Poustevník | Kniha Zlín

Menu
nakladatelství světových autorů
aktuální literární trendy
  • Doufejme v to nejlepší
  • Než vystydne káva
  • Laila
  • Skleněný pokoj
  • Zůstaň se mnou

Poustevník (William Wisting #9)

Cena:
369 Kč
Dostupnost:
skladem
ISBN:
978-80-7473-547-9
Překlad:
Kateřina Krištůfková
Datum vydání:
23. 04. 2018
Počet stran / vazba:
352 / vázaná

Koupit e-knihu(Doporučená cena: 209 Kč)Přehled všech našich e-knih

Palmknihy eReading 

  • Popis
  • Úryvek
  • Recenze
  • Dotaz ke knize
  • Články

Popis: Poustevník

Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu identitu a dál žije jeho život. Ani Viggo Hansen, Wistingův soused, nikomu nechybí, a tak už čtyři měsíce sedí mrtvý před televizí. Vzápětí policie najde další tělo. Zatímco Hansenova smrt zaujme jen novinářku Line, Wistingovu dceru, nález druhé oběti spustí největší pátrací akci v dějinách norské kriminalistiky, při které musí pomoci i FBI.

Další díl série slavného severského spisovatele a bývalého kriminalisty. Jørn Lier Horst má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje
i Jo Nesbø. Zkušenosti z dlouholetého působení u policie hrají v jeho díle významnou roli. Nejenže díky nim dokáže skvěle vylíčit čistě technické detaily týkající se vyšetřování, ale především umí dokonale popsat, jak zločin ovlivňuje oběti i pachatele.

...

„Jørn Lier Horst píše jedny z nejlepších skandinávských detektivek. Jeho knihy jsou mimořádně vypointované a návykové, postavy skvěle propracované.“
— Yrsa Sigurdardóttir, islandská spisovatelka


„Ke srovnávání s Joem Nesbøm se recenzenti uchylují často, ovšem jen zřídka oprávněně. V případě Jørna Liera Horsta je ale takové srovnání zcela na místě.“
— Torbjørn Ekelund, Dagbladet, Norsko


„Je nutné ještě zmiňovat, že s touto knihou opět Jørn Lier Horst překonal sám sebe? Úchvatný thriller, jenž vás zcela pohltí.“
— Aftonbladet, Švédsko

Úryvek: Poustevník

Recenze: Poustevník

RECENZE Jørn Lier Horst, Poustevník

krajskelisty.cz, 26. 4 .2018

Navzdory lehce nadprůměrným recenzím, které Poustevníka doprovází, bude ta naše pět samou chválu. Jedná se totiž o výbornou, dějově i myšlenkově, vystavenou knihu, která si nezadá s mnohem známějšími jmény v témže odvětví. Ano, hovoříme o severské, chcete-li o skandinávské krimi. Byl to navíc právě Poustevník, jenž v roce 2016 získal ocenění za nejlepší kriminálku roku. Právem.

Dějová linka je jedna věc, pointa druhá. U dobrých a povedených titulů se pointa odhaluje přibližně za polovinou. To i my býváme spokojení, že jsme si příjemně početli a zbylou část knihy si jakoby užijeme. Ne tak v případě Poustevníka, devátého příběhu vyšetřovatele Williama Wistinga (celkem je jich od roku 2004 jedenáct a dokonce ani v angličtině ještě nejsou dostupné všechny, prozatím se číslo zastavuje u šestky). Poustevník nejenže dokáže držet pozornost velmi krátkými větami, tudíž skvělým překladem Kateřiny Krištůfkové, ale i dech beroucí atmosférou. Už po stovce stran se dostanete hluboko do děje a ten vás nepustí. Celkový dojem ještě stupňují zkracující se kapitoly, kdy ty konečné mohou mít třeba jen dvacet řádku. Prostě to odsýpá, nenudí. Chválíme.

Poustevník je podle recenzovaného románu zločinec na útěku. Vyhlédne si člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu identitu a dál žije jeho život. Ani Viggo Hansen, Wistingův soused, nikomu nechybí, a tak už čtyři měsíce sedí mrtvý před televizí. Vzápětí policie najde další tělo. Zatímco Hansenova smrt zaujme jen novinářku Line, Wistingovu dceru, nález druhé oběti spustí největší pátrací akci v dějinách norské kriminalistiky, při které musí pomoci i FBI.

Dvě zdánlivě nespojitelné osy příběhu se samozřejmě propojí ke konci románu. Budete na to čekat, neboť v počátku jde o velice roztažené nůžky dějové struktury. Jak už bylo řečeno, první případ je takový "mimoděk". Vyšetřovatelova dcera je novinářka a zkrátka si řekne, že by mohla napsat příběh o muži, co nikomu nechyběl. Jaký byl, jak vyrůstal, co jeho rodiče, spolužáci. Zdalipak si na něho vzpomenou… Obrovsky silný je Lier Horst v popisech, v detailech. Line, zmíněná dcera, se totiž opakovaně vrací do Hansenova domu a pátrá. Zde je na místě zdůraznit velmi vřelý vztah mezi žurnalisty a policisty ve Skandinávii. První zmíněná skupina může dokonce po souhlasu vyšetřovatelů nahlížet do ještě otevřených spisů. U nás nemyslitelné. Druhá linka popisuje nález mrtvého. Také kdesi ležel dlouho, také se neví, o koho jde.

S přibývajícím počtem stran se rozvine i několik jiných osudů. Spolužáci, FBI (byť okrajově), minulost. Možná budete potřebovat tužku, jelikož se ta severská příjmení vcelku pletou. Alespoň nám se stalo, že jsme museli několikrát hledat, o kom je řeč. Ale na velké finále to vliv nemělo. Opět chválíme.

Dvě z recenzí, které jsme našli, jsou kritickým ohlednutím za ústřední postavou série: detektivem Wistigem. „Hlavne som si myslel, že v sérii venovanej Wiliamovi Wistingovi bude Wiliam Wisting hlavná postava. V tomto diele bol však v tieni svojej dcéry Line a jediné, čo som sa o Willym dozvedel, je to, že vždy keď príde domov večer tak si správi jedlo zo zvyškov, ktoré nájde v ľadničke," konstatuje první. „Na krimi celkom áno. Nemôžem si pomôcť, ale mne pripadajú superodvážne novinárky dosť nerealistické," uvádí druhá.

K oběma bychom chtěli říct i náš postoj. Že půjde novinářka po svém, je v postatě její nejcennější vlastnost a vůbec nám to nepřekáželo. Nemluvě o tom, že jeden z mála popravených novinářů poslední doby byl právě Slovák… Že není hlavní postavou ani tak Wisting, to už vůbec nepřekáželo. Když se tak díváme nazpět, mnohem víc nás zajímalo, kdo byl Viggo Hansen, Wistingův soused, který nikomu nechyběl. Proč zemřel? Chtěl to někdo? A pokud ano, tak proč? Vždyť ten člověk nikdy nikomu neublížil. Otazníků je nekonečná řada, všechny ale budou vyřčeny, zodpovězeny.

Autor bezpochyby věděl, co píše, jak to píše a důraz na policejní postupy je mu nadmíru blízký. Vystudoval policejní akademii, kriminologii, psychologii a filozofii. Téměř 20 let pracoval jako vyšetřovatel, a ačkoli je od roku 2013 spisovatelem na plný úvazek, stále udržuje kontakt s oborem.

Doplňme, že svou první detektivku, v níž uvedl na scénu kriminalistu Williama Wistinga, napsal v roce 1995. Nesla název Klíčový svědek (Nøkkelvitnet, Key Witness) a byla založena na skutečné, nikdy neobjasněné vraždě. Doposud vzniklo v této sérii jedenáct knih, prozatím nejnovější pochází z roku 2016 (v angličtině When It Grows Dark). Pro mladé čtenáře napsal krimisérie Případy pro detektivní kancelář č. 2 a CLUE: těch je v součtu téměř třicet.

Zdroj

Když je Poustevník sériovým vrahem…

kultura21.cz, 13. června 2018, autorka: Jana Langerová

Po Honicích psech přináší Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media další díl ze série s vyšetřovatelem Willliamem Wistingem od Jørna Liera Horsta, tentokrát s názvem Poustevník. Jedná se o devátý díl, ale návaznost spočívá pouze v přítomných postavách, tudíž si nakladatelství mohlo dovolit začít od osmičky a přinést čtenářům další skvělou skandinávskou detektivku.

Děj Poustevníka začíná nálezem mrtvého muže před televizorem. Jedná se o souseda komisaře Williama Wistinga, Vigga Hansena, který žil tak osamělým životem, že nikomu nechyběl a jeho tělo tak bylo nalezeno až po 4 měsících. Všichni si myslí, že muselo jít o přirozenou smrt, ale Wistingova dcera, novinářka Line se rozhodne na jeho případ zaměřit a napsat článek nejen o něm, ale o podobně opuštěných seniorech. Po krátké době je nalezena další oběť, tentokrát pod stromem ze školky, kde se pěstují vánoční stromky a rozjíždí se rozsáhlé vyšetřování…

Jørn Lier Horst umí skvěle vystavit příběh a pečlivě ví, co má zrovna podsouvat čtenáři. Témata se točí kolem samoty, ukradených identit, ale také sériového vraha a vyšetřování za pomoci FBI – vše je na jednu stranu důkladně popsáno, ale za prvé to není nuda a za druhé nemáte moc šancí dopředu odhalit, kdo je pachatel a jak to celé skončí. A ta atmosféra… S tou Horst také důkladně pracuje a dotváří tak klasické severské krimi popisem nevlídného počasí i zajímavých míst činu. A to přitom nemusí sahat k úplně barvitým nechutným nebo brutálním popisům. Snad jediné klišé, které se mu (a mnoha dalším autorům) dá vytknout tvoří opět dvojice vyšetřovatele a „pouhé“ novinářky, která dokáže mnoho věci odhalit dříve než policie a do všeho se neohroženě vrhá bez jakýchkoliv pudů sebezáchovy nebo ochrany.

Předchozí díl jsem poslouchala jako audioknihu a musím přiznat, že Poustevník mi na čtení trošku trval. Ale jakmile jsem se začetla, tak jsem se od něj jen nerada odtrhávala. Moc mě to bavilo, dějová linka byla skvěle konzistentní a příjemně ubíhala. Jedná se o opravdu kvalitní knihu, která byla v roce 2016 právem oceněna The Petrona Award jako nejlepší skandinávská detektivka. Už teď se těším na další desátý díl a doufám také ve vydání těch předchozích, protože Jørn Lier Horst má rozhodně co nabídnout.

Jørn Lier Horst je norský spisovatel, který vystudoval policejní akademii, psychologii a kriminologii a 20 let pracoval jako vyšetřovatel. Od roku 2013 se je spisovatelem na plný úvazek a drží se žánru detektivek. Hlavního vyšetřovatele Williama Wistinga, uvedl na scénu již ve své první detektivce v roce 1995 a doposud v této sérii vzniklo 10 knih. V roce 2016 vyšla kniha Honicí psi v Kniha Zlín a jednalo se o 8. díl té série.

Zdroj

Recenze: Jørn Lier Horst – Poustevník

severskekrimi.cz, 29. května 2018, autorka: Monika Mudrová

William Wisting si za posledních osm úspěšně rozlousknoutých případů vražd vybudoval mezi čtenáři detektivek renomé srovnatelné s Kurtem Wallanderem nebo Harrym Holem. Poustevník však nechává komisaře středního věku trochu spočinout a světla reflektorů zaměřuje na jeho dceru Line, nadějnou stoupající hvězdu tamější žurnalistiky.

Viggo Hansen byl od mládí trochu podivín a vlk samotář, proto nikoho v obci nepřekvapí, když je jeho mrtvé tělo nalezeno až tři měsíce po Hansenově skonu. Novinářka Lina hodlá zesnulému věnovat víkendovou přílohu a na celém případu mrtvého dědy před zapnutou televizí jí něco nesedí. Jemné nuance naznačující něco temnějšího než přirozenou smrt zesílí v okamžiku nálezu dalšího těla. Mrtvý z trhu s vánočními stromky na místě leží od pozdního léta, tedy od doby, kdy zemřel i Viggo Hansen. Ani tohoto nebožtíka nikdo nepostrádá a rázem je evidentní, že obě úmrtí se v jistém bodě střetávají. Policie záhy narazí na spletitou síť a o její rozpletení musí požádat FBI.

Horst si líné tempo labužnicky užívá a závažnost situace odkryje jedním ledabylým gestem, které ovšem v kontextu příběhu rezonuje jako výstřel ze startovní pistole. Autor do Williama Wistinga promítá vlastní ledový klid a předstíranou netečnost a nechává čtenáře, aby se brodil po kotníky v lepkavé špíně vražd stejně jako Wistingova dcera Lina.

Co se na počátku prezentovalo jako další bezbarvý a neslyšně uhašený plamen života osamělého muže se jediným pořádným sešlápnutím plynového pedálu zvrtává v mrazivý zločin, jakého policie dlouho nepamatuje. Pachatel nemá zřetelné obrysy, jeho stín se však vznáší nad každým Lininým rozhodnutím a způsobuje ježení vlasů v zátylku.

Na takřka bezchybné konstrukci románu má lví podíl autorova životní zkušenost s detektivní činností. Přestože se Horst neomezuje na suchopárná fakta, není román ochuzen o pikantní vyšetřovací postupy a nekonvenční pachatelovy pohnutky a činy. Autor zastává názor, že vše má být dávkováno s mírou a Poustevník je tak stejně jako Horstovy předchozí romány vyváženou směsicí fikce a reálií.

Wistingova dcera je místy zobrazována jako živoucí protiklad mírného Wistinga a pro zvýraznění tohoto efektu je detektiv v útlumu více a častěji, než je u něj zvykem. Naopak Lina se vrhá do pátrání až s naivní a lehkomyslnou dravostí, která ubírá příběhu na věrohodnosti a nebezpečně si zahrává s jeho seriózností.

Poustevník se v konečném důsledku nevzdaluje od standardu, který Horst v úvodu série vytyčil, naopak aspiruje na jeden z nejúspěšnějších případů Williama Wistinga.

Zdroj

Jorn Lier Horst: Poustevník

Naskokjinam.blogspot.cz, 31. května 2018, autorka: Hana Kubíková

Jorn Lier Horst je norský spisovatel, původním povoláním policejní vyšetřovatel, který se proslavil sérií s kriminalistou Williamem Wistingem. Krom toho píše i detektivní příběhy pro děti. Před dvěma lety se ke mně dostala jeho kniha Honící psi, ze které jsem byla docela nadšená. Pobavila i dětská detektivka Záhada maltézských hodin. Nabídka přečíst si Poustevníka, kterého nedávno vydala Kniha ZLÍN mi tedy přišla víc než vhod.
Hlavní hrdiny má kniha tentokrát dva – policistu Wistinga a jeho dceru, novinářku Linu. Vše začíná, když je objeveno tělo jejich společného dávného souseda Viggo Hansena. Starého muže sedícího před zapnutou televizí našli až po několika měsících. Line se rozhodne, že do vánoční přílohy napíše velkou reportáž o tom, jak málo si společnost všímá osamělých starých lidí. Jenže pak je nalezeno další tělo, na plantáži s vánočními stromečky. Také leží na místě od léta, tentokrát je to ale jasná vražda. Ač to nejprve nevypadá, obě úmrtí mají něco společného. Stopa vede daleko do minulosti a je naprosto nečekaná – je opravdu možné, že by v Norsku působil sériový vrah? Člověk, který se tu schovává před zločiny spáchanými v USA? Do případu se zapojuje FBI a i norské vyšetřování, včetně toho žurnalistického, jede na plné obrátky. Hledá se „poustevník“ (anebo též dle jiných překladů jeskynní muž, caveman), ten, který ukradl cizí identitu a pod maskou spořádaného občana nepozorovaně pokračuje v trestné činnosti. Připravte se na pátrání v dávné minulosti i na nečekaná odhalení.

Tak tohle byla detektivka podle mého gusta. Žádné otřesné detaily z jednotlivých vražd, ale podrobné pátrání, včetně odhalování souvislostí a popisu fungování norské společnosti v průběhu několika desítek let. Mé genderové já si přišlo na své, největší práci v téhle knize odvede Wistingova dcera Line, byť je její jednání na konci na hranici uvěřitelnosti. Baví mě, když si autor se čtenářem hraje, trousí příběhem nenápadné stopy, aby pak na konci bylo všechno úplně jinak. Já si byla tentokrát vrahem tak jistá! Všechno tak zapadalo. A houby…
Poustevník je kniha přiměřeně dlouhá (krátká), chvílemi se líně vleče, aby pak najednou nabrala na obrátkách. Postupem doby se zkracují kapitoly a děj nabírá tempo. Překlad se Kateřině Krištůfkové velmi vydařil. Trochu komplikovanější to pro mě bylo tentokrát s norskými jmény – těch starých pánů v příběhu bylo nějak hodně a chvilku se mi jejich jména pletla, ale zvládla jsem i to. Poustevník získal v roce svého vydání (2013) cenu za nejlepší norskou detektivku a bylo to určitě právem. Jorna Liera Horsta si dávám do kolonky: „pohlídat si další knihu“. Vzhledem k tomu, že jen v sérii s Williamem Wistingem jich vyšlo už 11, stačí si jen počkat na další překlady.

Poustevník chytne a nepustí. Dvě skvělé dějové linie v jedné knize atakují špičky skandinávské krimi

informuji.cz, 16. července 2018, autor: Tomáš Fiala

Jørn Lier Horst a jeho druhá detektivka přeložená do češtiny nemohli být poutavější. Po Honicích psech přichází bývalý kriminalista s napínavým příběhem o honu Williama Wistinga na nájemného vraha, po kterém pátrá kromě severu i celá FBI.

Jako každý autor od fjordů se neubrání srovnání s Joem Nesbøm. Přesto se ho osmačtyřicetiletý spisovatel nemusí vůbec bát. Jeho devátý příběh s vyšetřovatelem Wistingem se rozhodně do literárních análů zapsal v tom nejlepším světle. A ocenění za nejlepší kriminálku roku 2016 mu patří bez námitek. Horstova kniha, vždy založená na pečlivých detailech, upoutává nejen dějem, ale i brilantním stylem, který utahuje napětí stejně tak, jako zkracuje kapitoly, věty a čekání na finále.

Jak těžké je stíhat sériového vraha? K tomu navíc někoho, kdo krade identity osamělých lidí a pomocí nich pak mizí z mapy světa. Detektiv William Wisting řeší zapeklitý případ, který se táhne daleko za hranice Skandinávie. Jeho dcera, novinářka Line, zatím rozpracovává článek o samotářském muži, kterého někdo zabil a zanechal na půlroční pospas mouchám. Kde končí introvert a začíná poustevník? A má novinářské okénko spojitost s honem na zabijáka, po kterém jde i FBI?

Poustevníka provází chvála nejen z Norska, ale i ze zahraničí. Povedená kriminálka znovu kraluje smyslem pro maličkosti. Ty Jørn Lier Horst používá velmi efektivně a příběh obohacuje o služební či novinářské postupy. Detailně, ale nerušivě. Přesně tam, kde mají být. A proto není divu, že Poustevník pohltí čtenáře velmi brzy, podobně jako Honicí psi (první Horstův překlad do češtiny). Onen strašák, sice hluchá místa a prázdná vata před gradací knihy, zdaleka nehrozí. Norský spisovatel má navíc významné eso v rukávu.

Ačkoliv je kniha prezentovaná především jako další z případů Williama Wistinga, nemalou roli v příběhu hraje i postava Line, jeho dcery. Sběr materiálu pro "samotářský článek" je totiž možná stejně tak poutavý jako vyšetřování samotné. Obecně jsme rádi, když se dějová linka povede a neztratí. Pokud ale máte dvě v jednom balení, máte takřka vyhráno. Navíc Poustevníka dostanete v důkladném překladu Kateřiny Krištůfkové.

Horst si se čtenářem hraje v tom nejlepším slova smyslu. A i když lze děj s trochou důvtipu předvídat, drží čtenáře v napětí do poslední chvíle. Vyvrcholení je pak uspokojivé. Pravý poklad však leží ve vyprávění a průběhu této brilantní knihy. Ani jedna stránka nenudí a - odpusťte ono klišé - chytne a nepustí. Přesně takového chceme Wistinga i jeho dceru mít. A dokud nebude autor opomíjet ani jednu z linií - navíc doplněné o osobní vývoj postav (až na trpký fakt, že vydavatelský dům překládá díla napřeskáčku) - budeme natěšeni čekat, co přijde dál. Třeba na září 2018, kdy vyjde jeho další krimi Zaslepení.

Zdroj

Poustevník vás připraví o všechno, čím jste kdy byli. Nahradí vás!

blesk.cz, 27. července 2018, autor: Ivan D. Hladík

Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu identitu a dál žije jeho život. Poustevník je pak také další skvělou knihou policisty ve výslužbě.

Ani Viggo Hansen, Wistingův soused, nikomu nechybí, a tak už čtyři měsíce sedí mrtvý před televizí. Vzápětí policie najde další tělo. Zatímco Hansenova smrt zaujme jen novinářku Line, Wistingovu dceru, nález druhé oběti spustí největší pátrací akci v dějinách norské kriminalistiky, při které musí pomoci i FBI. Takový je příběh norského spisovatele, který ještě před pár lety sám v kůži policejního vyšetřovatele řešil složité otázky motivace pachatelů trestných činů. Zkušeností nasbíral dost na to, aby jeho knihy působily na čtenáře opravdovostí, chladnokrevností spáchaných skutků a touhou po odhalení všech souvislostí.

Jørn Lier Horst (48) má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje je i Jo Nesbø. „Jørn píše jedny z nejlepších skandinávských detektivek. Jeho knihy jsou mimořádně vypointované a návykové, postavy skvěle propracované,“ říká o svém kolegovi neméně čtená Yrsa Sigurdardóttir, islandská spisovatelka, a nemýlí se. Devátý díl série s Williamem Wistingem znovu dokazuje, jak důležité je, aby se čtenář od první stránky v příběhu orientoval, vzal postavy za své a přijal je jako staré známé. To se autorovi daří bez ohledu na to, zda už jste četli předešlé knihy v sérii či nikoliv.

Na stránkách Poustevníka má čtenář pocit, jako by sám byl na místech činu nebo v domovech hlavních hrdinů. Přímo cítí chlad a vločky sněhu zvolna se snášející do jejich vlasů a na ruce, kterými se prohrabávají důkazy o někom, kdo zdánlivě není. O někom, koho nebude jednoduché odhalit. Autor také čtenáře udržuje ve střehu, i přestože má pocit, že už „ví“. Kdepak – tak jednoduché to nebude. Poustevník je jednou z knih, které nebudete chtít odložit a stane se skvělým společníkem za letních večerů.

Zdroj

Recenze: Jørn Lier Horst - Poustevník

severskedetektivky.cz, autorka: Veronika Černucká

Poustevník je zločinec na útěku. Vyhlédne si osamělého člověka, kterého nebude nikdo postrádat, ukradne mu jeho identitu a dál žije jeho život. Nález mrtvého starce odstartuje vyšetřování, jaké Norsko ještě nezažilo. Kriminalistům přijíždí na pomoc FBI a vše nasvědčuje tomu, že tu řádí vrah mající na svědomí desítky nevinných obětí.

Nor Jørn Lier Horst (1970) vystudoval kriminologii a psychologii a přes dvacet let pracoval jako vyšetřovatel. V současné době je spisovatel z povolání, ale stále udržuje kontakt s bývalými kolegy, aby zůstal v obraze. Horst píše výhradně detektivky, a to pro dospělé i pro děti. „Poustevník“ je součástí série, která čítá už přes deset dílů. Horst románově zpracovává skutečné kriminální případy, anebo si vymýšlí takové, které působí reálně. V nakladatelství Kniha Zlín už vyšel krimi román „Honicí psi“, na který „Poustevník“ volně navazuje.

Autor žánru přizpůsobil i hlavního hrdinu Williama Wistinga. Jde o profesionálního policistu, a protože jsme v krimi románu, důkladně vás seznámí s jeho prací. V roli amatérského pátrače se tu opět objevuje Wistingova dcera Line. Line pracuje jako novinářka v bulvárním plátku, a zatímco v „Honicích psech“ ti dva spolupracovali, v „Poustevníkovi“ se ocitli v rolích konkurentů. Line pátrá na vlastní pěst a její otec se snaží, aby toho zjistila co nejméně.

Policejní vyšetřování začíná banálně, ale záhy se ukáže, že jde o největší případ v dějinách norské kriminologie. Do Norska přijíždí FBI, aby pátrala po muži, který kdysi řádil v Americe. Tam vraždil mladé ženy a existují oprávněné obavy, že i když se v Norsku stal „poustevníkem“, vraždit nepřestal. Příjezd FBI zkomplikuje život Line a ona sama se stane poměrně důležitou postavou příběhu. Pátrání probíhá v několika liniích a je zábavné sledovat, jak na to jdou policisté a jak novináři.

„Poustevník“ je čtivý příběh, který je napínavý a díky Line i vtipný. Line je typická investigativní novinářka, a co se týče intelektuálních dedukcí, občas se od ní její otec má co učit. Line si z ničeho nedělá těžkou hlavu, a když se zakousne do případu, chová se jako pitbull. Wisting je klaďas, který by nelhal, ani kdyby to pomohlo spravedlnosti, zato Line nemá žádný problém znásilnit pravdu nebo provést něco, co je na hraně.

Málokdo je tady jednoznačně buď černý, nebo bílý, řada postav skrývá temné tajemství a fajn je, že Horstovi aktéři jsou obyčejní lidé, se kterými se každý den setkáváme. O to víc na vás dolehne, že se mezi nimi možná skrývá sadistický vrah. „Poustevník“ má schopnost vtáhnout vás do děje a přeměnit vás z pozorovatele v aktivního účastníka. Autor má smysl pro břitké dialogy a promyšlené zápletky. Jeho styl psaní je úsporný až minimalistický a připomíná drsnou americkou školu.

A i když ho baví hrát si s detaily a text sem tam ozvláštní nějakým originálním výrazem, největší důraz klade na akci a rychlé tempo vyprávění. Horst nezapomněl ani na falešné stopy, a tak si přijdou na své i ti, kteří rádi namáhají své šedé buňky mozkové. „Poustevník“ je originální, napínavý a obsahuje to nejlepší ze severské krimi a amerického thrilleru o sériových vrazích. Příběh je univerzální, nadčasový a je jisté, že bude bavit ještě další generace čtenářů.

Hodnocení: 80 %

Zdroj

Dotaz k produktu Poustevník

Pole označená * jsou povinná.

Jméno:
Telefon:
E-mail:povinné *
Číslo "10" slovy:povinné *
Váš dotaz:povinné *
 
  Informace o ochraně osobních údajů
 

Dále doporučujeme

Honicí psi

Honicí psi (William Wisting #8)

Nová detektivka od autora, který má na kontě více než milion a půl prodaných knih. Jeho detektivky čte norský ministr spravedlnosti a doporučuje i Jo Nesbø.

Záhada mořského dna

Záhada mořského dna (CLUE #3)

Detektivní příběh pro děti od bestselerového autora, bývalého kriminalisty. Třetí díl série CLUE.

Zaslepení

Zaslepení (William Wisting #10)

Detektivka psaná detektivem. Další díl série s komisařem Williamem Wistingem

Na dně

Na dně (William Wisting #11)

Detektivka psaná detektivem. Další díl série s vrchním komisařem Williamem Wistingem.

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. Zobrazit detaily