Průzkumníci | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Zůstaň se mnou
 • Pražské jaro
 • Řeky
 • Agent orbulátoru
 • Skleněný pokoj

Průzkumníci (Falzifikátoři #2)

Cena:
339 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-155-6
Překlad:
Alan Beguivin
Datum vydání:
05. 05. 2014
Počet stran / vazba:
379/vázaná
3.90 / 381

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 209 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize

Popis: Průzkumníci

Sliv, zvláštní agent KFR, se snaží zjistit, pro koho pracuje a proč. S jistotou ví jen to, že „Konsorcium pro falšování reality“ je tajná mezinárodní organizace, která se snaží ovlivňovat lidské dějiny, a jejíž existencí závažně otřásl jistý den – 11. září 2001. Sledujeme příběh Youssefa, rozpolceného mezi svou vírou a přátelství, Magy, mladé moderní ženy, kterou sňatek uvrhne do rodiny fundamentalistů, Leny, jejíž profesní rivalita se Slivem možná skrývá pocity jiného řádu. Děj se točí kolem zbraní hromadného ničení, které se samotnému autorovi vyjevily jako falzifikace století. Autor zde ventiluje svou frustraci z USA, „které poučují celý svět a samy nejsou schopné uspořádat řádné volby”. Průzkumníci volně navazují na román Falzifikátoři.

Úryvek: Průzkumníci

Recenze: Průzkumníci

Konspirace, nebo prostá paranoia?, Antoine Bello: Průzkumníci

Fantasya.cz, 2. července 2014, autor: Petr Čapek

Když na podzim loňského roku vyšla kniha Falzifikátoři, získali všichni konspirátoři skvělý vánoční dárek a také trochu toho zamyšlení. Právě teď se Slive Dartunghuver vrací v přímém pokračování této skvělé knihy, aby získal odpovědi na otázky, které ho již dlouho tíží, a dal nadšeným čtenářům další pořádnou dávku falzifikace a konspiračních teorií.

Kniha Zlín tak tímto kouskem navazuje na Bellovu první česky vydanou knihu Falzifikátoři. Tento francouzský autor žijící v New Yorku na sebe upozornil především tímto dvojrománem, za který získal několik cen a uznání. Mezi nimi je i například francouzská cena France Culture/Télérama, což může být pro někoho jistým příslibem již před samotným čtením.

V Průzkumnících již Slive Dartunghuver rozhodně není ten naivní mladík, jako když před lety nastupoval do KFR (Konsorcium pro falšování reality). V současné době je úspěšným agentem 3. třídy a patří k nejlepší elitě celé organizace. Kvůli pracovnímu vytížení tak otázky plánů a směřování organizace, které se mu před pár lety zdály jako zásadní, najednou odsouvá na druhou kolej.

Alespoň do osudného data 11. září 2001. Al-Káida právě napadla Spojené státy a poslala civilní letadla na věže WTC. Je možné, že je v této události nějak zapleteno i KFR? Vždyť už několikrát se ukázalo, že tato organizace hýbe dějinami. Navíc stojí i za stvořením samotné Al-Káidy a kultu bin Ládina. Co když má Konsorcium na svědomí i útoky z 11. září? Je to vůbec možné? Ale proč by to dělalo?

Antoine Bello v pěti bodech

 1. Francouzský autor žijící v New Yorku.
 2. Od roku 1996 vydal sbírku povídek a čtyři romány.
 3. Získal několik literárních ocenění.
 4. Falzifikátoři jsou první jeho česky vydanou knihou.
 5. V roce 2009 mu byla za román Průzkumníci udělena cena France Culture/Télérama.

Antoine Bello znovu dokázal, že konspirační teorie jsou opravdu jeho doména. Po Falzifikátorech, kteří se primárně zaměřovali na fungování KFR a méně významné falzifikace, se v pokračování Bello nechává naplno unést svou bujnou fantazií. Po krátkém zopakování událostí z prvního dílu nás autor rovnou hází do akce a Sliva opět čekají nelehké úkoly. Autor se tentokrát zaměřuje na všeobecně známé problémy, jako je například právě 11. září nebo válka v Iráku.

A právě v oněch falzifikacích tkví stejně jako u předchozího dílu největší síla knihy. Autor se v nich opravdu vyžívá a dokazuje, že by se sám v takovéto organizaci bez problému uživil. Oproti prvnímu dílu navíc přibylo na akčnosti – ono se není ani co divit, když Slive už má něco za sebou, a tak nemusí procházet výcvikem. Oproti tomu na něj čekají opravdu zapeklité úkoly, při kterých občas přemýšlíte, kam na to ten autor vůbec chodí.

Ať už jste fanoušci konspiračních teorií, či nikoli, v Průzkumnících naleznete vše, co by měla dobrá kniha obsahovat. Strhující děj, sympatické postavy a i na překvapivé rozuzlení dojde – co víc si přát? Kdo četl Falzifikátory, je pro něj i tato kniha jasnou volbou, protože bez ní není příběh úplný. Ostatním čtenářům doporučuji začít popořadě, aby se neochudili o události z prvního dílu. A to by byla rozhodně škoda.

Jak dopadl průzkum Průzkumníků?

Kosmas.cz, 18. června 2014, autor: Václav Vlk

Patřím k té, troufám si říct, většině čtenářů, kteří po Průzkumnících sáhli poté, co přečetli jejich předchůdce, Falzifikátory. Nápad, že existuje něco jako Konsorcium pro falšování reality, je jednoduše okouzlující. Nešel bych sice tak daleko jako jedna moje kamarádka, která mi napsala: „Už vím, co bych chtěla dělat.“ V prvním díle této (zatím?) dvoudílné série se autorovi podařilo zaujmout čtenáře poměrně svižným dějem. Ovšem už ve Falzifikátorech někdy podle mého názoru začínalo platit to známé, že méně by bylo někdy více, míním, že jisté zkrácení by i jim možná, zvlášť v poslední třetině prospělo.

Ani ten, pro kterého budou Průzkumníci prvním setkání s KFR, Slivem a jeho kolegy, nepřijde zkrátka. Autor v úvodu děj předchozího dílu v umné zkratce zopakuje. Až si jeden říká, proč se „trápil“ čtením kompletní verze.

Hlavní hrdina vystoupal v kariérním žebříčku KFR a autor neopomene nejednou ukázat, že u KFR zdroje prostě jsou. Slive cestuje po světě, jak se mu zlíbí, v kapse má zřejmě i doklady na různá jména. Nemohu si pomoci, ale nějak to celé přestává být tak úplně uvěřitelné.

Co však autorovi vytýkám, je přílišná jednostrunnost jeho kritiky americké politiky ve vztahu k válce v Iráku. Slive nenechá na Bushovi nit suchou. Připomnělo mi to občasné rýpnutí Jiřího Kratochvila do Václava Klause. V Průzkumnících však nejde o občasné rýpnutí. Přijde mi, že značná, tedy určitě neúměrná část, je okatě protibushovská. Tyhle tirády mi věru přišly nemístné. Autor se nechal příliš unést a tím knize dost uškodil.

K překladu, nakolik jako neznalý francouzštiny mohu posoudit, nemám připomínky. Technické zpracování e-knihy, alespoň tedy ve formátu MOBI, je výborné.

Je-li kritériem úspěchu knihy u čtenáře to, zda ji doporučí svým kamarádům a známým, o nichž ví, že jsou takříkajíc na podobné vlně, vycházejí mi Průzkumníci dost rozpačitě. Sáhněte po Falzifikátorech, ale s Průzkumníky raději opatrně.

Průzkumníci - recenze

Pigula.blog.respekt.ihned.cz, 16. června 2014, autor: Topi Pigula

Věříte-li, že tento svět řídí tajná organizace, tak v knize Antoine Bella získáte pro svou teorii mnoho podpůrných argumentů.

Komunisté, kryptokomunisté, zednáři, sionisté, židobolševici, elitáři z Bilderberg Group … kdo ještě podle nejrůznějších teorií ovládá svět? Antoine Bello to ví a hlavní hrdina jeho Průzkumníků, agent Konsorcia pro falšování reality jménem Sliv Dartughuver, se to snaží vypátrat. Ví, že ve falšování historie má prsty jeho zaměstnavatel, jenže otázkou je, kdo sedí ve vedení. Kdo tvoří výbor určující, jak zbytek světa bude vnímat dějiny a podle nich odvozovat současnost? Pokud máte rádi rychlý střih ve stylu hudebních klipů, jste na správném místě. Na 379 stranách se propracujete od Usámy bin Ládina, zbraní hromadného ničení, přes Island až k Východnímu Timoru a OSN. Pokud vám nevadí, že akce jsou bez krve, jste tu správně. Mimochodem i Al Kajdu založilo Konsorcium, jenže se akce poněkud vymkla z ruky. Konsorcium tehdy, eufemisticky řečeno, poněkud podcenila analytické schopnosti americké CIA. Sliv správně odhaduje, že v čele organizace jsou zastoupena obě pohlaví, různé rasy i náboženství. Ovšem chybička se vloudí a hlavní hrdina se při zpracování jednoho ze spisů majícího pozměnit minulost dopustí chyby a při pokusu o nápravu se zamotá do sítě lží. Navíc s hrůzou zjišťuje, že Konsorcium je schopné v případě nutnosti i vraždit. V tomto bodě jde o poněkud chabou konstrukci ze strany autora, který hrubě podceňuje čtenáře. I v realitě, tedy té skutečné, naší, světské, a nikoli literární, se v touze po moci vraždí. Nemusí jít jen o extrémní příklady Rudých Khmérů, Hitlera či Stalina. Stačí vzpomenout našince Gottwalda a „jeho“ Slánského či Horákovou nebo neustále se rozpínajícího Putina (jenž mimochodem zvládá výklad minulosti tak bravurně, jako by mu podklady připravovalo Bellovo Konsorcium) a poloniem otráveného bývalého kolegu z KGB Litviněnka. Jak v reálu, tak v knihách je vražda v boji o moc tak samozřejmou součástí příběhu, že Slivův údiv zní poněkud nevěrohodně. Bello v knize používá ve hře skutečné postavy (Saddám Husajn, George Bush) i skutečné události v jejich pravdivé verzi. Mimo jiné připomíná impeachment v případě Moniky Lewinské a Billa Clintona, respektive jeho lhaní pod přísahou. Jen pro připomenutí, šlo o orální sex se stážistkou, jenž si americký prezident dopřál během vykonávání svého úřadu. To dává Bellově fikci image věrohodnosti. Příběh rozhodně není literaturou faktu, ale znáte to... na každém šprochu pravdy trochu. A ten, do chce uvěřit, věří.

Příběh sám o sobě je poměrně složitý, s řadou vedlejších postav a nepozorný čtenář se v něm snadno ztratí. Na druhou stranu má spád a nutí k zamyšlení. Bello naznačuje, že minulost neproběhla v podobě, kterou známe a ne vše, co se nám předkládá k uvěření, je realitou. „Realita potřebuje někdy vést,“ říká v závěru příběhu hlavní hrdina. Vyplatí se počkat si na konec. Jeho prozrazení by se rovnalo zpronevěření se principům správného recenzenta, ale snad lze naznačit, že nejde o pouhé vypátrání šéfů vlastní organizace. Bello umí udržet pozornost až do posledních řádků a v drobné výhodě je čtenář, jenž četl Falsifikátory, knihu, na kterou Průzkumníci volně navazují. Přece jen bude už ze začátku tušit, „která bije“.

Milé je závěrečné poděkování anonymním přispěvatelům na wikipedii, „oněm vítězným spiklencům lidského ducha“. Je vidět, že i autor beletrie bere wikipedii vážně.

Recenze: Průzkumníci (Antoine Bello)

Eknihyzdarma.cz, 3. června 2014, autorka: Veronika Fenclová

Musím říct, že tahle kniha ve mně vyvolala spoustu pocitů, přes „Ježiš marja, no co to je?!“ až po „Pane bože, vždyť je to vlastně skvělé!!!“. Uznávám, že ze začátku jsem si říkala, jak někdo něco podobného mohl napsat, že tohle přeci inteligentní člověk nesmí a nemůže myslet vážně. Ale celá tato kniha je tak skvěle napsaná, že jsem ji dala šanci a ne jen proto, že vás vtáhne do děje, i když o to vlastně vůbec nemáte zájem, ale hlavně proto, že jsem chtěla dát autorovi šanci a pochopit ho. A tak se stalo, že jsem se i já, jako hlavní hrdina, stala členem tajné organizace KFR. Stejně jako on jsem toužila zjistit CO. Co vůbec je tato organizace zač?! Jaký má účel a kdo jsou její hlavní řídící orgány?? Všechno toto můžete zjistit i Vy po prokousání se Al-Kaidou, Usáma bin Ládinem, křovácích, svobodou na Timoru, či střetem západního světa a ortodoxních vyznavačů islámu, dokonce i střetem dvou nejlepších přátel. Doufám, že i Vy se ztotožníte s hlavním hrdinou a pochopíte jeho názor, tak jak nakonec i já a řeknete si: „Pardon, Pane spisovateli, dokázal jste nemožné…“.

Paranoia se vrací!

Neoluxor.cz, 13. května 2014, autorka: Ema Krhovská

Falzifikátoři jsou zpět, v ještě lepší kondici než v loňském roce, kdy je Antonio Bello opustil. Volné pokračování s názvem Průzkumníci má náboj, který vás dostane.

Sliv Dartunghuver je úspěšným agentem 3. třídy, který se naplno věnuje Zvláštním operacím. Má za úkol napravovat chyby, kterých se dopustili ostatní agenti při falzifikacích. Sliv je plně vytížený a jeho cestování po světě a pilování scénáristického umu ho baví. Jedinou starostí, která ho zároveň popohání dál, je cíl KFR (Konsorcium pro falzifikaci reality), který mu stále zůstává utajený. Při návratech domů se společně se svým přítelem Gunnarem, který ho do organizace naverboval, snaží přijít na složení výkonného výboru, které by mohlo vést k odhalení plánu celé organizace.

Slivovy pochyby o smyslu jejich práce začnou ve chvíli, kdy odjede do Súdánu. Koná se zde svatba jeho nejlepších přátel, Youssefa a Magy. Zde se všichni tři dozvědí o teroristických útocích 11. září 2001. Během doby, kdy se celý svět snaží vyrovnat se šokem, se Sliv obává, že je nějakým způsobem KFR do těchto útoků zapojená. Vysoce postavení však mlčí a na jakýkoliv dotaz nereagují. Nezbývá tak nic jiného, než se vrátit ke své práci a doufat, že cílem organizace není vytvoření světového konfliktu.

Atoine Bello dokázal, že je ve svém živlu. První kniha s názvem Falzifikátoři se zaměřovala spíše na popsání fungování KFR a začátek byl věnován zejména popisům jednotlivých falzifikací. Ve chvíli, kdy se příběh začal rozvíjet a nabírat na obrátkách, přišel jeho konec. Průzkumníci tak začínají v tom nejlepším a jelikož už autor nemá potřebu vysvětlovat detaily, nabízí se větší prostor pro samotný děj. Nemusíte se ale bát, že by šly falzifikace do pozadí, právě naopak. Například případ vstupu Východního Timoru do OSN je jedno velké falzifikační umění, za které si autor zaslouží ocenění. Podobně tomu je i v případě konspirační teorie, která nabízí pohled, na vznik konfliktu mezi USA a Irákem. Ačkoliv se jedná o fiktivní román, chvílemi si neodpustíte myšlenku, zda se přeci jen neinspiruje realitou, protože tohle zkrátka jen tak z ničeho vymyslet nelze!

Právě ve falzifikacích je největší kouzlo obou knih. Autor vytvořil svět, který se snaží poupravit pravdu ve vyšším principu, který vlastně nikdo nezná. Veškeré falzifikace jsou vypilované do nejmenších detailů a je patrné, že Bello myslí dlouho dopředu. Ať už jste předchozí knihu četli nebo ne, věřte, že Průzkumníci vás nezklamou.

Hodnocení: 95 %

Dotaz k produktu Průzkumníci

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Falzifikátoři

Falzifikátoři (Falzifikátoři #1)

Román Falzifikátoři se odehrává v paranoidním světě tajné mezinárodní organizace. Jeho dezorientovaný hlavní hrdina – Islanďan Sliv – připomíná postavy z románů Jorgeho Luise…

Neviditelný

Neviditelný (Anders Knutas #1)

Na malebném švédském ostrově Gotlandu se blíží letní prázdniny. Helena a Per pořádají v letním domku na západním pobřeží každoroční večírek s přáteli, který končí prudkou…

Mona

Mona (Mona #1)

Eric Söderquist, stockholmský profesor informatiky, vymyslel systém, který za pomoci přenosu myšlenek umožňuje handicapovaným lidem používat internet. Jeho žena Hanna upadá do kómatu…

Modrá světla Jokohamy

Modrá světla Jokohamy (Iwata #1)

Modrá světla Jokohamy jsou evokativní a mnohovrstvený román s detektivní zápletkou, napsaný s výsostným citem pro atmosféru.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily