukazuje, že jako bývalý advokát je precizní, neopomíjí skutečnosti, jež by mohly mít na věci vliv, umí se skvěle a výstižně vyjadřovat a nejspíš se mu povedlo zdědit talent, protože takto podle mě mají být příběhy vypravovány - svižně, lehce, napínavě, přirozeně, barvitě.

Simon Tolkien – Rozkazy z Berlína

Schefikuvblog.eu, 12. října 2016

Velký Knižní čtvrtek přináší již řadu let výběr toho nejlepšího čtení, které si pro nás nakladatelé přichystali. A ani letošní podzim nebude žádnou výjimkou, ba právě naopak. Mezi hvězdami domácí a zahraniční literatury se však tentokrát skví jedno legendární jméno – Tolkien. Tentokrát se však nejedná o velmistra žánru fantasy J. R. R. Tolkiena, nýbrž o jeho vnuka  Simona. A právě na Velký knižní čtvrtek nám Kniha Zlín přináší jeho Rozkazy z Berlína.

Už podle názvu někteří možná tuší, že fantastika a staré báje a pověsti zůstanou tentokrát zcela stranou. Simon se oproti svému dědečkovi vydává do tvrdé reality druhé světové války. Zde rozehrává zajímavý příběh, který na první pohled není lehké zařadit. Objevují  se zde prvky klasické detektivky a stejně tak špionážního thrilleru. To vše v kulisách Londýna neustále sužovaného nálety nacistického letectva.

Samotný děj nás zavádí na podzim roku 1940. Hitler již zabral skoro celou pevninskou Evropu a v cestě mu stojí už jen SSSR v čele se Stalinem na východě a Velká Británie s Churchillem na západě. Ještě než se ale německá vojska vydají na východ potřebuje Hitler uzavřít mír s Anglií, to však díky Churchillovi není moc reálné. A tak společně se svým pobočníkem Reinhardem Haydrichem osnovají v Hitlerově sídle v Berghofu plán, jak se tohoto anglického buldoka zbavit. K tomu by navíc mohl perfektně posloužit dvojitý agent, který operuje v samotném srdci britské tajné služby…

Mezitím v Londýně umírá bývalý šéf MI6 Albert Morrison. Někdo ho shodí přes zábradlí před jeho bytem, kde dopadá mrtvý přímo k nohám své dcery Avy. Do vyšetřování se pouští inspektor Quaid a mladý detektiv konstábl Trave. Zatímco Quaid je přesvědčen že za vším stojí Avin manžel, Trave si tím tak jistý není. V kapse mrtvého nalezne lístek ze záhadným textem, který nedává smysl. Je možné že Morrisonova smrt nějak souvisí s jeho bývalou prací?

Stejně jako Tolkienův věhlasný příbuzný, i Simon ve svém románu vsadil především na boj dobra a zla. I když samozřejmě ve zcela jiné formě, na rozdíl od svého dědečka stojí nohama pevně na zemi a předkládá tak čtenářům obraz válečného Londýna. Ten je mimochodem také jedním z největších lákadel tohoto příběhu. Autor totiž zbytečně nic nepřehrává, přesto se mu podařilo perfektně zachytit tísnivou atmosféru, která sžírá tamní obyvatele.

Vedle toho samozřejmě staví i na samotných postavách a jejich psychologii. Na rozdíl od běžné detektivní produkce, ve které v současné době vládne krev a násilí, se jim Tolkien vcelku dobře vyhýbá a spíše se snaží zaměřit na důvody jejich konání. Ostatně sám pracoval jako právník a obhájce, což je v mnoha ohledech poznat. Zbytečně nefabuluje a vede čtenáře pevně za svým cílem.

K tomu mu bezpochyby napomáhá i relativně přímočarý děj a dobrá čitelnost postav. Díky tomu však nemůžeme v Tolkienově knize čekat příliš mnoho překvapení a zvratů. Ostatně i totožnost vraha bývalého šéfa MI5 nám autor prozrazuje relativně brzy. A tak zatímco v běžném krimi románu, hledáme vraha až do samotného závěru v Rozkazech z Berlína sledujeme spíše hru kočky s myší, kdy se jednotlivý protagonisté snaží dostat tomu druhému na kobylku.

V Rozkazech z Berlína dostáváme zajímavý špionážní thriller s kriminální zápletkou, který má rozhodně co nabídnout. Nebudou mu sice patřit nejvyšší příčky v rámci žánru, Tolkienově jméně však rozhodně ostudu nedělá. Navíc se jedná o příjemné oživení v záplavě klasických severských detektivek a psycho thrillerů, které v současné době vládnou žebříčkům.

Recenze: Simon Tolkien – Rozkazy z Berlína

Severskekrimi.cz, 11. října 2016

Simon Tolkien je vnukem slavného J. R. R. Tolkiena, tvůrce Pána prstenů. V civilním životě se věnuje trestnímu právu a jeho racionální stránka se promítá i do autorových románů – upozorňuje, že na dědečkovy tolik oblíbené hobity a elfy čtenář v jeho díle nenarazí. Boj se zlem však na stránkách románů Tolkien svádí stejně urputně, jako jeho předek – jen tedy stojí nohama pevně na zemi a drží se reality.

Píše se rok 1940, Francie padla a Londýn se stává terčem německých bomb. Ve zdevastovaném srdci Anglie nezbývá prostor pro řešení podivných událostí, které s válkou zjevně nesouvisí a země je vzhůru nohama. Hitler je přesvědčen, že Winston Churchill je jedinou překážkou k uzavření míru s Anglií, proto jeden z dvojitých agentů služby MI6 dostává z Berlína rozkaz k Churchillovu odstranění.

Dcera bohatého exšéfa tajné služby MI6 Ava se stává svědkem vraždy svého otce. Pod rouškou noci však jen matně zahlédne dvě zápasící postavy a vzápětí Albert Morrison padá přes zábradlí před svým bytem. Nebýt Aviny přítomnosti, možná by celý případ vypadal jako sebevražda, nyní se však policie pouští do pátrání po tajemné neznámém, který připravil Alberta Morrisona o život.

Vražda bývalého šéfa MI6 se stává případem pro mladého detektiva Travea a inspektora Quaida, detektivy ze Scotland Yardu. Přestože se Quaid věnuje svému řemeslu déle, na místě činu přehlídne drobné stopy a je rozhodnut případ uzavřít jako běžnou kauzu domácího násilí. Vzhledem k faktu, že zeť zavražděného Morrisona je velký podivín a jeho reakce na úmrtí svého tchána byla více než podezřelá, jeho teorie mu hraje do karet. Trave však o jeho závěru pochybuje a jeho pochybnosti se zhmotní nálezem podivného textu v kapse mrtvého. Přesto však s nálezem u Quaida nepochodí a odhalení vraha je tak jen na něm a Avě. A díky chystanému atentátu na Churchilla jim nezbývá moc času…

Rozkazy z Berlína jsou třetím dílem série o detektivu Traveovi. Na celém románu je znát Tolkienovo zaměstnání, jako zkušený advokát nenechává v knize místo pro pochybnosti a vyhýbá se nesouladu ve vyprávění. Chladný a strohý styl koresponduje s prostředím Londýna zataženého do války a zpřehledňuje děj. Nápad zasadit detektivní zápletku do válečné Anglie je nápadem skvělým, jelikož si málokdo dokáže představit, kolik hrdelních zločinů nebylo díky válce nikdy uspokojivě vyřešeno.

Klady a zápory knihy se v tomto případě dost prolínají. Pro čtenáře s omezenými znalostmi druhé světové války může být drobným mínusem právě děj knihy, stejně tak však ale i pro fanoušky historie – styl autora i průběh skutečných událostí nedávají moc prostor pro pochybnosti, jak celá akce dopadne.

Mezi plusy jednoznačně patří téma a motiv vraždy. Podání sice není takové, jak jsme zvyklí u jiných krimirománů, ale mezi všemi těmi šílenými maniaky s traumaty z dětství jsou Rozkazy z Berlína vítanou změnou. Přestože k dokonalému zážitku z četby je zapotřebí mít znalosti z druhé světové války, kniha určitě zaujme i válečné nenadšence.

Stejně tak omezený počet postav je v detektivce spíše záporem. Pouze Agatha Christie dokázala udržet konstantní napětí i při několika málo postavách, viz. Deset malých černoušků. V Rozkazech z Berlína je sice použita podobná strategie, nicméně s ne tak uspokojivým výsledkem. Charaktery jsou navíc nedostatečně rozpracované a jejich plytkost nedělá detektivce dobrou službu.

Rozkazy z Berlína

Holkamodrookata.blogspot.cz, 11. října 2016

 

Velký knižní čtvrtek je celostátní projekt, v rámci kterého bude na pultech knihkupectví v jeden den současně patnáct zbrusu nových titulů, výběru toho nejlepšího podzimního čtení. Letos tento den připadá na 13. října a jednou z vybraných knih budou i Rozkazy z Berlína.

Ale k samotnému příběhu. Ten nás zavádí do Londýna roku 1940. Proti sobě stojí dva válkou vyčerpané národy, v jejichž čele dva velikáni, Churchill a Hitler, přemýšlí, jak se tomu druhému dostat na kobylku. Hitler je přesvědčený, že pokud se mu podaří Churchilla odstranit, uzavře s Anglií mír a může v klidu zaútočit na Rusko. Řešení mu nabídne dvojitý tajný agent, který operuje v samotném srdci britské výzvědné služby. Jeho úmysly však odhalí bývalý šéf MI6 Albert Morrison a tak musí být odstraněn.

"Vytáhla klíč, odemkla a vešla do haly. Chvilku trvalo, než si zvykla na tmu. Někde nahoře se ozývaly hlasy - jeden tichý, téměř neslyšný a druhý rozzlobený, vystrašený a stále hlasitější. Ten druhý hlas poznávala - patřil jejímu otci.
"Ne, v žádném případě. Povídám, že ne!"
Ava se zastavila dole u schodiště s rukou na koncovém sloupku zábradlí, zaklonila hlavu a podívala se nahoru. Tam, kde předtím byla tma, se mezitím objevila trocha světla. Dopadalo na odpočívadlo o dvě patra výš - odpočívadlo před otcovým bytem. Dveře se musely otevřít, ale jejich zvuk zřejmě přehlušily otcovy výkřiky.
Teď rozeznávala jen dvě propletené postavy u zábradlí nahoře na schodišti. Kymácely se sem a tam a ona se pokoušela vykřiknout, zastavit to, co vidí. Hlas ji však zradil, nohy zkameněly a Ava zůstala stát jako přikovaná, s jednou nohou na podlaze a druhou na spodním schodu, zatímco ta menší postava chvilku vrávorala a pak se s nelidským výkřikem řítila tmou, postupně nabyla podoby jejího otce a s děsivým tupým žuchnutím jí přistála u nohou."

Přivolaný inspektor Quaid je s případem raz dva hotový a je rád, že si může připsat další vyřešenou vraždu. Jenže mladý konstábl Trave o závěrech svého nadřízeného pochybuje a společně s Morrisonovou dcerou Avou se pouští do nebezpečného pátrání po skutečném vrahovi.

Ze začátku jsem se bála, že půjde o nějaký politický román u kterého se ukoušu nudou. První stránky sice vypadaly jako z hodiny dějepisu, to se však velmi rychle změnilo, nudná politika ustoupila do pozadí a děj dostal podobu poutavé detektivky. Asi tak v polovině knížky je čtenáři odhalen pachatel a pak už jen bez dechu sledujete hru na kočku a myš, kterou vrah rozehrává s našimi hlavními hrdiny.

Apropo, hrdinové.... Velice mě potěšila čitelnost Tolkienových postav.  Postava Avy mi osobně byla hodně sympatická. Dospělá ženská, která se vdala jen proto, aby se odpoutala od svého otce. V manželství není šťastná, ale nemá odvahu to ukončit. Zdálo by se, že je to taková nanicovatá chudinka, opak je ale pravdou. V kritických situacích se chová rozhodně a přestože jí autor i v těchto chvilkách ponechal jistou nepatrnou dávku ženské bezbrannosti, zvládá vše na výbornou. Navíc jí skvěle sekunduje schopný konstábl Trave. Má sice se svou buldočí povahou neustálé rozepře s nadřízenými, ale nutno uznat, že v mnoha případech se mu jeho tvrdohlavost vyplácí.

Říká se, že jablko nepadá daleko od stromu. Spisovatelské jablíčko Simona Tolkiena (vnuka autora Pána prstenů), se  pravda zakutálelo trošičku dál, přesto dědečkovu stromu rozhodně ostudu neudělalo. Naprosto brilantně dokázal vykreslit atmosféru válečného Londýna. Padající bomby zvyšují dramatičnost příběhu a ztěžují našim hlavním hrdinům pátrání. Běžná pravidla neplatí a kvůli válce není nic jednoduché.

Kniha Rozkazy z Berlína určitě potěší všechny příznivce klasických detektivních příběhů. Jedná se sice o poslední díl trilogie, jejíž hlavním hrdinou je detektiv Trave, dějově však kniha spadá na začátek jeho kariéry. Pevně doufám, že Kniha Zlín vydá i zbývající dva díly. Určitě bych si je taky ráda přečetla.

Kdy knihu Rozkazy z Berlína rozhodně číst

 • milujete klasické detektivní příběhy

 • zajímáte se o zákulisí druhé světové války

 • máte rádi knihy o špionech

Kdy knihu Rozkazy z Berlína rozhodně nečíst

 • jste zarytý pacifista a válečné historky nemáte rádi

 • dáváte přednost příběhům ze současnosti

 • James Bond vám vždycky lezl na nervy

Rozkazy z Berlína

Medziknihami.sk, 6. října 2016

Simon Tolkien je vnukom J. R. R. Tolkiena a synom Christophera Tolkiena. Pracoval ako právnik a neskôr obhajca, vo svete literatúry sa stal známy ako autor trilógie o inšpektorovi Traveovi, pričom tretia časť pod názvom Rozkazy z Berlína vychádza na Veľký knižný štvrtok.

Dej sa začína v septembri 1940 na Berghofe pohľadom „blonďavej beštie“ Reinharda Heydricha na poradu o začínajúcej vojne nacistov s Anglickom. Hitler sa pokúša sústrediť na útok na Rusko a preto vojne s Anglickom nie je naklonený. Chce preto využiť tajného agenta v službách MI6 na zámerné skresľovanie informácií, aby Briti nedokázali odhadnúť reálnu situáciu. V prvom rade sa však má pokúsiť o zavraždenie Winstona Churchilla. V Anglicku zatiaľ Churchill javí záujem o agenta nasadeného v Nemecku. Rozohráva sa špionážna hra, výsledky ktorej dokážu reálne ovplyvniť inváziu na ostrovy za Lamanšským prielivom.

Rozkazy z Berlína nie je štandardná detektívka ani špionážny román, skôr sa nachádza na rozhraní. Vraha v románe čitateľovi odhalí autor pomerne skoro, Tolkien sa zameral skôr na motiváciu postáv, hľadá pôvod konverzie ku zlu a nenávisti. Viaceré postavy inklinujú k spravodlivosti, hoci musia nasilu potlačiť svoju pomstychtivosť voči ľuďom, ktorí im ukrivdili. Extrémne podmienky bombardovaného Londýna navyše preverujú už aj tak napnuté nervy všetkých zúčastnených.

„Jednou v létě roku 1916 vzala matka Travea na výlet do Brightonu. Stavěl si na pláži hrady z písku a cachtal se ve studeném příboji, ale srdcem byl jinde. Přes hukot vln k němu slabounce doléhalo dunění zbraní na druhé straně Kanálu a bez ptaní věděl, že ten hluk dělá válka; že je to tam, kde je táta. A teď byli zase zpátky na začátku – ta válka za ukončení válek udržela mír sotva dvacet let.“

Akčnú dejovú líniu odštartuje vražda bývalého šéfa tajnej služby, Alberta Morrisona. Vyšetrovania sa ujme dvojica detektívov, Quaid a Trave. Čoskoro aj obvinia zo zabitia Morrisonovho zaťa, viaceré nejasné otázky ale ostanú nezodpovedané a Trave sa púšťa do ďalšieho pátrania, hoci aj v rozpore s príkazom nadriadeného. Stopy ho privedú do prostredia MI6 a postupne odhaľuje sprisahanie s cieľom spáchať atentát na ministerského predsedu.

Krutý priebeh druhej svetovej vojny zanechal na ľuďoch hlboké jazvy. Otvorili sa tiež úplne nezahojené rany spôsobené prvou svetovou vojnou. Simon Tolkien je zručný rozprávač a v hodnoverných reáliách 40tych rokov 20. storočia sa pohybujú uveriteľné postavy. Obzvlášť sugestívne sú popisy situácie v Londýne počas bombardovania. V Rozkazoch z Berlína sa k čitateľom dostáva kvalitný špionážny román s kriminálnou zápletkou a vyvoláva mrazivý dojem ako inak sa mohli udalosti vyvinúť, ak by sa atentát na Winstona Churchilla vydaril.

Dotaz k produktu Rozkazy z Berlína

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Odkaz na články Rozkazy z Berlína

Dále doporučujeme

Náhradník

Náhradník

Rafinovaný psychologický thriller, který svou atmosférou evokuje Dívku ve vlaku.

Vražda na Hallandovi

Vražda na Hallandovi

Stárnoucí spisovatelku Bess probudí jednou ráno výstřel. Její partner leží na náměstíčku před jejich idylickým domovem mrtvý. Zbloudilá střela? Úkladná vražda? Přitom Bess na…

Index hrůzy

Index hrůzy

Jeho jméno je před běžným občanem pečlivě střeženo, v tajnůstkářských, uzavřených kruzích nejbohatších lidí světa je však doktor Alex Hoffmann legendou – vizionářským…

Hush baby

Hush baby

Vråkören je vilová čtvrť na pobřeží, na půl cesty mezi Borgå a Helsinkami. O mnoho let později se sem Robin, dětská psycholožka, vrací, aby ochránila svou matku Henriku před šikanou…

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily