Pouze pro VIP | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
 • Doufejme v to nejlepší
 • Než vystydne káva
 • Laila
 • Skleněný pokoj
 • Zůstaň se mnou

Pouze pro VIP (Teddy & Emelie #1)

Cena:
369 Kč
Autor:
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-379-6
Překlad:
Martin Severýn
Datum vydání:
18. 12. 2015
Počet stran / vazba:
509/vázaná
3.54 / 999

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 189 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading iBookstore 

 • Popis
 • Úryvek
 • Recenze
 • Dotaz ke knize
 • Články

Popis: Pouze pro VIP

Najdan, pro některé Teddy, se po osmi letech za mřížemi vrací zpátky na svobodu. Je odhodlaný, že se do ilegálních věcí už nikdy nezaplete. Jenže v kapse nemá ani floka, normální práci si  najít nedokáže a po krku mu jde vyděrač, který chce během týdne splatit starý dluh. Když se na Teddyho obrátí prestižní stockholmská advokátní kancelář a nabídne mu práci, která by sice jeho finanční problémy vyřešila, ale znamenala by návrat ke starému způsobu života, nemá na výběr.

Na nabídku přistoupí a slíbí, že se pokusí nalézt uneseného mladého finančníka Philipa Schaleho z prominentní rodiny stockholmských zbohatlíků. Jeho rodiče únos odmítají řešit s policií, protože Philipova temná minulost by mohla vrhnout stín na celou rodinu. Musejí se tedy obrátit na advokátní kancelář, kde pracuje velmi nadaná a ctižádostivá právnička Emelie, která žije pouze prací a vidinou, že se stane ve firmě partnerem. Když jí její šéf nabídne kariérní postup výměnou za práci na vyřešení únosu, neváhá. To ovšem neví, že na stejném úkolu musí spolupracovat s bývalým kriminálníkem. Ti dva spolu vytvoří tým, v němž to vře a jiskří. Emelie chce výš a Teddy se potřebuje zbavit dluhů. Ona byla k případu přidělena pro svou spolehlivost a přesnost, on zase kvůli... Proč vlastně? Cosi z Teddyho minulosti zná totiž jenom její šéf a nikdo jiný. A únoscům zatím pomalu dochází trpělivost, jako písek v přesýpacích hodinách...

Úryvek: Pouze pro VIP

Recenze: Pouze pro VIP

Recenze: Jens Lapidus - Pouze pro VIP

Kniznikavarna.blogspot.cz, 5. srpna 2016, autorka: Veronika Černucká

Jens Lapidus (1974) vystudoval práva a po nich si začal budovat kariéru jako obhájce. Díky své práci se seznámil se spodinou i s takzvanými lepšími lidmi z horních deseti tisíc. Zkušenosti ukázaly, že kriminalita se nevyhýbá žádné sociální třídě, protože člověk je tvor slabý a neustále touží mít víc a víc. Lapidus zná podsvětí, ví, s jakými problémy se potýkají policisté, a ve své tvorbě si rozhodně nebere servítky. Někomu může připadat surový, ale ona je to spíše upřímnost. Lapidus píše o tom, jak to v životě chodí, a rozhodně nemůže za to, že to není žádná procházka růžovou zahradou.

Románová novinka z nakladatelství Kniha Zlín je součástí temné trilogie, kterou sám autor specifikoval jako „Stockholm Noir“. Lapidus je skvělý pozorovatel i psycholog. Při své práci odkoukal řadu detailů, a díky tomu jsou jeho příběhy autentické a až neuvěřitelně reálné. Tenhle příběh nečtete, ale doslova prožíváte. O něco menšímu autorovi by téma činilo obtíže a čtenář by cítil, že tu něco skřípe. Lapidus vydal pouze hrstku knih, ale píše jako starý mazák. „Pouze pro VIP“ je thriller s prvky klasické detektivky – hádanky. První polovina románu je spíše akční. Hlavní hrdina Teddy se účastní pátrání po uneseném finančníkovi a čtenář sleduje krok za krokem, co se děje.


Druhá část se mění v nefalšovanou klasickou detektivku plnou zápletek, falešných stop, vražd a podrazů. Autor s vámi hraje férově, co se týče popisů prostředí a navození atmosféry, ale rozhodně od něj nečekejte poctivost v případě vodítek k řešení. Lapidus si s vámi hraje jako kočka s myší a sadisticky se baví tím, že vám předkládá další a další falešné stopy. Uznávám, že vodítka tu jsou, ale jsou schovaná tak pečlivě, že vás ani nenapadne, že zrovna tohle by mohlo mít význam.

Hlavním hrdinou je kriminálník Teddy, který si odseděl osm let ve vězení za jistý závažný zločin. Když se ocitne na svobodně, rozhodně se žít tak, aby se za sebe nemusel stydět. Jeho předsevzetí ale vezmou za své ve chvíli, kdy se mu ozve bývalý kumpán a žádá po něm splacení dluhu. Teddy je bez práce a bez vyhlídek na legálně vydělané peníze. A tak přijme nabídku významné právnické kanceláře, jejíž majitel po něm chce, aby vypátral uneseného bankéře. Teddy má být k ruce ambiciózní právničce Emelii, která se spolupráci vehementně brání.

V příběhu se objevují feťáci, prostitutky či pasáci, ale zároveň navštívíme několik luxusních sídel milionářů. Ke slovu se dostává mafie, řeší se tu organizovaný zločin, ale přesto je většina zápletek rodinných až intimních. Jednotlivé postavy se znají a čtenář bude žasnout, jaké mezi sebou mají ve skutečnosti vztahy. Obětí únosu je muž, o kterém už od začátku víte, že není žádné neviňátko. Postavy nejsou černo-bílé a všichni do jednoho umí překvapit. Naprosto úžasně jsou pojaté vedlejší postavy. Lapidus píše nejen čtivě, on vás doslova strhne.

Jeho texty jsou prošpikované černým humorem a hodně cynickými hláškami. Slova a věty na vás chrlí tak, že nestíháte. Lapidus si libuje v krátkých větách, které jsou často jednoslovné. Má rád větné ekvivalenty, citově zabarvená slova a nevšední slovesa. Jeho postavy vedou břitké dialogy, hádají se, povykují a vykřikují. Najdete tady slang, profesionalismy i celé věty pronesené anglicky. Autor si s jazykem hraje a neváhá využít všech jeho vrstev. Díky tomu je „Pouze pro VIP“ živá próza, která se vám dostane pod kůži.

Zápletky jsou inteligentní, napínavé a velmi dobře promyšlené. Celkově vytvořil Lapidus dílo, které by nemělo uniknout pozornosti žádného milovníka napínavé četby.

Když únosce loví únosce

Klubknihomolu.cz, 21. března 2016, autorka: Lenka Badinová

Sotva vyšel z vězení, kde strávil osm let za únos, oslovila ho právnická firma, aby se stal součástí týmu vyšetřujícího únos bohatého mladíka. Je opravdu z potrefeného kozla nejlepší zahradník?

Román švédského autora Jense Lapiduse (*1974) s názvem Pouze pro VIPnení úplně klasickou detektivkou. Vydalo jej nakladatelství Kniha Zlín na konci loňského roku v sérii svých severských kriminálek, v nichž hraje prim norský Jo Nesbø. A stejně jako již zmíněný Nor, i Jens Lapidus jde při tvorbě svých románů svojí vlastní cestou. Jeho první trilogie Snabba cash (2006,Snadný prachy, Argo 2011), Aldrig fucka upp (2008) a Livet deluxe (2011) založila dokonce nový žánr Stockholm noir.

Kniha Pouze pro VIP opět těží z Lapidusovy právnické praxe, ale není tak „černá“ jako jeho předchozí dílo. Hlavními postavami příběhu jsou Emelie, právní koncipientka velké právnické firmy zabývající se obchodním právem, a čerstvě propuštěný trestanec Najdan, zvaný Teddy. Na Emeliina šéfa Magnuse Hassela se obrátil jeho bohatý přítel s delikátní záležitostí – někdo unesl jeho syna Philipa Schaleho. Nechtějí žádat o pomoc policii, protože by hrozil únik informací do médií s možnými fatálními následky. Zdá se, že stopy vedou do nechvalně známé uprchlické čtvrti, kde se právě Teddy dobře vyzná. Ale to není jediný důvod, proč jej Magnus u vyšetřování chce mít…

Nesourodá dvojice – mladá ambiciózní právní koncipientka a propuštěný kriminálník má před sebou těžký úkol. Jak bez policejní techniky najít uneseného muže? Pravda, zdatně jim pomáhá pracovník bezpečnostní agentury Jan, který dříve u policie pracoval, ale většinu práce musí odvést oni dva: dívka bez jakýchkoliv zkušeností se zločinem a muž postrádající schopnost zacházet s kýmkoliv v rukavičkách. A možná právě tato kombinace jim dává šanci, aby uspěli.

A také skýtá možnosti k vytvoření zajímavých ústředních postav, které, jak čtenář tuší, nechá autor působit i v dalších knihách. Napětí plynoucí z jejich rozdílnosti Jens Lapidus skvěle využil a dle mého s nimi rozhodně není hotový.

Moc se mi líbilo odkrývání všech vrstev zločinu v jinak vcelku banálním příběhu. Temná minulost všech zúčastněných vyplouvá na povrch a dává úplně jiný rozměr základní zápletce. Dějem líčeným z několika úhlů (Emelie, Teddy, Philip, Philipův otec) navíc prostupuje i kurzívou vyprávěný osm let starý příběh s nadpisem Pevný disk. Ovšem jak souvisí s hlavním dějem čtenář zjistí až v samotném závěru.

Jens Lapidus se zabývá nejen zločiny (nucená prostituce, pedofilie, únosy, vraždy, násilí všeho druhu), ale odkrývá i kořeny patologického jednání. Vynáší na světlo, co tají leckdy na první pohled obyčejné soužití v rodinách. Bohatá fasáda může ukrývat větší zlo, než si umíme představit.

Psychologie jednotlivých postav, překvapivé zvraty i vyvrcholení příběhu dělají z knihy Pouze pro VIP velice čtivou záležitost. Čtenář je vtahován do děje a stravován jím, přestože není v líčených reáliích doma a jména stockholmských čtvrtí jsou pro něj prostě jen jazykolamnou hádankou. Prostředí totiž není tím hlavním. Je jen kulisou, v níž se odehrává napínavý příběh, který by se zrovna tak mohl odbývat kdekoli jinde.

Jens Lapidus se svým přístupem ke stavbě románu i svým výběrem hlavních postav rozhodně vyčleňuje z davu severských autorů a zasluhuje si naši pozornost, proto budu netrpělivě vyhlížet jeho další knihu.

Detektivka Pouze pro VIP rozhodně není tím, čím napovídá její název, tedy knihou pro určitou sortu čtenářů, ale potěší všechny milovníky chytrých příběhů.

Jens Lapidus nabízí víc než krimi

Právo, 18. února 2016, autor: František Cinger

Příval severské detektivky na českém trhu vyvolává otázku, v čem spočívá literární kvalita knih navazujících na díla Henninga Mankella či Stiega Larssona. Dobře se na ni dá odpovědět nad knihou stockholmského právníka Jense Lapiduse (1974), jehož první díl zamýšlené série vyšel s názvem Pouze pro VIP.

S jeho knihou Snadný prachy – a se srbským mafiánem Mradem, Chilanem Jorgem, toho času na útěku z vězení, a JW, mladým klukem z průměrné švédské rodiny – se mohli v roce 2011 seznámit i čeští čtenáři. Příznivci stříbrného plátna znají už její filmovou podobu od režiséra Daniela Espinosy.

Nyní Kniha Zlín nabízí brilantní krimi thriller z prostředí VIP s prvky psychologického či společenského románu. Syn srbského imigranta Najdan je po osmi letech za mřížemi zpátky na svobodě. V srdci mu doznívá upřímný vztah s mladou dozorkyní i vnímané otazníky nad tím, pro koho kdysi – jako člen gangu srbských mladíků – unesl jednoho muže. Dluhy si žádají splacení. Proto přijme nabídku advokátní kanceláře slibující tučný honorář za diskrétní nalezení uneseného syna rodiny patřící ke stockholmské smetánce.

Své zkušenosti z podsvětí i z vězení musí spojit se snaživou advokátní koncipientkou Emelií toužící postoupit v kariéře výš. Autor dál rozpracovává témata, o nichž už psal, ale výsledek je kvalitativně jiný. Každá z osob v sobě skrývá tajemství. Vzniká tak malý rodinný portrét takřka všech zúčastněných, kteří tak nejsou jen postavami vhodnými k diskusi nad dalším postupem při pátrání, ale tvoří působivé psychologické i sociální zázemí poskytující čtenáři k detektivnímu pátrání přidanou hodnotu obrazů života lidí i části společnosti.

Podobně jako Larsson, který odkrýval podhoubí Švédska spojující dnešek s nacistickou minulostí, i Lapidus nabízí kritickou sondu do kontrastů současné švédské společnosti. A činí tak způsoby nanejvýš literárními. Bylo by laciné převzít se vším všudy označení Stockholm noir, jak je Lapidusův styl či žánr pojmenováván doma. Nabízí totiž víc než jen působivý krimi thriller.

Recenze: Jens Lapidus - Pouze pro VIP

Severskedetektivky.cz, 18. února 2016, autorka: Tereza Bártová

Být mezi smetánkou musí být zážitek… Spousta dobrého a drahého jídla, značkové pití. To by chtěl zkusit kdekdo… Pokud byste ale narazili na tento VIP "salonek", držte se od něho co nejdál. Možná, že pod svícnem je největší tma… Střet tří světů, který zamotá hlavu nejen hrdinům v knize, ale i čtenářům.

Pouze pro VIP je vcelku obstojnou realizací pojmu prázdná skořápka, která je dovedena k dokonalosti v podobě velmi zkaženého vnitřku. Spojení spořádané advokátky s právě propuštěným kriminálníkem je zajímavou volbou. V jiných případech jde spíše o nenapravitelné zlobivé hochy v policejní uniformě. Dva téměř dokonalé protiklady, které se snaží vyřešit podivný případ zmizení zbohatlického synka. Každý z jiného světa, sociální sféry i životních zkušeností. Jak tohle může fungovat.

Kromě hlavních postav je v příběhu mnoho dalších, které pomalu dotváří celek - tahají za vlastní nitky, které postupně spletou obří klubko celého příběhu. Děj utíká optimálně. Nenudí. Zápletka je zajímavá.

Co trochu narušuje děj, jsou anglické průpovídky. Nejsem si úplně jistá, jestli se běžně v rozhovorech používají (myšleno jinde než v anglicky mluvících zemích), tady působí nepatřičně. Jako by se autor snažil, aby jeho postavy byly dost cool.

Stejně jako v jiných knihách tu najdete sociální problémy i jedno velké téma, které je v tomto případě podáno vkusně, i když přímo, jak už je u severských autorů typické. Prostředí zlaté mládeže, vězení, mafie… Názor si můžete udělat vlastní. Nic nepodsouvá, jen předkládá příběh.

Sečteno a podtrženo, Pouze pro VIP není špatná kniha. Možná nedosahuje kvalit jiných severských autorů, ale je to čtivá kniha, která neurazí, neodradí a není nutnou ztrátou času.

Přečetl jsem: Jens Lapidus – Pouze pro VIP

Poslepu.cz, 16. února 2016, autor: Radek Pavlíček

Bývalý vězeň Najdan, známý pod přezdívkou Teddy, se po osmi letech opět ocitl na svobodě. Vězení opouští s úmyslem vést poctivý život, ale minulost ho rychle dožene v podobě jednoho starého nevyřízeného dluhu, který není schopný v požadovaném – a velmi šibeničním – termínu splatit. Nutně potřebuje peníze a proto přijme nabídku prestižní advokátní kanceláře, která se snaží bez zbytečného rozruchu a kontaktování policie vyřešit únos syna svého prominentního klienta.

Na tomto úkolu s ním má spolupracovat Emelie – mladá, snaživá a ambiciózní koncipientka již zmíněné prestižní advokátní kanceláře. Emelie tvoří s Teddym nesourodý tým, jehož úkolem je najít uneseného Philipa Schaleho – mladého finančníka z prominentní rodiny stockholmských zbohatlíků. Spolupráce mezi Teddym a Emelie moc nefunguje. Teddy je spíš sólový hráč a spolupráci s Emelie moc nevyhledává. Díky svým zkušenostem ale ví, co dělá, a i přes tuto spolupráci-nespolupráci je nakonec Philip nalezen. Zda živý, či mrtvý, to prozrazovat nebudu.

Děj knihy se rozjíždí poměrně zvolna a přiznám se, že jsem měl ze začátku problémy se v postavách i ději jako takovém zorientovat. Během pátrání po Philipovi se v knize prolíná několik velmi různorodých motivů a při čtení knihy je tak třeba si neustále připomínat, kdo je kdo a proč nejspíš dělá to, co právě dělá. Také urputné zatajování důvodu, proč si Teddy odseděl osm let za mřížemi, mi přijde až křečovitě nepřirozené a pohodě při čtení moc nepřidá.

Pouze pro VIP není kniha, kvůli které bych nešel spát či ji četl každou volnou chvilku. Nicméně jako odpočinkové čtení pro milovníky severských detektivek ji mohu doporučit.

JENS LAPIDUS - POUZE PRO VIP - RECENZE

Z-kultury-i-nekultury.blogspot.cz, 22. ledna 2016, autorka: Jindřiška Mendozová

Jens Lapidus v příběhu únosu mladého muže z bohaté rodiny Pouze pro VIP, který vychází v nakladatelství Kniha Zlín svádí dohromady dva zcela protichůdné hrdiny. Teddyho, který právě po osmi letech opustil vězení, potřebuje práci, peníze a hlavně skoncovat s minulostí, a Emelie, mladou a ambiciózní právničku, která kariérnímu úspěchu podřizuje celý život. Od obchodního práva se ale Emelie najednou musí přeorientovat na zmizení Philipa Schaleho, mladého představitele stockholmské smetánky, oněch VIP, kteří mají všechno povolené. Z právničky se stává amatérský detektiv a novou roli jí neusnadňuje ani Teddy, který hodlá pracovat podle svých vlastních pravidel.

Kniha se rozjíždí poměrně dlouho, celkově by jí z mého hlediska jen prospělo trochu méně popisů a trochu více jasnější akce. V rámci pátrání po Philipovi se totiž prolíná více a velmi různorodých motivů a čtenář si musí neustále připomínat, kdo je kdo a proč asi vlastně dělá to, co zrovna dělá. U některých tak nějak tuší spojitost, ale rozuzlení přijde v samém závěru... přitom drobný náznak, podnět, který by donutil čtenáře zamýšlet se nad tím, proč je oním vyvoleným právě Teddy (kromě toho, že byl kriminálník a zná praktiky dalších kriminálníků), o kterém čtenáři nikdo nechce prozradit, proč vlastně seděl. Navíc zrovna tohle autor nechce prozradit tak strašně urputně, až to budí možná větší pozornost než by bylo žádoucí.

Lapidusova kniha vyvážená, plyne příjemně, ale to je právě podle mne její základní problém, že plyne vlastně natolik poklidně (i když scény zajatce a jeho únosců dramatické jsou), že nikdy čtenáře nevtáhne natolik do děje, jak by autor asi rád. Vlastně ani konec není nakonec tak překvapivý, jak by možná měl být, téma proč se nabízí od začátku, takže nakonec vlastně nejvíc překvapí, jak přesně to bylo s Teddym a jeho pobytem ve vězení.

Jens Lapidus má velkou konkurenci v mnoha skvělých autorech severské krimi a thrillerů. Rozhodně se nedá říct, že by propadl, ale během čtení jsem neměla ani pocit, že by některého z autorů, které jsem již měla možnost číst, zastínil. Jako odpočinkové čtení ale nezklame.

POUZE PRO VIP – RECENZE

Pigula.blog.respekt.cz, 28. prosince 2015

Teddy je kriminálník. Ovšem polepšený. Za únos si odseděli osm let a vězení mělo přesně ten účinek na který přísahají jeho zastánci. Už se tam nechtěl vrátit. Raději bude sekat dobrotu. Jenže znáte to: chcete-li pobavit Boha, seznamte ho se svými plány.

Teddy po propuštění logicky nemá práci a navíc na něj dolehnou stíny minulosti. Má vrátit jakýsi dluh o jehož existenci neměl do té doby ani ponětí. Jenže nemít zaměstnání a potřeba vrátit značný obnos zpět do lidského podsvětí hrozí jediným – vrátit se zpět k „rychlým“ penězům. Tedy ke zločinu. Naštěstí se na něj obrátí advokátní kancelář s nabídkou velmi dobře placené zakázky. Má pomoci najít uneseného muže a jeho kvalifikací je spolu se schopností bystrého úsudku dokonalá znalost prostředí. Koneckonců sám si únos „odkroutil“.

„Philip Schale byl dneska večer tiptop – nepřekonatelný. Celý outfit: třicet dva tisíc u Hanse Alldeho – prvotřídní košile, navíc objednaná na zakázku přímo z Itálie.“ Asi si umíte Philipa představit. „Vystajlovaný“ chlapík, který se narodil se zlatou lžičkou puse, takže nikdy neměl do kapsy hluboko a do žlabu vysoko. Není divu, že se dostal do hledáčku únosců a skočil s kleštěmi uštípnutým prstem a kladivem způsobenými ranami svázaný na statku. Zraněný a vydíraný. Únosci chtějí miliony a dost je zaskočí, že banky mají své stropy pro převod takových částek, zvláště jde-li o převod do malé thajské banky. Situace se jim vymyká z rukou, trpělivost se vytrácí, nervozita narůstá. Přichází ke slovu kleště a kladivo. Pokud by se jednalo jen o únos pro peníze, což se v tomto případě dá předpokládat, tak situaci komplikuje fakt, že Philipa těsně před únosem kdosi přepadl a bez vysvětlení ho donutil vstoupit na tenký led zátoky. Philipa měl už předtím někdo v hledáčku a policie to nebyla. To vše je potřeba při vyšetřování, které nechce rodina svěřit kriminalistům, vzít v úvahu. Důvodem soukromého pátrání jsou časté úniky informací prosakující do bulváru vždy, když je vyšetřována nějaká vlivná či bohatá osoba. Únosci by se o postupu policie mohli dočíst z novin. Není potřeba jim dávat informace až pod nos.

Emelie je koncipientka právnické kanceláře, která ve vidině služebního postupu dře od nevidím do nevidím. Je morálně bezúhonná, snaživá a dostane za úkol kontaktovat Teddyho

a spolupracovat s ním na případu. Zejména poslední bod se ukazuje jako takřka nesplnitelný, neboť Teddy si „spolupráci“ představuje po svém. Tedy ignorováním jakékoli spolupráce. Jenže díky svým zkušenostem ví co dělá. A dělá vše proto, aby zůstal na správné straně zákona. Původně záporák se stává pracovitým klaďasem. Kniha jako správná detektivka graduje až do posledních stran, jenže hlavním rozuzlením není kdo a proč unesl Philipa na jehož osvobození se Teddy podílí. Až úplně nakonec se ukáže, že jeho osmiletý pobyt za mřížemi měl jiný důvod. Ale ten by slušný recenzent prozradit neměl. Ale může naznačit. Stal se figurkou ve hře vysoce postavených pedofilů.

Anglicky psané výkřiky, které dokonce nemající na konci knihy překlady, mohou čtenáře mást. U útržků písní linoucích se z rádia snad mají jakousi logiku, ale proč by Švéd Dejan vítal Teddyho, taky Švéda, opouštějícího brány vězení výkřikem „my friend!“ zůstává záhadou. Anglických nelogických vět je v textu povícero. Na realitě příběhu naopak přidávají skutečnosti známé čtenáři z vlastního života. Reklamní plakáty lákají na nejnovější mobilní tarify. SMS zdarma, neomezené volání, neomezená data, zkrátka: naprostá svoboda. Jenom se nám upíšeš na 36 měsíců.

Není to knížka, kvůli které jsem nešel spát, tak jako se mi to stávalo u detektivek Jo Nesba, ale je to knížka, která naprostou většinu času nenudí. Teddy není nesmrtelný Flemmingův Bond, ale chlapík se svými pochybnostmi. Zároveň jako většina knižních i filmových detektivů, přestupuje zákony, vloupá se do bytů, zkrátka dělá vše proto, aby případ byl vyřešen a čtenář mu to odpustí, neboť je na podobné postupy zvyklý a případ skutečně vyřešen je. Skutečnost by byla bezpochyby jiná, vzhledem k množství postav by případ bezesporu někdo na policii nahlásil. Právě množství postav je prvek, jež se knize, potažmo jejímu autorovi, dá vytknout. Mě, coby nepříliš pozornému čtenáři občas působily trochu chaos. Chci se do příběhu vžít a ne dávat pozor, kdo je kdo. Zatímco u Nesba i přes neuvěřitelnost zápletky člověk příběhu věří, tady jsem s tím měl místy problém. Může to být dáno mimo jiné tím, že u zřejmě nejproslulejšího autora skandinávské krimi Nesbo sleduje hlavní, byť nesmírně zamotanou, nit příběhu, zatímco tady je rovin více. Kriminálník, advokátka, balkánská mafie… Nicméně na konci se spojí ve velmi překvapivou pointu. Severská krimi si u nás buduje silnou pozici a Pouze pro VIP z ní nevybočuje. Téma pedofilie táhnoucí se celým příběhem a jeho vyvrcholení na samém konci je dobře, nevulgárně pojato. Zato sladkobolný, až americký závěr, si Jens Lapidus mohl odpudit. Až do objevení Jo Nesba jsem nebyl milovníkem detektivek a Lapidus má tu smůlu, že ho srovnávám s tím nejlepším, co takzvaná skandinávská detektivka nabízí. Nicméně čas vyhrazený Pouze pro VIP nebyl promarněným.

Pouze pro VIP

Holkamodrookata.blogspot.cz, 20. prosince 2015

Pro tzv. "severské detektivky" mám jistou slabost. Od klasických kriminálek se liší svou syrovostí a ledovým klidem. Když pak knížka dostane označení "Stockholm noir" vzbudí to mou pozornost na maximum. O čem tedy je nejnovější literární počin Jense Lapiduse? Je opravdu pouze pro VIP?

Příběh knihy svádí dohromady dvě výrazné osobnosti. Bývalý vězeň Najdan, který je známý pod přezdívkou Teddy, se po osmi letech ocitá opět na svobodě. Je odhodlaný začít vést poctivý život, jenže minulost ho dožene v podobě nevyřízeného starého dluhu, který není schopný do týdne splatit. Zoufale potřebuje peníze, a tak přijme nabídku prestižní advokátní kanceláře, která se snaží  diskrétně vyřešit únos syna svého prominentního klienta a zoufale potřebují někoho, kdo se vyzná ve světě zločinu. Teddymu jako partnerku přidělí ctižádostivou právničku Emelii. Ani jednomu spolupráce moc nevoní, ale oba mají své důvody dotáhnout svěřený úkol do konce. A tak se vydávají po rychle chladnoucí stopě uneseného bohatého mladíka do stockholmského podsvětí.

"Vtom ho někdo chytil zezadu.
Snažil se vymanit, škubal tělem a kopal nohama. Ale nepomáhalo to. Někdo, možná jich bylo víc, ho držel příliš pevně.
Jeden z chlapů k němu přistoupil zepředu.
V ruce nějaký předmět: zbraň.
Zatlačil mu pistol do břicha a postavil se ještě blíž.
Sklonil se mu k obličeji. Philip ucítil něco zvláštního na uchu. Pak mu to došlo. Muž mu olizoval lalůček.
"Líbí se ti to? Líbí, ne?" Hlas přicházel zblízka, a presto zněl docela cize.
Tlačili ho dopředu. Napočítal čtyři osoby. Všechny v tmavém oblečení a čepicích nebo s kapucemi staženými přes obličej. Museli působit jako nanejvýš podivná skupinka, jak se tak táhli ulicí Birgera Jarla. Jen se v tuhle hodinu nepohybovalo venku tolik lidí, aby si jich někdo vůbec všiml."

Teddy a Emelie spolu od začátku tvoří nesourodou dvojici mezi kterou to jen jiskří. Ona v něm vidí nespolehlivého kriminálníka a on ji má za nafintěnou přechytralou právničku. Oba žijí v naprosto odlišných světech, které musí pro dosažení společného cíle chtě nechtě propojit.

Začátek knihy mi přišel lehce rozvláčný. Než jsem se seznámila s charaktery jednotlivých postav, chvíli to trvalo. Pak ale děj dostal spád a od knihy se nešlo odtrhnout. Ze scén, které se týkaly Philipa a jeho únosců, mi doslova běhal mráz po zádech. Jediné co mě ve čtení rušilo, bylo sáhodlouhé vypisování značek hodinek, oblečení, obuvi nebo kolínské jednotlivých postav. Chápu, že hrdinové se pohybovali ve společenských kruzích, kde se postavení posuzuje hlavně podle toho jaké podniky navštěvujete a co máte na sobě, ale chvílemi jsem si připadala jak v nějaké reklamní agentuře.

Dialogy byly sice nápadité a měly šmrnc, přesto mi příběh nepřišel natolik temný a dramatický, aby si zasloužil označení "noir". I tak knihu považuji za velmi zdařilý kousek, který rozhodně potěší oko náročného čtenáře.

Kdy Pouze pro VIP rozhodně číst

 • máte rádi tzv. "severské detektivky"

 • líbí se vám, když hlavní hrdinové jsou na ostří nože a přesto musí spolupracovat

 • máte rádi vybroušené dialogy

Kdy Pouze pro VIP rozhodně nečíst

 • nebaví vás příběhy o únosech bohatých fracků

 • dáváte přednost erotickému jiskření před názorovým

 • Švédsko ani Stockholm vás naprosto nelákají

Dotaz k produktu Pouze pro VIP

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Stockholm DELETE

Stockholm DELETE (Teddy & Emelie #2)

Když se zničehonic na odlehlé samotě na ostrově Värmdö spustí alarm, vyráží hlídač zjistit, co se stalo. Nečekají ho tam však lupiči, ale oběť, zavražděná tak brutálně, že…

TOP Dog

TOP Dog (Teddy & Emelie #3)

Dechberoucí finále dramatu rozehraného v románech Pouze pro VIP a Stockholm Delete

Náhodná smrt patriarchy

Náhodná smrt patriarchy

V průběhu jediného zasněženého dne dojde v Moskvě ke dvěma úmrtím. Ruský patriarcha zemře poklidně ve své posteli a chvíli poté je v zapadlém dvorku nalezen k smrti ubitý Dán…

Zaslepení

Zaslepení (William Wisting #10)

Detektivka psaná detektivem. Další díl série s komisařem Williamem Wistingem

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily